A". 1894. Vr dag 16 Maart N°. 8489. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ÉT ODÉ. Buitenlandsche Bericht en. BSJBB Abonnementsprijs, per kwartaal franco par post, door het gelieele Kijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - OAO. K r EtK t< BOf EltilfKAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone resets met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berpltend. aeacKzrsicmssBaacE tjsagrassmvasjrnaczaamfmxn» ENGELAND. Het koninklijke jacht met koningin Victoria aan boord is gisterochtend van Sheerness naar Vlissingen vertrokken, om van daar de reis naar Italië voort te zetten. In de zitting van bet Lagerhuis van Dins dag vroeg de conservatieve leider Balfour wat de regeering, nu zij met liet amendement- Labouchere de nederlaag heeft geleden, denkt te doen. Minister Ilarcourt antwoordde, dat de regeering zal voortgaan met de afdoening der zaken, welke voor het Lagerhuis aan hangig zijn. Chnmbeilain stelde voor de verdere discussie te verdagen, omdat het Huis moet weten wat de regeering ten opzichte van het amen- deinent-Labouehere beslist. Minister Harcourt stemde in de verdaging toe. In de gisteren gehouden zitting van het Lageihuis verklaarde sir William Harcourt, dat de regeering, hoezeer zij zich ook volko men aansluit bij de jongste uitlating van den heer Gladstone in zake het Hoogei huis, het adres van antwoord op de troonrede, zooals dat 'door liet Dinsdag aangenomen amende- mont-Labouchere gewijzigd is, niet aan de koningin kan aanbieden. Eene aangelegenheid van zoo diep ingrijpenden aard moet door de regeering en het Lagerhuis na rijp beraad worden behandeld. De minister znl daarom, zoodra het adresdebat is afgeloopen, voor- -stellen het adres in zijn tegen woordigen vorm ite verwerpen en een nieuw adres vast te stellen, waai in aan de koningin eenvoudig dank woidt betuigd voor hare troonrede. De heeren Balfour en Chamberlain ver klaarden de gedragslijn der regeering in dezen te zullen steunen; laatstgenoemde achtte voor de regeering de tijd gekomen om een beroep op de natie te doen. Op verzoek van den minister Harcourt werd aan de regeering tot 19 dezer gelegen heid gegeven om hare verdere gedragslijn vast te stellen. Het Lagerhuis heelt, op voorstel der regee ring, het geamendeerde adres van antwoord op de troonrede verworpen, en een nieuw adres, eene eenvoudige dankbetuiging behel zende, aangenomen. De aanneming van het amendement-Labou- chere in het Lagerhuis op Dinsdag blijkt hoofdzakelijk te wijten te zijn aan den secre taris-generaal der liberale partij, den heer Ellis, die niet had opgemerkt dat de meeste leden der regeeringspartij naar huis waren gegaan om te dineeren, in de meening dat eerst tegen lialftien het amendement in stem ming zou komen. Algemeen was dan ook ue ontsteltenis in de regeeringskringen, toen bedoeld amendement, zij het ook met slechts '2 stemmen meerderheid, bleek te zijn aan- genomen. Dat de Ieren vóór het amendement hebben gestemd, wordt beschouwd als een protest tegen de verklaringen van lord Rose- bery in zake home rule. De heer Gladstone, nu geheel hersteld, is naar Brighton vertrokken. Volgens een te Bathurst loopend gerucht is de slavenjager Fedi Silah Maandag op Fransch grondgebied gevangengenomen. F K A N K It IJ K.. De toestand van mevr. Carnot is nu zoo zeer verbeterd, dat er geen bulletin meer wordt uitgegeven. Het bal, dat den 8sten Maart op het Eivsée zou plaats hebben, is intusscheu uitgesteld tot na de parlementaire Paaschvacantie. Ziehier de groote trekken der begrooting. Er wordt een tekort voorzien van 140 nnl- lioen bancs, dat gedekt zal worden door 68 millioen voortspruitende uit conversie, en door 72 millioen uit eene reeks van belastin gen, inzonderheid door belasting op het inko men, op den grondslag van huurwaarde. Bij de Kamer is Dinsdag ingekomen het rappoit der commissie betreffende het regee- ringsvoorstel om de troepenmacht te Diego Suarez (Madagascar) en Reunion te verster ken. De commissie adviseert gunstig en vraagt een kiediet van een millioen, waardoor het garnizoen te Diego Suarez van 540 op 1200 man gebiacht kan worden zoodoende meent men aan de verwikkelingen tusschen de in landers en de Fiansche kolonisten een eind te kunnen maken. De peimanente commissie van den Hoogen Aibeidsraad, waarvan Jules Simon vooizitter is, heeft met bijna eenparige stemmen een voorstel van den heer Mesui eur aangenomen, volgens hetwelk in alle mdustrieele stieken, waar het nut er van gebleken is, eene arbeids kamer behoort te worden opgericht. De politie der hoofdstad heeft nu, op last van den prefect, een onderzoek ingesteld naar de verblijfplaats van alle peisonen die in de jongste twee jaren anarchistische meetings hebben gepresideerd. Dinsdagochtend werden weder twee anar chisten gearresteerd, waaronder een vrouw. Het blad la Révolte, dat langen tijd ge steund werd door Elisée Reclus, heeft ver klaard dat het vooreerst ophoudt te verschij nen. Allerlei moeilijkbeden, zegt het, worden ons van overheidswege in den weg gelegd. Maar ook vroeger zijn er slechte dagen ge weest, die vooibijgegaan zijn. Zoo zal het nu ook gaan, en de slechte tijden zullen slechts strekken om de anarchistische idee te ver sterken eu te ontwikkelen. Het is nu uitgemaakt dat de ex-koning Behnnzin naar hel eiland Martinique, in West- Indië, zal woiden overgebracht. Waarschijn lijk zal hem een woning worden aangewezen in een fort te Port-de-France. D U S OULl N I>. De keizerin is Dinsdagnamiddag met hare kinderen te Abbazzia aangekomen. De stad was gevlagd, terwijl liet ter reede liggende Duitsche ooi logsschip Molttce het keizerlijk saluut bi acht. De keizer moet zijne gemalin en kinderen naar Abbazzia hebben gezonden, op laad van Von Bismarck, wiens schoondochter, gravin Iloyos van haar zelve, er eene villa heeft en die hem er vaak met geestdrift van heeft gesproken. De Rijksraad heeft gisteren het voorstel betreffende de opheffing der identiteitsbe wijzen aangenomen met het tot een vergelijk brengend viorstel-Bennigsen, zoodat het ge- biuik der borderellen van invoer voor de douane-quitantien door den Bundcsrath moet worden vastgesteld. Ook met de tweede lezing van de begroo ting is de Rijksdag gisteren gereedgekomen. Overeenkomstig het voorstel der commissie van rapporteurs is de opbrengst der suiker belasting rijf millioen hooger geraamd dan ,;nnvimke!ijk was geschied. De post voor het gedenkteeken voor keizer Wilhelm is overeenkomstig het voorstel der commissie van rapporteurs in begiasel aan genomen, waarna in eens vier millioen voor het ruiterstandbeeld is toegestaanwaarvan, voor de eerste maal, 1,160,000 mark is uit getrokken. Tegen stemden de sociaal-derno- craten, de vrijzinnigen en de Zuidduitsche volkspartij. Het voorstel over het adviesjacht Falhe is met 157 tegen 127 stemmen verworpen. Op een feestmaal van. gemeenteraadsleden Dinsdag te Berlijn gehouden werd een telegram gericht aan den keizer om hem dank te zeg gen voor liet tot star.d komen van het Duitsch- Russiscli handelsvetdrag. Vei trouwen werd uitgesproken in 's keizers streven, dat den vrede en de bevordering van den welstand van het volk ten doel heeft. De keizer heeft hierop met een telegram van dankbetuiging geantwoord. De Pruisische minister van financiën, dr. Miquel, heeft in het Huis van afgevaardigden de ven assende verklaring afgelegd, dat Pruisen in 1894 geen nieuwe leening zal behoeven uit te schrijven, ofschoon nog niet lang ge leden Pruisen volgens officieele verklaring een tekort bad van ruim 70 millioen mark, dat door eene geldleenirig zou moeten worden gedekt. ZWEDEN. De beide Kamers hebben anderhalf mil lioen toegestaan voor het bouwen van nieuwe schepen voor de vloot. NOOKWEGEN. De Storthing heeft gisteren op voorstel van Skaar het voorstel betreffende het trak tement der marine-officieren naar de commis sie van rapporteurs teruggezonden. Skaar stelde bovendien voor, het tiaktement der hoogere officieien te verminderen. OOSTEN It IJ K. Het Heerenhuis van. Oostenrijk en de Mag- natentafel van Hongarije hebben bet wets ontwerp tot het sluiten van een handelscon ventie met Rusland aangenomen. De veieenigde Duitsche linkerzijde van den Rijksraad heeft besloten, het door de regeering ingediende ontwerp tot kiesrechtliervorining te steunen, uadat de mini-ter van financiën, Von Plener, verklaard li td, dat het door graaf Hohenwart ingediende tegen-onlwerp niet van. de conservatieve partij, maar van haren lei der persoonlijk is uitgegaan. De Hongaarsclie Kamer heeft nu reeds achttien zittingen zoekgemaakt met debatten over het ontwerp tot invoering van het ver plicht burgerlijk huwelijk en nog steeds tracht de oppositie de beslis-ing te verschui ven. Toch achten de liberalen aanneming van het ontwerp zoo zeker, dat vetscheidene hunner, die als spreker waren ingeschreven, van het woord hebben afgezien of zich bepaald tot eene eenvoudige verklaring hunner slem. ITALIË. In diplomatieke kringen verzekeit men, dat de pogingen, te Rome gedaan, orn een huwelijk tusschen den prins van Napels en de zuster van de Duitsche keizerin, prinses Feodora van Holstein, tot stand te brengen, op het punt zijn van te slagen. De oud-minis ter van liet huis des konings, de senator en minister van staat Ratazzi, zou dezer dagen naar Berlijn vertrokken zijn, om de laatste schikkingen te treffen. In de Kamer van afgevaardigden heeft de minister van financiën verklaard, dat de bijzon dei e maatregelen tot herstel der orde te Massa en Carrara hoogstwaarschijnlijk twee millioen lire zullen hebben verslonden. De commissie voor de financieele ontwerpen der regeering schiet niet op, tengevolge van Crispi's weigeren om in nadere inlichtingen te ti eden. Zij dreigt nu met verwerping, öf althans met ongunstig advies, wanneer die niet door de regeering worden verstrekt. De regeering moet nu aan de firma Krupp te Essen het slaan van nikkel-munten voor een bediag van 10 millioen lire hebben opgedragen. De politie te Roine meent den pleger van den dynamiet aanslag te hebben ontdekt in den persoon van den aclittienjarigenanaichist, den melkhandelaar Vinceuzoni. 5 SPANJE. Nu de Kabinetscrisis opgelost is, blijkt het dat de liberale gedragslijn der regeering in beginsel eiveranderd zal blijven, maar dat de heer Sagasta belangrijke conce-siën zal doen aan de oppositie. Het Kabinet draagt, vooral door bet uittreden van den beerGaniazo, een gematigder tint. Ook liet ontslag van den minister van koloniën Maura is mot zonder gewicht; men kan er uit opmaken dat de ko loniale hervormingsplannen, in de eerste plaats

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1