A0. 1894. N°. 8492 Tweede Blad V/oensdag 21 Maart. s Achtenveertigste aargang. Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: T. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. H tJ KB A IJBOTERSTRAAT, B 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 20 Maart 1894. Omtrent hetgeen plaats had voor en na de aanneming van het amendement-De Meijier en de gevolgen, schrijft de Haagsche corres pondent der iV. Gr. Ct.: Met volkomen zekerheid durf ik verklaren, dat op den avond, aan de verklaring van den heer Tak voorafgegaan, dus Woensdag Maart, een bijeenkomst der ministers plaats had, waarin, mèt den heer "Van Tienhoven door de heeren Van Dedem en Pierson, die het amendement-De Meijier niet absoluut verwerpelijk oordeelden, pogingen werden aangewend om den minister Tak te bewegen zich er bij neer te leggen, doch dat de mi nister van binnenlandsche zaken, gesteund door de vier andere ambtgenooten, stellig weigerde daaraan te voldoen. Dit feit en ik herhaal, dat ik het als feit kan vermelden gaf mij aanleiding om te vermoeden, dat de minderheid van den ministerraad, die H. M. de ontbinding der Kamer ontraadde, uit drie leden bestond. Het is echter zeer wel aan te nemen, dat de minister van buiten- landsche zaken na 't votum der Kamer en toen het er voor de regeering op aankwam te kiezen ofte deelen, alleen is blijven staan. Nu waren, daargelaten de persoonlijke ge voeligheid van een of meer zijner ambtge- nooten, over de te hunnen opzichte met de intrekking der wet gevolg le wijze van han delen die intusichen (ook dit moet nood wendig uit 't zooeTen medegedeelde voort vloeien) geen verrassing meer voor 't Kabinet kon zijn de ministers het allen hierover eens, dat er voor een collectieve ontslagaan vraag geen grond aanwezig was. En waar de minister Pierson zijn belastinghervorming niet verlangt af te breken, integendeel, met opoffering van alle personeele consideratiën zijn taak zoo mogelijk wil ten einde brengen waar ook de heer Van Dedem de gewichtige door hem voorbereide maatregelen op kolo niaal gebied liefst wenscht te verdedigen en uit te voeren, daar is 't volkomen ver klaarbaar dat, zoodra de breuk tussclien Kamer en Kabinet daar was, al de ministers, met uitzondering van den heer Van Tienhoven, van oordeel waren, dat de eenig mogelijke oplossing, in 's lands belang, de ontbinding was van de Kamer. Men gelooft vrij algemeen in staatkundige kringen, dat het daartoe ook zal komen en dat wel tegen 't advies van de beide Kamerpre sidenten, maar zoo voegen sommigen er bij in overeenstemming met het gevoelen van jhr. Van Panhuys, aan wiens oordeelde Koningin-Regentes bijzondere waarde heet te hechten. Wel had menigeen verwacht dat H. M. den heer Roèll, die reeds als opvolger van den heer Tak weid gedoodverfd, nog zou hooren, maar het schijnt met de voorbereiding van de oplossing der crisis uit te zijn. Komt het tot een Kamerontbinding, dan is het bijna zeker dat de heer Van Tienhoven uit het ministerie zal treden, want de verhouding tusschen hem en den heer Tak is van dien aard dat, wat ook gebeure, hun samengaan verder niet mogelijk schijnt, dank zij vooral zekere minstens ontijdige ^diplomatieke" onderhandelingen, die de premier reeds tijdens de Kamerdebatten had gevoerd over een even- tueele reconstructie van het Kabinet! Indien dan ook de dagbladen, die men kan sedert een paar dagen precies nagaan uit welke bron, hetzij rechtstreeks of iudireet zoo volkomen waren ingelicht omtrent het geen er in den ministerraad is voorgevallen, ook op de hoogte waren gesteld van hetgeen er buiten deze officieele vergaderingen was voorgevallen, zouden zij zich niet tot voertui gen hebben laten gebruiken voor de onjuiste voorstelling alsof de heer Tak zijn ambtgenoo ten had misleid. Zij zouden dan hebben in gezien en misschien zelfs beaamd, dat de minister van binnenlandsche zaken op min of meer autocratische wijze optrad om het beginsel der regeering in den strijd te redden. De koloniale sub-commissie voor de wereld tentoonstelling te Antwerpen heeft een cir culaire uitgevaardigd, waarin zij dringend geldelijken steun vraagt. Zij heeft zich in de Ned. afdeeli ug tegen betaling verzekerd van een ruimte van on geveer 200 vierkante meters. De daarvoor verschuldigde plaatshuur en de daarop vallende kosten zullen uit vrij willige bijdragen gevonden moeten worden. Toch is het wenschelijk, dat deze grooten- deels omvangrijke inzendingen zullen kunnen worden aanvaard en dat verschillende toe gezegde met vertegenwoordigde koloniale producten zullen kunnen worden geëxposeerd, updat de Ned. koloniale afdeeling een be hoorlijk en aantrekkelijk geheel vorme. Tal van exposanten, zoowel uit Ned. Indië door tusschenkomst van het Batavia- comité verkregen als uit het moederland, zullen in de koloniale afdeeling exposeeren. Het ligt in de bedoeling, naar de mate der ingekomen en in te komen vrijwillige bij dragen, van deze welwillend toegezegde in zendingen gebruik te makende koloniale afdeeling met een passende facade te ver sieren, en door toegezegde koloniale militai ren uit Bronbeek te doen bewaken. Waar van de regeering slechts zedelijke steun wordt verwacht, vertrouwt de com missie, dat het particulier initiatief in staat zal bljjken de eer van moederland en kolo niën op te houden. In Februari j.l. zijn in gekomen 288 gevallen van 171 te Rotterdam, 55 te 22 te Barendrecht. In Gelderland kwamen waarvan 2 te Arnhem, 1 Opheusden. Van deze 3 besmetting uit Rotterdam Zuid-Holland voor- pokziekte, waarvan 's-Gravenzande en vier gevallen voor, te Ewijk en 1 te gemeenten had de plaats. Te Groningen hebben de 82-en 80-jarige Bernardus Slettenaar en Jenne Friedrig Rijk- holt, die beiden den tiendangschen veldtocht van 1831 hebben medegemaakt, hunne 55- jarige echtverbintenis gevierd. De Nederland- sche driekleur wapperde uit de woning, en van onderscheidene zijden ontvingen de nog krasse oudjes bewijzen van belangstelling. Reeds een drietal jaren geleden deed de horlogemaker A. W. Zanstra te Heerenveen, een naar het oordeel van vele beschouwers zeer belangwekkende uitvinding. Op doodeen voudige wijze zou, zooals met een model aan schouwelijk werd gemaakt, bij eventueele onoplettendheid van den machinist, een trein verhinderd kunnen worden door een onveilig sein te rijden en intijds tot staan worden ge bracht. Wij hebben die uitvinding indertijd meer in het breede besproken. De heer Zanttra bood de directie van de staatsspoorwegen zijn vinding welwillend en belangeloos aan, doch het antwoord luidde jniet geschikt voer practische toepassing". Waarom niet? Ik zal 'tu wel zeggen, zei de technicus, alleen omdat ge horlogemaker en niet een ingenieur bij de staatsspoorwegen zijt. 't Heeft er werkelijk allen schijn van, nu wij lezen, dat de heer J. W. Verloop, inge nieur bij den Nederlandschen Centraalspoor- weg, een uitvinding heeft gedaan, welke met verbazenden uitslag is beproefd en waarvoor alreeds octrooi is genomen en welke ten slotte toch op precies hetzelfde neerkomt als de vinding van den heer Zanstra. Hoe zoo iets te qualificeeren (N. A. v. li.) Te Sprundel (N.-Br.) was het driejarig zoontje van d. B. alleen thuis. Toen de moe der terugkwam, vond zij het kind, dat met vuur scheen gespeeld te hebben, met brand wonden overdekt. Het is kort daarna aan de gevolgen overleden. Gedurende de laatste zeven jaren heeft de »Woild's Women's, Christian Temperance Union' (Christelijke matigheidsvereoniging van de vrou wen der geheels wereld) een monster polyglottisch verzoekschrift tegen den handel in alcohol en opium en tegen de wettiging van ontucht gereed gemaakt. Het is gericht aan alle regeeringen en moet thans rondgebracht worden. Daarmede zijn twee dames, lady Henry Somerset en miss Willard, belast. Het verzoekschrift draagt twee millioen hand- teekeningen en met de verklaringen van eenige groote genootschappen drie millioen. De twee genoemde dames hebben dr, Lunn (van de s Review of the Churches") uitgenoodigd eene demonstiatie om de wereld te organiseeren. Een groote stoom boot zal bevracht worden en een gezelschap van 100 personen zal de twee dames vergezellen op dezen meikwaardigen kruistocht. Als secretaris zal de heer William Pipe, ex- secretaris van parlement der godsdiensten, fungeeten. Do ...uiacocht zal n October in de Veieemgde Staten aanvangen, en het verzoek schrift zal dan aan de regeertng te Washington aangeboden worden. Den 24n October vertrekt men uit New-York, om achtereenvolgens Londen, Napels, Rome, Athene, Jerusalem, Kaïro, Indie, Siam, elke Australische kolome, China en Japan te bezoeken. Dan volgt eene leis over de Stille Zuidzee. Later zal het verzoekschrilt ook aange boden worden aan de legeeringen van Noord- en Midden-Europa. De redacteur van een Engelsch blad schreef, dat de hoeveelheid gevallen regen nog onvol doende was voor de behoefte der molenaars (mülmon). In stede van millmen stond er ech ter milkmen" (melkboeien), en nu hebben deze verongelijkten gezamenlijk tegen den redacteur een eisch tot schadevergoeding ingediend ad 52 duizend pond sterling (600,000 gulden). In Perzie, in de steppen tusschen Teheran en Mesched, zijn onlangs petiolenmbronnen ontdekt, welke reeds geevploiteerd worden. Perzische groothandelaars, zoo bericht men, zijn voor nemens, te Rostow aan de Don depots van deze Perzische petroleum te vestigenom daarmede tegen de Russische petroleum en tegen den pasgevormden sAmerikaansch- Russischen petroleumring" te concurreeren. Uit Loosdrecht schrijft men Hebben in 1893 de appelboomen een ongekend overvloedigen oogst opgeleverd, naar het zich laat aanzien zullen er dit jaar buitengewoon veel peren zijn. De knoppen beginnen olkander reeds aan de boomen te verdringen. Gelukkig werkt het weder de bloesemvorming tot heden niet in de hand, zoodat alie knoppen nog goed gesloten zijn en langzaam gehard worden tegen de vorst, welke nog komen kan. De British Medical Journal deelt mede, dat door den heer Orloff-Davidoff 10,000 roebel is beschikbaar gesteld voor de ontdekking van het voorbehoedmiddel tegen de veepest. Het moet even waikzaam zijn als de vaccine tegen de pokken en de entstof tegen het miltvuur. De beschrijving dar methode moet duidelijk zijn en onder gesloten couvert, zonder naam van den schrijver, aan den curator van het keizerlijk instituut voor geneeskunde te St.-Petersburg worden toegezonden vóór 1 Januari 1897.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5