SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Teiegraphie, Stedelijk Nieuws. dam 24,23 en voor 's-Gravenhage 19.28 zijnde alle zeer gunstige cijfers. Naar de K. B- Ct. verneemt, hebben er heden te Rotterdam, op last der justitie, tal rijke huiszoekingen plaats, zoowel bij den uitgever van het blad Be Vlinders als bij medewerkers aan dat blad. Aan het politie-bureau aan de Nassaukade te Rotterdam is in bewaring gesteld een Osse- naar, die in vereeniging van een 20-tal andere Ossenarea, onverhoeds een viertal voorbijgan gers in de Rosestraat heeft aangevallen zonder daartoe eenige reden te hebben. Een der aan gevallenen werden met een mes de kleederen van het lichaam gesneden. NB. Ct.) Te Rotterdam hebben in de afgeloopen week 26 nieuwe gevallen van pokken zich voorgedaan. Een aakschip, ter hoogte van Charlois ten anker liggende, is aangevaren door de stoom boot Vlaardingen IV, waarbij het schip slechts een zwaard verloor. Minder goed kwam de Vlaardingen er af. Deze verloor den geheelen voorsteven en moest terstond bui ten dienst gesteld worden. Te 's-Gravenzande is het getal lijders aan pokken reeds tot 80 gestegen, met 17 sterfge vallen. De ziekte komt voor in vijftig gezinnen. In een hotel te Mainz is Zondag de valsche munter Frank, uit Amsterdam, met eene van medeplichtigheid verdachte Nederlandsche vrouw gevangengenomen. Gisteren zijn voor den reehter-commissaris te 's-Gravenhage verschenen alle personen, die eenigermate betrokken zijn bij het ver spreiden van valsche bankbiljetten te Leiden. Door de IJselstoomtram die te 4.30 van 's-Gravenhage naar Leiden vertrok, is gister middag nabij de Wijkerbrug een man over reden, die eenigszins doof was. De man was terstond een lijk. Gisterochtend halfzes ontstond er aan den Hitserschendijk te Zuid-Beierland brand in eene woning bewoond door 2 huisgezinnen en toebehoorende aan Gt. Bijl. Door den feilen wind was er aan geen blusschen te denken, zoodat de woning weldra eene prooi der vlammen was. Vier paarden zijn er in den brand omgekomen. Men vermoedt dat de brand ontstaan is roet het aanmaken der kachel. Nog steeds komen te Barendrecht gevallen van pokken voor. In dit jaar leden binnen deze gemeente reeds 25 personen aan die ziekte, waarvan er niet minder dan twaalf bezweken. Door het gemeentebestuur worden alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen en aan ieder aanbevolen, maar zeer weinigen komen ze na. Te Amsterdam is zooals reeds vroeger gemeld eene maatschappij opgericht, welke op verschillende punten dier stad restaurants, in den trant der Parijsche »Bouiilons-Duval", denkt te vestigen. Het eerste dier restaurants zal 15 Maart worden geopend. Als directeur der maatschappij zal de heer Van Nie, exploi tant van het sGouden Hoofd", optreden. Onder politietoezicht zijn eenige mannen tot Zondag bezig geweest het puin te onder zoeken van. de verbrande huizen in de Spaarn- dammerstraat te Amsterdam. Eenige voor werpen werden in handen der justitie gesteld, zoo o. a. twee ongeveer een halveu meter lange platte blikken bussen, waarin eenige glazen buizen liepen, met een sterke vloeistof gevuld. Het vermoeden blijft bestaan, niet tegenstaande de andere verklaringen, die zijn opgegeven, dat de ontploffing door een schei kundig praeparaat zou zijn veroorzaakt. Een ingezetene van Schagen vond in een portret-album, dat gedurende eenige maanden niet in handen was geweest, in de ledige ruimte achter de portretten een muizennest, waarin zes levende jonge muizen. Het strandjutten is op de eilanden, gelijk men weet, gewoonte geworden, doch in den laatsten tijd ging het daarmede al wat heel erg. V an het op Terschelling gestrande Rus sische schip 1ïosa was zooveel hout wegge haald, dat de tusschenkomst der rijkspolitie noodig geoordeeld werd. Dinsdag 13 dezer werden de brigadier van Franeker en de rijksveldwachter van Har- lingen naar Terschelling gezonden tot assis tentie. Na aankomst van deze ambtenaren was er geen mensch op het strand te zien, maar toen de volgende dagen onder geleide van den burgemeester en den gemeenteveld wachter een onderzoek naar het vermiste hout werd ingesteld, bleek het dat er 1300 stuks planken van verschillende afmetingen in slooten, onder den grond en in het duin waren weggestopt. Naar ons verzekerd is, zijn 1.1. Zaterdag door deu gezagvoerder van het gestrande schip 700 planken herkend, terwijl de overige hoogst waarschijnlijk afkomstig zijn van het in December gestrande schip Bannebrog. Tegen een landbouwer moet pro ces-verbaal zijn opgemaakt. Door mej. M. W. de Ranitz, directrice van eene inrichting voor verlaten meisjes te Gro ningen, is aan de afdeeling Groningen van de nationale Christen geheel-onthouders- vereeniging een ruim gebouw niet drie daar aan grenzende woningen ten geschenke ge geven, met het doel een geheel-onthouders volkskoffiehuis te stichten. Bij de reederij van het barkschip Afina, thuis behoorende te Nieuwe-Pekela, thans liggende te Rio Janeiro, is het treurig be richt ontvangen, dat de kapitein en diens vrouw aldaar aan de gele koorts zijn bezweken. Het eilandje Rottumeroog is door de laatste stormen aanmeikelijk verkleind; een strook lands van 30 meters breedte is door de zee verzwolgen. Tijdens het leven van den tegen- woordigen voogd" den van rijkswege aangestelden strandvonder, in wiens familie deze post reeds is sedert 1742 is het eilandje de helft kleiner geworden. Door het omvallen van eene petroleumlamp ontstond er te Oehten in den nacht van Vrij dag op Zaterdag brand tenhuizevanmej.de wed. Ten Hout. Door den feilen zuidwesten wind aangewakkerd, brandden huis, berg en schuur tot den grond toe af. Drie varkens, eenige kippen en een hond kwamen om. Van den inboedel kon weinig gered worden. Huis en inboedel waren geassureerd. Door de marechaussee te Helmond werd heden naar de strafgevangenis te Roermond overgebracht P. M. v. E., gemeente-veld wachter te Mierlo, tegen wien door de recht bank te Roermond bevel tot gevangenneming was verleend, ter zake vau het afleggen eener valsche getuigenis. Zondagavond omtrent halfelf is te Helmond een man van 70 jaar door de stoomtram overreden. De man werd naar het gasthuis gebracht, waar hij gisterochtend overleed. Bij een landbouwer te Moerstraten (Noord- Brabant) meenden de dieven hun slag te slaan en kropen des nachts op het dak, om langs den schoorsteen in huis te komen. De bewo ner hield met een geladen geweer de wacht en liet ze stil begaan. Nauwelijks waren zij op een flinke hoogte gekomen, of de boer loste een schot en trof een der inbrekers in den buik, zoodat de inbreker van het dak rolde. Gelukkig voor den dief was het geweer met hagel geladen. De dieven zijn echter hierdoor bekend geworden en achter slot gebracht. Het personeel van politie te Maastricht heeft per telegram den agent van politie Poïs- son te Parijs bijval betuigd met zijn manmoe dig gedrag bij de arrestatie van den anarchist Henry en hem gelukgewensclit met zijn benoeming tot ridder van het Legioen van Eer. Uit het zijkanaal te Maastricht is opge- vischt het lijk van een onbekend mansper soon, naar gissing 35 a 40 jaar oud. Men had Zondagavond omstreeks 9 uur om hulp hoo- ren roepen, maar was niet spoedig genoeg in de gelegenheid die te kunnen verkenen. Toen men eenige minuten later met een schuitje op de plaats des onheiis kwam, was de dren keling reeds in de diepte verdwenen. Uit het verslag van eene gemeenteraads zitting te Stratum blijkt, zegt Be Gemeente stem, dat een der wethouders aldaar lezen noch schrijven kan. Vlaardingen. De gemeenteraad heeft een subsidie van f400 toegestaan voor de op te richten bad- en zweminrichting. Onder de voorwaarden, die aan de subsidie \erbonden zijn, behoort ook deze dat de schoolkinderen, die kosteloos onderwijs genieten, ook gratis van de inrichting mogen gebruik maken. Het sAlgem. Pensioen-weduwen- en weezenfonds" van de werkmansvereeniging »Bid en Werk" alhier telt 82 ledenop de spaarbank is gedeponeerd f659.50. 's-Gravenhage. De heer JE. Mackav, lid van de Tweede Kamer, biedt heden den voor zitter en anderen leden van die vergadering een gastmaal anu. Dordrecht. Naar wij vernemen, is door de politie een onderzoek ingesteld naar eenige jongens, die er in den laatsten tijd hun werk van maakten, brieven van minder gepasten inhoud te bezorgen aan de woningen van jonge meisjes te dezer stede, of die ook wel ongefrankeerd per post verzonden. Een tien tal jongens, meest alle leerlingen van de H. B. S. en van de vervolgschool, zijn dan ook, na inbeslagneming der brieven, Zater dag aan 't bureau van politie ontboden en in verhoor genomen. Enkele hunner moeten hunne schuld bekend hebben. (B. Ct.) De wielrijdersvereeniging sThor" te Rotterdam moet nu al besloten hebben dit jaar haar af- standsrit RotterdamUtrechten teiug wederom uit te schrijven. Als datum is reeds bepaald de Zondag na de nationale bondskampioenschappen op de baan. Men hoopt ook nu weer op veel deelneming uit het buitenland. H. M. do Regentes heeft dezer dagen ontvan gen de buste van de jonge Koningin, vervaar digd door Bai t van Hove, dezelfde beeltenis welke de studenten te Utieclit in het universiteitsge bouw aldaar zullen plaatsen en buitengewoon goed getroffen is. Prof. Buchner, te Darmstadt, schrijver van ïKracht en Stof", zal den 29n Maart zijn 70n vei jaardag vieren. DeDuitsche iVrijdenkersbond", waarvan Buchner voorzitter is, maakt aanstalten om hem dien dag een bijzondere hulde te brengen. Een Duitsch dokter beweert den bacil der rheumatiek te hebben gevonden en te kunnen kweeken; ze is kort en dik met granulaties aan de uiteinden. Om ze te kweeken, zijn een tem peratuur van 25 gr. en duisternis noodzakelijk. Te Reichenberg is groot opzien verwekt door de inhechtenisneming van den rijken landeige naar Johann Mitzinger. Hij wordt van niet min der beschuldigd, dan in 1880 zijne beide ouders vermoord te hebben. Een valsche-munters-werkplaats iu een ge vangenis is in de oude Italiaansche stad Ber gamo ontdekt. Een aantal gevangenen maakten daar, van al de noodige gereedschappen voorzien, valsch geld, en een paar opzichters, die hen behulpzaam waren, brachten het geld in omloop. In verschillende doelen van Tuikije heeft het zwaar gesneeuwd. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw een voet hoog. Door een hevigen cycloon, welke het eiland Mauritius geteisterd heeft, is op korten afstand der hoofdstad Port-Louis een spoortrein uit de rails geworpen en in de rivier terechtgekomen, waardoor 50 reizigers en een treiri-beambte gedood en een groot aantal personen gewond werden. 's-GRAVESIHAGE, 27 Februari. Tweede Kamer. Bij hei vooitgezet debat over art. 4 heeft de heer Yrolik toegelicht zijn amendement om 70-jarigen van het kiesrecht uit te sluiten. De heer Yan der Kaay bestreed den inhoud van art. 4 ais niet voldoende waarborgende eigen onderhoud. De heer Mees zou tegen het artikel stemmen, tenzij het zeer versterkt yverd. De schrijfproef zal hij niet afstemmen. De heer T. Mackay wilde den belastingcensus en de verplichting der kiezers om zich te abomieeren op de handelingen der Kamer. De heer Michiels van Verduynen bestreed den belastingcensus, maar achtte dringend noodig een stelsel van geleidelijken vooruitgang te plaatsen tegenover het regee- ringsstelsel. De heer M. Mackay protesteerde tegeu elke verdachtmaking ter zake der intrekking van zijn amendement op art. 3; dit geschiedde enkel om politieke verwarring te voorkomen. De heer Goeman Borgesius verdedigde art. 4, desnoods met het amen dement— T. Mackay. De gelegenheid tot verzending derconespon- dentie naar New-Yurk (ria Rotterdam) bestaat door middel van het stoomscnip Spaarndam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 28 dezer, des namiddags ten 4.30 ure. De wijze van verzending behooit duidelijk op het adres vermeld te worden. BURGERLIJKE STAND. (Schoren23 Febr. YViihelmina Maria, dochter van J. Hersbach en A. \'leut, Ged. Broersvest. Alida Maria Liduina, dochter van I. iiersbach en J. W, Landsbergen, Broers- vehl. 24. Elisabeth Jacoba en Johanna, dochters van C. L. H. Winkelman en J. ferichoor, Singel. 26, Johanna Elisabeth, dochter van J, J. van Hees en J. E. Bexter- man, Singel. - Johan Marie, zoon van D. Durrer en C. M. Kersten, Proveniershuis. Cornelia, dochter van T. O. Putters eu A. A. Grimmelikhuizen, overs. Kreupelstraat. Frederica Theodora, dochter van VV. van der hult en J. M. Ritman, Bleeherstraat. Wilhelmina Maria Liduina, dochter van C. J. Geul en G. ,T. Koster, Heerenstraat. 27. Sophia Elisabeth, dochter van G. P. J. Braak en S. Rademakers, Oude Kerkhof. Overleden: 24 Febr. Josephina Dorothea Maria van der Heijden, oud 32 jaar, echt genoot van J. J. Zoetmulder, Lange Haven 25. Jannetje Kers, oud 65 jaar, echtgenoot van A. Noordam, Grofbaan. 26. Johanna Maria Diukelaar, oud 71 jaar, wed.vanJ.H,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3