SPORT. Gemengde Berichten. PEK TELEGRAAF. O n d e r w ij s. Ar m en z 0 rg. Rechtzaken. gesteld, daar burgemeester en -wethouders alj vast punt van uitgang hadden genomen de goedgekeurde rekening over 1892; daar 3eje ;s afgesloten op 30 Juni 1893, moeten zij alle posten in het journaal optellen en ver dijken of ze behoorlijk zijn overgebracht, te meer daar het hun gebleken is, dat de optellingen vooral der laatste bladzijden niet betrouwbaar waren. De heer Van Erpecum betuigde zijn dank voor de gegeven inlich tingen- De heer Hoogendam waarschuwde tegen overijlde oordeelvelling over het vroegere college van dagelijksch bestuur. Op de vraag van den heer Elzevier Dom, bij de behandeling der tijdelijke geldleening, of nu van burgemeester en wethouders eene spoedige beslissing te wachten is omtrent het gunnen der leening, werd hem door den heer Maas geantwoord, dat de goedkoopste aan bieding zou worden geaccepteerd. Tot nu was het laagste aangeboden a pari tegen eene rente van 3'/s percent, doch lagere aanbiedingen konden nog worden ingezonden, daar de lee ning nog niet was gesloten. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst voor leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaa! bevat '1240 namen van kiezers in deze gemeente, die voor leden der Provinci ale Staten 1239 en die voor leden van den gemeenteraad 1234. Het vorig jaar bedroeg dit getal respectievelijk 1250, 1251 en 1249. Heel het land voelt, hoe de beslissing, die deze week in zake de kieswet staat te vallen, voor geheel onze toekomstige ontwikkeling van overwegend gewicht zal zijn, 2egt de Standaard. «Gelukt het, de electorale quaestie eindelijk voorgoed van de baan te krijgen, dan wacht ons een tijdperk van rustigen arbeid, waarin de hervorming van ons Staatsbestuur met krachtige hand kan worden aangevat. «Slaat daarentegen de balans naar den ver keerden kant over,^ en liep de ingediende Reformlill op bittere teleurstelling uit, dan valt er aan rustigen arbeid de eerste tijden van verre niet te denken. Dan krijgt men nogmaals de onrust der verkiezingen, en moet bij de stembus en in het Parlement de wor steling op electoraal gebied opnieuw onder nomen, om allicht weer drie, vier kostelijke jaren in onvruchtbaar gehaspel te doen ver loren gaan. sEn, wat nog meer te duchten is, de rust in de gemoederen, die dusver nog vrij wel bewaard bleef, zal dan voorgoed verdwijnen. De tegenstellingen zullen steeds onverzoenlij ker afmetingen aannemen. Alle partijverband zal uiteen worden gescheurd. De Staatsman moet nog gevonden worden, die dan in staat zal zijn, het scheepke in veilige haven te brengen. En zelfs die nog te vinden man zou het nimmer vermogen zonder averij." Hulde brengende aan den heer Mackay, herinnert het blad er aan dat de Antir, Club de beslissing niet in hare macht heeft, voor eerst niet, omdat de heeren Beelaerts c. s. misschien toch hun eigen weg gaan; enten anderen niet, omdat Tak door te weinig wel willende houding aller geduld uitputten, en zoo aan zijn eigen ontwerp den doodsteek zou kunnen toebrengen. Maar loopt dit anders, is de minister bij art. 4 toeschietelijker dan bij art. 3; en blijft dan de club voortgaan in dezelfde lijn, als waarlangs zij zich dusver bewoog; dan durven we metterdaad hopen, dat het aan de anti- revolutionnaire partij zal vergund worden om misschien zelf den doorslag te geven, waar het op het redden van onze nationale positie aankomt. Naar de Grondwet uit goede bron ver neemt, zullen met den a.s. zomerdienst, 1 Mei e.k.alle goederentreinen bij de staats spoorwegen op Zondag worden opgeheven. Volgens rapport van het wederbureau van de New-York Herald kan vermoedelijk storm weder verwacht worden op de Engelsche en nabijgelegen kusten, tusschen 2 en 4 Maart. Volgens het ütr. Nghl. is door den heer C. P. J. Verhoesen, ingenieur, chef van den dienst van weg en werken der Nederl. centraal- spoorwegmaatschappij, een afdoend middel uitgevonden, om treinen automatisch en on afhankelijk van den wil van den machinist op den spoorweg te doen stilhouden, daar waar men zulks wenscht. De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Febr. j.l. 412,122 reizigers met een opbrengst van f 32,097,93, tegen 397,344 reizigers met een opbrengst van f 31,555,84 in Febr. 1893. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1893 heeft bedragen 872.931 reizigers meteen ontvangst van f70,056,38'/;, tegen 824,525 reizigers met een ontvangst van f 66,296,9672 over datzelfde tijdvak in 1892; gevende dit jaar een vooruitgang van 48,406 reizigers en een vooruitgang van f3,759,42 in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maand beliepen f40,781,71, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1893 f37,284,12 be droegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1894 beliep f 110,838,09M, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1893f103,581,08 beliep. Het stoomschip Michigan, van Rio Marino, dat heden voor Rotterdam kwam en naar de Rijnhaven werd gebracht had 77 decimeter diepgang, na te Maassluis waar het aan den grond voer, 400 ton gelicht te hebben. Dit vaartuig is het diepstgaande stoom schip, dat ooit den Nieuwen Waterweg binnenkwam. {N. JR. Ct.) Door de weduwe B., wonende in de Nieuwe Kerkstraat te Rotterdam, is gisteren bij de politie aangifte gedaan, dat men tijdens hare afwezigheid hare woning met een valschen sleutel is binnengedrongen en uit de linnen kast heeft ontvreemd verschillende gouden voorwerpen, als halskettingen, oorbellen een horloge enz. (AT. B. Ct.) Naar aanleiding eener zinsnede in het ver slag der commissie van onderzoek, schrijft de heer Van 't Lindenhout in zijn kroniek van deze week: «Dertig jaar lang is onder meer dan 2600 kinderen, meisjes en jongens, die tamelijk vrij met elkander hebben omgegaan, nog nooit een geval voorgenomen, dat een meisje op Neerbosch ten val is gebracht. Dit is te danken aan de aanhoudende zorg en liefde mijner geliefde vrouw. Had deze niet dag en nacht gewaakt voor de eerbaarheid van de weesmeisjes, wees daarvan verzekerd, er zou wat meer op Neerbosch hebben plaats gehad, waar men metmeer grond overhad kunnen las teren, dan nu gelukkig het geval is. Natuurlijk, en dit zal elk huismoeder moeten toestemmen, die op dit punt eenige ervaring heeft ge maakt, loopt men hierdoor gevaar, niet altijd als de liefste te worden beschouwd en dik werf woont nog jaren daarna wraak in het harte ook bij goede vrouwen, waar een oudere in jaren hen in haar jeugd heeft tegengehouden om een groote dwaasheid te begaan en zich in ellende te storten. Dankbaarheid oogst men op dit gebied zelden en toch is dit een zeer voorname factor bij de opvoeding der meisjes." Te Nieuweroord, bij Hoogeveen, is de 73- jarige weduwe G. A. ICuik, door de duisternis misleid, in de naast de woning gelegen wijk geloopen en verdronken. Een droevig ongeluk gebeurde in de ge meente Sloterdijk. Een jongetje van drie jaar viel, terwijl de moeder even weg was, in een tobbe met water. Toen na eenige oogenblik- ken de vrouw terugkwam, zag ze haar lieve ling voorover in de tobbe liggen. Ze snelde toe en nam het kind op, maar zag tot haar onbeschrijfelijke smart, dat de kleine reeds gestikt was. Te Zutfen wilde een jongen van 14 jaar, in de broodfabriek, tegen het verbod, de ma chine in beweging brengen. Hij had het on geluk tusschen het vliegwiel te geraken, met het treurig gevolg dat het hoofd geheel verbrijzeld werd. Van de 18 woningen, die door den «Oranje- bond van Orde" op het Hofveld te Apeldoorn gebouwd zullen worden, zijn thans reeds 9 ia gebruik genomen. Het zijn ruime, geriefe lijke woningen, waarvoor 's weeks slechts weinig behoeft te worden opgebracht. De bewoners, die 1 HA grond hebben, betalen 79 cent per week. Voor die met V2 HA is dit bedrag slechts 74 cent. De rijkspolitie is er in geslaagd, al de leden der beruchte dievenbende, die onder Steenber gen en Nieuw-Vosmeer veelvuldige diefstal len pleegde, in handen te krijgen. De voor raad gevonden en in beslag genomen goederen is zeer groot. Bij zekeren P. de IC. te Hal steren vond men zeis een groot gat onder den vloer, dat tot bergplaats diende. Ook de vrouw van P. de K. is naar de gevangenis te Breda overgebracht. Te Vrijhoeve-Kapelle zijn dezer dagen in het huis-van den landbouwer A. Stam door de dochter des huizes verscheidene zilveren muntstukken en een gouden gesp gevonden. De muntstukken dragen de jaartallen 1772, 1774 en 1776 en zijn iets grooter dan een rijksdaalder. Men vermoedt, dat de steenen vloer, waar onder deze vondst verborgen lag, door mollen of ratten is opgegraven. Valvche bankbiljetten. De te Amsterdam gearresteerde Duitscher Hugo Lösker heeft, gelijk uit de instructie was gebleken, als medeplichtige van Keeze een biljet van f 100, dat hij van dezen ont vangen had, uitgegeven in de tapperij van Geertje Zeilstra, Van-der-Helststraat 31 te Ams'erdam.Lösker is naar de cel overgebracht. Naar alle waarschijnlijkheid zal de zaak van Frank, omdat hij Duitscher is, niet hier te lande kunnen berecht worden. Daar evenwel het misdrijf, waarvan hij ver dacht wordt, ook in Duitschland strafbaar is, zal hij, in dat geval, aldaar terechtstaan. Het schijnt zeker, dat hij in Keulen valsche bankbiljetten heeft uitgegeven. Wordt Fiank inderdaad uitgeleverd, dan zal hij naar Rotterdam worden vervoerd, in welke stad liet hem ten laste gelegde feit werd gepleegd. Tot uitlevering der vrouw, die in zijn gezelschap aangetroffen en van medeplichtigheid verdacht werd, zal wel geen bezwaar bestaan, daar zij eeue Hollandsche is. Wegens de verschillende te vervullen formaliteiten zal het echter waarschijnlijk nog geruimen tijd duren eer zij voor den rechter hier te lande zal verschijnen, eene omstandigheid, die de afdoening dezer rechts zaak niet bespoedigen zal. Op aanwijzing van eea kassier werd in het laatst der vorige week een vreemdeling aangehouden, die valsche Oostenrijksche bankbiljetten trachtte in te wisselen. Aan zijn adres hij bewoonde te Rotterdam een gemeubileerde kamer komen nog steeds pakken bankbiljettendie men hem van Oostenrijk uit zendt. Ook werd een telegram bezorgd, waarin gewaarschuwd werd, dat men hem op het spoor was dit telegram ontving de man echter toen hij reeds «ge knipt" was. (B. Nil.) De afdeelieg «Zuid-Holland" van den «Alg. Ned. Wielnjdersbond" beeft te Rotterdam eene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer Frans Netschsi*, Als consul van Zuid-Holland werd. in plaats van den heer C. P. A. Dolk (die voor die betrek king bedankt had) gekozen de heer L. Th. G. Möllinger, voorzitter der wielrijdersvereeniging «Rust roest" te 's-Gravenhage. Onder meer werd besloten in den loop van den volgenden zomer een afdeelingswedatrijd te houden op baan of weg, al naar de Scbevening- sche wielerbaan of eene andere, tot welker op richting elders in deze provincie plannen aan hangig zijn, voor het gebruik gereed zal wezen. De politie-rechtbank te Manchester heeft een jongen man tot een maand gevangenis ver oordeeld, omdat hij een 15-jarig meisje tegen baren wil op straat gekust had. Te Syracuse dient thans een afschuwelijk pro ces. Daar staan eenige personen terecht, be schuldigd verscheidene kinderen van het wees huis te hebben vermoord om het geld, dat vooi hun opvoeding daar was gedeponeerd, machtig te worden. De meeste slachtoffers werden geworgd of verdronken en eenige moe ten zelfs levend begraven zijn. De Standard ontving van Shangaï het be richt van een ongeluk 111 een kolenmijn to Shantoeng, waarbij 450 menschen het leven hebben verloren. 's-CBA¥ESH.ltiE2 Maart. Tweede Kamer. Bij liet voortgezet debat over art. 4 van het kieswet-ontwerp hield de heer Roëll zijn amendement krachtig vol, om onder onderstand geneeskundige hulp te begrijpen. De heer Smidt heeft een amen dement voorgesteld, om ook uit te sluiten hen die krachtens een vonnis in eene rijks werkinrichting verblijf hebben gehouden. De heer Vrolik heeft zijn amendement inge trokken, om de zeventigjarigen uit te sluiten. De heer Rutgers van Rozenburg bleef sterk tegen de schrijfproef en tegen de geheele wet gekant en verlangde veel liever grond wetsherziening. De heer Smeeage verlangde zekerheid dat de schippers niet uitgesloten zullen worden. De heer Van Karnebeek bleef art. 4 afkeuren en de heer Beelaerts van Blok land evenzeer. Dinsdag a.s. voortzetting. De heeren S. L. van Looy en H. Gerlings te Amsterdam, uitgevers van den »Groote leer cursus voor zelfonderricht", zullen huririe mede werking verleenen tot het vormen vun clubs, door de onderwijzers, ter bespreking en toepas sing van het geleeerde. Bij voldoende deelneming zullen verdere stappen gedaan worden tot vor ming van deze clubs in verschillende plaatsen van ons land. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de Nederlandsche vereeniging voor liefdadigheid te Parijs f150 doen toekomen. Aan het parochiaal kerkbestuur van den H. Eusebius te Arnhem is door wijlen A, C, Mayen (1500 vermaakt. Mej. L. Abels, op het buitengoed aBolensteytl" te M aars en overleden, heeft het volgende (reeds gedeeltelijk gemeld) gelegateerd aan het wees huis Lmaelaan te Maarsen f 1000 Neerbosck f 1000 de werkinrichting voor blinden te Utrecht flOOÖ; de maatschappij van weldadigheid f 1000 het Amalia-fonds te Amsterdam 11000 de «Gustaaf-Adolf-Vereeniging" f 1000 Nederl. Mettiay t 500de vereeniging «Ziekenverpleging" te Amsteidam f500. Bovendien legaten'aan familieleden en dienstpersoneel. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij J. v. O., smid aldaar, tot 0 maanden gevangenis is veroordeeld wegens het verval- schen van een getuigschrift van goed gedrag, met liet oogmerk om het door een ander te doen gebruiken tot het verkrijgen eener indienststel- ling bij het koloniaal werfdepot.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3