Binnenlandsche Berichten. lord Bute, smaar dat belet mij niet het eene eer voor onze hoogeschool te achten, wanneer zij tot kanselier verkoos een man van zoo groote beteekenis, die bovendien een schat van bekwaamheid bezit als niemand anders."' Onder de Indische bevolking heersclit groote ontevredenheid over het plan der re- geering om katoen vrij van invoerrechten te verklaren. Kolonel Ellis, die de expeditie uit Sierra Leone tegen de Sofia's aanvoerde, is te Tene- riffe overleden aan koortsen, welke hij in het vijandige land heeft opgedaan. RUSLAND. De keizer woonde Donderdagavond met alle leden der keizerlijke familie het bal bij den Duitschen gezant te Petersburg bij. Met het oog op *s keizers gezondheid waren daaren tegen de op dien dag bepaalde wapenschou wingen afgelast. Naar beweerd wordt zou de keizerin voor nemens geweest zijn eenige weken met haren zieken zoon, grootvorst George, in Algiers te gaan doorbrengen, tijdens welk verblijf zij een bezoek zou hebben ontvangen vau het Rus sische Middellarnlsche-zee-eskader, waarover zij dan eene wapenschouwing zou hebben ge houden en tevens over de Fran.sche oorlogs schepen, die de Russische zouden vergezellen. Met het oog op de verhooging der graan rechten in Frankrijk en de waarschijnlijke totstandkoming van het handelsverdrag met Duitschland zou dat plan echter geheel zijn opgegeven, zelfs wat de reis naar Algiers betreft. Bij het Rusrischo consulaat-generaal te Berlijn is aanvraag gedaan, of bij liet in werking treden van het nieuwe tractaat han delsreizigers van alle geloofsbelijdenissen in Rusland zullen worden toegelaten. Volgens de Confectionair is daarop ten antwoord ont vangen, dat aan reizigers van christelijke geloofsbelijdenis een paspoort voor den tijd van een jaar zal worden afgegeven, maar dat joodsche reizigers er slechts een voor den tijd van drie maanden zullen verkiijgen, welke termijn echter op aanvraag steeds voor den tijd van drie maanden zal kunnen worden verlengd. Handelsreizigers, die Rusland willen bezoeken, moeten zich bovendien aldaar voor zien van eene legitimatiekaart, die alleen wordt afgegeven op een bewijs, dat het huis waarvoor zij reizen in zijn domicilie in het officieel register is ingeschreven. O O S T E N K IJ K. De Kamer heeft bij eerste, tweede en derde lezing aangenomen het ontwerp tot het slui ten van een vooiloopig baudelstractaat met Rusland. ITALIË. De Kamer heeft Woensdag in eene geheime stemming het ontwerp tot het houden eener tentoonstelling te Rome, waarvoor men voor meer dan een inillioen had ingeschreven, har) gemaakt. Zij zag doodsbleek en greep zich vast aan den stool, waarop zij zat. sWees zoo goed alles te vertellen," zeide zij met klankiooze stem. sZeker, freule." antwoordde dokter Falck. sliet is een feit, dat miss Stuart een half uur geleden nog in leven was. Ik vond, dat ik u dat terstond moest mededeeten daarvoor kwam ik nu hier." vGod zij gedankt 1" riep de barones plechtig oit. ïilet is een wonder! het is verbazend! Maar ik kan niet zeggen, hoe dankbaar ik ben dit te vernemen. Het arme, lieve kind Ik vond het zoo droevig, dat zij zoo jong moest sterven. En dus is zij niet dood Zijt gij daar zeker van, di kter V' ilk ben zeker, dat zij een half uur geleden nog in leven was." Theiesa had met de grootste aandacht toege hoord en blijkbaar elk woord gewikt en gewogen. Nu zeide zij sik vrees uit hetgeen gij zegt te moeten opmaken, dat het niet geheel zeker is dat zij zal herstellen." doch waarop slechts 100,000 fr. waren ge stort, verworpen met 426 stemmen tegen 405. Aan het ontwerp was eene loterij ver bonden. De meerderheid was van oordeel dat in de tegenwoordige omstandigheden aan geen tentoonstelling gedacht kon worden, te minder daar Rome geen stad van nijverheid is. De minister van financiën had ten gunste der voordracht gesproken. In zekeren zin is hij dus, of de regeering, door het votum der Kamer getroffen. De ciericale partij had het ontwerp bestre den, niet omdat zij tegen eene tentoonstelling is, maar omdat men er een staatkundig karakter aan had willen geven door haar te doen samengaan met den 25sten verjaardag van het innemen van Rome door de Italianen. Men herinnert zich dat in de Kamerzitting van 28 Februari door den heer Crispi nadruk gelegd werd op de schriftelijke bewijzen voor het beweren der regeering. dat de ongeregeld heden op Sicilië aangestookt zijn geworden. Als voornaamste bewijs gold een ondertee kenden brief aan den prefect Prampolini, door den minister voorgelezen. De heer Cola jam betoogt nu in de Secoio, dat dit schrij ven valsch is. Het zqu een brief zijn, door een ondergeschikt ambtenaar opgemaakt om zich op Prampolini te wreken. Men verwacht een heftig incident voor deze quaestie, want de heer Colajani is er de man niet naar om liet bij onthullingen te laten. Blijkt eene wijziging van het ministerie onvermijdelijk, dan acht men het waarschijn lijk dat de heer Crispi een of twee porte feuilles zal aanbieden aan de linkerzijde, ten einde een Kamerontbinding te vcoi komen, waarvan de regeering ontegenzeglijk weinig voordeel zou kunnen verwachten. Betreflende het springen van een bom voor het gebouw der Kamer van afgevaardigden is de meest verhielde meening, dat men hier te doen heeft met eene wraakoefening van werklieden over liet door de Kamer genomen besluit om de tentoonstelling te Rome niet te laten doorgaan. Uit Rome wordt aan de Times gemeld, dat de bestaande moeilijkheden meer van politie- ken dan van financieelen aard zijn. Eene libe raal gezinde fmancieele autoriteit zou aan den correspondent verzekerd hebbendat de Italianen gemakkelijk nog hoogere belastin gen dan de thans voorgestelde zouden kunnen betalen daarom had er ook een voorste! van boogeve belastingen behooren ingediend te worden, want op het voorgestelde zal in elk geval worden afgedongen 1 De nieuwe belas tingen raken de volksklassen niet. Tegen de verhooging van de belasting op de granen weegt op de opheffing van de meelbelasting, terwijl de vermeerdering van de belasting op het zout het volk niet drukken zal. De wezenlijke bestrijders der regeering zijn poli tieke intriganten zonder wezenlijk program, die eenige leden van liet Kabinet willen treffen. oNeen. hot is niet zeker en ik beschouw haar nog niet ais buiten gevaar." Theresa uitte een zucht, die veel op een zucht van verlichting geleek. ïMaar gij geiooft toch wel, dat zij er van zal opkomen vroeg de barones met oprechte bezorgdheid. »Zij is zeer zwak, maar de kansen zijn in haar voordeel." Weer gaf de barones lucht aan haar vreugde door eenige vrome uitroepen. Terstond gevoelde ik mij tot haar aangetrokken. Zij had misschien haar eigenaardigheden, maar liet hart zat bij haar op de rechte plaats. Verte! ons eens, hoe dit alles geschiedde," vroeg Theresa, »Door de tusschenkomst van dezen heer," antwoordde dokter Falck, naar mij wijzende, »en dit is de reden, waarom ik zoo vrij was hem mede te brengen. Ik vei beeldde mij, dat gij gaarne alles van hem zeiven zoudt willen hooren." Bij deze woorden zag Theiesa mij met een allesbehalve vriendelijken blik aan. SPANJE. De ministerraad was tegen Donderdagavond in buitengewone zitting bijeengeroepen. In deze bijeenkomst heeft de reeds lang smeulen de oneenigheid tusschen de leden van het Kabinet-Sagasta zich geuit in een crisis. De ministerraad had te beslissen over de bijeenroeping der Cortes tegen 26 Maart en over het programma voor het aanstaande zit tingsjaar. Zooals verwacht werd, verzette voor al de minister van binnenlandsche zaken, de heer Gamazo, zich tegen de opvatting van den heer Sagasta, in zake de fueros, de spoor wegtarieven en de koloniale hervormingsplan nen. Het gevolg is geweest dat, in weerwil der moeite, door den heer Sagasta gedaan om den aanvang der crisis te beperken, alle ministers hun ontslag hebben ingediend bij de koningin- regentes, die dadelijk daarop den heer Sagasta met de vorming van een nieuw ministerie belastte. In het gewijzigde Kabinet-Sagasta zullen, behalve de heer Capdebon, generaal Domini- quez, en nog enkele leden van het aftredende ministerie, waarschijnlijk eenige leden van de democratische groep der regeeringspartii zitting nemen. EGYPTE. Het gerucht dat de regeering onderhande lingen zou hebben geopend over conversie der geünificeerde schuld zijn onjuist. Wel is de regeering voornemens dat te doen, maar zij kan dat niet, zoolang zij niet eerst de toestemming der mogendheden heeft ver kregen, welke zich nog laat wachten. Uit Kaïro verneemt de Times dat de minis terraad besloten heeft zestig duizend pond sterling te besteden voor het herstel ran het museum te Ghizch, waarin oud-Egyptische schatten worden bewaard. De ministerraad heeft het denkbeeld van den bouw van een geheel nieuw museum, waarvoor 130,000 p. st. noodig zoude zijn, verworpen. De correspon dent van de Times betreurt dit besluit, dat hij onvoldoende acht. De sciiatten van het museum zullen nu gedurende twee of drie jaren ontoegankelijk zijn en diefstallen tijdens de restauratie zullen vrij gemakkelijk worden. Hij roept alle Egyptologen op, om van hunne belangstelling voorliet museum te doen blijken. AMERIKA. In den Senaat der "Vereenigde Staten is de regeering geïnterpelleerd of Engeland werke lijk Bluefields of eeriig ander punt der Mos- quitokust bezet heeft. Men vreest n.l. dat het, in strijd met tmctaten, vasten voet wil krijgen op de kust. De consul der Unie te San Juel del Norte I. >eft aan zijne regeering verzocht ten spoedigste een oorlogsschip naar de Mosquitokust te zenden, met het oog op de landing van Engelsche matrozen. De opstand in Brazilië blijkt zijn einde te naderen. Niet alleen heeft die, na de presi dentsverkiezing, waarbij Peixoto zich geheel sNatuurlijk zullen wij gaarne alle bijzonder heden vernemen," zeide de barones. nMaar zog ons eerst, waar miss Stuart zich op dit oogenblik bevindt en wie voor haar zorgt." uZij is in de woning van Stefan, den dood graver." »0, maar daar kan zij niet blijven," riep de goedhartige vrouw, »Zij moet bij ons terugkomen en goed worden opgepast." »Ik was er zeker van dat gij dit zoudt voorstellen," zeide de dokter, »maar voor bet oogenblik zou het gevaarlijk zijn haar te ver voeren."' »Wat moet er dan gedaan worden Ik zou zoo graag bij haar gaanmaar ik kan dit, ongesteld als ik ben, niet doen." »Neen, zeker nietals uw dokter zou ik liet ook verbieden, mevrouwen miss Stuart is niet in een toestand om de minste aandoening, van boe. aangenamen aard ookte kunnen verdragen." ïMaar wie zorgt nu voor haar, toch niet de uitgedroogde Stefan alleen op den achtergrond hield, alle reden van bestaan verloren, maar het geluk schijnt ook de opstandelingen in den steek gelaten te hebben. Drie hunner schepen in de baai van Rio zijn door het geschut der regeeringsfor- ten in den grond geboord, zoodat zij daar nog slechts beschikken over het kustvaartuig Lilerdade en de kruisers Trajano en Guana- lara, welke beide laatste in slechten toestand verkeeren, benevens enkele scheepjes van de 4e of 5e klasse. Wel beweren zij dat hunne troepen in het zuiden der republiek weer belangrijke overwinningen hebben behaald en snijdt Ruy Barbosa zelfs op, dat hun thans niets meer in den weg staat om tegen de hoofdstad op te rukken, maar een enkele blik op de kaart des lands is reeds voldoende om het ongerijmde daarvan aan te toonen. Bovendien erkennen zij zeiven dal Santos onneembaar is, en bet bericht dat zij meester zouden zijn van Santa Anna do Livramento is reeds zoo vaak tegengesproken, dat het ook ditmaal mag betwijfeld worden. Daarbij komt nog dat de opstandelingen dezer dagen eene volkomen nederlaag leden te Passo Fundo, in bet noorden van den staat Rio Grande en, na genoodzaakt te zijn het beleg van Bage op te breken, tot nabij de grens van Uruguay zijn teruggedreven. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld De opstandelingen hebben beslag gelegd op eene met levensmiddelen geladen Duitsche harpoenierssloep. Op het beklag van den Duitschen vlootvoogd, heeft Da Gama schade vergoeding beloofd. AFRIKA. Een Engelsch koopman te Buluwavo, de heer Dawson, die door de Kaapsche regeering was uitgenoodigd zich te vergewissen van Lo- bengula's dood en zoo mogelijk ook het stofle- lijk overschot der door de Matabelen afge maakte leden van de expeditie onder majoor Wilson te begraven, is van daar teruggekeerd, In de buurt Shangari-rivier vond hij binnen een kring van 45 meters 33 schedels en een menigte andere menschenbeenderen en op korten afstand nog een schedel, welke hij alle bijeen in een graf heeft gelegd, waarop een ruw houten kruis is geplaatst. De tijding van Lobengula's dood wordt volkomen door hem bevestigd. SCHIEDAM, 10 Maart 1891. Bij resolutie van 27 Febr. j.l. is vastgesteld eene instructie tot uitvoering der wet tot heffmg eener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. De voorbereidende werkzaamheden zijn ais volgt geregeld De controleurs richten er hunne bezigheden zoovee! mogelijk naar in, dat zij in het begin van November een aanvang kunnen maken met de voorbereiding der werkzaamheden, betreffende de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, voor het volgend belastingjaar. »Neen, ik heb een goede verpleegster voor haar genomen en zij krijgt alles wat zij noodig heeft. Hierover behoeft gij u in 't minst niet ongerust te maken." «Waarover dan?" vroeg Theresa plotseling, roet een levendigheid, die verbazend was. »Och, freule, laten wij don tijd liever niet vooruitloopen, antwoordde de dokter, opstaande. sEn nu, waarde mevrouw, zal ik u voor het oogenblik vaarwelzeggen, want ik heb veel te doenik moet een bezoek aan miss Stuart brengen. Deze heer, mijnheer Lindioy, is een Engelsch schilder, die u verder alle bijzonderheden zal mededeelen." Bij 't weggaan zeide hij nog-, maals tot mij d Vertel den dames alles juist zooals het gebeurd is en spaar mij niet". (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6