Biiitenlaiidsclie Berichten. pkaBkbijk. Binneiilandsclic Berichten. Bij de voortzetting van het debat in de Kamer van afgevaardigden over de herzie ning der grondwet heeft Casimir Perïer gisteren gezegd, dat de herziening niet geëischt wordt door het land, daar het naar dringender hervormingen verlangt. Hij her innerde, dat in de meeste geschillen met den Senaat de Kamer liet laatste woord heeft gehad en achtte het tegenwoordig oogenbiik niet zeer geschikt tot wijziging der constitutie. De begrooting van 1S95 is door den minis ter! aad vastgesteld. Het is zeer moeilijk ge bleken, evenwicht te brengen in dit budget na een nauwlettende herziening waarbij -40 millioen bezuinigd werd, kwam men nog 140 millioen te kort. De minister van financiën heeft, met het oog hierop, voorgesteld in twee richtingen te werken zoowel door het aanwenden van 60 millioen, uit de conversie voortgesproten, als door liet instellen van nieuwe belastingen, in de eerste plaats dooreen inkomstenbelasting gebaseerd op de huur waarde. Deze belasting, die in hoofdsom en opcenten 137 millioen 'sjaars zal moeten opbrengen, zal natuurlijk rekening houden met de plaat selijke gesteldheid; voorts kan tot 80 pCt. afslag toegestaan worden bij gering inkomen en talrijk huisgezin, in sommige gevallen wordt zelfs gehcele vrijdom verleend. Ook wordt een hervorming der drankbe lasting voorgesteld, waarbij de wijnen, ciders en bieren tot een bedrag van 75 millioen worden ontlast en het recht op alcohol daar tegen met 190 frs. wordt verhoogd. In de iMadeleinekerk is gistermiddag een bom geworpen, die den dader zelf gedood heeft. Er zijn verscheidene gewonden. Omtrent de ontploffing, die 'smiddags te 2.25 plaats had, verhaalt eene ooggetuige aan Havas De kerk was vol rook. Hel lijk was vreeselijk verkooldde ingewanden waren tegen de deur geslagen de hersens lagen op den grond. De mater ieele schade aan de kerk is zeer ge ring. Bij het lijk lag een zakboekje met het portret van Ravachol er in. De minister van justitie heeft in de couloirs der Kamer van afgevaardigden gezegd, dat uit alles scheen te blijken, dat het slachtoffer der ontploffing ook de dader is geweest. De prefect van politie meent, dat liet wel de zelfde persoon kan zijn geweest, die in de »rue St. Jacques" en op den boulevard St. Martin bommen heeft aangelegd. Men zegt, dat er iemand is gearresteerd, die op de vlucht was gegaan. Er wordt verondersteld dat de dader een Belg is, Ikiuwels genaamd. 1> t! I T S C II L A X I). Ie de Rijksdagzitting van heden is het Duitsch-Russiscli handelsverdrag bij derde lezing met groots meerderheid van stemmen aangenomen. De Rijksdag is daarna tot 5 April uiteen gegaan. Door een viertal leden der commissie uit den Rijksdag tot onderzoek van het zilver- vraagstuk is bij die commissie eene memorie ingediend, de vei klaring inhoudende dat het vraagstuk eerst in zijn aigemeenen omvang moet worden b( handeld op den grondslag der door de regeering gestelde vragen en dat eerst daarna hun voorstel moet* worden be handeld, waarvan de strekking is: dat tot verhooging en bestendiging der zilverwaarde noodig is de invoering van den internatio nalen dubbelen muntstandaard; dat de Rijks regering tot dat doel te Berlijn eene inter nationale muntconferentie moet bijeenroepen; dat, gesteld dat deze een verdrag tot invoe ring van den internationalen dubbelen stand aard goedkeurt, de commissie nader zal over wegen of bedoeld verdrag van kracht zal zijn ook zonder dat Engeland zich daarmede vér- eenigt of eerst na Engelands toetreding, en dat aan de muntconferentie overgangsmaat regelen tot verhooging der zilverwaarde zul len worden voorgelegd, welke maatregelen door de voorstellers zullen worden ontworpen, zoodra de commissie zich met de eerste drie dezer punten zal hebben vereenigd. B E L G I E. Volgens de Indépendance is de koning Woensdag van het kasteel Ciergnon vertrok ken naar Montreux, waar hij een tiental dagen denkt te blijven. In den Senaat is door den heer Descamps en S anderen een voorstel ingediend om de nieuwe kiezerslijsten niet met I October 1894 rnaar eerst met 15 April 1895 in werking te doen treden. Het Spaansch-Belgische handelsverdrag is Woensdag te Madrid geteekend. Men weet dat de quaestie der verdragen, en vooral die van het tractaat waarbij België op den voet der meest begunstigde natie behandeld zou worden, in Spanje aanleiding heeft gegeven tot een rriini<terieele crisis. In een bijeenkomst ten huize van den heer Alpii. Allard, waaraan ook twee Franschen deelnamen, is besloten tot het oprichten van een internationalen bimetallistischen bond. Er is reeds een voorloopig comité gevormd, waarin voor België o. a. zitting namen graaf v. d. Straeten, Ponthoz, Allard, baron Jolly, G. de Lavaleye; voor Frankrijk: Cernuschi, Roche, Méline, Edmond Thery. ENGELAND. In de zitting van het Lagerhuis van gisteren heeft Buxton bij de discussie over de supple- mentoire kredieten gezegd, dat er ten opzichte van Matabelenland is voorgesteld, het onder bestuur te plaatsen van drie administrateurs, die benoemd zullen worden door de Zuid- afrikaansche maatschappij, met toestemming van Engeland. Het supplementoir krediet voor de zending naar Uganda werd met 198 tegen 9 stem men aangenomen. De Londensche correspondent der AT. R. Ct. schrijft van gisteren Onze Home liulers hopen, dat lord Rose- bery overrnoigen, als hij te Edinburghspreekt, de gelegenheid zal te baat nemen om den verkeerden indruk, door zijne bekende ver klaring in liet Hoogerhuis teweeggebracht, uit te wisschen. In een hoofdartikel noemt de Times deze verwachting ijdel. Rosebery kan zijne moedig uitgesproken overtuiging niet terugnemen, meerit het blad. Inmiddels blijken de Iersche nationalisten zoo weinig door Harcourt's ophelderingen dienaangaande gesust te zijn, dat de Parnellieten uit het Lagerhuis een manifest hebben uitgevaardigd, waarin zij tegen 3 April te Dublin eene nationale volksveigadering bijeenroepen, om te handelen over de crisis, welke door Rose- bery's onthulling betreffende Home Rule uit gelokt is. Deze verklaring staaft, volgens de onderteekenaars van het manifest, liet be weren, dat de eetste minister noch het overige ministerie betrouwbaar is. De onderteekenaars achten deze vergadering te meer noodig, waar sinds het overlijden van Parnell de zeer ernstige toestand nog verergerd is door de houding der Antiparnellieten in het Lager huis, die al meer ten speelbal van het minis terie worden. In de halfjaarlijksche algemeene vergade ring van aandeelhouders in de Bank van Engeland deelde de gouverneur mede, dat de onlangs ontslagen hoofdkassier May groote onregelmatigheden in zijne boeken heeft ge pleegd, waardoor aan de Bank een nadeel is berokkend van hoogstens 250,000 pd. st. Thans zijn maatregelen genomen om derge lijke «onregelmatigheden" in het vervolg te voorkomen. De politie-rechter in Bowstreet te Londen heeft geen grond gevonden om de uitlevering toe te staan van den van diefstal met braak in zijn vaderland beschuldigden Franschen anarchist Louis Gallon. DENEMARKEN. De Tweede Kamer heeft een voorstel der linkerzijde aangenomen, ten doel hebbende, van het batig saldo op de begrooting voor 1894/95 een gedeelte te doen strekken om voor de belastingplichtigen bij den landbouw de lasten te verminderen. Dit bedrag zal 2'/» millioen kronen kunnen zijn. NOORWEGEN. Bij de Storthing is door de commissie, tot regeling der werkzaamheden eene memorie ingezonden, volgens welke de zitting der Storthing niet voor het laatst van Juni zal kunnen worden gesloten. RUSLAND. De minister van onderwijs en eeredienst heeft alle Duitsche studenten-vereenigingen der hoogescliool van Dorpat ontbonden ver klaard. ITALIË. Ter gelegenheid van den 50n verjaardag van 's konings geboorte worden allerwegen feestelijkheden gegeven. De koning woonde een wapenschouwing bij op het Macao-plein. De commissie der Kamer voor de financieele voorstellen van den minister Sonnino is tegen bijna al de voorstellen, en vooral tegen de belasting op de staatsrente, die zij als schade lijk beschouwt voor 's lands krediet in het buitenland. Üe commissie is van oordeel, dat bet mogelijk is het evenwicht op de begroo ting te brengen door een ander stelsel van belastingen en door ruimer bezuinigingen. Zij stelt onder anderen voor die toe te passen op het leger en de marine. De burgemeester van Rome heeft in eene zitting van den gemeenteraad verklaard dat, zoo de financieele plannen der regeering door de Kamers worden aangenomen, de gemeente daaronder zoozeer zou lijden, dat zij niet meer zou kunnen voldoen aan hare finan cieele verplichtingen, Er is een persoon gearresteerd, Petrarca geheeten, een lucifers-koopman, op wien de verdenking rust, dat hij de bom op het plein van Monte-Citorio gelegd heeft. Bij zijn ver hoor heeft hij tegenstrijdige antwoorden ge geven, en in z'jn zak heeft men eene som gelds gevonden, die weinig met zijn nederig beroep overeenkomt en waarvan hij geen voldoende opheldering omtrent de herkomst heeft kunnen geven. SPANJE. De Cortes zullen den 4den April bijeenge roepen worden. Het gewijzigde Kabinet zal verklaren dat de staatkunde van liet vorige ministerie in bet moederland en de koloniën voortgezet zal worden. De regeering zal er naar streven om liet evenwicht op de begrooting te bren gen. Het zal wetsontwerpen aanbieden ter verdediging van den maatschappelijken toe stand. üe nieuwe minister van financiën, Amos Salvador, heeft, de hoofden der afdeelingen van zijn departement ontvangende, verklaard dat hij de politiek van zijn voorganger zal voortzetten. In een onderhoud, dat hij had met een redacteur van JSl Lileral, wordt hij geacht hetzelfde gezegd te hebben. Het oeconomische programma van den heer Ga- mazzo is het financieele programma van de liberale partij. Ik zal zijne voetstappen druk ken. Op sommige punten van ondergeschikt belang mag ik van hem verschillen, maar in hoofdzaak zal het dezelfde financieele po litiek zijn", moet de korte zin zijner woorden zijn geweest. PORTUGAL. De minister van buitenl. zaken Arona heeft zijn ontslag ingediend. De heer Hintze is met de tijdelijke waarneming zijner porte feuille belast. B U L G A R IJ E. De vorstin is nog niet van liet kraambed hersteld, maar moet eene ernstige operatie ondergaan. Twee geneesheeren uit Weenen zijn daartoe naar Sofia ontboden. EGYPTE. In eene ministerieele conferentie, die giste ren onder voorzitterschap van den khedive- is gehouden, is de conversie der geünificeerde schuld op dezelfde voorwaarden als bij de vorige conversiën goedgekeurd. Het besluit zou gisteravond aan de groote mogendheden worden voorgelegd. AMERIKA. De Senaat te Washington heeft gisteren met 44 tegen 31 stemmen het ontwerp be treffende de aanmunting aangenomen. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld Gedurende het schieten was er Woensdag aan boord van de schepen der opstandeling»;; geen schepsel. De opvarenden hadden de sche pen Maandag verlaten en de wijk genomen naar Ilha Enchadas. Alle officieren zijn ver trokken, met uitzondering van de officieren van gezondheid. x De Aquidaban en de Repullica zijn met De Mello te Ilha Grande. De Mello zal zich waarschijnlijk overgeven. Uit Buenos-Ayres wordt gemold: Uit San Paulo wordt geseind, dat Sacrava zich meester heeft gemaakt van de vesting Hararea, alwaar het garnizoen, 3000 man sterk, heeft gecapituleerd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Aan de leden zijn rondgedeeld lo. epn afdruk van da op 18 Januari j.l. tus- schen Nederland en Denemarken gesloten over eenkomst tot wederzijdsche uitlevering van mis dadigers 2o. een afdruk van de op 13 Junite Bern onderteekende schikking, houdende bijzondere be palingen voor het internationaal spoorwegvrkeer tusschen Nederland, Duitschland, Oostenrijk. Hongarije en Zwitserland 3o. een afdruk van de spoorweg-overeenkomst den 9n Augustus l.l. te Parijs tusschen Neder land, Belgie, Frankrijk en Luxemburg gesloten, en houdende bijzondere bepalingen voor hot inter nationaal spoorwegvervoer tusschen die landen. SCHIEDAM, 1G Maart 1894. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 20n Maart 189-}, des namiddags ten kwartier voor 2 ure. lo. Ingekomen stukken. Beraadslagingen over: 2o. Twee ontwerp-besluiten tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1894. 3o. 2e suppletoir kohier der pi. dir. belas ting, dienst 1893. 4o. Bezwaarschrift van A. J, J, Middendorp tegen zijnen aanslag in de pi. dir. belasting naar het inkomen, dieast 1893/4. 5o. Adres van A. Sonneveld om restitutie van pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1893/4. 6o. Adres van A. Timmermans om eervol ontslag als onderwijzer aan de 2e openb. school voor minvermogenden. lo. Adres van regenten van het weeshuis der hervormden om afstand van grond, ont staan door de demping van de sloot, geloopen hebbende tusschen de eigendommen van ge noemd gesticht; en rapport daarop der com missie van fabricage. 8o. Adres van de firma Van Deventer en Zoon om afstand van grond, gelegen ten westen van het Westerhaveuhoofd, tot het daarop vestigen eener bestaande industrieele onderneming met rapport daarop der com missie van fabricage en advies van burg. en weth. 9o. Adres van de wed. A. J. van de Ven c. s., allen bewoners van de Taansteeg Lange Achterweg bij den Afrol enz., om iien iu de gelegenheid te stellen tot afvoer van menage water. lOo. Voorstel van de raadsleden, de lieeren Van Erpecum, De Groot en Van Westendorp om wijziging van art. 3 der verordening regelende de samenstelling en den werkkring der gezondheidscommissie, llo. Voorstel van burg. en weth. tot het

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2