ff, b94. Zaterdag 24 Februari. N°. 8475 -A- chtenveertigst© Jaargang, v Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buiten 1 and so. lie Berichten. O O II Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Aüonderlijke nummers t 1.85. - 2.50. - 0.10. RIT KR AC: B O T K K S T R A A T, E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. I) Ll ITS c 11 t A N D. De keizer wordt in den aanstaanden zomer in Hongarije verwacht, waar hij de gast zal zijn van aaitriiertog Albrecht. Naar Reuter t bureau verneemt, zal de keizerin op raad der geneeskundigen zich den 3n Maart met hare kinderen naar Abbazzia begeven, om daar eenige weken te blijven. Men zegt dat de keizer haar te Abbazzia zal opzoeken en daar eenigen tijd zal verwijlen. De commissie voor de verzoekschriften uit den Rijksdag heeft Woensdag, na een uit voerig debat, met meerderheid van stemmen besloten het haar ter hand gestelde verzoek schrift, oin de joodsehe wetten van staats wege te laten vertalen, teneinde na te gaan ■of die in strijd zijn met de wetten des rijks, aan den Rijksdag terug te zenden met bericht, dat bedoeld verzoekschrift niet voor behandeling f in de openbaie zitting des Rijksdag! geschikt is. Alleen de conservatieven en sociaal democraten stemden te^en deze conclusie. In den Pruisischen Landdag kwam Woens dag het vraagstuk der z.g. stapeltarieven ter sprake. De minister van spoorwegen verklaarde zich, namens de regeering, bereid het vraagstuk der verschillende spoorweg tarieven aan een grondig onderzoek te on derwerpen en den raad van spoorwegen tegen 8 Maart tot dat doel bijeen te roepen. Na deze verklaring werden de verschillende voorgestelde moties ingetrokken. Aan de ambtenaren van den burgerlijken stand in Pruisen is een circulaire toegezon den, waarbij hun verboden wordt, rechtstreeks inlichtingen te geven aan de Fransche over heid. Bij hen inkomende vragen van dien aard moeten worden opgezonden aan het ministerie van buitenlandsche zaken, dat zal nagaan of de verlangde inlichtingen langs diplomatieken weg zullen verstrekt worden. De Duitsche Handelsdag, die ter zake van het Duitsch-Russisch handelatractaat in bui tengewone zitting was bijeengeroepen, heeft in een breedvoerig gemotiveerd besluit ver klaard, dat er dringende behoefte bestaat aan eene zoo spoedig mogeljjke inwerkingtreding van het tractaat en dat eene verwerping niet ^slechts eene zware benadeeling voor groote kringen in den lande zou opleveren, maar ook eene noodlottige economische en politieke fout zou zij n De Berlijnsche correspondent der 2P. 22, Ct. schrijft van gisteren In overeenstemming met wat ik u reeds schreef, wordt nu van uit Bismarcks naaste omgeving gemeld, dat bij 's keizers bezoek aan Friedrichsruhe geen oogenblik op ern- stigen trant over de staatkunde is gesproken. Men karakteriseert het bezoek als dat »van ■den koning van Pruisen aan zynen General - oberst Bismarck, en niet van den keizer aan -zijn vroegeren kanselier". Het gesprek na tafel, waaraan, met den keizer en Bismarck, alleen Bismarcks eclit- genoote deelnam, werd op zoo luiden toon gevoerd, dat het zich in eene zijkamer be vindende gezelschap, daar de deuren open stonden, wel alles wat er gezegd werd moest hooren. Voor zoover het over politieke be langen liep, betrof het zaken van lang geleden. Elk volledig alleen zijn werd blijk baar vermeden evenals elke wending van het gesprek die tot de gebeurtenissen en omstan digheden van den tegenwoordigen tijd zou hebben kunnen voeren. Alleen werd er heel druk gepraat over de nieuwe lichtere uitrus ting der infanterie! De keizer had zelfs twee grenadiers van de garde uit Berlijn meege bracht. Aan de vele roerende geschiedenissen over het ledigen van eene historisch belangrijk geworden flesch w'jn en een toost door Bis marck daaibij gehouden, moet geen geloof geslagen worden. F R A N K R IJ K. De prefect van politie te Parijs heeft aan de commissarissen in de verschillende wijken nauwkeurige instruction verschaft ten aan zien van het toezicht op de anarchistenen voorts gestrenge ordeis gegeven met betrek king tot het verbieden van optochten, be toogingen of samenscholingen, en het vertoo- nen van oproerige emblemen. De Parijsche correspondent der N. 22. Ct. schrijft van 21 dezer: De artikelen der gematigde couranten heden ochtend laten zich samenvatten in het woord van De Kéhorant in de Soleil. Er moet, het koste wat het wil, een einde gemaakt worden aan het gevaar, dat ons van de zijde der anarchisten bedreigt, en het is juist dat, wat de vooruitstrevenden het meest vreezen. De daders dezer schandelijke misdrijven, schrijft Clémenceau, zullen ten slotte eene zoo groote woede doen losbarsten, dat men, bij de onver mijdelijke tegen-maatregelen, het zich minder druk zal maken met juist, dan met hai d te slaan. Tony Révillon in de Radical zegt van alle kanten de anarchisten te hooren ver- wenschen, maar niet enkel om de misdaden, doch ook om het voorwendsel dat zij geven aan eene politiek van verweer, om zich hierin op te sluiten. De Petite Republique, uit de pen van Viviani, geeft dezelfde gedachte weer, als'zij onder de slachtoffers der aanslagen bij de ge wonden ook de duizenden en duizenden rekent, die de geleidelijke hervorming verlangen van eene onrechtvaardige maatschappij. Op de anarchistische aanslagen kan volgens de Petite Re'publique van heden maar éen antwoord worden gegeven, en dat is een kreet van veroordeeling en afgrijzen, een kreet welke vooral moet komen uit den mond van hen, die als de mannen der Petite Re'publique eenen vreedzamen vooruitgang wenschen. Daar men tot nog toe van deze zijde veeleer gestreefd heeft naar hel vimtcir van redenen van verschooning en vergoelijking, kan men uit dezen beslisten omkeer zal b duren met zekerheid opmaken, dat de stemming ten opzichte der anaichisten er onder de revolutionnaire elementen der Parijsche bovol- king niet op verbeterd is, sedert niet alleen afgevaardigden, maar ook zij zelf kans loopen de slachtoffers te worden. B E L G I E. Volgens het telegram uit den Kongo, dat den terugtocht van Rumaliza uit Kassongo vermeldde, is gebrek aan levensmiddelen de oorzaak, dat de Arabier in de richting van Ujiji i» vertrokken. Daar hoopt hij zich met andere bendehoofden te vereenigen. Het gevaar voor de expeditie-Dhanis is dus geenszins geweken. De Independence verneemt, dat het in de bedoeling der regeering ligt, eerst door de volgende Kamer, die uit de October-verkie- zingen voortkomen zal, het kiesrecht voor de gemeentel aden te doen regelen. De nieuwe verkiezingen voor die raden zouden dus ver moedelijk eerst in October 1895 kunnen plaats hebben, en de bestaande iaden zullen tot dien tijd in hun funetièn gehandhaafd worden. ENGELAND. Gladstone's intrekking van de «Employers' Liability Bill" verwekte veel wrevel bij zijne eigen partij, nadat de verwachting hoog gespannen was door de buitengewone pogin gen om zijne aanhangers bijeen te trommelen. Men verbeidde een rechtstreeksche oorlogs verklaring aan het Hoogerhuis, na Harcourts jongste rodomontaden. Maar nu blijkt dat Gladstone geen constitutioneel recht bezat tot een motie in het Lagerhuis om opnieuw de amendementen der lords op te heffen, zoodat er geen andeie uitweg bleef dan het ontwerp prys te gave*. De liberale bladen verklaren echter dat het Kabinet het weder moet indienen zoodra de nieuwe zitting ge opend wordt. De regeering heeft eene door haar van den Engelschnn consul te Rio de Janeiro ontvan gen depêche van den 21en dezer openbaar gemaakt, volgens welke de gele koorts aldaar zeer hevig heerscht, zoodat het, om redenen van menschiievendheid en ter bescherming der openbare gezondheid, wenschelijk is, de koopvaardij-schippers te waarschuwen tegen het gevaar. Te Londen is gistermiddag een Fransche electriciteits-ingenieur in hechtenis genomen, die opgaf Petitjean te heeten, maar wiens ware naam gebleken is Gallen te zijn, ter wijl hij zich bevond in de werkplaats van zijn patroon, te Maiylebone, in het westelijk gedeelte van Londen. Deze Gallen zou zeer bevriend zijn geweest met Bourdin. Zijn vader speelde eene politieke rol tijdens de commune te Parijs. Gallen werd voor de politie-rechtbank gebracht op grond van een bevel tot uitlevering wegens hem ten laste gelegden diefstal met inbraak, in Frankrijk gepleegd. De uitspraak der rechtbank werd verdaagd tot over 8 dagen. Bij het onderzoek bleek Gallen een aantal anarchistische pa pieren alsmede een portret van Ravachol bij zich te hebben. Verscheidene bladen maken bedenkingen teger, de betooging, welke de regeering den anarchisten vergunnen zou hier heden bij de begrafenis van Bourdin te houden. De Daily News spoort in een hoofdartikel den minister van binnenlandsche zaken aan, het houden van eene soort processie achter den lijkwagen althans binnen de stad te verbieden, en des gelijks alle annrchistische toespraken bij het graf. OOSTENRIJK. Bij de behandeling van het ontwerp tot invoering van het verplicht burgei lijk huwe lijk iu Hongarije betoogde giaaf Apponyi Woensdag in de Hongaarsche Kamer, dat het ontwerp niet behoorlijk is voorbereid, aangezien de ambtenaren, die de wet zullen moeten uitvoeren, ontbreken. Veel beter achtte hij het, alle wetten op het huwelijk tot een geheel te vereenigen en hare uitvoering onder staatstoezicht, op te dragen aan de geestelijke overheid, welke daarmede ook thans belast is. Alleen ingeval de geestelijkheid zich tegen de voltrekking van een huwelijk mocht ver zetten, dat niet in strijd blijkt met de wet ten van den staat, zou die plechtigheid door een burgerlijk ambtenaar kunnen voltrokken worden. De minister van justitie heeft gisteren in de Hongaarsche Kamer eene redevoering ge houden ter verdediging van het verplichte burgerlijk huwelijk, welke een paar ure® duurde, en herhaaldelijk toejuichingen uit lokte. De minister bestreed het voorttel- Apponyi, omdat daardoor de wetten van den staat zouden worden geplaatst op een stand punt van ondergeschiktheid hetwelk haar niet toekomt. In de woning van den voormaligen rector der technische hoogeschool te Giatz, regee- ringsraad Heyne, die beschouwd wordt als de oorzaak van het tegenvvooidige conflict, dat tot de sluiting dier instelling geleid heeft, is een bom gevonden, voorzien van een lont. De dader is niet bekend. De studenten wer pen met verontwaardiging alle schuld aan dien laaghartigen aanslag van zich. ZWITSERLAND. De Bondsraad heeft het contract bekrach tigd, met het Zvvitsersche bankie'\s-syndieaat aangegaan over de leening van 20 millioeu, die geheel aflosbaar zal zijn op 31 Maait 1918, en tot den koers van 101 vvoult uitgegeven. ITALIË. De Kamer heeft gisteren by de herstem-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1