Letteren, Kunst en Wetenschap. Land- en Tuinbouw. O n d c r w ij s. Armenzorg. ;n bet openbaar verpachten van den tol op den straatweg naar Overschie. 12o. Voortzetting de" behandeling van de ontverp-verordening op het gebruik der havens en wateren (havenreglement). 13o. Ontwerp-verordening op het bouwen enZi En verdere voorstellen en mededee- lingen. De Koningin-Regentes heeft heden voor de tweede maal eene conferentie gehad met den heer Gleichman, president van de Tweede Kamer, daartoe des voormiddags te '11% uur door H. M. ten paleize ontvangen. Het Vaderland meldt Ten vervolge op ons bericht van gisteren kunnen wij mededeelen, dat de grootst moge lijke meerderheid in den ministerraad staat aan de zijde van den minister van binnen- landsche zaken. Het rapport aan de Koningin draagt zeven onderteekeningen, terwijl het afwijkend rapport der minderheid van den lid uitgaat. Te duidelijker blijkt hieruit de on juistheid van het Daghlad-hencht betrekke lijk de collectieve ontslagaanvrage. Het Handelsblad deelt mede, dat van door gaans goed ingelichte zijde gisteravond te Amsterdam het gerucht verspreid werd. dat de crisis zóo zou zijn opgelost, dat minister Tak door de Koningin-Regentes met de vor ming van een nieuw Kabinet zou zijn belast. Tegen 1 Mei a.s. zal worden benoemd tot j hofmaarschalk van H. M. de Koningin, jhr. H. j Clifford, ter vervanging van G. L. M. baron Taets van Ameiongen vanNatewisch, die eer vol ontslag uit die betrekking heeft verzocht. Het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen over de maand Februari is niet schitterend, daar het een minder bedrag aan geeft van f 033,000, tegenover dezelfde maand van verleden jaar, t. w.f 7,404,859.20i/s tegen f 8,037,385.8434. Intusschen ontbreekt nog steeds voor eene juiste vergelijking een normale toestand naar aanleiding van de ge wijzigde heffing ten aanzien van belasting en accijnzen en eerst met Mei komt men te dien aanzien op regel. Aan directe belastingen is in de afgeloopen maand meer geïnd f 325,000, waaronder echter ruim H 44,000 van de vermogensbelasting is begrepen, welke in Februari 1893 nog niet bestond. De rechten op den invoer leverden circa f 20,000 meer op, hetgeen gelijken tred houdt met de loodsgelden, welke f25,000 hooger waren. De accijnzen bleven te zamen f411,000 ten achteren, in welke vermindering de suiker aandeel heeft voor f155,000; de verlaagde zoutaccijns voor f139,000, terwijl het zout, thans viij, verleden jaar in Februari nog bijna f 158,000 in de schatkist deed vloeien. Daaren tegen steeg de wijnaccijns met f 1000het gedistilleerd met f22,000; bieren en azijnen met bijna f 11000 en het geslacht met f 4000. De indirecte belastingen zijn alle lager in 1 opbrengst, en wel: de zegelrechten f3000; de registratierechten f 18.000 de hypotheek- rechten f22,000 (beide laatste iu hoofdzaak tengevolge der verminderde heffing), en j eindelijk het successierecht f526,000, een j bewijs alzoo dat er geen groote fortuinen zijn opengevallen, of wellicht ook dat het sterfte cijfer der bevolking minder was dan in Febru ari 1893. Ook de domeinen gaven een slechter resultaat. Zij bleven £25,000 ten achteren. De posterijen sluiten met f 11,000 avans, doch de rijkstelegrafen moesten daarentegen f 7000 derven. De minister van buitenlandsehe zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel, de invoer van hoornvee en schapen uit Neder land in België langs het douanekantoor Ha- mont (station), met het oog op de veemarkten in de stille week te houden, bij uitzondering wordt toegestaan op Maandag 19 dezer, op het uur waarop de eerste ochtendtrein passeert. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken zijn bij de werken voor het bacteriologisch laboratorium te Delft, ten einde werkzaam te zijn onder toezicht van den heer dr, M. W. Beijerinck, aldaar, be noemd tot tijdelijk opzichter H. van Hillen, thans te Utrechttot tijdelijk teekenaar bij genoemde werken L. C. Dumont, bouwkundig ingenieur te Delft. Het Weekblad van het Recht spreekt de verwachting uit, dat de invoering van de nieuwe faillisernentwet niet door de politieke omstandigheden van den dag zal worden ver traagd. Evenals vorige jaren, zal de exploitatie maatschappij ook thans weder bij gelegenheid van het a.s. Paaschteest, een groot aantal goederentreinen laten uitvallen, teneinde machinisten en conducteurs zooveel mogelijk vrijaf te kunnen geven. De heer Van 't Lindenhout, directeur der vveesiniichting te Neerbosch, schrijft: De bouw van het ziekenhuis gaat gelukkig goed vooruit. Het bovenste deel van de tweede verdieping is geheel afgewerkt en ook heeft de schilder hier de laatste hand aan gelegd. De trappen zijn geplaatst en de rechtervleu gel van de benedenverdieping zal ook weldra geheel in gereedheid zijn gebracht. We hopen a.s. Mei het gebouw in gebruik te kunnen nemen. Het oude blijft bestaan a!s woning voor onze jongste vveezen. Van drie verschillende plaatsen ontving de heer Van 't L. deze week bericht, dat weezen, door de familie teruggenomen, in groote ellende verkeeren. Van een plaats vroeg men onder stand voor een meisje dat nergens onder dak kon komen, en door de familie was wegge zonden; van een andere plaats meldde men dat een jongen bedelde. Van de derde, dat een meisje door de familie in een dienst ge plaatst, in vier maanden vier diensten had gehad en nu niets meer kan krijgen. Indien deze kinderen nog enkele jaren op de inrich ting gebleven waren, waren het nuttige leden der maatschappij geworden. Dit zijn nu schrijft hij de gevolgen van den laster over Neerbosch. Gewaarschuwd door de Oostenrijksche re- geeririg, hield de politie te Rotterdam sedert eenigen tijd het oog op een te Rotterdam yerblïjfhoudenden Galliciër, met name S., wien ten laste gelegd wordt, dat hij boeren, in Gallicië woonachtig, op slimme wijze geld weet afhandig te maken. S,, die geheel Europa bereist, laat n.l. de boeren naar de plaats, waar hij op zich neemt in te wisselen voor papieren geld van het land, waarop de boeren trekken willen. In plaats echter van het volle bedrag in bankpapier, behoudens eenige courtage tezeuden, verzendt hij pakjes, schijn baar bankpapier bevattende, doch voor een deel met waardeloos papier. De RoUei dain°c!ie recherche hield gisteren S. aan, terwijl hij op het telegraafkantoor kwam om eene depêche te verzenden. Te gelijk met hem nam de recherche een anderen vreemdeling gevangen, die in zijn gezelschap was, terwijl een derde zich uit de voeten maakte, doch kort daarna mede gearresteerd werd, te gelijk met nog een vierden persoon. Allen hielden verblijf in een logement in den Houttuin. De Galliciër is reeds naar het huis van be waring overgebracht, terwij! de drie anderen voorloopig als niet toegelaten vreemdelingen bij de politie in bewaring z(jn, daar men de mogelijkheid niet uitgesloten acht, dat zij tot een internationaal oplichterskomplotbehooren. Den 14den dezer is te Ridderkerk bij pu- blieken verkoop door den heer A. F. Smulders te Utrecht gekocht de scheepstimmerwerf met woningen en terreinen, genaamd «De Industrie", gelegen te Slikkerveer, voor f34,200 de massa. Dezer dagen is te Amsterdam onder den naam van verzekeringmaatschappij «Mercu- rius'" eene nnamlooze vennootschap opgericht, welke zich ten doel stelt het verzekeren te gen verlies van of schade aan eigendommen, te lijden door inbraak met of zonder diefstal. Het maatschappelijk kapitaal ad f 500,000 is geheel geplaatst. Als commissarissen treden op de heeren H. C. Veltman Jr., P. C. C. Han sen, C. Th. Koopman, allen te Amsterdam, mr. J.B. Sblner te Zutfen en P.C. Iluijzer te's-Gra- venhage. Directeuren zijn de heerenH. Han sen en mr. J. Verschuijl. De premiën zijn laag en daardoor geen be zwaar voor iemand, die een inboedel van eenx- ge waarde te verzekeren heeft. De verzeke- ringsvoorwaarden zijn, zooals wij de gelegen heid hadden te constateeren, z e er humaan. Art. 1 luidt b.v.»Met inbr.iak wordt gelijk gesteld het zich toegang verschaffen door middel van ralsche sleutels". Deze omstan digheden voorspellen de maatschappij veel succes. Vooral voor hen, die hun huis, indien ook slechts geduiende den dag, onbewoond laten, of die goederen in onbewoonde magazijnen of pakhuizen hebben, is het veel waard, dat zij zich tegen schade, te lijden door diefstal of vernieling, kunnen verzekeren. Sedert 1885 zijn in Engeland verscheidene maatschappijen opgericht, die zich in eene groote deelname mogen verheugen. Omstreeks 1850 is ook hier te lande beproefd eene derge lijke verzekeringmaatschappij op te rich ten, doch is de koninklijke goedkeuring on der vyf achtereenvolgende ministeries gewei gerd uithoofde dat het politietoezicht verzwak ken zou en nalatigheid bij het publiek bevor derd zou woden. De verzekeringmaatschappij sMercurius" heeft speciale polissen, welke voor f 1.50 ver krijgbaar zijn voor eigenaais van huizen, en welke hun recht geven op volle vergoeding van de schade, die zij aan deuren, vensters of anderszins lijden bij inbiaak, tot een maxi mum van f 5U0 per polis Te Amsterdam is aangehouden een 25-jarig man, die in de bank van leening in de Ra- penburgerstiaat een valsehen rijksdaalder in betaling wilde geven. Te Oude-Pekela is een treffend stukje «Ver loren Zoon" afgespeeld. Voor 25 jaar verliet zekere Kalmer Stoppelman het oudei lijk huis en de familie bleef in het onzekere omtrent zijn vei blijf. Nu arriveerde daar dezer dagen een pseudo keizei lijk «Russisch Hofjager" met gedresseerde beren. Een paar kinderen hadden gehoord dat «de baas van 't spul" had geroepen KarlKarlStoppelman" en vertelden te huis dat er ook een Karei Stoppelman bij den betenleider was. Ondervraagd, ontkende hij, en vet klaarde geboren te zijn te Mannheim, Den volgenden dag vroeg de familie aan den baas om de beren eens te mogen zien, watge- reedelijb werd toegestaan, en de knecht nam de honneurs waar. Eensklaps greep eender broeders Kat 1 bij den kraag en zei«Zeg m(j", of ge mijn bioeder zijt of En overbluft en bevreesd stamelde hij «Ich bin dein Bru- der, lebt mein Vater noch Men kan zich de gewaarwordingen voorstellen van de fami lie, die hun doodgewaanden broeder,en zoon weder levend terugzagen. De Tielsche werkliedenvereeniging «Voor uitgang zij ons Doel" zond een telegram aan minister Tak, waarin zij haar vertrou wen in den minister en haar waardeering van zijn houding in de Kamer uitspreekt. Te ge lijk werd een adres aan de Koningin-Regentes verzonden, waarin op Kamerontbinding wordt aangedrongen. Woensdagavond is te Middelburg een onbe kend persoon, die op eene rijdende tram sprong, daaraf gevallen. Zijn hoofd werd ver brijzeld en beide armen werden gebroken. Hij was onmiddellijk dood. RotterdamGisteren ontving een inge zetenen aan het postkantoor een aangetee- kenden brief uit Franeker verzonden, inhou dende een valsch bankbiljet van f100. De politie is er van verwittigd. Amsterdam. Op de uitnoodiging der kiesvereeniging «Amsterdam" tot deelneming aan de Woensdagavond te houden kieswel- meeting heeft het bestuur der kiesvereeniging «Amstels Burgerij" geantwoord, dat het ver hinderd is zich op de vergadering te doen vertegenwoordigen, maar adhaesje betuigt aan de houding van minister Tak. Aan den minister van binnenlandsche zaken is door de vereeniging «Algemeen Belang, buuit IJ IJ" alhier sympathie betuigd met zijne houding in zakekiesrechtuitbreiding. Te Larpn in 't Gooi zijn dezen winter, naast de vier reeds enkele jat en bestaande, nog een drietal ruime en doelmatige ateliers voor scluldeis verrezen. Onderschei len dames en heeien int het buitenland, zelfs uit Amerika, wijden er zich gedurende de zomermaanden aan de schilderkunst. Een Rus-isch iciziger, Nicolas Notovitch ge- heelen, vond xn een klooster te Thibet oude handschriften, over het leven van den profeet Issa, die Jezus Christus blijkt te zijn. Jezus woidt in dit manuscript door Buddhisten als een groot piofeet geeerd. In den stai van don veehouder G. Knibbe, aan den Spaai ir.voudenveg to Haarlemmermeer, is miltvuur geconstateerd. Ook in Deneuiaiken is de vorige maand het mond- en klauwzeer opgetreden, namelijk op het landgoed sBiorupgaard," keispel Slagolse in Sotó. Als een bewijs, d it er gebrek aan onderwij zend personeel i», kan dienen dat er geen enkele sollicitant zich heeft aangemeld voor debotiek- king van onderwijzer aan de openbare school No. 1 (duip) te Zuammerdam. (Jaarwedde I 000.) Wegens het Paaschfeest zal de «Dies nataiis" van bet Delflsch studentenhuips ditmaal morgen (Zaterdag) hei dacht worden. In De Rijp ie eene vereeniging opgericht tot bevoidermg van gefouw schoolbezoek, die dit doel zal tt achten te bereiken door het geven van schoolfeesten enz. De veieeniging van weesvader^ van welke de stichting uitging van het weeshuis «Lindelaan" te Maarte® wil thans eers nieuw weeshuis stichten. Het is tegen haar beginsel aan genoemde stichting grooter uitbreiding te geven daar zij van gevoelen is, dat, indien de opvoeding naar oiscb zal kunnen plaats hebben, in een vreeriiuxs niet meer dau 40, hoogstens 50 kindei en dienen geplaatst te zijn. Een wee/en vriend heeft nu eene villa met tuin enz. gelegen te Dieren, aan de vereeniging geschonken, om daar een nieuw weeshuis la openen. De vereeniging wil dat weeshui» in Juli 1894 in exploitatie brengen en doet nu een be roep op de liefdadigheid, teneinde giften te ont vangen, die haar daartoe in staat siellen. Het dagelijksch bestuur der vereeniging van weesvadeis bestaat uit de heeren C. F. Duif, diaconie weeshuis te 's-Gravenhage J. Brouwer, Groote- en Voorstel-Gasthuis te Deventer; G. Kingma, burgerweeshuis ta Tiet, en W. v. d. Bosch, administrateur over de gestichten te Dieren. Het bei oep op de liefdadigheid wordt onder steund door een 17-tal landgenooten. De directeur der weesinrichting te Neerbosch ontving de afge'oopen week weder vele giften, zoo van de Persis-vereeniging te Amsterdam f289, waaibij f 186,02i/3 aan contiibutien. Voor verbetering der gebouwen werd ontvangen van mevr. douair. barones v, I. te Twelio f 100. Verder nog zeer vele andere giften van minder bedrag. De «Maatschappij van Weldadigheid" te Fre- deiiksoord heeft van A. A., te Zwolle, eene gift van f 600 ontvangen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3