Binnenlandsclie Berichten. SPORTr" Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. 'Toomemens is, -wanneer de Duitsche Rijksdag het handelsverdrag met Rusland goedkeurt, m den a.s. zomer een bezoek aan keizer Wil helm te brengen, om dezen persoonlek te bedanken. De minister Von Giers heeft een beteren nacht gehad. Het moeilijk ademhalen kan slechts op kunstmatige wijze worden verge makkelijkt. OOSTENRIJK. In de 21 vergaderingen der sociaal-demo cratische partij, Dinsdag in verschillende wijken van Weenen gehouden, is eene gelijk luidende motie ten gunste van algemeen stemrecht aangenomen. Nergens werd de orde verstoord f slechts éene vergadering moest door de politie ontbonden worden, met het oog op de heftige taal, welke daar geuit werd. ITALIË. Een groot aantal grondeigenaren zijn te Palermo bijeengekomen om te beraadslagen over de maatregelen die genomen kunnen worden tot handhaving der orde op Sicilië. Onder de voorgeslagen middelen komen voor versterking der politie verplichting tot het bebouwen van braakliggende gronden afslag van 50 procent der grondbelasting gedurende 10 jaar. SPANJE. Het onderzoek betreflende den dynamiet- sanslag in het Liceo-theater te Barcelona is eindelijk afgeloopen. De desbetreffende stukken vullen niet minder dan zeven boek- deelen, elk van 500 bladzijden. Zij zijn nu aan het gerecht overgeleverd. Het aantal beklaagden is 27, van welke 24 gevangen genomen zijn1 is middelerwijl gestorven en 2 heeft men nog niet kunnen vatten. Maar allen worden niet beschuldigd recht streeks deelgenomen te hebben aan de misdaad. B U L G A B IJ E. Het hof van cassatie te Sofia heeft den naetropolitaan msgr. Clement niet ontvan kelijk verklaard in zijn hooger beroep tegen het vonnis der rechtbank, waarbij hij tot verbanning veroordeeld werd. EGYPTE. Aan de Daily News wordt uit Kaïro bericht, dat de khedive geconfereerd heeft met den heer Cromer, en dat die conferentie een bevredigenden uitslag heeft gehad, ten gevolge waarvan het ministerie aanblijft. AMERIKA, De finaneieele commissie uit den Senaat der Vereenigde Staten is, ondanks de uitnoo- dïging van den president om zooveel mogelijk spoed te maken, nog lang niet gereed met baar rapport over het ontwerp tot tariefher vorming. De democraten wensehen dat zoo danig te wijzigen, dat de staatsinkomsten tot 450 millioen dollars stijgen, teneinde de uitgaven te kunnen dekken, maar de rechten op steenkolen en suiker leveren onoverkomelijke bezwaren op. Ook ten aan zien van andere artikelen wordt door belang hebbenden getracht de commissieleden te hunnen gunste te bewerken. De minister Carlisle blijft aandringen op eene belasting der whisky met 1.20 dollar per gallon. De senator Maepherson blijft zich met hand en tand tegen de inkomstenbelasting verzetten. De onzekerheid van den toestand is oorzaak dat alle zaken stilstaan en dat de ontevre denheid met den dag toeneemt. Een bericht uit Rio de Janeiro meldt, dat de door de opstandelingen vernielde batte rijen van Armacao weer door de regeerings- troepen hersteld zijn. De Aguidaban is er Woensdagnacht in ge slaagd, ondanks het hevig geschutvuur der forten, de baai van Rio te verlaten en is Don derdag met de 3ïïepublica, die vergeefs getracht had de baai binnen te dringen, naar het zui den vertrokken. De regeeringskruiser Nicthe- roy schijnt niets gedaan te hebben om dat te beletten. Uit Buenos-Ayres wordt gemeldDe tor pedobooten van Peixoto Panne en Pernamluco moeten wegens onbekwaamheid der beman ning wachten op eene stoomboot, komende van Bahia, om zich naar het Zuiden te laten sleepen. SCHIEDAM, 21 Februari 1881. De a Vereenigirig ter bevordering van Chris telijk onderwijs" alhier zal, ten bate van dat onderwijs in het »Lokaal voor Evangelisatie" een bazaar houden van Dinsdag 27 Februari tot en met Vrijdag 2 Maart, des namiddags van 1—4 en des avonds van 6—9 uur. Alleen Maandag a.s. is deze bazaar te bezichtigen, op dezelfde uren, tegen betaling van 25 cents. De voorstanders van het christelijk onder wijs hebben voor deze gelegenheid tal van voorwerpen bijeengebracht, waaronder zeer fraaie, zoodat ieder er wat van zijn gading kan vinden. Aan het departement van binnenlandsclie zaken is eene vergadering gehouden van inspecteurs en geneesheeren van krankzin nigengestichten over de vraag, hoe liet best te voorzien in de behoefte aan gelegenheid, tot verpleging der krankzinnigen, die door gebrek tuui plaats niet in de gestichten kunnen worden opgenomen. Aan den heer J. A. baron van Pallandt is met ingang van 1 Maart a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als rentmeester van het kroondomein, rentambt Dordrecht, en is dat rentambt gevoegd bij het rentambt Oosteriiout. Gedurende de maand Januari werden 130 man bij het koloniaal werfdepot aangenomen, n.L 95 Nederlanders en 35 vreemdelingen. Aan handgelden werd de som vau f46.460 uitbetaald. Volgens de laatste bij het Nederlandsche comité ontvangen mededeeling van den heer Greiner, secretaris-generaal van de universeele internationale tentoonstelling te Madrid, zal deze tentoonstelling nu in den loop der maand Mei a.s. worden geopend. Dientengevolge zullen zij, die alsnog voor nemens zijn door inzendingen aan deze ten toonstelling deel te nemen, daarvan zoo spoedig doenlijk opgave dienen te verstrekken aan het adres van den voorzitter van het Nederlandsche comité, Ha«selaersplein no. 29, te Haarlem. Een tweetal heeren, onder wie de ama nuensis van het koninklijk munten- en pen ningen-kabinet, de heer J. H. Coronel, be zochten gisteren de gemeente Amersfoort, met het doel, de dezer dagen aldaar gevonden munten te bezichtigen, en zoo mogelijk, de voor het kabinet van belang zijnde aan te koopen. De helft van de gevonden munten, toebehoorende aan den heer M. en mejuffrouw A. E. van der Heijden,-kwam, naar men ons mededeelde, ter bezichtiging in hun bezit, ter wijl daarentegen de vinders, de metselaars Van de Wetering en Elzenaar, niet geuegen werden bevonden, de in hun bezit zijnde pen ningen tot dat doe! tijdelijk af te staan. Van andere zijde vernemen wij, dat door de zorgen der directie van het koninklijk penningkabinet en door de welwillende mede werking der vijf eigenaren de geheele munt- vondst, onlangs te Amersfoort gedaan, be houdens enkele uitzonderingen voorloopig overgebracht is naar het koninklijk penning kabinet, om aldaar te worden beschreven. De resultaten'dier studie zullen worden ge publiceerd, ook met het oog op het histo risch belang voor de gemeente Amersfoort. Het is eene zeer merk waai dige vondst van stukken van verschillende landen en soorten uit de eerste helft der zestiende eeuw; voorul de zeer groote hoeveelheid gouden munten verdient de aandacht. Volgens mededeeling van De Oorlogskreet zal »de generaal" van het leger des heils de volgende bijeenkomsten leidente Amsterdam 6 en 7 Maart, te Arnhem 8 Maart, te Rot terdam 9 Maart, te Utrecht 10 en 11 Maart, te Zwolle 12 Maart, te Leeuwarden 13 Maart, te 's-Gravenhage 14 Maart. In den laatsten tijd zijn een aantal valsche muntbiljetten aangehouden. Bij eenige oplet tendheid is het niet moeilijk de valsche van de echte te onderscheiden. Die welke tot nog toe ontdekt zijn, dragen alle het cijfer H C 8590 of H F 3780. De bruinachtige kleur van den gebloemden rand is bij de valsche eenigszins safraanachtig getint. De letters van het woord ^Muntbiljet" in het watermerk zijn zichtbaar grooter dan die van de echte. Herhaaldelijk werd te Rotterdam van ver schillende zijden aangedrongen op afschaffing der kermis, hetgeen er toe leidde, dat door den r.oad eene commissie van 5 leden werd be noemd, teneinde zoodanige feitelijke gegevens te verzamelen, als door haar ter voorlichting van den raad dienstig zouden worden geacht, en te dier zake rapport aan den raad uit te brengen. Deze commissie is thans met haar rapport gereed, dat niet minder dan 47 folio blad zijden beslaat. Zij wendde zich tot de politie, bezocht de spaarbank, de bank van leening, trad in mondeling onderhoud met allen die door adressen aan den raad zich als tegenstanders of voorstanders van de kennis hadden doen kennen, en hoorde ook nog bovendien zooveel mogelijk diegenen, wier werkkring en maat schappelijke positie bekendheid met de kermis en hare gevolgen mochten doen veronder stellen. Vervolgens werden aan 2179 winkeliers in de gemeente gevestigd circulaires gezonden, houdende een 9-tal vragen, betreffende hunne nering, in verband met de kermis, met ver zoek daarop van antwoord te willen dienen, en ten slotte bezocht de commissie zelve meermalen de kermis, teneinde ook door eigen aanschouwing in staat te zijn bare overtuiging te vestigen. Het resultaat van dat alles in haar rapport weergevende, ver klaart zich de groote meerderheid der com missie voor het behoud van de hermitdoch met vervroeging van het uur van sluiting der herbergen door dit voor de gewone ker- misnachten op 4 uur en voor den nacht van Zaterdag op Zondag op 2 uur na middernacht te bepalen. Eene kleine minderheid der commissie komt evenwel tot een tegenovergestelde conclusie, zet hare bedenkingen nader uiteen en spreekt ten slotte de hoop uit, dat vele raadsleden in de stukken gegevens genoeg mogen vinden om te stemmen voor de afschaffing der kermis. De echlgenoote van J. Groen, wonende aan de Veerstoep te Papendrecht, schrikte Vrijdagmorgen niet weinig toe^i zij haar man, die den vorigen avond gezond naar bed was gegaan, dood naast zich vond liggen. De schrik had haar zoodanig bevangen, dat zij naar buiten gaande om hare buren te roepen, op straat ineenzakte en insgelijks den geest gaf. Te Hengelo zijn, na een ernstige en kalme circulaire van den burgemeester, de ongere geldheden des avonds niet weer begonnen. De commissaris der Koningin al-ook de overste Diekhof en kapitein Michelholf zijn weder naar Zwolle en Almelo teruggekeerd. A. van Emmenes, die eerst liet land ont vlucht was, heeft zich gisteren bij de justitie te Arnhem aangemeld, om de gevangenis straffen te ondergaan, waartoe hij bij verschil lende vonnissen veroordeeld is. Uit Arnhem wordt aan de N.R.Cl. gemeld: De trein van 7 uur'12 minuten uit Emme rik is gisteren nabij het station in botsing gekomen met een rangeerende locomotief; de machinist, de stoker en een conducteur zijn vrij ernstig gekwetst, een reiziger uit Arnhem licht. De locomotief en het postrjj- tuig zijn vernield. Te Deutichem kwam gisteren de trein van 11 u. 23 van Ruurlo aan met twee hevig; brandende goederenwagens met poetslappen, De brandweer bluschte de vlammen. Heden zijn op last van den procureur- I generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch de twee beklaagden van medeplichtig. heid aan den moord te Os, de gebroeders I De Bie, dieyfoor de rechtbank waren vrij gesproken en wier invrijheidstelling was ge- last, opnieuw gevangengenomenen wel i krachtens bevelschrift van het gerechtshof waarbij de zaak 14 Maart in appél zal dienen. 3 Men schrijft ons uit Aalburg, dat deinflu- enza daar het onderwijzerspersoneel der christelijke school zeer heeft geteisterd. De hoofdonderwijzer stierf, na door de ziekte te zijn aangetast; zijne dochter, die hulpon derwijzeres was, werd door die ziekte aange tast en werd krankzinnig, zoodat de school gesloten moest worden, en de leerlingen liepen over de straat. De naburige gemeente Wijk i heeft zich over de school ontfermd, en een hulp-1 onderwijzer gezonden om te helpen. (Si.) - Te Steenbergen is een valsch bankbiljet van honderd gulden aangehouden. 's-Gravenliage. De gedelegeerden van spoorwegmaatschappijen hier te lande en uit' het buitenland zijn eerst heden alhier bijeen- gekomen tot bespreking van de a.s. zomer- dienstregeling. Zij waren daartoe vergaderd in de directiekamer van het station der staats spoorwegen. Utrecht. Gisteren is alhier overleden mr. E. du M=>~chie van Voorthuysen, die van April 1858 tcK Sept. 1873 lid der Tweede Kamer was voor het kiesdistrict Utrecht en daarna tot4883 zitting had in de Eerste Kamer. Te Maastricht zal dezen zomer oen groot in ternationaal tweedaagscli turn feest worden ge geven. De Portefeuille is door de maatschappij in liquidatie verkocht aan den hoer Taco de Beer, die het blad met medewerking van de heeren M. Hor», te Schiedam, en Gottfried Mann, te Leiden, zal voortzetten, Mejoffr. Kaethe Windscbeid, dochter van den beroemden Leipziger kenner der pandecten, heeft te Heidelberg als eerste Duitsche vrouwelijke student het examen als doctor in de philosophic gedaan. Moritz Jokai, de beroemde Hungaarsche dichter en schrijver, is ernstig ongesteld. Hij zal naar een ander klimaat moeten gaan tot herstel van zijn gezondheid. De drogerij van de koninklijke kruitfahriekt» Wettercn (Oost-Vlaanderen) is Donderdag in de- lucht gesprongen. De schade is zeer groot, maar er werd nie mand gedood of gewond door de ontploffing. De schok werd tot in Gent op drie urea 1 afstand» door de geheele stad gevoeld. In het Saksische woud hebben de jongstr stormen circa 40.000 boomen ontworteld. In het Hongaarsche stadje Reke«ply is eene bejaarde vrouw, die men verdacht destallen ran hare buren betooverd te hebben, levend gekrui sigd. De plegers van dit afschuwelijk misdrijf zijn nog niet ontdekt, In het veel besproken proses van gravin Larn- bertine, de dochter van kardinaal Antnnelli, te gen den dagblad-directeur Chauvet, den titans gevangenzittendan uitgever van de Popoio Romano, is uitspraak gedaan. Chauvet is vernm dtwld om binnen 30 dagen het kapitaal van 4 00.000 liref dat kardinaal Antonelii hem voor de gravin ter hand stelde, raaar dat door hem ten eigen bat» werd behouden, met de renten en kosten te rsstitneeren. Het totaal bedrag van een en ander is thans 230.000 lire. De wijnpi oductie over de geheele wereld moet in 1892 122,000,000 hectoliter bedragen heb ben en da bierproductie 190,000,000 hectoliter.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2