1 EEN LANGE STRIJD. A". 1894. Zondag tl en Maandag 12 Maart. N°. 8486. Tweede Blad Feuilleton. Jij: A.chtenveertig'ste Jaargang1. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandselie Berichten. V - h Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVKEAC: BOTEKftTRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. II I I H L 1 N II. Bij een hem Woensdagavond door den Landbouwraad aangeboden feestmaal heeft de minister Miquel gezegd: «Aan het han delsverdrag met Rusland kan ik niet diebe- teekenis hechten, welke de landbouwers er aan toekennen, nu reeds met Oostenrijk en Italië dergelijke verdragen gesloten zijn. Men kan zeggen dat gedurende de laatste 30 jaren alle wetten in hoofdzaak gericht waren op de belangen van handel en nijverheid. Of die staatkunde goed was, wil ik voor het oogen- blik niet beoordeelenik weet echter dat het verlangen des keizers is dat in het eerstvol gende tijdvak van 30 jaren in de eerste plaats zal worden gelet op de belangen en behoeften van den landbouw". De minister van marine, admiraal Hollmann, verklaarde Donderdag bij de behandeling der begioatiug \an zijn departement in den Rijks dag, dat hij aangaande het ongeluk op de Brandenburg niets kan mededeèlen, zoolang het onderzoek niet is afgeloopen. Wanneer de werf Vulkan schuldig blijkt te zijn, zal zij burgerrechtelijk aansprakelijk worden ge steld; wat die werf tot dusver geleverd heeft, bleek steeds uitstekend te zijn. De bemanning van de Brandenburg heeft haren plicht ge daan en zich voorbeeldig en heldhaftig ge dragen. Gelijk men weet, heeft graaf Dönhofï in eene vergadering zijner kiezers te Konings bergen verzocht, te worden ontslagen van zijne belofte dat hij tegen het Duitseh-Russisch handelstractaat zou stemmen, en heeft de vergadering daarin bewilligd. Thans verze kert de Koningsberger Allg. Zeitungdat hij daarvoor van den keizer een telegram heeft ontvangen, luideude »Bravo, recht als een edelman gehandeld 1" Evenzoo heeft nu de afgevaardigde Von Heyl in het district Worms, alsook de afgevaar digde Adt in het district Pirmasens ten op zichte van het tractaat de vrije hand verkregen. In de Beiersche Kamer van afgevaardigden js gevraagd, hoe de regeering denkt over toelating van dames tot de universiteit. De minister van eeredienst en onderwijs ant woordde dat bij de aanvaarding zijner por tefeuille de quaestie onderzocht washet denkbeeld van toelating der dames was toen verworpen en daarna heeft er voor hem hem geen aanleiding bestaan om de zaak weder in overweging te nemen. F R A N K R IJ K. Het bulletin omtrent den toestand van mevr. Carnot luidde gisteren De gewrichtspijn is minder hevig; de zwakte blijft groot. De socialistische afgevaardigde Jaurès richtte namens zijn partijgenooten in de Kamerzitting van Donderdag tot de regeering de vraag, welke maatregelen zij denkt te nemen, ten einde te beletten dat aan de anarchisten geld wordt verstrekt door kapitalisten en priesters. De heer Casimir Perier antwoordde dat hij niet wist, op welken grond de beschuldigingen van den heer Jaurès rustten. Deze verklaarde zich toen zeer verbaasd over de onwetendheid der regeering in zaken die door de geheele pers besproken zijn. De interpellatie werd niettemin verdaagd »tot over een maand". Vervolgens werd het debat over de crisis in den wijnbouw heropend. De minister Marty zette het standpunt der regeering uiteen deze wil gaarne medewerken tot het tegengaan van misbruiken in den wijnhandel als de »mouillage" en de usucrage," tot het onder drukken van fraude en wijzigen der drank wet. De Kamer nam in dezen zin een motie aan, door den heer Turrel voorgesteld, en waarin daarenboven nog «verlaging van be lasting" werd gestipuleerd. De Senaat beraadslaagde Donderdag over de belangen der Fransche houders van Portu- geesche schuldbrieven. Door den rapporteur Trarieux was in het licht gesteld, dat het aan den Senaat gerichte adres 50,000 aandeelen vertegenwoordigt. De heer Casimir Perier verzekerde dat de regeering, na de scherpe maatregelen reeds door haar genomen, zal voortgaan, de Fransche belangen te beschermen, zoolang tot de regee ring van Portugal voldoening zal hebben ge geven voor het nadeel, aan de Franschen toe gebracht door het schorsen der betalingen van de kon. Portugeesche spoorwegmaatschappij. BELGIS. Uit den Donderdag openbaargemaakten tekst van het voornaamste wetsartikel der we' betreffende de evenredige vertegenwoor diging, blijkt dat de kiezers in de gelegenheid zullen zijn, bij het stemmen op een partijlijst (reeks candidaten, door een partij gesteld) tevens aan te merken aan welke candidaten dezer lijst zij de voorkeur geven. De zetels, aan een partijlijst toegekend, vallen aan de candi daten toe in de volgorde waai in dezen gesteld zijn op de lijst, tenzij het aantal preferentie- stemmen" ten gunste van een of meer candi daten het aantal der zonder preferentie ge stemde lijsten overtreft. Het aandeel der partijen die voor vertegen woordiging in aanmerking komen (volgens de vroeger medegedeelde evenredigheden), wordt als volgt bepaaldaan elke partij worden evenveel zetels toegekend als de uitkomst be draagt van het stemmencijfer der lijst, gedeeld door het aantal stemmen dat nog juist recht geeft op vertegenwoordiging. Dit laatste aantal voor l gerekend, zullen op een andere lijst bijv. 2'/°, op een derde 5' a-maal meer stemme» uitgebracht zrjudezen worden dan door resp. 5 leden vertegenwoordigd. Te Comblain-du-Pont zijn gisteren, na aflooj eener gemeenteraadszitting waarin een school- quaestie behandeld was, ernstige ongeregeld heden voorgevallen. Het volk dat zich reeds se dert eenigen tijd over deze zaak warm gemaakt had, liep te hoop en begon te manifesteeren voor de woning van den burgemeester. Door de gendarmerie werd toen getracht de straten at te zetten, maar op een gegeven oogenblik raakten de gendarmes zoozeer in het nauw, dat zij van hun vuurwapens gebruik maakten. Een man, die naar men zegt het volk tot kalmte aanmaande, werd gedood, verscheiden! anderen gewond. ENGELAND. Het bericht omtrent liet aftreden van den minister van landbouw blijkt eene zonderlinge vergissing te zijn. Hij blijft aan en benoemde een buitengewoon comité om de werking na te gaan van de wetgeving op het vee betreffende het vervoer van het vee te water en het landen van vee teneinde zoo noodig wetsontwerpen voor te dragen. De leiders der Parnellistische partij hebben een manifest uitgevaaidigd, waarin zij ver klaren geen vertrouwen te stellen in lord Rosebery. Verder wordt daariu gezegd, dat nu alle hoop voor bet Iersche volk vervlo gen is, omdat het aftreden van Gladstone het gevolg was van zijn voornemen om het homerule-ontwerp te laten varen. Lord Bute heeft een schrijven gericht aa» de gouverneurs der hoogeschool van Zuid- Wales, met verzoek den ex-premier Glad stone tot kanselier dier universiteit te be noemen. »Ik ben wel conservatief," schrijft 7. «Tante zal terstond komen," zeide zij tot ■dokter Falck. Zij is zwaar verkouden en ik moet bij haar blijven, anders zouden wij zeker naar het kerkhof zijn gegaan. Wij zijn geen van beiden nog bekomen van den schok, ons door die vree.se!ijke gebeurtenis toegebracht." «Het is juist daarover, dat ik u iets heb mede te deelen," zeide dokter Falck. »0, daar is de baiones." De barones eene kleine, dikke, eenigszins aamborstige dame kwam nu binnen. Op haar gelaat lag een goedhartige glimlach, welke zij zich evenwel haastte te doen verdwijnen. «Hoe hef van u om eens te komen, waarde dokter," zeide zij. «Gij zijt altoos even welkom ■en juist wilde ik om u zenden. Maar die dienst boden zijn zoo dom. Een aartsengel zouden zij wegzenden, als hij een bezoek kwam brengen." «Ik vrees, dat gij u vandaag niet zeer wel gevoelt," zeide de dokter. «Neenhoe zou dit ook kunnen na dat vreeselijke geval Ik kan aan niets denken dan aan dat arme, lieve meisje, zoo jong, zoo schoon en dan op eens weggerukt te warden Al sprekend zocht de barones naar haar zakdoek, die evenwel niet te vinden was. «Theresa, beste," zeide zij, «wilt gij een zak doek voer mij halen, gij weet waar zij liggen Theiesa stond langzaam op en toen zij weg was, vervolgde de barones «Zij was vreeselijk terneergedrukt door het treurig geval. Gij weet, dokter, hoe sterk van zenuwen zij is en hoe zij nooit, zooals sommige meisjes, zegt wat zij gevoelt. Maar daar zij reeds van miss Stuart begon te houden, was de slag groot". «Het is juist over haar, dat ik u spreken wilde, mevrouw." »0 ja, er zijn zeker eonige formaliteiten noodig. Zij heeft nog eenig geld nagelaten en wij weten niets van haar betrekkingen. Zoudt gij willen gelooven, dokter, dat wij bij haar goed niets hebben gevonden, dat ons eenige inlichtingen omtrent baar zou kunnen geven O, dank je, beste." De laatste woorden waren tot Theresa gericht, die met den zakdoek terugkwam. De barones bracht dien aan haar oogen en wilde weer op haar klagende wijze voortgaan, toen dokter Falck zeide «Gij zult verheugd zijn te vernemen, dat de zaken minder erg zijn dan gij vermoedt." «Ik begrijp niet wat gij bedoelt, dokter," zeide zij, haar kleine oogen wijd openspalkende. De dokter vervolgde eenigszins voorzichtig, blijkbaar wenscliende een scène te voorkomen «Er gebeuren soms in ons vak zonderlinge dingen". Hij zeide dit op zoo gebeimzinnigen toon, dat men teistond moest begrijpen, dat zijn woorden een bijzondere boteekenis hadden. Voor de barones nog kon antwoorden, zag ik toevallig Theresa aan, en werd getroffen door de zonderlinge uitdrukking van haar gelaat. Zij bukte geheel voorover en haar oogen waren gespannen op den dokter gevestigdde dunne lippen stijf op elkander geperst, zat zij daar als iemand, die zich gereedhoudt een vieeselijk nieuws te hooren. «Wat bedoelt gij toch, dokter?" vroeg de barones, een weinig van haar verbazing bekomen. «Ik bedoel, dat somtijds gevallen van schijn dood kunnen voorkomen." «Groote hemelriep de barones, baar handea in elkaar slaande. «U wilt toch niet bewerei^ dat dit een dergelijk geval is De dokter zag beurtelings de twee dames aan. Daarna oordeelende dat zij genoegzaam waren vooibereid, antwoordde hij ernstig «Er zijn redenen om te gelooven en te hopen, dat het inderdaad zoo is." «Onmogelijk!" riep de barones in groots veibazing, en bleef daarna met open mondden dokter aanstaren. Theresa was kalmermaar men kon zien, dat het nieuws even groeten indruk op haar l i«- it

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5