A0. !894. ondag 25 en Maandag 26 Februari, N°. 8476. Eerste Blad KENNISGEVING. Achtenyeertigst© Jaargang. Buitenlan<lsche Berichten. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag» UITGEVER: J, ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Ryk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van H. TÖNSom wijziging van een der bepalingen, waar- Ander hem bij besluit dezer vergadering van 9 November 1893 vergunning verleend is tot oprichting eener koper- en blikslagerij in het pi: aan de Sint-Anna-Zusteritraat alhier, wijk D no. 198, kadaster sectie A no. 1383 Gelet op het daarop uitgebracht rapport van den gemeente-architect; Gelet op alinea 2 van art. 12 der wet van den 2n Juni 1875, Staatsblad no. 85. Doen te weten: dat voormeld verzoek en rapport gedu rende 14 dagen op de secretarie der ge meente zijn ter visie gelegd; en dat belanghebbenden op Donderdag den Ssten Maart a.sdes namiddags ten 2 ure gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van het verzoek in te brengen ea die mondeling of schriftelijk toe te licliten. En is hiervan afkondiging geschied, waar hit behoort, den 22sten Februari 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÊDE F R A N K R IJ K. De socialistische groep uit de Kamer heeft een manifest verspreid, waarin zo hare af- kiuring te kennen geeft over de aanslagen der anarchisten. De Parijsche correspondent der 2V. 11. Ct. schrijft van gisteren De uiterste linkerzijde der Kamer heeft hare heden gehouden par tij vergadering be- iloten, naar aanleiding van de door Ducret ia zijn weikje gedane onthullingen, eene commissie van drie leden naar den voorzitter dar Kamer af te vaardigen, met de opdracht om hem te vragen of het waar is dat hij tjjdens zijn ministerschap uit de geheime fondsen eene toelage aan de Qocarde heeft doen betalen. Van het antwoord van Dupuy wil de partij dan de vraag laten afhangen of zij de quaestie in de Kamer ter sprake zal brengen. Te gelijker tijd is besloten aan- itaanden Dinsdag een voorstel in te dienen tot invoering eener inkomstenbelasting. Henry, de dader van den aanslag in het ïCafc Terminus", zou bekend hebben de bom i* November van het vorige jaar te hebben BV KB A 11: B OT K K8T 11 A A TT, B 2 Advertentieprijs: van 110 gewone n-gels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. neergelegd in de sAvenue de l'Opéra 11". Hjj zou zonder medeplichtigen hebben gehandeld. Een bom, met buskruit gevuld, en die zoo als bij onderzoek bleek, zeer gevaarlijk had kunnen zijn, werd Woensdagavond voor de deur der woning van den president van het gerechtshof te Béthune gevonden. De lont was ten deele afgebrand. De Parijsche politie houdt zich overtuigd, nu de voornaamste daders in handen te heb ben van den dynamietaanslag die, in Decem ber 1892 tegen het gebouw der Mijnrnaat- schappij van Carmaux bedoeld, in het politie bureau der rue des Bons-Enfants zoovele slachtoffers maakte. Die bom zou door Emile Henry, den dader van den aanslag in het café-Terminus, ver- vaaidigd zijn ten huize van Bonard, te Grenelle. Hij werd daarbij door Crétot ge holpen. Mérigeau, onlangs veroordeeld tot 5 jaar opsluiting wegens liet bewaren van dynamiet, zou de machine naar de Avenue de l'Opéra hebben vervoerd, en Adrienne Chailley, een anarchistische »conférencière", moet haar voor de deur van het huis hebben neergelegd. De meeste aanwijzingen welke tot deze vermoedens voerden, zijn aac de politie ver schaft b hare huiszoekingen op 1 en 2 Ja nuari. Intusschen blijven al de verdachten die zich in hechtenis bevinden, beslist ontkennen. De agent Poisson, die Henry arresteerde, is reeds van zijn verwondingen hersteld. Woensdag mocht hij voor het eerst uitgaan. Daarentegen «chijnt de toestand van den heer Israël, bij den aanslag in de faubourg Saint- Jacques gewond, veel te wenschen over te latenmen vreest dat amputatie van het been noodig zal blijken. De procureur der republiek heeft een dreig brief ontvangen, waarin hem gemeld wordt dat hij het eerste slachtoffer zal zijn van de wraak over Emile Henry. D D 1 T H' I I 1 1 9. Donderdagavond opende de staatssecretaris van financiën de zittingen der commissie voor de zilver-enquête met een toespraak, waarin hij de leden welkom heette. Ondanks den gouden standaard, zeide de staatssecretaris, ziet de rijksregeering in de depreciatie van het zilver een vraagstuk, dat ernstig onderzocht moet worden. Reeds in het vorig jaar was daartoe een commissie van vertegenwoordigers uit verschillende tak ken van handel en nij verheid gevormd. Naar aanleiding van de wer.schen, uit oeconomische kringen tot hem gericht, besloot de rijkskan selier echter omtrent de zilverquaestie een beraadslaging op breederen grondslag door deskundigen van verschillende richting te doen houden. Daarom werd deze commissie bijeengeroepen. Zij zal geen besluiten nemen bij meerderheid van stemmen; de rijksregee ring zal ieder voorstel onderzoeken. De rijks regeering koestert den oprechten wensch, het juiste inzicht in de beteekenis van het vraagstuk te bevorderen, en een basis te geven voor practische maatregelen tot oplos sing der quaestie. De commissie voor de zilver-enquête be sloot tot geheimhouding der verhandelingen. Kardorff verlangde, dat de commissie zich ook den Weener hoogleeraar Suss zou assu- meeren. Al dadelijk bij het begin der zitting ver klaarde de leider der bimetallisten, graaf Mirbach, dat hij uit de commissie trad, om dat hij slechts van internationaal overleg succes voor het bimetallisme verwachtte, en ook omdat volgens hem een commissie, wier meerderheid niet erkent dat het zilver een muntmetaal is met gelijste rechten als het goud, geen practisch nut kan afwerpen. De zitting werd veertien dagen veidaagd tot onderzoek van het materiaal. fV Duit.sehe gezant te Weenen, prins Reuss, heeft, zoo meldt althans een bericht van daar, opnieuw bij den hei tog van Cumberland aan geklopt met voorstellen zijner regeering ten aanzien van den troon van Hannover. De hertog moet hem echter geantwoord hebben dat, waar hij zoo dicht bij dien troon is geweest, het onwaardig zou zijn thans van zijne rechten afstand te doen. Hij liet even wel aan zijn zoon volkomen vrijheid om bij zijne meerderjarigheid naar eigen goedvinden te handelen. ENGELAND. In de gisteren gehouden zitting van het Hoogerhuis liep de beraadslaging over de amendementen door het Lagerhuis voorge steld op de amendementen waarvan het Hoo gerhuis het wetsontwerp op de kerspelraden heeft voorzien. Lord Devonshire zegt dat bij de belangrijke taak om te onderzoeken hoe het ontwerp te verbeteren, het Huis staat voor eene vraag welke met redenen van welvoeglijkheid moet beantwoord worden, de vraag namelijk voor hoever men op de handhaving der amende menten staan moet. Het Huis moet zich ver zetten tegen een maatregel, waarvan de groote meerderheid der natie zich zoo af keeiig heeft betoond, maar het zou afbreuk doen aan zijn gezag indien liet ook op zijn stuk bleef staan overal waar het groote beginsel niet in het spel is. Lord Salisbury is het over het algemeen met lord Devonshire eens, maar meent zjjne onafhankelijkheid te moeten handhaven bij elke mogelijke interpretatie, waardoor het Huis voortaan niet meer in de gelegenheid zou zijn amendementen aan te nemen, wan neer de regeering zich besloten toont ze niet aan te nemen. Er zijn amendementen op welke hij zal blijven aandringen, o. a. die betrekke lijk het verwerven van grond en de schen kingen. Kimberley verklaart dat de regeering wenscht het ontwerp niet in gevaar gebracht te zien door quaesties die van weinig belang zijn. Het meerendeel der amendementen van het Lagerhuis is aangenomen, maar ook zijn verscheidene wijzigingen, door het Hoogerhuis aangebracht, gehandhaafd, inzondeiheid be treffende het vei krijgen van land voor den kleinen landbouw en de schenkingen. De internationale bond voor scheidsrech- teilijke beslissing van geschillen tusschen verschillende mogendheden heeft de volgende motie aangenomen, welke hij aan het oordeel van den minister Gladstone en lord Salisbury zal onderwerpen»Naar de meening van den bond hebben de bewapeningen van Frankrijk, Rusland, Oostenrijk, Italië en DuiUchland eene hoogte bereikt, welke eene aigemeene ontwapening dringend noodig maakt om een eind te maken aan de voortdurende stijging der belastingen, welke inderdaad erger is dan een oorlog. De bond protesteert daarom, uit naaas der mensthheid, tegen Jc middelen, welke naar het heet moeten dienen om een oorlog te voorkomen, maar die veeleer in staat ziju om hem uit te lokken, terwijl uit naam der vrigheid elke vrijheid aan banden gelegd wordt; uit naam der gelijkheid enkele personen zich buitensporig verrijken, terwijl anderen van gebrek omkomen, en uit naam der broederschap ieder tegen zyn broeder gewapend is". Aan een speciale commissie is opgedragen, bij alle Europeesche regeerin gen op eene aigemeene ontwapening aan te dringen. De regeering heeft besloten eiken optocht en elke redevoering op het keikhof bij de begrafenis van den anarchist Martial Bour- din te verbieden. De begrafenis van Bourdin had gisteren plaats. De lijkstoet werd zoolang hjj door de straten van Londen trok, door eene dichte menigte omstuwd, welke grootendeels tot den arbeidsstand behoorde. Zij wierp met modder naar den lijkwagen, balde de vuisten tegen de personen in de volgkoets en riep: weg met de anarchisten. De menigte wist door eene dubbele haag van politie-agenten te breken. Op de begi aafplaats is liet rustig afgeloopen. De anarchist Quinn trachtte de menigte toe te spreken, maar de politie vatte hem bij den kraag en bracht hem weg. Eene menigte studenten in de medicijnen en anderen verbrijzelde gisteren de vensters van het gebouw der Autonomy-club. De politie herstelde de ordé en nam eenige personen in arrest. Te Woolwich zijn buitengewone maatrege len genomen ter bescherming van het tuighuis, de scheepswerven en de kazernen tegen anar chistische aanslagen. RUSLAND. Uit goede bron wordt gemeld, dat de czaar

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1