die hem als hun talentvollen voorganger ver eerden. Wij wijden er op, dat in de twee vorige drukken twaalf vertellingen waren opgeno men en dat de tegenwoordige er achttien Bevat. De eerste aflevering o. a, wordt geopend met «Een groot man en een goed man", dat in de vorige drukken niet voorkwam. Hier treedt de auteur al aanstonds met zijn fijne opmerkingsgave, zijn schat van menschen- kennis, zijn echten humor in liet volle licht: Haver Schmidt in zijn ganschen rijkdom! En voortreffelijk geïllustreerd. We wen^ehen onzen stadgenoot, den heer Roelants, hartelijk geluk met de uitstekende wijze, waarop hij een onzer meest begaafde letterkundigen een hem waardig gedenktee- ken gaat stichten. Bij kon, besluit is G. E. C. Ribbius, met ingang van 1 Mei 189-4, benoemd tot bur gemeester der gemeente Hoon. Op verzoek van de daarbij betrokken kerk besturen heeft de minister van oorlog bepaald, dat aan de Israël'etische militairen der land macht die niet aan de strengere tucht bij het algem. depot van discipline onderworpen zijn en die hun eerlang invallend Paaschfeest ten hunnent wenschen te vieren, daartoe de gele genheid zal worden gegeven door: lo. aan hen, wier ouders of betrekkingen in hunne garni zoensplaats wonen, op de feestdagen vrijstel ling van den dienst te verleenen 2o. aan de overige militairen een verlof te verleenen van en met 20 tot en met 29 April a.s.3o. aan hen, die mochten zijn opgeroepen, om op 18 April a.s. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, uitstel van die opkomst te verleenen tot 29 April a.s. De Staatscourant van heden bevat de volgende mededeeling sEen bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch Indië bevat het bericht, dat na een scherp gevecht de vijandelijke tenting Roending, nabij Melaboeh (Westkust van At jet), genomen is, waarbij de vijand een verlies van 20 doodeu leed en 2 kanon nen, 30 geweren en 60 blanke wapenen in onze handen liet. Onzerzijds werden kapitein H. P. Krull en eerste luitenant F. Schütt gewond, niat zwaardrie inlanders sneuvel den en 22 mindere militairen, waaronder 12 Europeanen, werden gewond, waarvan 4 zwaar". Het Staatsblad no. 41 bevat een kon. be sluit van 3 dezer, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Nederland en Denemarken op 18 Januari j.l. gesloten overeenkomst tot wederzijdsche uitlevering vaa misdadigers. Gisteren heeft een gedeelte der staatscom missie voor de drooglegging der Zuiderzee eene vergadering te 's-Hage gehouden, om de werkzaamheden voor de samenstelling van haar rapport aan te vangen. Zij hoopt midden April met hare taak gereed te zijn. Wij vestigden er dezer dagen de aandacht op, dat in De Wel op de vermogensbelasting van mr. Sprenger vanEyk,in tegenspraak met de thans door den minister van financiën gegeven uitleggingen wordt aangenomen, dat, indien door een zelfden eigenaar voor sommige perceelen in de polder- en water schapslasten meer, voor andere minder wordt betaald, dan daarvoor bij de regeling der belastbare opbrengst is afgetrokken, het de bedoeling der wet zou zijn, het meerdere met het mindere te compenseeren. Men maakt ons nu de opmerking, dat in het werkje van den heer Leuvenkamp, hetwelk verscheidene weken vóór dat van mr. Sprenger van Eyk let licht zag, deze uitlegging reeds werd gehuldigd. (N. B. Ct.) De «Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen" heeft, dank zij de bemoeiingen van de handelsreizigers-vereeniging «Noord- Brabant" te Tilburg, besloten eene verbetering te brengen in de morgentreinen van Rotter damEindhovenTilburgBreda naar Vlis- singeri zoodat men de Zeeuwsche stations ongeveer 1 a 2 uren vroeger zal kunnen bereiken. Het U. D. zegt omtrent het bericht van het Tad. over de naasting van de spoor wegen«(Jit minstens even goede bron kun nen wij hieraan toevoegen, dat van dergelijke onderhandelingen niets bekend is". Aan den gepensionneenlen conducteur der posterijen Cenee, die verleden jaar door een noodlottig toeval ongeschikt voor den dienst werd, is door de directie der Noord brabnnt- sche-Duitsche spoorwegmaatschappij een jaar- lijksch pensioen van f200, en bij overlijden aan zijne weduwe een van f 100 per jaar toegekend. Volgens het JS'. v. d. D. heeft Van Deth te Groningen gezegd, dat ds. Calkoen de weesinrichting te Neerbosch seen moordhol" genoemd heeft. Ds. J. M. Assink Calkoen te Sloterdijk teekent daartegen piotest aan. Hij noch zijn broeder, de predikant van Nieuwe-Niedorp voor zoover de eenige predikanten van dien naam hebben die aangehaalde uitdrukking gebezigd. Genoemde heeren hebben zich niet gemengd in den strijd voor of tegen Neerbosch. In de jongste algemeene vergadering van den «Volksbond" (vereeniging tegen drank misbruik) werd door den heer mr. H. J. A. Mulder een rapport uitgebrachtDe school in strijd tegen het alcoholisme. Het bestuur van de afd. Rotterdam, zich die zaak willende aantrekken, bracht dat punt in een Donderdagavond gehouden ver gadering ter sprake en stelde voor exemplaren van dat rapport, begeleid van eene circulaire, inhoudende een verzoek om medewerking, tol de hoofden der lagere scholen te richten. Eenige discussie ontspon zich over de vraag, hoe de school dien plicht zal vervullen Daarbij werd ook. het voor en tegen van kiudervereenigingen als de Bands of Hope overwogen. Ten slotte was men echter algemeen van oordeel dat de onderwijzer zijn invloed kan doen gelden, om het misbruik van sterken drank tegen te gaan, maar al het overige aan het particulier initiatief moet worden overgelaten. Denkbeelden om ook den steun van de leeraren van middelbaar onderwijs en gym nasium in te roepen en om zich met een of ander geschrift tot elk jonggehuwd paar te wenden werden tot later aangehouden. Een heer. die gisteravond met trein 33 te Rotterdam (D. P.) aankwam, vermiste zijne geldbeurs. Hij gaf biervan onmiddellijk kennis aan den conducteur, die den waggon afsloot, teneinde de medereizigers te foudleeren. Een juffrouw, die in denzelfden coupé zat, verzette zich ernstig hiertegen, zoodat het vermoeden op haar viel. Zij werd overge bracht naar het politie-bureau, en werkelijk werd daar het vermiste bij haar bevonden. Tegen baar is dan ook proces-verbaal op gemaakt. (JV, ïi. Ct.) Bij den heer L. Kooij, grondeigenaar te Gouda, vroeger woonachtig te Krimpen a/d IJsel, zijn in de laatste dagen weder twee brandbrieven bezorgd. Burgemeester en wethouders van Amster dam hebben op de bekende adressen van verschillende vverkliedenvereenigingen aldaar, om gedurende de wintermaanden panden van f10 en daarbeneden zonder kosten of interest in de stadsbank van leening te mogen plaatsen, praeadvies uitgebracht, waar bij een rapport van de commissie van de bank van leening is gevoegd. Op gronden van billijkheid en wegens groote practische bezwaren, moeten burgem. en weth. inwilliging van het gevraagde ontraden. O n b i 11 ij k zouden zij een dergelijke bepaling voor de wintermaanden achten, omdat gebleken is dat gedurende de zomer maanden de inbreng grooter is. Dit jaar is volstrekt geen uitzondering, want het verschijnsel wordt geregeld waargenomen. Behalve de pandgevers in de gemeente, zouden die van buiten Amsterdam daarvan profiteeren en bovendien zij, die niet tot de onvermogenden belmoren. Het staatje toont toch duidelijk aan, dat niet de ambachtslieden en arbeiders het grootste contingent van de pandgevers opleveren, maar ook is het volgens B. en TV. a priori na te gaan dat de houders van huizen van verkoop met recht van wederinkoop, als anderen, van deze gunstige bepalingen gebruik zouden maken. Behalve deze bezwp en becijferen B. en TV. dat bij het invoeren van een maatregel als ge vraagd de bate van f 35,139 veranderen zou in een verlies van f 45,704,78 ongerekend dat het gebruik van de bank van leening zoo zou toe nemen, dat uitbreiding van personeel en het aantal hulpbanken er het gevolg van zou zijn. Zij stellen om al die redenen den gemeen teraad voor afwijzend op die adressen te beschikken. Reeds eenigen tijd geleden was door een zevental Amsterdamsche dames liet initiatief genomen tot het oprichten eener vereeniging, wier werkkring zich uitsluitend zou bepalen tot eene beweging ter verkrijging van Vrou wenkiesrecht. Na zeer veel blijken van instemming uit verschillende plaatsen van ons land te hebben ontvangen, werd, aldus schrijft meu aan bet HU., in Nov. 1893 eene vergadering belegd, waarop eene commissie werd benoemd om de statuten te ontwerpen. De commissie bestond uit: den beer mr. Overvoorde, van Dordrecht, en de dames dr. Aletta Jacobs, Van CampenDoesburg, Kruyff uit Amsterdam en Van Kol (ofschoon te Brussel woonachtig, Nederlandsche). Mevrouw dr. Alletta Jacobs, aanvankelijk beschouwd als de aangewezene om deze be weging te leiden, bedankte hiervoor met het oog op hare drukke bezigheden. Donderdagavond hield de jeugdige ver eeniging hare eerste huishoudelijke vergade ring. Het aantal bestuursleden werd daarop bepaald op zeven en tot presidente werd gekozen met op drie na algemeene stemmen mevrouw Versluys Poelman. Voor de overige 6 bastuursvacatures werden gekozen de dames Goudsmit, Van Campen Doesburg, Cohen, dr. Jacobs, RutgersHoitse- ma en Van Goch. De dames Jacobs, Rutgers Hoitsema en Goudsmit waren niet tegenwoor dig; de anderen drie namen de benoeming aan. Bij de politie te Hilversum vervoegde zich om onderstand een «reizend" ouderpaar met een oogenschijnlijk aan mazelen lijdend kind. Het onderzoek van den gemeentegeneesheer constateerde echter pokken, zoodat de lijder onmiddellijk naar het ziekenhuis werd over gebracht, waar ook de ouders in observatie werden genomen. Het drietal was den vorigen dag van Gouda naar Hilversum vertrokken. Daar had, volgens hun zeggen, een geneesheer dien dag het kindje een drankje voorge schreven, doch de zoo gevreesde ziekte niet geconstateerd. Naar aanleiding van het besluit op het te Groningen gehouden congres van den soc.- dem. bond, waarbij bepaald is, dat de afdee- lingen van den bond zich bij verkiezingen moeten onthouden, heeft zich de afdeeling St.-Anna-Parochie afgescheiden van den bond. Ofschoon in deze afdeeling de meerderheid der leden persoonlijk tegen deelneming was bij verkiezingen, meent ze toch, dat aan andere afdeelingen, die eene andere meening waren toe- gedaan, geen. dwang mocht worden opgelegd Naar de Friesche Ct. vernomen heeft, zal op den laatsten Zondag in April eene groote meeting der socialisten worden gehouden, en wel in de onmiddellijke nabijheid van Leeuwarden. liet daarvoor benoodigde terrein moet reeds afgehuurd zijn, terwijl inmiddels aan alle afdeelingen uitnoodigingen tot deel- name werden verzonden. Evenals verleden jaar, zal ook nu van deze zaak vee! propaganda worden gemaakt. Door de afdeeling Nienwe-Pekela van den «Bond van Orde door Hervorming", zuilen pogingen worden aangewend voor de oprich ting van eene volksbank. In de volgende vergadering zal worden overwogen of het aanstellen van wijkcom- mïssarissen wenschelijk is. Vanwege de afdeeling «TVildervank" van den bond is de gelegenheid om tuingrond te huren opengesteld. Tot 'eden van den in te stellen arbeidsraad zijn benoemd P. Koops, B. Rengers, M. Bentum, H. Huizing Jr., H, Mul der, J. Prummel Ezn. en J. Pronk. Omtrent den afschuwelijken moord, door ds. J. Barger te Harlingen op een meisje gepleegd, verneemt men nog volgende bijzonderheden: Ds. Barger had reeds geruimen tijd gene genheid opgevat voor de te zijnen huizekomen- de 24-jarige naaister C. Miranda. Dinsdag avond, nadat hij catechisatie gehouden had, zou hij een onderhoud met haar hebben. Wegens een of ander gepasseerd feit op een bruiloft, moest mej. Mirande reeds voor eeni gen tijd verklaard hebben niet meer ten huize van den predikant te willen komen, doch op zijn uitdrukkelijk verlangen zou zij nog een maal, en wel op dezen noodlottigen Dinsdag, den dominee een bezoek brengen. Daartoe ver gezelde mej. Mirande mevrouw 's avonds huiswaarts en wist ds. Barger zijn vrouw te bewegen in een andere kamer te gaan, terwijl mej. Mirande hem naar diens studeervertrek vergezelde. Intusschen moet ds. Barger de deur der kamer, waar mevrouw vertoefde, op slot hebben gedraaid. Samen zijnde deed ds. Barger haar met bijzonderen aandrang het voorstel met hem op zeer intiemen voet televen. Mej. Mirande wilde van zoodanige voorstellen niets weten en weigerde halsstarrig. Toen zij het vertrek wilde verlaten, duwde ds. Barger het meisje in een hoek en nam toen in elke hand een revolver. Meedoogenloos loste de ontembare snoodaard achtereenvolgens een zevental schoten. Bij het eerste schot gilde het arme meisje natuurlijk uit alle kracht om hulp en zelfs zoo wreedaardig betoonde toen de moordenaar zich, dat hij een kogel joeg in den open mond van zijn slachtoffer. Men kart zich den toestand van mevrouw Barger voorstellen, die, op het hooren der scho ten en bet hulpgeschrei dooreen ruit sprong om het tooneel van schande en misdaad, dat haar huis had getroffen, te aanschouwen. Te Harlingen had gisterochtend de begrafe- j nis plaats van het slachtoffer van den moord. Op de kist lag een krans van levende witte j bloemen. Alleen de familie geleidde in volg koetsen het lijkdoch eene onafzienbare menigte had zich langs de straten en op het kerkhof geschaard. Omtrent ds. J. B. te Harlingen verneemt de Standaard, dat hij te Amsterdam het gymnasium bezocht en te Utrecht studeerde. Reeds als jonkman was hij geëxalteerd van geest, meer in de phantasie dan in de wer kelijkheid levende. Een vurig bewonderaar van Ten Kate, en die zelf reeds als student eenen bundel gedichten uitgaf. Hij huwde, reeds eer bij predikant was, een meisje dat als naaister aan zijns vaders huis verkeerde, welk huwelijk al spoedig tot zoo ernstige onaangenaamheden leidde, dat hij zijne pas- j torie in I achti pred in I te Hi is af

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2