Kieswet. Buitengewone vergadering van den gemeen teraad op hedeortamiddag ten halfdrie ure. Tegenwoordig waren 18 ledenafwezig de heeren De Bruijn, Roelants en Schuurman, laatstgenoemde met kennisgeving. Na opening deelde de voorzitter mede dat deze buitengewone vergadering, in overleg met het college van burgemeester en wethou ders, was belegd ter behandeling van enkele onderwerpen van urgenten aard. Daar de notulen der vergaderingen van 20 en 22 Februari niet zooals in art. 8 van het reglement van orde is bepaald, hadden ter visie gelegen, moest de vaststelling hiervan worden uitgesteld tot een volgende vergade ring. Verder bepaalde de raad dat dese vergade ring in de plaats trad van de, volgens het reglement van orde, te houden vergadering op den In Dinsdag in Maart. De ingekomen stukken waren: van bur gemeester en wethouders, proces-verbaal van de door hen op 21 Februari j.l. gedane slui ting der boeken en opneming der kas van den gemeente-ontvanger, ingevolge art. 118 der gemeentewet, kennisgeving, zijnde in afschrift medegedeeld aan Ged. Staten dezer provincie. Op voorstel van den heer Van Erpecum besloot de raad dit proces-verbaal te doen opnemen, zoowel in de notulen, als in het gedrukt verslag der handelingen. Op de vraag van den heer De Groot in hoever het in de kas gevonden saldo van f 44,542.98 overeenstemde met het bedrag dat daarin werkelijk behoorde aanwezig te zijn, antwoordde de heer Maas, wethouder van financiën, dat het antwoord op het oogen- blik nog niet was te geven, maar zeer spoedig was te verwachten. Nog verklaarde de heer Maas aan den heer Van Erpecum, toen deze de verwachting uitsprak dat dergelijke abuizen in het vervolg niet meer zouden voorkomen, dat dit, indien slechts aan de nieuwe instructie van den ge meente-ontvanger streng de hand werd gehou den, geheel onmogelijk zou zijn. Idem, afschrift van het besluit van burge meester en wethouders, waarbij aan J. Stegman een verhoogd pensioen van f230 per jaar is toege kend, kennisgeving; van de commissie van fabri cage, rapport op het in hare handen gestelde adres van A. van der Burg c.s. om afdoende ver betering te brengen in het sluisje van Kort land uitkomende in de Niettwehaven, nabij de Vlaardingerpoortidem rapport op het in hare handen gestelde adres van de wed. A. J. van de Ven en nog 7 onderteekenaars, allen eigenaars of bewoners van panden ge legen aan de Taansteeg, de Hoogstraat achter uitkomende aan den Langen Achterweg nabij deu Afrol en de Overmaassche steeg, om hun gelegenheid te geven tot afvoer van menage water, beide ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergaderingmissive van den directeur der Burger-avondschool, hou dende mededeel ing dat de overgangs- en eind examens aan die school zullen plaatshebben op 19 en 20 Maart e.k. missive van de commissie van toezicht op het lager onder wijs, houdende mededeeling der tijdsbepaling van de examens aan de le en 2e openbare tussehenschool, beide aangenomen voor ken nisgeving; verslag omtrent den toestand der brandweer over het jaar 1893ter visie gelegd tot de eerstvolgende vergade ring zullende het worden opgenomen in het verslag omtrent den toestand der ge meente over dat jaar; dankbetuiging van de Schiedamsche Kunstvereeniging, voor het ont slaan van de verdere huur van een lokaal in den St.-Joris-Doelen, kennisgevingbezwaar schrift van A. J. Middendorp tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1893/4, in handen gesteld der commissie voor de belastingen om onderzoek en rapportadres van de firma Van Deventer Zoon alhier, om afstand in eigendom van een perceel grond, ten westen van het Westerhavenhoofd, ter grootte van circa 7 hectaren, tot overplaatsing eener be staande industrieele onderneming in handen gesteld der commissie van fabricage, om on derzoek en rapport. De ontwerp-besluiten tot het voldoen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uit gaven der gemeentebegrooting voor 1893 en 1894 werden goedgekeurd op voorstel van den heer Van Erpecum zullen deze beslui ten voortaan worden opgenomen in het gedrukt verslagaan gebrs. Van Rhijn zal worden bericht dat hun verzoek, om ontheffing van aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1893, voor het hou den van een paard niet voor beschikking vatbaar is, daar zij voor geen paard in die belasting zijn aangeslagenop voorstel van burgemeester en wethouders werden officieel de volgende straatnamen gegeven a. het plein begrensd door de Dwarsstraat en deGroenelaan »Wilhelminaplein"; l. Het hofje over de Ploeg- straat ten zuiden van de Groenelaan »IIet Kamp"; en c. de steeg,loopende van de Breed- straat naar de St.-Pietersteeg, sSt.-Jansteeg"; terwijl de naam »Oostmolenplein" komt te ver vallen, omdat dit plein, na de demping van het Broersveld enz., kan worden beschouwd als een gedeelte der Lange-Kerkstraat. Na korte discussie vereenigde de raad zich met het voorstel van burgemeester en wei houders om, met ingang van 1 Jan. 1895 de waterleiding --op gelijke wijze als de gasfabriek onder een afzonderlijke com missie van beheer te stellen en met het be heer over beide inrichtingen dezelfde com missie te belasten. Besloten werd tot het aangaan eener tijde lijke geldleening ten behoeve der gemeente, groot f75,000.— nadat de heer Maas ver klaard had, dat van dit bedrag niet meer zou worden gebezigd dan noodig zal blijken. Na vaststelling van het bestek en teeke- ning voor het afbreken van de openbare jongensschool en het bouwen eener nieuwe school aan het Oude Kerkhof, opgemaakt in overleg met de commissie van fabricage en waarmede de districts-schoolopziener zich had vereenigd, werden burgemeester en wethou ders gemachtigd tot het doen der openbare aanbesteding van genoemde werken. In verband hiermede werden nog de 3 volgende besluiten genomenlo. werden burgemeester en wethouders gemachtigd, met ingang van 1 April a.s., totdat hij zijn tegen woordige woning weder zal kunnen betrek ken, voor het hoofd der openbare jongens school eene woning te huren2o. de leer lingen der jongensschool met 1 April a.s. over te plaatsen naar de lokalen der burgerschool, om daarin te verblijven totdat de nieuw te bouwen school zal kunnen worden betrokken; en 3o, drie beneden-lokalen van den St.-Joris- Doelen (met inbegrip der tegenwoordige hulp- school van de 2e openbare kostelooze school, welke met de a.s. Paaschvacan tie wordt ont ruimd) van 1 April a.s. tot uiterlijk primo September te bestemmen en in te richten tot schoollokalen voor de openbare burgerschool (hoofd de heer J. Wij ma). Op voorstel van burgemeester en wethou ders werd besloten met gebruikmaking van de bevoegdheid verleend in al. 3 van art. 109 der gemeentewet om den, door den Raad te benoemen waarnemenden gemeente-ont vanger te stellen zakelijken borgtocht, nnder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, te be palen op f 5000. Hierna werd uit de door burgemeester en wethouders ingediende voor dracht voor een waarnemenden gemeente ontvanger, gedurende den tijd der schorsing van den tegenwoordigen titularis, benoemd de heer A. Koper, ambtenaar ten kantore van den gemeente-ontvangermet den be noemden stond op de voordracht de heerA, II. W. van Luik, hoofd-commies ter gemeente secretarie. De lieer Koper legde, na in de vergaderzaal binnengeleid te zijn, in handen van den voorzitter de bij de wet gevorderde eeden af, en werd hierop door dezen geiukgesvenscht met het bewijs van vertrouwen, door den raad in hem gesteld. Ten slotte vroeg de heer Poortman of er bij burgemeester en wethouders ook bezwaar bestond om de door hen aan den raad tegen Dinsdag a.s. in besloten vergadering toege zegde inlichtingen reeds nu te verschaffen in zake het beheer van den thans geschorsten gemeente-ontvanger. Door den wethouder van financiën, den heer Maas, werd hierop geantwoord, dat in den loop van eenige dagen de zaak zulk een geheel andere phase was ingetreden en de omstandigheden zoo danig gewijzigd waren, dat, naar hij meende, de toen bedoelde inlichtingen thans wel niet meer door den raad verwacht zouden worden. De boeken worden voortdurend door burge meester en wethouders onderzocht om te ge raken tot de wetenschap van den juisten stand der zaak op dit oogenblik, en zoo mogelijk van de boeking die aanleiding heeft gegeven- tot het bestaande verschil. De heer Maas sprak ten slotte de hoop uit, dat de uitkomst bevredigend zou zijn en burgemeester en De heoren Viruly Verhrugge en De Kanter hebben thans hun amendement op art. 4 van bet kiesrecht ontwerp in gewijzigden vorm voor gesteld. De uitsluiting van het kiesrecht wegens orde verstoring en dronkenschap en wegens herhaalde veroordeeling tengevolge van dronkenschap, is U.I. als afzonderlijke bepaling achter de vierde alinea voorgesteld, onafhankelijk van de uitslui ting tengevolge van veroordeoling wegens bede larij enz. Drankwet. Het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot wijziging van de drankwet is verschenen. In do afdeelingen werd uitvoerig gediscussieerd over de drankwet zelve. Sommigen waren niet ingenomen met het hoofdbeginsel wettelijke beteugeling van het misbruik, beschouwd als volkszonde het verdient geen aanbeveling dat de staat inbreuk maakt op de individueels vrijheid. De staat moet alleen pressief optreden zij juich ten daarom art. 354 strafwetboek toe, en schreven daaraan toe, dat openbare dronkenschap zich minder vertoont. De vermindering van het ver bruik houdt veel meer verband met de stoffelijke welvaart van de bevolking dan met de werking der drankwet. Andere leden keurden het beginsel der drank wet niet af, maar meenden dat de handhaving te veel te wenschen overliet. Het groot e bezwaar is de omvang dien de clandestiene v-rkoop nog steeds heeft, zoowel te Amsterdam en Botterdam als ten plattelande. Een andere grief was gelegen in de vele veroordeelingen, die uit do drankwet voortvloeien. Enkele leden hadden vrede met een hoog ver gunningsrechtmits het bedrijf van tapper wederom werd vrijgelaten het recht zou dan als een licentie werken. Al deze beschou A'ingen werden door anderen weersproken. St-iien de invoering der drankwet is het verbruik per hoofd ongeveer éen liter verminderd en 18.000 tapperijen zijn opgeruimd daarbij werkt do wet de werkzaamheid in de hand van vereenigingen, die bestrijding van het drankmisbruik beoogen. Bovendien is rie wet nog steeds niet in volle werking. De/e leden waren clan ook tegen liet heffen van een hoog vergun ningsrecht met vrijlating der tapperijen het zal gelijkstaan met liet afschaffen der drankwet. Sommigen wilden ook het minimum der straffen veihoogen. Bovenal verwachtte roen de krachtig ste bestrijding van den clandestienen verkoop van een scherp toezicht. Ten slotte waren er enkele leden, die alleen heil verwachtten van een invoering van een stelsel in Noorwegen. Sommigen wezen op het groote bezwaar waar toe art. 453 strafwetboek aanleiding geelt waardoor niet is omschreven wat ukenlijke staat" is, dat geett lot ongelijkmatige toepassing der wet aanleiding. Do prinripieele tegenstanders der drankwet waren ook niet ingenomen met de wijzigingswet, waarmede men van verschillende zijden evenwel instemming betuigde. Een aantal wijzigingen werden wenschelijk ge acht, die met in dit wetsontwerp zijn opgenomen, allereerst verlioogmg van het vergunningsrecht, zoowel wat tiet maximum als wat het minimum betreft; anriete leden zouden verhooging van het recht voor reeds verkregen vergunningen hoogst onbillijk vinden, daar dn koop-en huurprijzen der huizen zich naar het bedrag van het recht gere geld hebben. Velen zullen door de vervanging van het patentrecht niet woi den ontlast en bovendien zijn zeer hooge rechten onbillijk, zoolang men den clandestienen verkoop zoo weinig meester is als thans. Anderen wenschten alleen het maxi mum te verhoogen wederom anderen aileen tapperijen waar kellnerinnen werkzaam zijn, wat bestreden werd met de opmerking, dat in tal van Irrealiteiten vrouwen bedienen op wier levenswijze niets valt aan te merken en de drankwet ook niet het tegengaan der prostitutie beoogt. Onder de veidere wenschen behooren het toe staan aan tappers om in termijnen te betalen, het afhankelijk stellen van het gebruik maken van het reeht in een bepaalde localiteit van do goedkeuring van B. en W., verandering van den legenwoordigen grondslag van aanslag, afschaf fing van het verbod om vergunningen le verlee- i.en aan eene localiteit, waarin eene andere win kelnering wordt uitgeoefend, het tegengaan van het niisbiuik, dat door het nemen van een pa tent als logementhouder, men feitelijk eeri tap perij zonder vergunning houdt. De vveuschelijk- iieid werd bepleit om des Zondags alle tapperijen te sluiten. Enkelen wilden dit op Maandag. Anderen wilden het vergunningsrecht lager stel len voor locahteiten waar geen sterke drank geschonken noch vei kocht wordt tusschen Zater dagavond en Maandagochtend. Verscheidene leden wenschen een absoluut verbod Tan verkoop op jptingstiagen of althans dat uitgemaakt worde, dat de buigemeesters de bevoegdheid hebben de tapperijen op lotingsdagen te sluiten. In alle afdeelingen werd gesproken over de vraag wut zal moeten geschieden op 1 Mei 1001 na het verstrijken van den termijn van art. 266 met aldaar bedoelde vergunningen. Sommigen wenschten alsdun de loopende vergunningen te kunnen doorloopen totdat zij komen te vervallen door den dood der ouders of door een bij de wet genoemde oorzaken. Andere leden kozen met kracht partij voor de beslissing welke de regeering voordraagt. In verschillende afdeelingen werd aanbevolen de oplossing te volgen, door den vVolksbond" aan de hand gedaan. Algemeen werd toegegeven dat, indien art. 266 gewijzigd werd, zooals thans wordt voor gesteld. het dringend noodig is reeds bij dit wetsontwerp uit te maken op welke wijze de op 1 Mei 1901 beschikbaar wordende vergun ningen wederom zullen worden verleend. Zij, die alsdan de bestaande veigunningen wilden laten voortduren en afloopen, pleitten voor het onveranderd behoud van het geldend artikel. Sommigen juichten de wijziging der regeering toe, maar wilden niettemin liever het artikel ongewijzigd behouden en de bestaande vergun ningen na 1901 laten uitsterven, dan de ver vallenverklaring in de wet op te nemen zonder da gevolgen behoorlijk te regelen. Het voorstel om het verleenen der bijzondere vergunningen aan Gedep. Staten op te dragen, na ingewonnen bericht en raad van B. en W., gaf lot uitvoerige beschouwingen aanleiding. Sommigen meenden dat het streven naar unifor miteit te vee! zal miskennen de plaatselijke omstandigheden en behoeftenwaarnaar een bijzonder geval moet beoordeeld worden. Anderen meenden dat bestrijding van het drankmisbruik niet als een onderwerp van plaatselijke autonomie is te beschouwen. Sommigen meenden dat de regeering omtrent alle aanvragen tot buitengewone vergunningen moest beslissen. Meer instemming vond in alle afdeelingen het gevoelen dat de wet zelve de bijzondere gevallen meest aangeven. Vele leden achtten de regeling door (ie regeering voorgesteld de beste en zouden zich daarmede vereenigan. Afgezien van het beginsel, gaven ook de voor gestelde artikelen op zich zelf tot verscheidene opmeikingen aanleiding. Het verbod van uitbe taling van loon in tapperijen werd door sommigen misplaatst geacht in deze wet, maar zeer vele leden juichten het voorstel in het algemeen zeer toe, al was men niet blind voor de moeilijkheden in de toepassing, b.v. wie als werklieden moeten worden beschouwd. Van velschillende zijden werd de vvenschelijk- heid bepleit om de vergunning te weigeren aan scheepsbevrachters. De verbodsbepalingen om vergunning te verleenen voor drankverkuop in bordeelen wenschten sommige leden nog te ver scherpen door te spreken van huizen waar gelegenheid wordt gegeven tot het plegen van ontucht, teneinde alzno de verkapte bordeelen te treffen. Over tiet veileenen van nieuwe vergun ningen na verbouwing bestond ook groot verschil van gevoelen. Enkele leden wenschten de artt, 1 tot 14 niet toepasselijk te zien op drank verkoop op terreinen waar tentoonstellingen, wedstrijden of feesten worden gehouden door hen aan wie hiertoe verlof is veileend; vele andere loden verklaarden zich ten stelligste tegen die uitbreiding. Verscherping werd gewenscht der redactie van art. 10 sub 2, zoodat niet in havenplaatson op schepen drank aan opvarenden mocht worden verkocht. SCHIEDAM, 1 Maart 1894.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2