A". 1894. Woensdag 28 Februari. N°. 8477. Eerste Blad •A. clitenveert i gste n 8*- Verschijnt dagei ks, uitgezonderd Dinsdage BuiteulSndselie Berichten. i UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noramers B II RE A U BOTEB8TB AT, B 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driebaai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K n IJ K. De heer Viger, minister van landbouw, heeft Zaterdag het wetsontwerp tot verhoo- ging der graanrechten ingediend bij den Se naat, die het ontwerp urgent verklaarde en naar de douane-commissie verzond. De regeering heeft besloten bij de Kamers een ontwerp in te dienen op de vervaardiging van ontplofbare stoffen en tot verzwaring der straffen welke reeds bedreigd zijn tegen over treding der voorschriften op de vervaardiging, het vervoer en het wederrechtelijk bezit van dynamiet. De regeering schijnt nu toch besloten te hebben, op Madagascar eenigszins krachtiger op te treden. Iu den Zaterdag gehouden ministerraad is bepaald, dat aan de Kamer een krediet van een millioen gevraagd zal worden, om de garnizoenen van Diego Suarez en Reunion te kunnen versterken. De interpellatie-Jourde, in de Kamerzitting van Zaterdag ontwikkeld, leverde niets belang rijks op. De interpellatie maande de regeering aan om, evenzeer als men het speculeeren in granen veroordeelt, te beletten dat vreemde lingen zich van de Parijscbe beuis bedienen ter bevoordeeling der fondsen van ons vij andige staten. Hierop antwoordde de minister van financiën Men beweert dat er schande lijke zaken hebben plaats gehad. Aan vreem delingen zou geld geleend zijn om hen in staat te stellen, met behulp der coulisse de financieele operatiën van buitenlanders te begunstigen. Maar het geldt hier een fonds (het Italiaansche) dat sedert lang daalt, waarin zich plotseling een rijzing heeft voorgedaan, doch dat opnieuw is gaan dalen. Personen die zulke schuldbrieven in bezit hadden, ont deden er zich van in weerwil van alle specu lation. Dat was hun recht. Wat wil men nu De regeering heeft het coulisse-stelsel niet erkend, doch kan het niet verbieden. Het staat aan de voornaamste belanghebbenden de kassiers en bankiers, deze zaak, indien het hun lust, voor de rechtbank te brengen. Het incident was daarmede gesloten. Bij een nieuwe reeks huiszoekingen is in de woning van den anarchist Sauvas een bus met een ontploffingsmiddelzoogenaamd spoudre ehloratée" in beslag genomen. De anarchist Jean Grave, die in 1892 een boekje uitgaf: iDe stervende maatschappij •en de anarchie" getiteld, is wegens het druk ken van een opruiend geschrift veroordeeld tot 2 jaar gevangenis en 1000 fr. boete. Zekere Mathouiller is wegens het weder rechtelijk in bezit zijn van ontploffingsmid- delen gestraft met een jaar gevangenis en 50 frs. boete. Bij den ingang van het gerechtshof van Béthune is een zeer gevaarlijke bom gevon den, van het stelsel a renversement en die evenals bij de jongste aanslagen te Parijs, boven de deur was bevestigd. De bom was echter slecht gefabriceerd, .zoodat zij niet ge sprongen is. Te Lyon heeft een ontploffing plaats ge had, en is nog een andere ïbom" gevonden. De ontploffing bleek echter slechts door een busje met een weinig buskruit veroorzaakt te zijn en ook de andere saanslag" was een mystificatie. Onder het tiental verdachte voorwerpen, Zaterdag te Parijs gevonden, was er toch een die alle kenteekenen draagt, van een ernstig karakter te zijn. Het is een blikken bus, in papier gepakt en voorzien van een lont die ge brand had; de machine was in de rue des Blanc Manteaux neergezet bij eeu gasmeter. Men heeft de bus niet durven ver wijderen; de omtrek wordt door agenten af gezet. Zaterdagochtend reeds te 9 uur verscheen de keizer ten paleize van den rijkskanselier Caprivi om dezen persoonlijk geluk te wen- schen met zijn verjaardag en hem een kom en twee bokalen van groen glas, naar 's kei zers eigen aanwijzingen vervaai digd en ver sierd met de wapenen des rijks en van de bondsstaten, ten geschenke aan te bieden. In zijne tafelrede bij gelegenheid van het feestmaal, hem Zaterdag door den provincialen Landdag van Brandenburg aangeboden, wees de keizer op de innige banden, welke het huis Hohenzoliern aan de mark Brandenburg verbinden, en herinnerde hij aan de belaug- rijke diensten, door den groothertog aan de provincie bewezen, waaraan hij eenige ge schiedkundige feiten uit de Nederlandsche geschiedenis betreffende den dood van prins Willem van Oranje vastknoopte. Voorts wees hij op de diensten, in 1864, 4866 en 1870 door zijnen grootvader bewezen, en aan de ramp, welke bet pantserschip Brandenburg dezer dagen getroffen heeft. Het voorbeeld der wakkere mannen, die daarbij zijn omge komen, hield hij den Landdag voor oogen. De keizer besloot met te drinken op het welzijn der provincie. De voorzitter, de heer Von Manteuffel, bedankte voor dien dronk en stelde een driewerf hoch op den keizer ia. De reis der keizerin met enkele harer kinderen naar de Oostenrijksche badplaats Abazzia en het later bezoek des keizers aldaar blijkt niet de minste staatkundige beteekenis te hebben. Sedert eenigen tyd vertoonde de keizerin aanleg tot gezetheid, om welke reden zij eene vermageringskuur heeft ondergaan, maar deze heeft haar gestel zoozeer aange daan, dat zij thans tot herstel van gezondheid eenigen tijd in het buitenland moet vertoeven. B L G I E. De heer Beernaert, overtuigd dat zijn denk beelden betreffende invoering van het stel sel der evenredige vertegenwoordiging door een vrij belangrijke minderheid gesteund moeten worden, willen zij kans van slagen hebben, heeft eenige wijzigingen aangebracht in zijn oorspronkelijke plannen, en zal een nieuw regeeringsvoorstel voor deze aange legenheid indienen. Volgens dit voorstel zullen 9 arrondissementen het »uninominale" kies stelsel behouden, en zal de maatregel daar niet toegepast worden. De wet zal daarenboven een sternmen-minimurn aangeven, dat bereikt moet worden om aan een partij het recht te geven, zich te doen vertegenwoordigen. De liberale pers toont zich met deze schik king zeer ingenomen. Het nieuwe ontwerp zal reeds in den loop dezer week aan de Kamer worden voorgelegd. ENGELAND. !Tet Lagerhuis heelt gisteren verscheidene amendementen van het Hoogerhuis op de bill betreffende de kerspelraden verworpen, maar het amendement van het Hoogerhuis, betref fende den aankoop van gronden, aangenomen. De amendementen rakende het bestuur over de dotntién zijn verworpen, doch ten aanzien van dat punt is een compromis voorgesteld en aangenomen. Volgens berichten uit Calcutta zouden in vloedrijke inboorlingen gisteren eene groote vergadering beleggen om den hachelijken toestand des lands te bespreken, en om tegen eene eventueele nieuwe oplegging van belas ting te protesteeren. Het besluit der Kamer van koophandel van Bengalen v.adt algemeene instemming in Britsch Indië. Een bij de regeering Zaterdag ingekomen bericht van Afrika's Westkust meldt dat de Britsche kanonneerbooten Balcigh en Widgeon den 46n dezer naar Bathurst zijn vertrokken om den slavenhandelaar Fidi Silah te tuchti gen. De aan land gezette marinetroepen heb ben evenwel de nederlaag geleden en moes ten met verlies van 3 officieren en 40 min deren aan dooden en een 40-tal gewonden terugtrekken. K S L A N D. Volgens gerucht zal Rusland, uit ontevre denheid over de verhooging der invoerrechten op granen in Italië, zijn handelsverdrag met dat land opzeggen. Het handelsverdrag met Duitschland zal deze week aan het oordeel van den Rijks raad onderworpen worden. De toestand van den minister van buitenl. zaken, baron Von Giers, is van dien aard, dat zijn einde nadert. De krachten van den lijder nemen snel af, terwijl hij slechts kunst matig kan ademhalen. Volgens een te Eerlijn loopend gerucht, zou de czaar voornemens zijn, aan de Duitsche en Oostenrijksche keizers een bezoek te brengen te Abbazzia. In elk geval gaat ook de Russische keizerin met eenige grootvorsten een paar weken in die badplaats doorbrengen. De czaar moet zeer ontstemd zijn over de verhooging der graanrechten in Frankrijk. Grootvorst Michael Michaelowitchdie sedert zijn huwelijk met gravin Torberg, dochter van hertog Nicolaas van Nassau, bij den czaar in ongenade was gevallen, is door dezen uitgenoodigd met zijne vrouw tegen woordig te zijn bij het huwelijk van groot vorstin Xenia. OOSTENRIJK. De minister van financiën heeft gisteren bij de Kamer een drietal wetsontwerpen in gediend, rakende de hervorming van den muntstandaard. Het eerste ontwerp bepaalt dal de beide regeeringen voor 200 millioen florijnen aan staatsbiljetten zullen intrekken en voor 40 millioen florijen aan stukken van een kroon zullen in omloop brengen en dat voor de zil veren florijnen en de door de Oostenrijksch- Hongaarsche bank uit te geven papieren flo- njnen voor 460 millioen in stukken van 20 kronen zal worden gedeponeerd. Het tweede ontwerp stelt ter beschikking van den minister 112 millioen aan stukken van 20 kronen, vertegenwoordigende het aan deel van de westelijke helft des rijks in de som, welke tot intrekking der staatsbiljetten is toegestaan. Het derde strekt om den minister te mach tigen de vlottende schuld te gelegener tijd te verminderen met 30 millioen, gedeeltelijk in hypothecaire schuldbrieven, en daarvoor in de plaats uit te geveu schuldbrieven, ren tende hoogstens 40/0- In de Hongaarsche Kamer betoogde de heer Czaky Zaterdag dat het recht van den staat om het huwelijk bij de wet te regelen niet twijfelachtig is. Alleen door het burger lijk huwelijk verplicht te verklaren kan dat recht ten uitvoer worden gelegdde staat zal op die wyze bevrijd worden van gods dienstbanden de vrijheid der verschillende geloofsbelijdenissen zal verzekerd worden, en het staatsgezag zal er door worden bevestigd. Het voorstel-Apponyi, zou slechts een tijdelijke maatregel zijn. De heer Szapary bestreed het rapport der commissie, als eene gevaarlijke proefneming. In het anarchisten-proces te Weenen zijn Hasler tot 10 en Hanel tot 8 jaar celstraf veroordeeld. Zes beklaagden werden vrijge sproken de overigen kregen van 2 tot 4 jaar celstraf. De »bom" welke in de woning van den vorigen rector der polytechnische school te Gratz gevonden werd en die zoo groote ver ontwaardiging heeft veroorzaakt, is gebleken eene bus insectenpoeder te zijn. 2!

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1