i Woensdag 28 Februari. N°. 8477. A0. 1894. Tweede Blad Achten veert ff ste Jaarffanff. Jlinnenlandsclie Berichten, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ÜITGËYeE: 7t7 odé. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. O n d e r w ij s. ilium. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Eijk Afzonderlijke nommers TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Kieswet. De heer Vrolik stelt voor het recht tot uit oefening van het kiezerschap te doen ophouden met den leeftijd van zeventig jaar. Tot toelichting schrijft hij Vaa het oogenblik dat er zijn die vreezen "dat de leeftijd van drie en twintig jaarmeer derjarigheid verleenende, toch niet waarborgt voldoende rijpheid van karakter en ervaring om de rechten en plichten van het kiezerschap te aanvaarden, is het rationeel evenzeer rekening te houden met het feit, dat er een tijdstip in het leven aanbreekt, waarop het wenschelijk is af stand van die rechten te doen en men van de plichten ontheven mag worden. De heer Schepel stelt voor artikel 1 te lezen »De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen in enkelvoudige kiesdistricten, die grooter zijn naarmate zij nader bij den zetel van de regeering en de Staten- Generaal liggen, door de mannelijke meerderjarige ingezetenen des rijks, tevens Nederlanders, die de kenteekenen bezitten van geschiktheid an maatschappelijken welstand, in deze wet bepaald, en aan wie de uitoefening van het kiesrecht niet, op grond van de bepalingen dezer wet, tijdelijk of blijvend is ontzegd". Tot voorloopige toelichting van het amende ment merkt de voorsteller op, dot hij zich niet kan vereenigen met den maatstaf der regeering, die tengevolge zouden hebben, dat o. a. alleen door Zuid- en Noord-Holland, die den genoemden zetel als het ware in hun midden hebben, niet minder dan 57 leden naar de Eerste en Tweede Kamer zouden worden afgevaardigd, veel meer dan door de zes provinciën Zeeland, Limburg, Ovarijsel, Friesland, Groningen en Drente te zamen. SCHIEDAM, 27 Februari 1894. Dr. S. D. van Veen, predikant bij de Ned,- herv. gemeente te Groningen, deelt het vol gende in de Prov. Qron. Ct. mede: Verleden week deelde de heer Van Deth, in tegenwoordigheid van dr. Biihler, mij het volgende mede: »Dr. Laurillard heeft gezegd, dat de' onzedelijkheid te Neerbosch honderd maal erger is, dan Van Deth heeft verteld". Ik zeide daarop, dat ik naar de waarheid van deze mededeeling onderzoek zou doen. Dezer dagen sprak ik dr. Laurillard en vroeg of de boven aangehaalde woorden waar heid bevatten. Ik ontving ten antwoord: »Dat heeft Van Deth gelogen. Ik heb dat nooit gezegd. En het is ook niet zoo". Daarbij werd mij verlof gegeven om van deze verklaring gebruik te maken waar ik zulks noodigzou oordeelen. Ik deel dit feit hier mede als een nieuw bewijs hoe Van Deth liegt. Van dr. Laurillard getuigde hij zelf: »Dat is een eerlijk man". t 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTERiTRAAT, E 3Ï. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Welnu, deze eerlijke man noemt hier Van Deth een leugenaar." Het 47e Nederlandsche landhuishoudkundig congres zal van 11 tot 15 Juni gehouden wor den te Utrecht. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de le helft der maand Februari, welke op schriftelijk verzoek aan het postkan toor alhier kunnen worden gereclameerd. lo. Hes, Rotterdam. 2o. W. Schuitema, Zwartsluis. 3o. Wed, P. Huisman, 7 Buitenland. Oostenrijk. lo. Schreiter, Prag. De commies der posterijen 4e klasse D. L. Buclili Fest is verplaatst van Vlaardingen naar Schiedam. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Nod. Oost-Indié (met uitzondering van Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Samarang, De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 3 Maart, des voormiddags ten 8.30 ure. De wijze van verzending behooit duidelijk op het adies vermeld te worden. Het komt meermalen voor, dat uit het buiten land, met verzoek om opgave van meer volledig adres, wot den terugontvangen brieven en andere stukken voor niet algemeen bekende plaatsen, waarop nevens den naam van den geadresseerde alleen de plaats van bestemming is vermeld, zonder aanduiding in welk land, welke provincie of landstreek die plaats gelegen is. De ovei komst dier brieven en stukken wordt daardoor natuur lijk zeer vertraagd. Aan het publiek wordt daar om dringend aanbevolen oin op brieven en andere stukken voor kleine plaatsen in het buitenland of voor plaatsen, waarvan er meer denzelfden naam dragen, bij den plaatsnaam steeds aan te wijzen in welk land, welke provincie of landstreek de plaats gelegen is. Overigens is het zeer wenschelijk om de plaats namen op brieven voor het buitenland te schrij ven zooals zij in het land van bestemming geschre ven worden, bijvoorbeeld Wien en niet Weenen. (St.-Cl.) De uitvinding van de tBell-Telephoon" is sedert deze maand publiek eigendom geworden, daar de termijn, gedurende welken dit toestel in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika wettelijk werd beschermd, verstreken is. Een ieder kan thans deze uitstekende telephoon vervaardigen. De Scientific American deelt eenige belangrijke bijzonderheden omtrent de constructie mede. Aan de voltooiing van de telegraaflijn, die Peking met de westelijke provinciën moet ver binden, wordt ijverig gewerkt. Het telegraafnet, dat Turkestan met het noorden en het oosten van het Cl.ineesche rijk moet verbinden, zal dan ook spoedig voor het verkeer worden geopend. Met ingang van 1 Maart beeft het hoofdbe stuur der sHollandscbe Maatschappij van Land bouw" benoemd tot zuivelconsulent den heer A. Bos, wiens benoeming door den minister van binnenlandsche zaken is goedgekeurd. Door het hoofdbestuur der sHollandsche Maat schappij van Landbouw" is aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gunstig geadviseerd op het adres om van rijkswege in de afdeeling Rot terdam en omstreken eenen cursus in het hoef beslag te houden. De Nederlandsche Heidemaatschappij" heeft een begin gemaakt met het beplanten van duinen tusschen Schoorl en Kamp. De benoodtgde denne- boompjes worden uit de kweekersen aangevoerd. Een berijdbare dijk wordt dwars door het duin aangelegd otn het vervoer te vergemakkelijken. De werkzaamheden worden verricht door arbei ders uit Schoorl en Bergen. Dat de varkensteelt in de Maatschappij van Weldadigheid" nogal iets beteekent, kan hier uit blijken, dat in het vorige jaar door de maat schappij voor ruim f 10,000 (zegge tienduizend gulden) aan varkens werd verkocht. Uit Goes wordt aan het N. v. d. D. geschreven dat de koemelker J. de Rochefort, aan de Strui kelblok aldaar, volgens het voorschrift van het Landbouw Weekblad, in het afgeloopen najaar pen proef heeft genomen met het inkuilen van gras. Sedert November voedert hij er zijne koeien mede, welke dit voedsel gaarne verorberen. Daarbij is de melk-opbrengst ruim zoo groot als bij droog voeder, de melk is geuriger, en de boter, welke zich daarenboven goed laat bewerken en in kleur weinig verschil heeft met de in den zomer bereide, is lekker van smaak. Het bruin en zuur geworden voeder beweert men dat vee! grooter voedingswaarde bezit dan pulp of gemalen stron, zelfs meer dan goed ge wonnen erwtenstroo. Het vee blijft er ook uit stekend gezond bij. Inkuilen van groenvooder blijkt daar alzoo voor den landbouwer, en bepaaldelijk voor den koemelker, van het grootste belang te zijn. Vooral bij een schaarsehte aan veevoeder, zooals dezen winter heerschte, is dat een groote uitkomst te achten. Het inkuilen van mangel- en suiker- bietenloof moet, volgens genomen proeven, even goed slagen als met gias, doch dit moet vooral goed gepeist worden. Voor de belanghebbenden te Goes en omstreken gaven de leeraren aan den Jandbouwwinteicusus welwillend voldoende in lichtingen hoe men met persen en inkuilen van groenvoeder moet te werk gaan. De afdeeling Schiedam van het »NederIandsch Onderwijzers-Genootschap" hield Zaterdag 24 Februari j.l. een vergadering, waarin behalve eenige huishoudelijke zaken de volgende onder werpen werden ingeleid ïDe levensverzekeringmaatschappij van het N. O. u." door den heer J. Landsman en iPrac- tisch rekenen en teekenen op de lagere school" door den heer A. van Waart. De heer Landsman hield een boeiende rede over het nut van verzekeringen en over de nood zakelijkheid om zich zoo jong mogelijk als deel hebber te laten inschrijven. Met voorbeelden toonde hij aan, dat men op jeugdigen leeftijd tegen een zekere premie een hoogero verzekering kon sluiten dan op meer gevorderden dat de winst- uitkeering dan ook na ieder vijfjarig tijdvak aanmerkelijk steeg, waardoor zich gevallen kun nen voordoen, dat men, na 15 of 20 jaar deel hebber geweest te zijn, meer aanwinst ontvangt dan de premie van eenige jaren bedraagt. Dat de maatschappij van het N. O. G. door mannen als professor Pesch Bierens de Haan en Van Geer als de voordeeligste werd aangemerktdat de keuring zeer gunstig was en dat onderwijzers, met een klein salaris, op een zeer directe wijze met behulp van het onder steuningsfonds in staat gesteld werden een ver zekering te sluiten, mits ze toonden, dat ze zelf ook wat wilden bijdragen. Waarom de levensverzekering van het N. O. G. zulke lage prcmien stelde, vindt zijn oorzaak in het hesparen van uitgaven voor reclame en de kostelooze administratie, waardoor 95% van de winst aan de deelhebbers wordt uitgekeerd. Bij de laatste winstuitkeering over het tijdvak van 18851890 werd van de f240.000 winst f24.000 in het hulpfonds gestort en de overige f210.000 over ongeveer 2000 deelhebbers verdeeld. Toen kwam het geval voor, dat iemand, die 9 jaar deelhebber was, als winst de premie van 2 jaren ontving dat iemand, die f28 premie betaalt, dus in die 5 jaar f140 had gestort, f 200 winst ontving. Dat alle deelhebbers aan het ouderwijs verbon den zijn, en dus gevaccineerd dat zij alien oen zekeren graad van ontwikkeling bereikt hebben en dus alle voorzorgsmaatregelen bij heerschende epidemieën in acht nemen, is oorzaak, dat onze maatschappij met geen buitenge woon hooge sterfte- cijfers te kampen heeft. Daarom, verzekert U zoo spoedig mogelijk bij de levensverzekering maatschappij van het N. O. G. Het is in het belang van u en uw naaste betrekkingen. Aldus besloot de hoor Landsman zijn rede. De heer Van Waart toonde aan, dat het onder wijs op de lagere school te eenzijdig was, dat, wilde de school opvoeden voor het leven, er meer tijd besteed moet worden aan practische toepas singen van het geleerde. Daarvoor leende het onderwijs in rekenen on teekenen zich uitstekend. Dat onderwijs, door middel van den handenar beid meer practisch onderwezen, kon veel meer vruchten afwerpen. Spreker had de ervaring, dat jongens, die over HA en Ms kunnen radeneeren, met alle moge-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5