<xe in e n g (1 o li e r i c h te n. Post en Telegraphie. Een voorname oorzaak der bestaande mis standen is bet verschil in denkbeelden aan gaande de ontwikkeling van den ambachtsman thans met die uit den tijd van het gilde- wezen. Terwijl in den gildetijd de leerling aan ajn baas zedelijk gebonden was en zich verbond een bepaalden tijd in zijn dienst te blijven, js die band thans uitsluitend financieel. Zoodra de leerling meer verdienen kan, gaat hij naar een anderen baas, ook al is het verschil in loon onbeduidend of, wanneer (je baas zijn leerling goed en spoedig ont wikkelt en voor zijn werk bekwaamt, gaat deze zich als concurrent tegenover zijn baas vestigen, hetgeen uit een financieel oogpuut ook noodzakelijk is. Spieker maakt een ver gelijking tusschen ons vaderland en andere fandenzooals DuitschlamlOostenrijk Zwitseilandwaar contracten bestaan, op wier verbreking straften zijn gesteld, zoodat de patroon meer waarborgen voor zijn leerling heeft en bij zelf bekwaam voor zijn vak is. De middelen tot verbetering van den be staande» toestand besprekende, acht de heer Smeen"e vermeerdering van theoretische kennis een onmisbaar middel. Daartoe is noo- dio- oprichting van herhalingsscholen, waar de° veieischte kennis woidt verkregen. Een krachtige stoot in deze richting is gegeven door de »My. tot Nut van 't Algemeen", wie daarvoor alle lof toekomt. Ook herinnert spreker aan Thorbecke's denkbeeld aangaande het ondei wijs op de buigerscholen, die schei ding van theoretische en practische opleiding verlangde, en op de eeilijke uitvoering dier wet door minister Geertsenm in 1873, die pro fessioneel (practischondei wijs op de burger scholen ongeooi loofd en onraadzaam achtte als eenzijdige bevomrechtiug. Van zeer groot belang zijri ook de burgeravondscholen, waai de toekomstige ambachtsman zoo goed ont wikkeld wordt, doch welke scholen helaas nog zoo weinig bezocht worden, en nog wel het allerminst door dien zoom van jongelieden, die dat onderwijs het meest behoeven. Behalve deze pogingen van overheidswege, zijn er ook vele van paiticuliere zijde onder nomen; zoo heeft Arnhem een teekenschool in 3 cursussen voor ambachtslieden Leeu warden een voor jonge lieden en mannen van 3848 jaar. Het aantal ambachtsscholen neemt steeds toe, en waar zij nog niet be staan, vindt dit meestal zijn oorzaak in het bezwaar voor den snoten omvang dier inrich tingen Toch is de ambachtsschool geen af doend middel voor de toekomst, omdat de vveikstukken, daai vervaardigd, in den handel worden gebracht en zoodoende de handel wordt getroffen. Een groot euvel acht spreker het vroeg tijdig verlaten der school, waardoor, wegens gebiek aan kennis, de volharding in den strijd om 't bestaan later zeer bemoeilijkt wordt. Omdat groote gezinnen veel inkomsten be hoeven, wordt de knaap reeds op 12 jarigen leeftijd van de school genomen en vaak ver waarloosd ten behoeve zijner ouders. Vaak ook wordt hij eenzijdig ontwikkeld, zoodat hij slechts een gedeelte van zijn ambacht ver staat en verloren gaat. De waardeering van patroon en leerling onderling, en ook van de zijde van het publiek laat nog veel tewen- schen; tegemoetkoming van 't publiek door uitkeering van prijzen zou den leerling prik kelen en den arbeid ten goede komen. Tot aanvulling van het vele goede dat reeds gedaan wordt, doch nog veel algemeener behoort te worden, wenscht spreker, op t voet spoor van de plaats zijner inwoning, een ver- eeniging in 't leven geroepen te zien, welke toezicht en controle op de ontwikkeling van den toekomstigen ambachtsman oefent en de belangen van den patroon behartigt. In plaats van veel geld inoet den leerling degelijk ge reedschap worden gegeven, opdat hij, bij een anderen patroon komende, geen gevaar loope, tengevolge van diens twijfel aan zijne be kwaamheden, te worden afgewezen. Scherp moet dan ook worden toegezien, dat de leer ling niet gebruikt wordt voor allerlei bijzaken, welke zijne ontwikkeling in den weg staan. Teu slotte dringt spreker aan op krachtige aaneensluiting voor de behartigingeener zaak, •'waai bij noch richting noch geloof, noch rang of stand voorzitten, doch welke in t welbe grepen belang van patroon en ambachts man beiden is. Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door den heer G. W, Snel, die, hulde brengende aan hetgeen de geachte spreker in het bijzonder wilde tot stand bren gen voor kinderen van den werkman, ^toch niet kon nalaten op enkele feiten te wijzen, die ook in dezen alweder konden worden gebruikt tot zijn nadeel. Spreker kon hierin het best te rade gaan met het vak, dat liij zelf beoefentals letterzetter wist hij dat er patroons zijn die bijna uitsluitend jongens ge bruiken, niet om hun het vak te leeren, maar om hen te exploiteeren ten eigen bate. Het gevolg daarvan is dat vele, dikwerf zeer goede werklieden, of verplicht zijn voor een loon te werken, verre beneden hetgeeu bun zou toekomen, óf, als zij zoo gelukkig niet zijn dit te mogen doen, lang moeten rondloopen van stad tot stad, dikwijls geldelijk gesteund door een goed patroon en diens knechts om hun ellendig bestaan voort te sleepen. En mocht nu gebeuren wat de geachte spreker wenschte, dat den patroon nog op den koop toe door eene vereeniging, door stad of staat vergoed werd voor wat hij 'oogenaamd de jongens leerde, dan zou de geachte spreker zich zeer teleurgesteld zien op het tijdstip dat den jongen zoover gevorderd was, dat hij knecht kon wor den zeer zeker zouden er dan patroons ge vonden worden, die den pas tot knecht gepio- rnoveerde, wanneer hij om werk kwam viagen, zouden toevoegen: «vriend, ik feliciteer je met het succes, doch ik kan je niet gebruiken, daar ik veel voordeeliger werk met jongens, die de vereeniging, stad of staat nog op den koop toe voor mij betaalt" in bet bijzonder zou dit van invloed zijn op de beoefenaars der typo- graphie. spreker wenschte daarom in overweging te geven, dat bij eene eventueele wettelijke regeling van het leerlingwezen, vooral op den voorgrond werd gesteld dat een patroon, bij een bepaald aantal knechts niet meer dan een bepaald getal jongens mocht in dienst hebben- De i.etr Smeenge, repliceerende, verklaart met genoegen liet debat te hebben aange hoord, te meer, omdat hij daarin een pleidooi i ziet -oor zijne stelling dat men onder am bachtslieden niet blind is voorvvederzijdsche belangen. Hij achtte het wensehelijk dat niet meer dan twee leerlingen op dezelfde werk plaats zouden worden geplaatst. Hij zou deze zaak, die ook in een der Leidsche bladen was besproken, in ernstige overweging nemen, en in de vereeniging voor opleiding van leerlin gen in verschillende vakken, die in zijn woon plaats bestaat, ter sprake brengen. Erken nende dat deze maatregel voor veie patroons bezwaren heeft, meent hij toch dat liet par ticuliere belang moet wijken voor het alge- meene, om zoodoende een gezonden toestand te verkrijgen. De voorzitter, den dank der vergadering betuigende, verzekerde dat de voordracht, door den spreker zelf meermalen taai en droog genoemd, door de aanwezigen niet zoo beschouwd was, getuige de belangstellende aandacht. Hij meende echter dat de beste dank die den spreker kon gebracht worden, was de verzekering, uat over het door hem behandelde onderwerp zou worden nagedacht, opdat ook hier ter stede de hand aan den ploeg zal worden geslagen. De heer J. A. PatroD, bij koninklijk be sluit van 17 Januari 1.1. benoemd tot consul te Gibraltar, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. Stct De heer II. de Jonge, bij koninklijk be sluit van 4 December 1.1. benoemd tot consul te Georgetown, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. (Stct.) Blijkens bericht van het Italiaansch gezant schap hier te lande zal in Mei te Milaan een nationale tentoonstelling gehouden worden van wijnen en olijfolie, waarmede gepaard gaat eene internationale tentoonstelling \an op die artikelen betrekking hebbende werktuigen. Het comité van gemelde tentoonstelling zou niet alleen op bet bezoek van Neder landers, doch ook op de deelneming van de Nederlandsche nijverheid veel prjjs stellen. (Stct.) De heer Rutgers van Rozenburg heeft in de vergadering der Tweede Kamer van j.l. Vrijdag een woord gezegd over «een sprookje, dat nu reeds een halfjaar de ronde heefi gedaan", namelijk dat hij de 500,000 nieuwe kiezers Stemvee had genoemd. Hij zeide dan het volgende «Ieder lid dezer veigadeting en ieder verstandig lezer van do Handelingen der Staten-Generaal weet, dat dezen zomer door mij. terwijl ik te ontleden had de voorgestelde schrijfproef, is uit eengezet hoe door die schrijfproef als barrière voor de stembus zou gekeerd en afgeschrikt worden tal van heden, dia gemakzuchtig heel of half onverschillig waren, en zij dm te veel gevoel van eigenwaarde hadden om op hun 23ste jaar en later nog te toonen dat zij konden schrijven, wat zij reeds konden op hun 8ste jaar. sik heb daarop doen volgen dat dus tenge volge van die schrijfproef bijna alleen zouden overblijven, en tot die standen doordringen degenen, die, door geestelijke en wereldlijke lei ders worden afgericht, opge7ei, naar do slembus worden gedieven, gedreven als vee, dat anders niet gaat, dus hier als stemvee. Daarmede zeide ik niet nndeis dan hetgeen in veisclnllenden vorm door mij in 1887 was uitgedrukt, toen ik gewag maakte van den invloed van calotte, bef en borrel dat ik dus niet bedoelden den minde ren man alleen, maar de onzelfstandige en niet- onafhankelijken van eiken rang of stand, met inbegrip van de omgekochton, die zich hetzij door paiadijsbeloite», hetzij door andeie midde len van overtuiging, soms van materialen aard, laten bekeeren. Hoe weinig ik alleen op den minderen man of speciaal den vveikman betoog had, kan blijken uit hetgeen men vindt in de Handelingen 1892 93, kolom 2, alinea 4, waai uit mijne redo geielateerd woidt «Ik zal tegen de schrijfproef stemmen en ben ver langende te zien, ot zij die zich uitgeven voor voorstamieis van algemeen stemrecht, er vóór durven stemmen, en zoo poritie zullen nemen als verdedigeis van deze bairière voor do stembus, waar half en heel onverschilligen en de mrn-chen met weinig gevoel van eigenwaarde en degenen, die zich met belachelijk willen maken niet alleen van de 300.000 tegenwoordige, maar ook van de 500.000 kiezeis. err daaronder de knappe werk lieden enz. voir zullen blijven staan, terwijl er alleen ovei heen springen, of zich over heen dl ijven laten, de afgenrhten, opgei tilden en omgekoehten." «Kan wel duidelijker dan hieruit blijken dat ik bedoeld bad het gros dei genen, die zich aan de sclu ijfproef zouden ondei wei peil V' Naar het Vaderland uit goede bron ver neemt, worden er door de regeering onder handelingen gevoeld over de naasting van de spoorwegen. De Kamer van koophandel te Maastricht heeft een uitvoerig adres gericht aan den mi nister van financiën, waarin gewezen wordt op de gevolgen welke de terugkeer van de groote rijken tot het protectiestelsol voor yinze inlandsche nijverheid zou hebben, en waarin een gedeeltelijke herziening 'van ons tariefstelsel, zoomede een terugkeer tot het vroegere stelsel van differentieels rechten in Nedenandsch Indië in overweging wordt gegeven. Aan den Hoek-van-Holland vermiste een inwoner, tijdelijk vei blijf houdende bij een der ingezetenen. Maandag uit zijn koffer eene som van f1170. De politie is er mede in kennis gesteld en doet gestreng onderzoek. De man is reeds op gevorderden leeftijd en is onlangs uit zijnen werkkring getreden, om veider van zijne spaaipenningen te leven. Te Zwijndrecht bij Steenenkamer is Dins dagmorgen om halfzeven met een roeispaan in de hand aangespoeld het lijk, benevens de voorraadkist, van den 58-j.irigen griend- werker Leendert Zegelaar, uit Sliedreeht. Ver moedelijk in zijne roeiboot, waarmede hij zich reeds vroeg naar zijn werk onder Moerdijk zou begeven, door het ruwe weder omgeslagen. Bij den burgemeester van Aalsmeer is van de Koningin-Regentes eene gift van f 30 ingekomen ten behoeve van F. v. W., een armen viszeher, tot aankoop van eene vis- schers-clmit, en nog eene gift van f *15 voor K. L., om daarmede een kleinen handel te beginnen. Door de afdeeling Het Zand (Gr.) van de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen' is besloten een stuk land te koopen, ter grootte van -14G are, voor f4035. Het zal legen een matigen prijs uitsluitend aan arbeiders in huur worden gegeven. Te Wagenborgen (Gr.) bestaat het plan een gesticht voor idioten te bouvveu. Het lieeft al den schijn, dat ook de kievit ten begrepen hebben, dat wij dit jaar een vroege l'ascheu hebbenalthans ze zijn reeds Zaterdag in den zuidwesthoek van Friesland gezien. Als verdacht van verduistering van gelden is de postbode van Stoutenberg op Amers foort, P. d. B., door de politie te Amersfoort in hechtenis genomen. In tegenspraak met hetgeen dezer dagen gemeld werd, dat bruinvissclien den winter in zuidelijker streken doorbrengen, schrijft men, dat op Texelstroom deze waterbewoners des winters zeer veelvuldig voorkomen, soms wel bij troepen van honderd en meer te gelijk. Hoe meer baring er zwemt, boe talrijker de bruinvissclien worden waargenomen. Bij open water zijn zij aldaar den geheelen win ter en azen in hoofdzaak op haring Later maken zij jacht op geep en ansjovis en op alles wat zij maar kunnen vangen of gi ij pelt De naam «boer met z'n varkens" wordt meer door de zoogenaamde buitenvaarders aan dc bruinvissclien gegeven. Wateringen. De wethouders dezer ge meente blijven volstandig weigeren, het man daat te teekenen voor den tweeden veld wachter, door den commissaris der Koningin benoemd. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben daarom een bevelschrift tot betaling uitgevaardigd. Leiden Behalve mr. F. Was zijn dooi de verschillende groepen der «Vrijzinnige Kiesvereenigin_," alhier voor de vacature in de Provinciale Staten van Zuid-Holland, door het oveiIyden van den lieer L. M. dc Laat de Kanter ontstaan, nog candidaai gesteld de heeren mr. M. d'Aumerio en li. J. van Nouhuijs, uit welk drietal later de algemeent: vergadering eene keuze zal doen. Ilarlingen. De commissie voor volks vermaak alhier heeft een schrijven omvan gen, vanwege de Koningin-Regentes, in ant woord op Je mededeeling van het plan oia aldaar eei lang een wedstrijd onder hand- weikslieden en daarmee verbonden tentoon stelling te houden. In verband met de omstandigheid, dat de Koninginnen, ingevolge oeperktiieid van tijd bij het jongste bezoek aan Friesland, met te Harlingen konden komen, woidt aan de com missie, als blijk vau belangstelling en ten behoeve van den wedstrijd onder handwerks lieden. gezonden f 3U0. waarvan f 200 namens de Koningin en flüO van de Koningin-Re gentes, benevens twee groote zilveren me dailles, de eene met de beeltenis der Koningin, de andeie met die van de Regentes, om als prijzen te worden uitgereikt. De gemeenteraad heeft aan senoemde com missie eene subsidie van f200 toegestaan. Een Pai ijzenaar, die Zaterdagavond vm een diner htnswa.mlts keerde en zijn weg nam langs den Quia de javel, in de hoop daar een rijtuig te vinden, werd onverwachts door vier kerels overvallen, die hem een pi op in den mond stopien, hem van al ijn kleederen beiooi- den en ten slotte zijn lichaam met een laag menie besmeerden. In dezen toestand werd hij, ge heel verstijfd van koude, gevonden door en paar ptilitiedienaais, die den ongelukkige een kapotjas aantiokken en bera naar een naburigen politie post brachten, waar hij spoedig weer rot zich zeKen kwam en zijn wedervare» kon verhalen. Met zijn k.'ee lingstukken wnmr ook zijn gou len hoi loge en een welgevulde beuts veidwenen van de dieven was geen spoor meer te ontdekken. De Zondag te Parijs gehouden veikooping van 40 volbloedpaarden uit de stoeterij van baron Soubeyian heeft ongeveer <en half milhoen francs opgebiacht. Voor de dekhengsten «Littie Duck" tn «Manuel" werd 67.000 fr. en 36 000 fr. betaald; voor de merno «May Pole" 40,000 fr. De l5 éénjarige paaiden brachten 10t),00ü fr, op. Te Ruche Guyon, arrondissement Manies (Seine et Oise), is een gedeelte van den berg Ghaméie des Bois neergestort. Vier duizend kubieke meter rotsblokken zijn naar beneden gekomen en vijf huizen weiden vernield. Er werd echier niemand gedood of gewond, want de overheid had voor de noodige veiligheids maatregelen gezorgd. Men vei wacht nog een verdere bergsiorting. Het geiechtshof te Kopenhagen heeft mej. Móller, directrice van een «Tehuis voor kinderen", wegens ontucht en moord op een harer ver pleegden, ter dood veroordeeld. Het Amerik. schip Brother Jonathan, dat i« 1865 op 10 mijlen afstand NNW. van Crescent City aan de kust van California is verongelukt en gezonken, is door een duiker gevonden. In genoemd schip bevonden zich ongeveer 1,000,000 dollar aan specie en hoopt men nu althans een gedeelte van dezen schat te kunnen bergen. Lijst van brieven, geadresseerd, aan onbe kenden, over de 2e helft der maand Februari, welke op schriftelijk verzoek aan het postkan toor alhier kunnen worden gereclameerd. "VVed. AndréVan Duinhoven, Amsterdam. Wed. Roodgrijs, Rotterdam. Briefkaart. M. Stokman, 's-Hage.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3