VBB8LAG Weesinrichting te Neerbosch. PER TELEG RA A P. wichtige mededeelingen, die der politie uit Engeland geworden zijn. Het onderzoek naar De Jongs geestver mogens schijnt dus vrij bevredigend te zijn afgeloopen. (Echo.) Te Leeuwarden is Woensdagmorgen om streeks 7!/ü uur de bekende hardrijder, de heer A. van Wely aldaar, terwijl hij zich oefende op de breede spoorsloot achter het stations-emplacement, door het ijs geraakt. Bij zonk terstond weg, doch werd door de werklieden, die aan het station met het lichten eener locomotief bezig waren, spoedig gered. Het gemeentebestuur van Naarden heeft thans nüe vaste werklieden, met inbegrip der agenten van politie, tegen ongelukken ver zekerd. De te Amersfoort gevonden schat, uit gou den en zilveren muntstukken bestaande, die eene waarde van ruim f 20,000 vertegen woordigen, is volgens het voorschrift van art. 642 van het btirg'u lijk wetboek verdeeld. De helft ontvingen do vinders, de metselaars Elzenaar en Van de Wetering, die afston den aan den architect, den heer M. van den Heyden, te Bussum, terwijl de wederhelft in handen is gekomen van de eigenares van den grond, mejuffrouw A. E. van der Heijden te Amersfoort. Leeuwarden. Vanwege de commissie tot werkverschaffing gedurende de wintermaan den, werd, met inbegrip van vrouwen en kinderen, in de behoefte voorzien van 700 personen. Zaterdag j.l. zijn, wegens den stand der geldmiddelen, een vijftigtal hoofden van huisgezinnen ontslagen. Ongeveer zeventig blijven voorloopig nog werkzaam, doch ook maar zeer kort, wanneer er niet meer bijdra gen inkomen. *an de Commissie van onderzoek in zake de i. We zullen de voornaamste punten en con- clusiën uit dit verslag, dat even tweehonderd bladzijden druks beiat. overnemen, om vervolgens enkele bijzonderheden, die bovenal der vermelding waardig zijn, in onze volgende nummers op te nemen. Zooals bekend is, heeft de commissie van on derzoek drie sub-commissies benoemd, n.l. 10. Eene commissie tot onderzoek van den fmancieelen toestand, waartoe ook de juridische vraagstukken, als Rechtspersoonlijkheid, Statuten, Reglementen beboeren. 2o. Eene psedagogUche commissie. 3o. Eene iiygiêirsohe commissie. De eerste sub-commissie is tot de volgende conclusie gekomen I. dat haar onderzoek geen sporen van kwade trouw of onttrekking der fondsen aan hunne be stemming heeft aan het licht gebracht, maar wel eene zoo primitieve administratie heeft ontdekt, dat daarin geen waarborgen voor een deugdelijk beheer zijn gelegen, en eene ruime aanleiding wordt gevonden tot beschuldigingen en verdacht makingen. waarvan de ongegrondheid niet kan worden bewezen 11. dat de fi aocieele administratie eene alge- heele hervorming behoort te ondergaan. In de eerste plaats moet de vermenging van de particu liere inkomsten van den directeur met die der vereenigmg ophouden. Alle inkomsten moeten worden geboekt onder hare ware benamingen, en evenals de uitgaven onder verschillende hoofden worden gebracht, opdat afdoende con- tröle mogelijk worde en de fmancieeie uitkomsten van eiken tak van dienst kunnen worden nagegaan. Door het bestuur of eene commissie uit het bestuur worde voortdurend toegezien op de gelde lijke administratie naar vast te stellen regels. De statuten der weesinrichting te Neerbosch luiden als volgt: Statuten der Weesinrichting te Neerbosch. Doel. Art. 1. Het doel der Vereeniging is, zich hat lot dier weezen in het Koninkrijk der Neder landen aan te trekken, die niet in een der be staande weeshuizen kunnen worden opgenomen. Art. 2. De Vereeniging tracht dat doel te bereiken door de in Art. i vermelde categorie van weezen, die aan haar toevertrouwd worden, op te nemen in hare gestichten, hen geheel te verzorgen, en aan hen een bepaald christelijke opvoeding op den grondslag van Gods heilig en onfeilbaar Woord te geven. Zetel. Art. 3. De zetel der Vereeniging is gevestigd te Nijmegen. Leden. Art. 4. Om tot lid der Vereeniging aange nomen te kunnen worden, moet geen der op de algeweene vergadering, waarop daaromtrent be slist moet worden, tegenwoordig zijnde lede» zich daartegen verUai en, en moet hij, die zich daartoe aanmeldt, vooiaf aan biit Bestuur der Vereeniging zijne instemming met hat doel der Vereeniging schriftelijk kenbaar gemaakt hebben. Bestuur. Art. 5. De handhaving en toepassing van de Statuten alsmede de uitvoering van de hesluiten der algemeen» vergadering is opgedragen aan een Bestuur van 5 leden, die ondeiling de verschil lende weikzaamheilen regelen. Ait. 0 Het Bestuur wordt benoemd op de eerste algen,eene vergadering. Art. 7. Bij overlijden en bedanken van een lid van het Bestuur, zal op epne, binnen den tijd van 4 weken te houden algemeene veigadering in de opengevallen plaats voorzien worden. Art. 8. Het Besiuur vertegenwoordigt de Vereenigmg in en buiten rechten. Vergaderingen. Art. 9. Jaarlijks wordt eene gewone alge-# meene vergadering gehouden in de maand Juni, op een door het Bestuur te bepalen dag en plaats. Het Bestuur heeft het recht buitengewone algemeene veigadeiingen bijeen te roepen. De leiding der algemeene veigadeiiugen is opgedragen aan het Bestuur. Art. -10. Op de gewone algemeene vergade ringen wordt door het Bestuur rek»ning en verantwoording gedaan van zijn beheer. Deze rekening zal gedrukt en verkrijgbaar gesteld worden. Art. 11. Alle beslissingen worden bij volstrekte meerderheid van stemmen genomen. Bij staking der stemmen wordt het voorstel geacht verworpen te zijn. Stemming over per sonen gpscbicdt bij gesloten briefjes. Indien bij de eerste stemming geene volstrekte meerderheid wordt verkiegen, woidt bij de her stemming gekozen uit een dubbeltal van het aantai der te verkiezen personen, en op te maken uit hen, die de meeste stemmen bekomen hebben. Bij herstemming is hij vei kozen, die de meeste stemmen op zien vereenigt, en indien de stemmen dan nog staken, de oudste in jaren. Geldmiddelen. Art. 12. In de geldelijke behoeften der Ver eeniging zal voorzien worden uit de baten, die, tot het doei in Ait. 1 omschreven, aan den heer J. vak 't Lindenhout reeds verstiekt zijn en door dezen, na de bekomen rechtspersoonlijkheid, aan de Vereeniging bij notarieele acte zullen overgedragen worden, alsmede uit de inkomsten van schenkingen, erfmakingen, en vrijwillige bij dragen, en verder uil de telken jare te bepalen contributie der leden, waarvan het maximum f5 jaarlijks zal bedragen. Art. 13. De leden benoemen eene commissie van twee personen uit hun midden, tot het nazien der rekening. Sintbepalingen. Art. 14. De Vereeniging wordt aangegaan voor den tijd van 29 jaren, te rekenen van den dag af, waai op de Koninklijke goedkeuring zal zijn verleend. Art. 15. Bij onverhoopte ontbinding der Ver eeniging zullen do bij liquidatie overblijvende gelden, steeds zooveel mogelijk tot een gelijk doel, als in Art. 1 omschreven is, aangewend moeren worden. Art. 10. Alle geschillen over de uitlegging dezer Statuien, tussclien het Bestuur en de leden of de leden onderling ontstaan, worden aan de beslis sing van dun scheidslieden onderworpen. Goedgekeurd bij Zijner Majesteits besluit van den 27sten December 1809. Het legloment der weesinrichting luidt: Kegleuient der Weesinricluting te Neerbosch. Art. 1. Opgenomen worden kinderen, die den leeftijd van 14 jaren nog niet ten volle bereikt hebben, a. wanneer zij vader en moeder door den dood hebben verloren b. wanneer of vader óf moeder is overleden en de oveigebleven ouder aan een ongeneeslijke ziekte lijdt c. wanneer zij door de ouders verlaten zijn, zonder dat men weet, waar deze zich metter woon gevestigd hebben. In al deze gevallen geschiedt de opneming behoudens de volgende bepalingen Art. '2, Is er, tijdens de aanvrage gedaan wordt, geen plaats in de inrichting, dan wordt de op name uitgesteld. Geen kinderen worden opge nomen uit plaatsen waar besmettelijke ziekten heerscben. Zij moeten wachten tot de ziekte aldaar geweken is. Art. 3. In de inrichting is geen plaats voor krankzinnigen nf kinderen met lichaamsgebreken, die hun beletten eenig hand wei k te leeren, waar door zij op volwassen leeftijd zelf in hun onder houd zouden kunnen voorzien. Art. 4 Kinderen, die recht hebben op plaatsing in bestaande weeshuizen, worden niet opgenomen, noch o k dezulke, die uit eigen middelen onder honden kunnen worden. Art. 5. Overigens komen bezittingen van kin deren, welke worden opgenomen, geheel ten bate der «eesmriebting. Ei Dalingen, die hun gedurende hun verblijf in de inrichting ten deel vallen, worden mede aan de inrichting overgediagen, tenzij de voogden de opvoeding der kinderen overnemen, met inachtneming van het slot van art. 9. Art. G. De verpleging geschiedt gratis ingeval de familiebetiekkingen niet in staat zijn voor de opvoeding en het ondeiboud der kinderen iets bij te dragen; andeis zijn deze» gnhou len naar vermogen bij te dragen. Van diaconie- en arm besturen wordt geerecht, dat zij de verpleging naar vermogen geheel of ten deele bekosiigen zoo komen ten minsie die gelden der inlichting ten goede, welke de kinderen hun voor vei pleging buiten de weesinrichting zouden kosten. Art. 7. De kindeien moeten aan de weesin- richting gibiacht woiden onder behoorlijk ge leide, zoo mogelijk voorzien van een dubbel stel boven- en due stel ondeiMeeding, of [30. voor elk kind om die te kunnen aanknopen- Zijn er echter geen middelen zelfo te vinden om hierin te voorzien, dan wordt om die reden geen kind afgewezen, integendeel des tegereederopgenomen, omdat het dan te meer noodig is. Art. 8. Geen wees wordt opgenomen, zoo niet wettelijk een voogd en een toeziende voogd zijn benoemd. Art. 9 Bij de opname moeten de volzende stukken worden overgelegd Bewijs van veiaiulering van woonplaats. Geboorto-acte. c. Vaccinobewijs. d. Een behoorlijk geteekend bewijs van voogd en toezieudau voogd, dat de kinderen mot hunne toestemming in de weesinncltting opgenomen zijn, en haar niet mogen verlaten dan niet goed vinden van den directeur. Wanneer voogden kinderen voordat hunne opvoeding voltooid is, terugnemen, zijn zij ver plicht aan de weesinrichting te vergoeden, wat de verpleging dier kinderen boven hunne bijdra gen heeft gekost. Art. 10. De kindeien mogen de inrichting niet verlaten om hunne familie te bezoeken, maar blijven er tot hunne opvoeding voltooid is. Alleen hij ei nstige ongesteldheid van familiebetrekkingen, en als dezen hen nog wenschen te zien, wordt het toegestaan, tenzij de kratiken aan eene be smettelijke ziekte lijden. Art. 11. Het bezoek van familiebetrekkingen aan kinderen in de inrichting Opgenomen, wordt toegelaten, behalve op Zaterdag en Zondag. Zulk een bezoek mag echter niet langer duren dan èen dag. Familiebetrekkingen mogen de kinderen be zoeken en met hen spreken, doch alleen op het terrein van de inrichting. Bnefwisrehng is vrij, behoudens toezicht van den directeur. Art. 12. Wanneer familiebetrekkingen kinderen bezoeken, mogen zij geen brood ot andore eet- waien voor hen medebrengen. De gelden, die zij aan do kinderen willen schenken, moeten in handen gesteld worden van den directeur, die weten moet, op welke wijze de gelden door de kinderen worden besteed. Art. 13. De opvoeding van de kinderen wordt geheel toevertrouwd aan den directeur, zoo ook de keuze van het handwerk, dat jongens en meisjes zullen leeren. Voogden kunnen alleen door verzoek daarop invloed hebben. Art. 14. De directeur bepaalt den t'jd, wanneer de kinderen de inrichting zuilen verlaten, en zorgt voor hunne plaatsing als handwerksman of dienstbode in de maatschappij. Art. 15. Bij het verlaten der ini ichting wor den de vei pleegden behoorlijk uiigerust; zij ontvangen minstens twee pakken bovenkleeren en vier stuks van al het noodige ondergoed. De jongens worden daarenboven voorzien van al het noodige gereedschap ter uitoefening van hun handweik. Wanneer de weezen buiten voorkennis van den directeurbinnen een jaar na hun plaatsing hunne betrekking verlaten, vervalt het uitzet weder aan de inrichting. Slechts éen pak kleeren mogen zij alsdan behouden. Kinderen, die, door toedoen der voogden, vóór den tijd dien de directeur daarvoor geschikt acht, de inrichting verlaten, krijgen alleen de noodige kleeding om fatsoenlijk te kunnen ver trekken. t Art. 16. \Vee2en, uie naar behooren de inrich ting verlaten hebben, mogen, wanneer zij blijven luisteren naar de raadgevingen van den directeur en de leden van het bestuur, op hunne hulp m bijstand waar zij die behoeven, rekenen. Art. i7. Het bestuur der inrichting is te all«J tijde gerechtigd, kinderen, ten aanzien van welbe niet aan bovenstaande bepalingen voldaan wordt, terug te zenden aan de voogden. We hebben deze opneming noodig geacht, om dat vele onzer lezers, geen groote bla ten lezemfc, en zeker ook legen de lezing van het lijvige verslag opziende, daarvan waarschijnlijk niet up de hoogte zijn. De belangrijke conclusion van de paedagogiscbe commissie zijn de volgende Conclusiên. Wij zijn aan het einde va» onze mededeelingen en beschouwingen gekomen, en willen onze wenschen in de volgende co«- clusien samenvatten. Wij zijn eenparig van oo»- deel lo. dat uitbreiding der weesinrichting moet worden gestaakt, en in verband met de ver dere overwegingen, van opneming van nieuwe verpleegden vooiioopig moet wordan afgezien 2o. dat met behoud van den eenvoud, aan de stichung eigen, achtei een vol gons verbete ring moet worden gebracht a. in de badinrichting. b. in de wasgelegenheid in het belang dar dagehjkreha reiniging; e. in de ruimte tusschen de kribben in de slaapzalen d. door vermeerdering en doelmatiger ia- richting d(a" privaten en water plaatse»; 3o, dat tiet personeel oiri reiding eiseht 4o. dat de weezen, betm >rtijk ingedeeld, moe ten komen te staan on Ier rechtstreekse!» toezichi van aan den diiedeur verantwoor delijke peisonen: 5o. dat de vrouwelijke weezen vooral de leiding behoeven van voor hare taak bei -kendo weesmoeders of helpsters onder toezicht vaa den directeur ze!ven 6o. dat de straffen moeten woi den verzacht ea gei egeld 7o. dat geen zware straf mag worden uitge deeld zonder voorkennis van den directeur; 8o. dat de directeur op gezette lijden met de beambten moet samenkomen om de bola»- gen der weezen te bespreken 9o. dat de directeur zijne aandacht meer uit sluitend tot de vveeMiirichting moet bepalen lOo. dat een bestuur of commissie van toezicht op de hoogte moet blijven van de toestan den in Neerbosch en uioet zorgen voor de naleving der door haar bekrachtigde regle mentaire voorschriften ten behoeve van de opleiding en verpleging der weezen. Sommige leden onzer sub-commissie weirechan hieraan toe ie voegen dat nog onder verbete ringen aanbeveling verdienen, o. a. de stichting van een gymnastieklokaal, bet versieren d»r wanden met toepasselijke spreuken, de opheffing van het winkeltje, liet aanbrengen van bi and- trappen en andere middelen tot verzekering vont de veiligheid in geval van brand, uitbreiding d«r waterleiding tot de bovenverdiepingen. Vnorte zijn zij van meening, dat voortaan aan helpsters de reiniging van jongens moet worden toever trouwd, en dat de directie gedurende een zek»c aantal jaren op de hoogte moet blijven van h«t doen en latrn van ieder kind dat de werkin richting verlaten heeft. Door éen lid woidt de wensch uitgesproken om het huis in de Broiï- werstraat te Nijmegen voor ambachtsjongens in te richten, en de weezen die voor een of ander vak moeten worden opgeleid na hun 14de jaar te Nijmegen bij bazen in de werkplaats ie late» leeren. Alleen de drukkerij, de binderij, de klom penmakerij en de meubelmakerij wenscht hij ke Neerbosch te behouden. Wordt vervolgd.) 's-G RAVEN RAGE, 23 Februari. Tweede Kamer. De geheele zitting was gé- wijd aan de bespreking der amendementen. De heeren De Meijier en Van Jtarnebeek bleven de voorkeur geven aan belasting betaling en den grondslag der huurwaarde. De lieer Heldt wees op tal van bezwaren uit werkmansoogpunt tegen art. 4. De heer Everts achtte het onderhoud van hst gezin niet voldoende, omdat weistand beteekent gegoedheid. Hij achtte art. 4 ongrondwettig en het betrekken van kiezers uit den werk mansstand in de politiek ongewenscht. De hear Heemskerk verdedigde art. 4 en het amend»- ment-Mackay. De heer Lieftinck was voor art 4 en bespreekt de uitsluitingen. Ook de heer De Geer van Jutfaas was voor art. 4. Bij het heden gehouden examen in nuttige handwerken is geslaagd mej. D. C. Reuve- kamp te Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3