Biiiiienlandsclie Berichten. ming voor hot voorzitterschap uitgebracht: op Zanardelli 186 stemmen op Biancheri 177 stemmen. Van onwaarde waren 30 stemmen. SPANJE. De sultan van Marokko had verscheidene mogendheden doen polsen over het Spaansch- Marokkaansche conflict. Met het stoomschip Iglesias zijn de antwoorden van Frankrijk, Engeland, Italië en Oostenrijk te Mazagan aangekomen. Al deze mogendheden raden den sultan aan, zich naar Spanje's eischen te voegen, ook wat het betalen eener schadeloos stelling van 25 millioen peseta'* betreft. De Times verneemt uit Madrid dat er geen vertrouwen kan geschonken worden aan de optimistische berichten omtrent den loop der onderhandelingen met den sultan van Marokko, althans tenzij de houding van den sultan in de allerlaatste dagen geheel veranderd ware. Is dit. niet het geval, dan zal Campos' missie waarschijnlijk met een fiasco eindigen, ten minste voor zoover hij eene krijgsschatting heeft gevorderd De sultan weigert eenige schadeloosstelling te betalen. Campos zou de onderhandelingen dan. ook zeker afbreken, indien hij rekenen kon op den moreelen steun van eene der groote mogendheden. Gelukkig voor Spanje, worden de eischen door Campos gesteld door de mogendheden, ook door Frank rijk, althans tot zekere grenzen, gesteund. De afloop der onderhandelingen zal nu voor namelijk afhangen van het beleid der Span jaarden tegenover de chauvinistische drijve ryen in Marokko. De Daily News verneemt uit Madrid, dat de toestanden in zuidelijk Spanje weer erg veel te wenschen laten. De boeren maken zich aan allerlei rooverijeu schuldig, en de overheid durft niet gestreng optreden, daar het haar bekend is, welke socialistische en anarchistische neigingen er onder de boeren bestaan. Ook in de steden wordt de toestand boe langer hoe bedenkelijker; vooral te Granada is de werkloosheid groot, daar de suikerfabrieken als protest tegen de wijze waarop de nieuwe belasting wordt geheven ettelijke duizenden arbeiders hebben ontsla gen. In de provincie Malaga wordt het aantal vsrerkioozen op 8000 geschat. De ellende moet in deze en andere zuidelijke provin ciën verschrikkelijk zijn. A H JE K I K A. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld Drie officieren van het garnizoen te Santos, die verdacht werden met de opstandelingen te heulen, zijn op bevel der regeering gefu silleerd. De overheid prest thans, ondanks bet verzet der vreemde consuls, vreemdelin gen om dienst te nemen bij de nationale garde. De kruiser der opstandelingen Bepu- btica beproefde gisteren de baai van Rio weer binnen te dringen, maar werd door het-vuur der forten daarin verhinderd. De gele koorts neemt steeds in hevigheid toe; dagelijks sleejH de ziekte honderden ten grave. TWEEDE RAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 22 Februari. De kieswet. Het uitstel waartoe gisteren na de intrekking van het amendement-Mackay (toekenning van kiesrecht aan gezinshoofden) werd besloten heeft, zooals lieden al dadelijk door den heer Reekers werd medegedeeld, niet geleid tot de indiening van een amendement op art. 3. Hij kondigde een poging aan om art. 4 te verbeteren, maar betuigde zijn leedwezen over de intrekking van het amendement-Mac kay, wat dit laatste betreft tegen den zin van den voorzitter, die deze heropening van het debat buiten de orde achtte; overigens wilde hij geen stemming over het regeerïngsartikel, waarin hij thans slechts een formule zag. Nog beter vond de heer Haffmans het gansclie artikel uit de wet te nemen en te vereenigen met art. 4 De minister bleef art. 3 voor*telien als het be ginsel der wet dat uitgewerkt woidt in art. 4. Nadat de beraadslaging over art, 3 was gesloten, ontspon zich een discussie over een vooretel van den heer Haffmans, om de stemming aan te houden tot nabehandeling van art. 4teneinde niet in botsing te komen met het beginsel van art. 3. Het werd verworpen met 63 tegen 31 stemmen. Art. 3 werd hierop aangenomen met 80 tegen 17 stemmen. Tegen stemden de heerenVan der Schrieck, Reekers, Royaards, Travaglino, Van Vlijmen, Harte, Schimmelpenninck, Lam- brechts, Van den Berch van Heemstede, Van Karnebeek, Van der Kun, De Ras, Bahlmann, Mutsaers, d'Ansembourg, Boei en Dobbelman. Art. 4, omschrijvende de gevallen waarin het bezit van het kenteeken aanwezig wordt geacht, kwam nu in behandeling. Eerst werd gelegenheid gegeven tot toelichting van amen dementen, ais van 4o. den heer Levy, om de bedeelden over de laatste 3 jaren, uit te slui ten van kiesrecht en ook die bedeelden, die onderstand ontvangen van instellingen tot voorkoming van armoede. De beer Van der Feltz lichtte kortelijk zijn i amendement toe om beweegbare en verplaats- bare woningen en kleine schepen niet als woningen aan te merken. De heer HE. Mackay lichtte zijne amende menten toe om te eischen dat een jaar lang j een woning door niet-belastingbetalers zij be- J woond, om het kiesrecht ook te weigeren aan hen, wier vrouw of minderjarige kinde- j ren in de laatste drie jaar zijn veroordeeld wegens bedelarij en landiooperij, en eindelijk om de schrijf proef te laten vervallen. De heer Gerritsen heeft voorgesteld om te doen vervallen den eisch van de betaling van den aanslag in een rijksbelasting, daar dit ongrondwettig zou wezen en onnoodig 80,000 kiezers zou uitsluiten. De lieer Tydeman verdedigde zijn amen dement om den middellijken ondeistand uit te sluiten. De heeren Roëll, Van der Kaay en Zijp hebben voorgesteld om onder onderstand te begrijpen genees- en heelkundige hulp en verst! ekkiDg van geneesmiddelen tot leniging van nood. De lieer Rutgers van Rozenburg bestreed sterk art. 4; de opneming van uitsluitingen is inconstitutioneel en de bewijzen van ken- teekenen zijn nu onbeteekenend of strijdig met de grondwet (zooals de uitsluiting van de wanbetalers). Spr. vveuscht veel liever grondwetsherziening en alg stemrecht, ook voor vrouwen, dan ongrondwettige bepalingen. Het eenige middel om de wet aannemelijk te maken ware alsnog de belastingbetaling als grondslag van bet kiesrecht op te nemen. Nieuwe amendementen zijn aangekondigd. Morgen voortzetting. Kieswet. Op art. 4 heeft de heer Haffmans een amen dement voorgesteld om den aanhef aldu* te doen luiden: Zij acfit liet voorzien in eigen onderhoud en in dat van iiet huisgezin aanwezig" enz. Voorts hebben de heeren Viruly Verbrugge en De Kamer voorgesteld alinea 4 van art. 4 te lezen als volgt: »niet gedurende de drie laatstverloopen burgerlijke jaren onherroepelijk is veroor deeld wegens bedelarij, wegens landiooperij of tot plaatsing in eene rijkswerkinrichting, of niet gedurende hetzelfde tijdsverloop on herroepelijk is veroordeeld wegens eene der overtredingen strafbaar gesteld bij art. 426 of art. 45 J, alinea 2, 3 en 4, van het Wet boek van Siiafreelst". (Ordeverstoring id staat van dronkenschap en kenlijken staat van dronkenschap bij herhaling.) SCHIEDAM, 23 Februari I8Ü4. Over Multatuli's ^Minnebrieven" hield de heer G. J. Ligthart van 's-Gravenhage gister avond in de vereeniging sPaulus" een even zaakrijk als boeiend betoog. Op den voorgrond stelde spieker dat de titel van dit belangrijke werk niet geheel juist den inhoud weeigeeft, daar er volstrekt geen sprake is van eene correspondentie tusschen een verliefd paartje of zelfs van liefde in den gewonen zin. Wegens de verheven strekking en de iioug letter kundige waarde zou hij liet beter betiteld achten met: Minnebrieven, een lyrisch ge dicht in proza, handelende over den wil en de kracht". Uit eenige citaten toonde spreker aan, hoe de lijdende Douwes Dekker, gekvveid door het schromelijk onrecht, den Javaan door de Nederlandsche regeering aangedaanzijne beste krachten heeft veil gehad om door onver moeide pogingen verandering te doen brengen in die stiefmoederlijke bejegening. Zijn ge- lieele bundel, bevattende brieven aan zijne vrouw sTine" (Everdina van Wijnbergen), ademt een gee*t van ijzeren wil, van ernstig streven, waartoe hij door Fancy, zijn goede engel, wordt aangewakkerd. Wanneer deze hem een tijdlang begeeft, is de doortastende kampioen voor recht en vrijheid krachteloos en schier willooseen bedwelmende neer slachtigheid overvalt hem, hij dreigt te be zwijken, hij, met zijn geestvolle pen en zijn geniaal hoofd, doch wiens hart week was als was". Doch eindelijk erbarmt Fancy zich over hem, dank zij de vele en dringende smeekingen zijner liefhebbende gadedan ook gewordt hem de kracht, en de vriend en voorvechter der verdrukten bindt opnieuw den strijd aan tegen onrecht en dwingelandij. Ten slotte stelde spreker het groote onder scheid in het licht tusschen het oordeel dat wij thans kunnen vellen over het besproken werk, nu wij de wetenschap bezitten, dat alle daarin voorkomende beschrijvingen en per sonen inderdaad hislorisch zijn en wij dus aan ni^'s bovennatuurlijks te denkeu hebben terwijl de recensenten uit het jaar 1861, toen deze bundel verscheen, met hun oordeel ver legen waren. De voorzitter betuigde den heer Ligthart zijn dank voor diens onderhoudende en zeker niet alledaagsche voordracht De St.-Ct. no. 44 bevat den tekst der op 13 Juni 1893 te Bern gemaakte schikking betreffende bijzondere bepalingen voor het internationaal spoorwegvervoer tusschen Nederland, Duitschland, Oostenrijk- Hongarije en Zwitserland. Van de drie leden der Tweede Kamer die gisteren bij de stemming over art. 3 der kieswet afwezig waren, zijn de heeren Schaep- man en Clercx ongesteld en was de heer Kieistra uit de stad. De tribunes der Kamer waren gisteren drukker bezocht dan de vorige dagen. Door professor Fockema Andreae te Leiden is een adres aan de Tweede Kamer verzonden met hel verzoek om de motie-Beelaerts c. s. betreffende den Middeneuropeeschen tijd te verwerpen en den Arnsterdamschen tijd als officieelen tijd te handhaven. Naar de Scheepvaart uit goede bron ver neemt, moet de stoomvaart-maatschappij sOceaan" (Holl. lijn) aan den minister van koloniën hebben aangeboden, de gouverne- menls-koffie van Java naar Holland te ver voeren tot een vrachtcjjfer, dat, vergeleken met de tot dusverre aan de uNederland" en sRotterdamsche Lioyd" betaalde prijzen alleen voor het jaar 1894 aan het rijk een besparing van ongeveer f 150.000 zou geven. Sinds langen tijd werd voor gouvernements- kofïïedie per stoomboot van Java naar Holland verladen werd, een vracht van f 70 per 1800 KG betaald. Dat deze vracht zeer hoog was, blijkt al hieruit, dat particulieren van Makasser via Batavia naar Holland koffie per stoomboot konden verschepen tot slechts I 50. Het is ons niet bekend of de minister van koloniën het voorstel van de stoomvaart maatschappij siOceaan" reeds heeft aange nomen. De directeur der weesinrichting te Neer- boseli' heeft besioten, dat voortaan aan de giften die inkomen, de navolgende bestem ming zal worden gegeven, als: 1. voor het onderhoud der weezen2. verbetering van de bestaande woningen 3. voor het bouw fonds tot voltooiing van het ziekenhuis. Hij geeft echter den geversin overweging, zelf aan te wijzen, waarvoor zij hunne gif ten wenschen bestemd te zien. Tot directeur van de bijbank der Ne derlandsche Bank te Rotterdam is benoemd de heer J. H. Veder, in plaats van den heer A. de Monchy, die wegens zijn benoeming tot wethouder bedankte. Woensdag werd de Rotterdamsche dier- gaarde verrijkt met een paar hoogst zeldzame vogels uit Nieuw-Zeeland, Kiwi's of dwew- struisvogels genaamd Apteryx Mantellij die hoe klein ook, reeds volwassen zijn. Binnen weinige jaren zal deze vogelsoort geheel zijn uitgestorven; slechts weinige voor werpen van deze, evenals van de drie andere kiwisoorten, zijn nog in leven op Nieuw- Zeeland, het eenige gedeelte der aarde waar zij voorkomen. Zij behooren tot de vogels zonder vleugels en zonder staart, met zonder linge, haarachtige vederen en zware struis vogelachtige pooten. Door bemiddeling van den heer G. H. de Haas te Rotterdam kwam de diergaarde in het bezit dezer merkwaardige vogels, die ge plaatst zijn in het vogelengebouw. (N. JR. Qt.) Te Hillegersberg en Terbregge werd gis teren het 25-jarig ambtsfeest van den burge meester, den heer G. J. Ie Fèvre de Montigny, met groote opgewektheid gevierd. In het raadhuis werd de burgemeester verwelkomd, namens den gemeenteraad, door den oudsten wethouder, den heer P. Visser, die hem hulde bracht voor wat hij in die 25 jaren gedaan heeft voor de gemeente, zijn streven naar eerlijkheid en recht en bewaring van eendracht prees, hem toewenschendedat hij nog lang aan het hoofd der gemeente mocht staan. Namens den raad bood hij hem een geschenk aan, zijnde tegelschilderij, voor stellende het raadhuis en de omgeving, bene vens eene oorkonde. Daarna werd de burgemeester gelukge- wenscht door den president der feestcom missie, welke namens de ingezetenen een geschenk aanbood, zijnde een zilveren beker met het wapen der gemeente en inscriptie. De burgemeester dankte voor het gespro kene, alsmede voor de gedurende 25 jaren ondervonden medewerking, voor de prachtige geschenken hem vereerd, en eindigde met de beste wenschen voor den bloei der gemeente. Vervolgens werd de eerewijn aangeboden. Daarna werd een feestelijke optocht ge houden. Eenige ingezetenen van Maasland hebben f250 bijeengebracht en dit bedrag de ge meente ten geschenke gegeven. De raad dier gemeente besloot met 5 tegen 2 stemmen het geschenk te aanvaarden. De militaire wacht bij het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wan neer deze vergadert, is uitgebreid tot 10 man, onder bevel van eenen sergeant. Tegenwoor dig staat ook een wachtpost voor den vleugel, waar de toegang is tot de ministerszaal. De Kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam heeft zich met 11 tegen i stemmen voor het wederinvoeren eener octrooiwet verklaard. Gisteren werden Krausse c. s. weder mei verschillende getuigen geconfronteerd. De door Krausse in de Duifjessteeg weggewor pen biljetten had hij gedeeltelijk terugge kregen van Frey, voor een ander deel vaB Van Liemt. Zaak van De Jong. Dezer dagen heeft de officier van justitie uit Engeland een brief ontvangen van een vrouw, die beweert dat De Jong ook met haar getrouwd is geweest; de brief bevatte overigens niets, dat eenig licht kan versprei den over de geheimzinnige verdwijning van Sara Juett en Marie Schmitz. De justitie hecht weinig waarde aan het' geschrijf.(N. v. d. D.) Naar wij vernemen, zal te Amsterdam het onderzoek in zake de vermiste vrouwen weder heropend worden, naar aanleiding van ge-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2