Biniieiilandsche Berichten. De -wijze waarop de lords liet onderhavige ontwerp en andere gewichtige wetsontwer pen behandeld hebben, heeft een vraagstuk doen rijzen van ernstiger aard dan er in de laatste 50 jaar zich heeft voorgedaan. De wijze van handelen der lords was weinig be vredigend maar thans is de toestand acuut geworden. Wij staan thans voor de vraag, of de lords het werk van eene geheele zitting slechts mogen wijzigen, dan wel geheel mogen vernietigen. De geschillen met de lords zijn niet van voorbijgaanden aardzij raken de grondslagen van het geheele parlementaire stelsel. Deze staat van zaken kan niet voort duren. Het thans gerezen geschil tusschen de Kamer van gekozenen en de Kamer van benoemden moet aanhangig blijven totdat het voorgoed opgelost kan worden. Eene oplossing moet er, op de eene of andere wijzp, gevonden worden, welke een einde maakt aan de onophoudelijke botsing tusschen de beide deelen van het Parlement. In laat ste instantie is het het volk dat over dit vraagstuk te beslissen heeft. Het tijdstip echter waarop, en de omstandigheden waar onder, de uitspraak der natie moet worden ingeroepenbehoort tot de onderwerpen waarover de regeering te beslissen heeft. Balfour verklaarde naar aanleiding van Gladstone's rede, dat de regeering den ooi log heeft verblaard aan de aloude constitutie des lands. Voor deze oorlogsverklaring heeft het Hoogerhuis geen enkele reden gegeven. Het verzoek van Gladstone (betreffende de amendementen1* werd aaDgenomen met 273 tegen 37 stemmen. De vergadering werd daarna verdaagd tot Maandag, alswanneer de zitting gesloten zal worden. De heer Maijoribanks kondigde aan dat de nieuwe zitting den 12n Maart zal geopend worden. Eene deputatie van 20 radicale leden van het Lagerhuis hèeft gisteravond eene samen komst gehad met den heer Marjoribanks, den officieelen secretaris der partij van Gladstone, om, wegens redenen van beginsel, er tegen te protesteeren dat er een lord worde aan gesteld als eerste minister. De heer Marjori banks beloofde deze opvatting der radicalen aan de regeering te zullen overbrengen. Naar aanleiding van gisteren ten zijnen huize ingewonnen inlichtingen omtrent den toestand van den heer Gladstone, kan het volgende worden medegedeeld. De particuliere secretaris van den eersten minister ver klaarde, dat zijn gezichtsvermogen in de laatste maanden snel achteruit is gegaan, sedert den dag waarop hij, aan het spoorweg station te Chester, een stukje beschuit in het oog gekregen heeft. Zijn aftreden als eerste minister zou, volgens den secretaris, niet lang meer uitgesteld worden. Gladstone maakte "Woensdag van de gelegenheid, dat hij zich bij de koningin op audiëntie bevond, gebruik om te zinspelen op de toenemende moeilijk heden, welke zijn toestand bij het verrichten van zijne ambtelijke werkzaamheden voor hem oplevert. De Fall Mall Gazette meldt op stelligen toon dat Gladstone morgen (Zaterdag) bij de koningin op audiëntie zal komen om zijn ontslag te krijgen, en dat de koningin alsdan lord Rosebery ontbieden zal. Het is niet het voornemen, dadelijk tot ontbinding van het parlement over te gaan. Gladstone zal zijn zetel in het Lagerhuis behouden, maar waar schijnlijk zal hij geen lid van het Kabinet blijven, ZWEDEN. De Rijksdag heeft gisteren de verandering in de grondwet aangenomen, waarbij het aantal leden van de Eerste Kamer op 150, dat van de Tweede Kamer op 230 wordt vastgesteld. Hiervan moeten er op het platteland 450 en in de steden 80 verkozen worden. OOSTENRIJK. In de Hongrfarsche Kamer verklaarde de minister-president Wekerle Woensdag, op 1 de vraag van den heer Ugron, dat de geruch ten omtrent eene gedeeltelijke mobilisatie of eene samentrekking van troepen langs de zuidelijke grens ten eenenmale ongegrond zijn. De betrekkingen met het buitenland zyn op het oogenblik van dien aard, dat zoodanige maatregel door n:ets gewettigd zou worden, en voor zoover menschelijker wijze te voor zien is, zullen zij dat noggeruimen tijd blijven. Graaf Kalnoky en de Oostenrijksche minis ter van koophandel begeven zich eerstdaags naar Pest, om met de Hongaarsche regeering te beraadslagen over een handelsverdrag met Rusland. Volgens de Ffeue Freie Fresse ziet Rusland af van zijn eisch om het invoerrecht op petroleum te wijzigeu, maar verlangt het een onveranderlijk tarief voor den invoer van granen tijdens den ganschen duur van het verdrag, alsmede eene verlaging van het in voerrecht op rogge. In de Oostenrijksche be- grootingscommissie weigerde de minister van koophandel, graaf Wurmbrand, Woensdag bijzonderheden omtrent den staud der onder handelingen mede te deelenalleen wilde hij zeggen dat de rijksregeering behandeling op den voet -San meest begunstigde natie als hoofdvoorwaarde stelt, en dat Rusland eischen heeft gesteld van bijzonderen aard, welke een ernstig onderzoek behoeven. Ove rigens zal de regeering de zaak zooveel mo gelijk bespoedigen. ITALIË. De minister-president Crispi heeft Woens dag in de Kamer geantwoord op de vele inter- pellatiën over den toestand op Sicilië en in Massa-Carrara, over den daarmede gepaard gaanden staat van beleg aldaar over de ge vangenneming van den afgevaardigde San Felice, enz. enz. Zijne rede, het behoeft nau welijks gezegd te worden, werd met belang stelling te gemoet gezien. De Kamer luisterde dan ook met veel aandacht; slechts de uiter ste linkerzijde liet nu en dan enkele uitroe pen hooren. Crispi verklaarde, dat hij de bewijzen in handen heeft, dat de beweging op Sicilië en elders eene naar een vooraf bepaald plan voor bereide samenzwering was, waartoe men ook de hulp van clerieale zijde had ingeroepen. De fasci, voorheen eene weldadige inrich ting, is in de handen der socialisten geval len, die er een werktuig voor de revolutie van hebben gemaakt. De minister las hierna de officieele tele grammen uit Sicilië van 3 Januari voor, die van dien aard waren, dat hij de afkondiging van den staat van beleg als een onvermij- delijken maatregel beschouwde. De bevol king heeft niet geaarzeld hare tevredenheid hierover te kennen te geven. Hij kondigde tevens wetsontwerpen aan, tot verheffing van den landbouw. Deze ver klaring lokte zekere beweging uit. Ten slotte gaf hij te kennen dat Italië zijne krachten moet verzamelen om zijne vijanden te kunnen wederstaan. Er viel hem een levendige bijval ten deel. SPANJE. Uit Madrid wordt aan de Times gemeld, dat de moeilijkheden met Marokko, al is het tegendeel bericht, nog geenszins uit den weg geruimd zijn. De Kabylen van Benisicar hebben den 25n I'ebruari hunne aanvallende houding hervat tegenover Spaansche visschersvaartuigen, die te Melila terugkeerden. T R K IJ E. Te Yusgat heeft naar aanleiding van een geschil tusschen een politie-agent en een Armeniër, den 2n Februari eene bloedige botsing plaats gehad, waarbij 500 Armeniërs gedood en 50 gewond werden. AMERIKA. Een gisteren te New-York uit de stad Mexico ontvangen telegram behelst, dat de heer Wilson, de ontwerper van het thans bij het congres aanhangige voorstel tot herziening der tariefwetgeving, in genoemde stad ernstig ziek ligt. Wilson is in de vorige week te Mexico aangekomen met het doel, herstel te zoeken van zijne door overmatigen arbeid geschokte gezondheid. Een officieel telegram gisteren te Washing ton uit Mexico meldt dat de heer Wilson zich buiten gevaar bevindt. Blijkens de berichten uit Rio de Janeiro zijn de verkiezingen in de geheele republiek kalm voorbijgegaan. In Para, Desterro en Rio Grande, hadden zij, wegens de revolutie, niet plaats. Moraes heeft als candidaat voor het presi dentschap en Victorino Pereire voor het vice-presidentschap gezegepraald. Men hoopt dat dit een einde zal doen komen aan den burgeroorlog. Moraes zal den Ion November het presi dentschap aanvaarden. Uit Montevideo wordt van gisteren gemeld De verkiezing van een president voor het congres op heden heeft geen beslissenden uitslag gehad. Geen der candidaten verkreeg de vereischte meerderheid, verdaagd. CHINA. De Standard ontving van Shanghai het bericht waarbij opnieuw verzekerd wordt dat er een geheim verdrag tusschen Rusland en China bestaat, waarbij China verklaard heeft af te zien van zijn aanspraken op de Pamir- landen, terwijl Rusland zich verbindt China niet langer te hinderen in Korea en evenmin te Peking zelf in aangelegenheden als b.v. de keizerlijke audiënties. Het congres is TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. 'Zitting van 1 Maart. De minister van binnenlandsche zaken, weer omringd door verschillende zijner ambt- genooten, beantwoordde heden de sprekers over art. 4 en de amendementen Met voor opstelling van het beginsel van art. 3 (onder houd van zich en het gezin als kenteeken voor geschiktheid en welstand) acht hij den wetgever geroepen dit uit te werken. Voor ziening in de eerste levensbehoeften wordt niet bewezen door belastingcensus, woning- huurwaarde en bezit. Van de toepassing van het regeeringsartikel verwacht hij geen moei lijkheden, gelijk hij met het schetsen van het beeld van hem, die het kenteeken kent, be toogde, zijnde vaste woning, voorziening in zij'n levensbehoeften zonder steun, vervulling zijnet' staatsplichten en bezit van eenvoudige kundigheden. De minister handhaaft den wo- ningeisch, maar is tegen het stelsel-Mackay, om den woningeisch van 1 jaar alleen te stellen voor den minder-en niet voor den meer- gegoede, omdat men dan bij de voorgenomen vermindering der personeèie belasting zou afdalen tot kiezers, voor 24 ets. aangeslagen, waardoor men zich aan den woningeisch kan onttrekken en rondzwervende voor 24 ets. kiesrecht kan bekomen. De minister was bereid aan de woningbe- zwaren te gemoet te komen, door als kie zers aan te nemen degenen, die in liet laat ste jaar nief of hoogstens tweemaal in dat tijdvak van woning zijn veranderd. In voort durend nachtverblijf bij het Leger des Heils ligt z. i. geen continuïteit van woning. In voortdurende bewoning ligt bewijs van huur betaling. De minister vereenigt zich met het amendement-Van der Feltz, tot veisterkino- van het woningbegripbestreed een drie jarigen termijn van bedeeling sn gelijkstel ling van instellingen tot voorkoming van armoede met weldadigheidsvereenigingen (Levy); de uitsluiting ook van indirect on dersteunden (Tydeman), het brengen van ge neeskundige hulp onder onderstand (Roëll), dat tot groote onbillijkheden zal leiden. Tus schen ordeverstorende en niet-ordeversto- rende dronkaards maakt de minister geen onderscheid. 3 Last voor de armbesturen bij de opgave van bedeelden vreest hij niet. Onthouding vari kiesrecht aan misdadigers en wegens militaire tekortkomingen blijft hij handhaven en de Kamer be^lisse of het in deze of in de strafwet thuis behoort. Onthouding van kies recht aan nalatigen in'de betaling van be lasting blijft in beginsel noodig. Splitsing tusschen onwilligen en onmachtigen kan hij met aannemen, waar het personeel tot zult een lage grens zal dalen. Het amendement betreffende de 70-jarigen verwees hij naar Ten slotte handhaafde de minister den eisch van kennis van lezen en schrijven reeds gesteld in de staatsregeling der Bataaf' sche Republiek en ook in 1890 van anti revolutionnaire zijde, blijkens een Standaard artikel. De bezwaren die tegen de schrijfproef zyn aangevoerd kunnen overwogen worden bij de wettelijke bepalingen tot uitvoering van het beginsel. De minister wil met de opheffing van be zwaren zoover gaan als strookt met het hoofd beginsel van liet, ontwerp en deed een beroeo op de medewerking der Kamer. Een voorstel gebaseerd op andere beginselen, zooals de' heer De Beaufort uit Amsterdam wenschte acht hij strijdig met zijn plicht. r Daarna begonnen de replieken, waarvoor 11 sprekers waren ingeschreven. De heer De Kanter verdedigde nader ziin amendement om dronkaards uit te sluiten en betoogde met, warmte de noodzakelijkheid van deze wet, als rechtvaardig, getuigende van vertrouwen in de natie en reikende de hand van verzoening. Hij dringt bij de anti-reve- Julionnairen aan om de schrijfproef niet te laten vervallen, daar zij dan den schijn op zich laden an-alphabetische kiezers te bege ren, en verzekert aan den minister, daUiet vervallen der schrijfproef door hem meteen bloedend hart zou worden aangezien. De heer Van Houten bestreed ernstig art. 4 als missende de kenteekenen, die de minister zelf wil zien aangenomen. Door eigen gebrek zal dit vaartuig vergaan, omdat de minister vasthoudt aan zijn weigering, om belasting- census, bezit van eigendom en gebruik eener woning van zekere huurwaarde in aanmer king te nemen. Verder verklaarde de heer Van Houten dat de schuld van de verwerping van het artikel met aan hem zou liggen, maar aan de regee ring. De heer De Savornin Lohman verdedigde zijn houding tijdens de grondwetsherziening en als minister. Steeds was hij overtuigd, dat met art. 80 der grondwet geen kiesiecht- uitbreidmg mogelijk is, die naar het alge meen stemrecht zweemt. Verder bestreed hij de schrijfproef als een volkomen onjuister» maatstaf van het politiek begrip, terwijl hij met volle overtuiging tegen art. 4 zou stem men, zoolang dit niet voldeed aan de grond wettige eischen. Morgen te 11 uur voortzetting. Kieswet. Door den heer Land is zijn amendement aldus gewijzigd, dat hij voorstelt in art. 4 der zesde alinea te lezen »niet wegens misdrijf onherroepelijk is ver oordeeld, met vervallenvei klaring van den mili tairen stand of onwaardigvei klaring om bij de- gewapende macht te dienen". SCHIEDAM, 2 Maart 1894. Tot aanvulling van ons verslag van den gemeenteraadszitting van gisteren deelen wij nog het volgende mede Naar aanleiding van het ingekomen pro ces-verbaal van sluiting en opneming der kas van den gemeente-ontvanger, vroeg de- heer Van Erpecum om opheldering, waarop, naar hij meende, èn de raad èn de burgerij recht hadden. De wethouder van financiën, de heer Maas, deelde daarop mede dat, naar hij van den gemeente-ontvanger had ver nomen, deze indertijd een verschil in zijn kas met het kasjournaa! had ontdekt van '15 a 16000 guldendaar hem toen de tijd ontbrak om dit verschil na te gaan, omdat hij den staat der kas moest inzenden, verhoogde hij de uitgaven van den loopenden dienst met dit verschil. Bij de verdere kasopnemin- gen vras hij dit steeds blijven doen, daar het verschil nog niet door hem gevonden was. Toen door het tegenwoordig college van burgemeester en wethouders in October j.l. de boeken en kas werden opgenomen, bleek iet dat de boeken niet waren bijgewerkt, en daar zulks ook in Januari j.l. niet was ge schied, hebben burgemeester en wethouders alleen geconstateerd het bedrag toen door hen in kas gevonden en de bijwerking der registers verlangd. Hoe groot het verschil is kan nog niet met zekerheid worden vast-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2