A0. 1894. Woensdag 14 Maart. N°. 8487. Eerste Blad Achtenveertigste Jaargang. UIT G eY¥rTT odé.. Verschijnt dagelijks, oitgpTOnderd Dinsdag, Buitenlandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. B O HE AIJ: BOTBRSï'ïSA AT, E S 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. fl.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND, Het parlement is gisteren geopend met een troonrede, waarin gezegd wordt, dat de betrekkingen met de vreemde mogendheden vriendschappelijk en bevredigend ziju. De onderhandelingen met Rusland betreflende de grensregeling in Centraal-Azië worden voort gezet in een geest van wederzijdseh vertrouwen en welwillendheid, zoodat er uitzicht bestaat op een spoedige billijke oplossing. Met China is een overeenkomst gesloten ter regeling van de grenzen van Engelsch Birma. Voor je verdediging van het rijk zullen groote uitgaven worden gevraagd. Twee botsingen met betreurenswaardige vei liezen hadden onlangs plaats in Afrika met de Iransche koloniale strijdmacht. De koningin wacht de slotsom van het onderzoek af met volkomen vertrouwen; het onderzoek zal geschieden met de kalmte en de waardigheid, welke twee groote naties in zulke omstandigheden past. In de tioonrede wordt niet gezinspeeld op home-i ule, maar een ontwerp wordt aange kondigd tot herstelling van de uitgezette Ierscli pachters en verder eenige ontwerpen, welke deel uitmaken van het Newcastle- program. Het Hoogerhuis heeft gisteren het adres van antwoord goedgekeurd. In den loop van het debat verklaarde lord Rosebery ten aan zien van Egypte, dat tegenwoordig de toe stand daar rustig is. Zekere voorvallen deden j onlangs ernstig betwijfelen of de in dat land ingevoerde instellingen duurzaam zouden zijn. Een ki achtig en waakzaam toezicht zal er ge durende zekeren tijd noodzakelijk blij venmaar er heerscht nu overal vrede in het land en er is geen enkele aanleiding tot ongerustheid. Eene volledige inlichting betreffende de Britsche politiek ten aanzien van Ouganda, vei klaarde lord Rosebery verder, zal onver wijld gegeven wordentevens zal dan een buitengewoon krediet worden aangevraagd. Antwoordende op de door lord Salisbury gemaakte opmerkingen nopens de binnenland- sche politiek, verklaarde lord Rosebery dat hij niet voornemens is het Home-Rule-ontwerp in deze zitting weder in te dienen, om geen tijd te verspillen. De regeering ducht geen beroep op de natie zoodra zij den tijd daarvoor gekomen acht, maar nooit zal zij erkennen dat het Huis der Lords het recht heeft tot een parlements-ontbinding te dwingen. Spreker geeft de onmogelijkheid toe om sHorrie-Rule" voor Ierland in te voeren als geheel Engeland daar tegen is gekant, maar hij gelooft dat Engeland tot Hom e-R u 1 e bekeerd zal worden door Ierlands eigen ge drag. Het land is in de laatste 18 maanden reeds vooruitgegaan, niet door den ten zijnen behoeve genomen maatregelen, maar tenge volge van de vei wachting en de hoop, door de liberale partij verwekt dat het s e 1 f g o- v er linen t zal kiijgen voor zijne zuiver plaatselijke aangelegenheden, voor zoover dit overeen te brengen met de suprematie van het Biilsche parlement. Ierland zal zonder Hom e-R u 1 e nooit tevreden zijnmen moet dit ook geven om onze broeders aan den Oceaan tevreden te stellenen bovendien is decentralisatie noodzakelijk in het belang van het geheele Britsche rijk. En later nog, zoo besloot lord Rosebery, zult gij Hom e-R u l e hebben te geven, niet in dezelfde mate, maar op dezelfde wijze, aan Schotland en aan Wales. In een bijeenkomst der leden van de libe rale partij in het Parlement, gisteren in het ministerie van buitenlandsche zaken onder voorzitterschap van lord Rosebeiy gehouden, heeft deze een rede uitgesproken, waaiinhij ten volle \asthoudt aan liet beginsel \an de Iersche Ilome-Rule-bill, waaraan de liberale partij wegens haar eer is gebonden en waarin hij ook zijn volledige instemming betuigde met de laatste redevoering van Gladstone in bet Lagerhuis, gericht tegen het Hoogerhuis, waarvan het bestaan, reeds op zich zelf in tegenstrijdigheid, een gevaar voor het land was geworden sedert de lords zich onder wierpen aan de wilsuitingen van den leider der conservatieve partij. Hij voegde er bij, dat het tegenwoordig Kabinet de eer van Engeland en den vrede van Europa zou weten te beschermen. D 1 T S C II L A N D. De keizerin is gisteren met al hare kin deren naar Abbazia vertrokken. De keizer bracht haar naar het station. De Rijksdag heeft Vrijdag in eene avond- zitting het wetsontwerp tot afschaffing van het identiteitsbewijs met eenige amendemen ten bij tweede lezing aangenomen. Tevens werd bepaald, de wet den In Mei a.s. in werking te doen treden. Bij de behandeling van het handelsverdrag met Rusland in de Rijksdagzitting van Zaterdag ontstond over artikel 1, handelende over de gelijkstelling der wederzijdsche inge zetenen ten aanzien van handel en nijverheid, een langdurig debat. Conservatieven en antisemieten spraken er tegen, aangezien daardoor de immigratie van Russische joden bevorderd zoude worden. In den loop dei- beraadslaging opperde Caprïvi wezenlijke oeconomische bezwaren tegen de opheffing der Pruisische differentieele spoorwegtarieven. Reeds wordt Vs niet geheven. Pruisen is voor nemens de opheffing voor den geheelen duur van het handelsverdrag te laten duren, maar kan zich niet verbinden. De aandrang tot de opheffing ging van den keizer uit. Art. 1 van het verdiag werd bij hoofdelijke stemming met 200 tegen 146 stemmen aan genomen. Onder groote beweging werd de beraad slaging voortgezet. Artt. 25,818 werden bijna zonder debat aangenomen. Art. 6 (meest begunstigde natie) en 7 (tarieven) werden vooiloopig ter zijde gesteld, en de beraad slagingen tot Maandag verdaagd. De Poolsche partij in den Rijksdag heeft in hare Zaterdag gehouden zitting besloten, voor het Duitsch-Russiseh handelstractaat te stemmen. De heer Koscielsky, lid der Poolsche partij inden Rijksdag, heeft zijn mandaat nedei gelegd. De Rijksdag heeft gisteren art. 19 van het handelsverdrag met Rusland aangenomen, rakende de tarieven voor goederenvervoer op de spoorwegen, alsmede art. 20, bepalende den duur van het verdrag op 10 jaar, na verwerping van een amendement van den lieer Kanitz, houdende dat het van jaar tot jaar kan worden opgezegd. Ooi heeft de Rijksdag tarief A, bevattende de rechten voor den uitvoer naar Rusland, aangenomen. Naar aanleiding van het uitvoer recht op hop ontspon zich eene uitvoerige beraadslaging. Het debat wordt heden vooit- gezet. ÏIASKB IJ K. Een wisseling van de meest vriendschap pelijke telegrammen had tussclien president Carnot en czaar Alexander plaats, ter ge legenheid van den vei jaardag vun den keizer. De toestand van mevr. Carnot wordt iets beter. In de Kamerzitting van gisteren diende de heer Mas een voorstel in tot opheffing der octrooien op wijnen en ciders, met 1 Januari 1893. Voor dit voorstel werd de urgentie gevi aagd. Hoewel de heerPerier wees op de door de regeering voorgenomen hervor ming der diankwet, en zelfs de heer Méline er op aandrong, niet overhaast te weik te gaan, werd de urgentie met 272 tegen 204 stemmen aangenomen. Daarentegen werd, naar aanleiding der interpellatie-Ricard, over het vervoer van wijnen, de eenvoudige orde van den dag, die door de regeering gevraagd was, met 327 tegen 214 stemmen aangenomen. Van een door den heer Baudry d'Asson gestelde vraag betreffende de fabrieken, door geestelijke genootschappen gedreven, maakte de regeering gebruik om te verklaren dat zij de bestaande wetten met gematigdheid, maar ook zonder eenige zwakte (#avec une moderation inflexible") ten uitvoer zou leg gen. De heer Spulier voegde er uitdrukke lijk bij dat de legeering zich verplicht acht, de rechten van den staat en van de teeken maatschappij te handhaven. De eenvoudige orde van den dag werd door het opsteken der handen aangenomen. Hoewel de minister van financiën Burdeau nog steeds ongesteld is, en zich naar liet zuiden begeven heeft tot verbetering van zijn gezondheidstoestand, verneemt men dat de begrooting nog vóór bet uiteengaan dei- Kamers zal worden ingediend. De regeering is voornemens, aan de Ivamer te verzoeken, voor de Paaschvacantie te be raadslagen over de bekrachtiging van de nieuwe muntconventie betreffende de Itali- aansche pasmunt. In eene Zaterdag te Paiijs gehouden ver gadering van houders van aandeelen in de Panama-maatschappij is een besluit genomen ten gunste van de wording van eene nieuwe maatschappij en van eene algemeene door- gravings-onderneming op de basis van het ontwerp-Bartissol. B E L G I E. De regeering beeft de 7 complementaire hoofdstukken der Kieswet, betrekking heb bende op de kiesdistricten, de plaats en wijze der stemming, de evenredige vertegenwoor diging en de verplichte stemming, aan de Kamer voorgelegd. Het kiesstelsel komt ongeveer overeen met het Amerikaansche. Elke party maakt hare candidatenlijsl op, en dient deze binnen een vastgestelden tijd bij het stembureau in. Voor de geldigheid der lijst is de onderteekening noodig van 50 a 200 kiezers, naar gelang van plaatselijke omstandigheden. De lijst moet vergezeld gaan van de veihlaring dereandi- daten dat zij een benoeming zullen aannemen. Geen stemming behoeft plaats te hebben wanneer liet aantal candidaten minder be draagt dan bet aantal beschikbare zetels. Onze lezers weten reeds dat de kiezers de volgorde der candidaten hunner partij, naar ^preferentie" kunnen wijzigen. Bij tussclientijdsche vacatures neemt een vooraf aangewezen plaatsvervanger zitting. De vrederechter beslist of de verontschuldi ging, door een kiezer voor het niet-uitbren- gen zijner stem opgegeven, gegrond is. Een eerste onthouding wordt met geldboete van 1 a 3 frs. gestraft; bij recidive wordt deze boete verhoogdlater wordt de naam van dea nalatigen kiezer aangeplakt; heeft hij vier malen achtereen zonder geldige leden ge weigerd te stemmen, dan wordt hij van de lijst geschrapt voor 10 jaar, en kan dan geen openbare betrekking bekleeden noch voor een onderscheiding in aanmerking komen. De bepalingen der evenredige vertegen woordiging hebben wjj reeds vermeld, ZWEDEN. De Rijksdag heeft het voorstel verworpen, waarbij de rechten op granen verhoogd wer den tot op het bedrag van 1892. De beide Kamers hebben het voorstel der commissie van rapporteurs aangenomen be treffende de aan de regeering gestelde vraag in hoeverre het bestaan van vrijhavens in Zwe den wenschelijk zou zijn.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1