A". 1894. Donderdag 22 Maart. N°. 8493. Achtenveertigste Jaargang". Verschijnt dagelijks, uitg?* snderd Di sdag. UITGEVERJ. ODÉ. TER GEDACHTENIS. „Nu breekt een edel kart!" De nagalm van dat roerende woord, ruischte die nog niet bijwijlen in onze ooren, als wij dachten aan den lieven vriend, die onlangs van ons heenging? Maar heden, met volle majesteit hebben we 't opnieuw ver nomen: „Nu breekt een edel hart!" Johannes Wijma, de eenvoudige bur ger, die vier en dertig jaren onder ons heeft gewerkt en geijverd in het zweet van zijn lichaam, en met vollen nadruk voeg ik er bij, omdat ik het zoo goed weetheeft gewerkt en geijverd in het zweet van zijn ziel! Johannes Wijma is niet meer! De kracht zou mij ontbreken, om aan zijn geopende groeve lucht te geven aan hetgeen er omgaat in mijn diep, diep geschokt gemoed; maar vol van hetgeen ik in de laatste dagen en nachten met hem heb door leefd, ontbreekt mij niet de kracht om in de eenzaamheid een beeld te schetsen van dien edele en goede, in wien geen bedrog heeft gewoond. Alma Tadema, Pantekoek, Haver- Scbmidt en Wijma waren van onge veer gelijken leeftijd en allen te Leeuwarden geboren. Ze zijn daar te zamen jongens geweest, hebben er met elkander gespeeld Wijma heeft het er met Tadema wel eens aan den stok gehad. Tadema is wereldbe- joernd; Pantekoek is onder ons niet vergetenHaverSchmidt leeft voort in zijn werken, zoolang de Neder- landsche taal in eere zal worden ge houden Wijma heeft zich als Haver Schmidt een blijvend gedenkteeken gesticht in de harten zijner leerlin gen, maar bovendien een eerezuil als schrijver voor de jeugd, voor wie toch immers het beste niet te goed is. Leeuwarden heeft Schiedam drie voudig aan zich verplichtdrie zijner beste zonen hebben er de vruchten van een welbesteed leven nagelaten. Op jeugdigen leeftijd kwam Wijma uit Friesland naar 's-Gravenzande. Hij trok er de aandacht en werd, nog zeer jong, hoofdonderwijzer te Terheiden, gemeente Monster. Hij leefde er met de dorpelingen mede, deelde in hun lief en leed, en kreeg er die liefde voor de zee, welke hem nooit heeft verlaten. Op onze wan delingen kon hij den zomeravond aan het strand zoo innig schetsen; maar ook het gebulder van den storm, de reddingboot, de geredde schepelingen. In zijn werkea voor de jeugd komen daarvan aangrij pende tooneelen voor. In 1859 trad hij op als hoofdonderwijzer te Oud en Nieuw-Matenesse, en werd in 1868, bij de vereeniging dier gemeente met Schiedam, onder de hoofden van scholen in deze gemeente opgenomen. Gedurende twee en dertig jaren was hij werkzaam aan het onderwijs der weezen in het Weeshuis der Her vormden; ongeveer even lang was hi belast met de opleiding van be- waarschoolhoudereBsenzes en twin tig jaren waren onze inrichtingen tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen trotsch op hem. Hij kende de Nederlandsche taal door studie en door lectuur; hij wist er zijn leerlingen liefde voor in te boezemen; meer nog, hij wist zich een plaats in hun hart te verwerven hij heeft er velen gelukkig gemaakt. Veertig jaren ongeveer heb ik hem gekendonze vriendschap is met de jaren steeds toegenomen. Mijn leed was het zijne; zijn gelukkige oogen- blikken waren het ook voor mij. Wij zijn beiden zwaar beproefd geweest, maar hebben ook heerlijke uren met elkander doorleefd. Hij had een gevoelig gemoed hem hinderde wel eens in de laatste jaren dat gemis aan idealen, waar mede wij onzen tocht door de wereld waren begonnen. Hem smartte met diepe smart die geest van ontevreden heid, welke thans in de maatschappij heerscht. Nu, zijn onderwijs zal er geen schuld aan hebben, als die geest voortwoekert De drie laatste jaren brachten ver andering m zijn gestel. Daar moest iets aan schorten, dat merkten we welhij wilde 't niet weten, en zijn vrienden wachtten zich wel, daarop te zinspelen. Koddig boos kon hij worden, als een van ons hem voor stelde eenigen arbeid van hem over te nemen. Daar kwam een maagongesteldheid: hij zou streng dieet houden, en hij deed het ook. Daar kwam een koortsomorgen was die weer over. Ja, en dan ging die koorts weer over, en dan werkte hij weer, tot laat in den nacht. Eindelijk, daar was het niet meer te ontkennen of te verhelen: een leverkwaal had hem aangetast. Bij moest naar Karlsbad. Op Zaterdag 3 Maart deed ik 's avonds een wandeling met hem. Hij was buitengewoon opgewekt. In alles zag hij de voorboden van een ontluikende natuur; hij ademde de voorjaarslucht met volle teugen in. Die reis, ja, hij moest ze doen, en 't was zoo'n genothij kon die doen uit eigen middelen. En als hij dan terugkwam, van Karlsbad terug, dan zou hij gezond zijn't Is de laatste wandeling geweest, die ik met hem heb gedaan. Helaas! acht taagen later wierp de verraderlijke koorts hem neer, en hij is niet meer opgestaan. Ik heb het groote voor recht gehad, zijn laalste levensdagen en nachten bij hem te zijn. Ik heb de reine, edele gedachten mogen opvan gen, die hem in zijn heldere oogen- blikken bezielden. Deliefde derzijnen deed hem zoo goed; de trouw van zijn vrienden, hij waardeerde die zoo O, we hebben bange, maar toch ook zalige oogenblikken met hem doorgebracht, en toen hij gisternacht in vrede, zonder doodsstrijd, heen ging, hadden we de overtuiging «in deze fijn besnaarde ziel hebben slechts edele gevoelens gehuisvest". Hij laat ons een heerlijke gedachtenis na. J. C. SANDER. Bh it enl au dsche Berichten, duitsculxnd. IIEOAiSGHE D A N" Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk te Afionderiijke noromers t 1.83, - 2.50. - 0.10. IDRSAI: BOTBR8TRAAT.S 9 7. Advertentieprijs Tan 110 gewone regels met inbegnp van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Dp.iema.al geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 20 Maart 1894. Gistervoormiddag heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken de uitwisseling plaats gehad van de ratifxcatien van hetDuitsch Russisch handelsverdrag door den staatsse cretaris Von Maischall en den Russischen ge zant graaf Schuwaloflf. Het verdrag is gisteren in werking getreden. Ondanks de jongste tegenspraak verklaart de Vossische Zeitung dat Benmgsen op zijn laatst in den heifst zijn ambt als oppet presi dent van Hannover en ook zijne parlementaire werkzaamheid zal neeileggen. Niet zijn ouder dom heeft hem tot dit besluit gebracht, doch de ontwikkeling der binnenlandsche politiek, namelijk dat hij bij zijn eigen partijgenootea geen noemenswaardigen invloed meer bezit. De democratische Vostische wijdt den natio- naal-liberalen aanvoerder een zeer vriendelijk woord, en zegt dat zijn heengaan voor het liberalisme een verlies en misschien iets on herstelbaars voor zijne party is. Bennigsen ■wil na zijn aftreden voor geruimen tijd Duitichland verlaten, verre reizen gaan on dernemen en o. a. zijnen in Dar-es-Saiam (Duitsch Oost-Afrika) in betrekking zijnden zoon bezoeken. De gedenkdag der Parijsche Commune is Zondag te Berlijn betrekkelijk kalm voorbij gegaan, ofschoon eene veel grootere menigte dan in vroegere jaren, de graven der in Maart gesneuvelden versierde en bezocht. De socia listen zelf deden moeite om de orde te hand haven. Slechts éene arrestatie had plaats, maar deze geschiedde wegens verstoring der Zondagsrust. De exemplaren van het extra nummer van een anarchistisch blad werden in beslag genomen. F R X N K R IJ K, De heer Boulanger, lid der linkerzijde in den Senaat, is tot minister van koloniën be noemd. Volgens een bericht uit Parijs aan de Fan- Julia bestaan er thans geen onoverkomelijke hinderpalen meer voor het sluiten van een handelstractaat tusschen Frankrijk en Italië. De leider der Fransche protectionisten, Mëline, moet verklaard hebben dat hy zich verheu gen zou, indien hy zulk een tractaat in de Kamer zou kunnen verdedigen. Als Italië aan Fi ank rijk de behandeling op den voet der meest begunstigde natie toestond, zou de over eenstemming, met terzijdestelling van poli tieke overwegingen, spoedig gevolgd zijn. De viering van den verjaardag der Com mune is Zondag zonder eenige ordeverstoring afgeloopen. De politie had omvangrijke voor zorgsmaatregelen genomen, vooral in de buurt van het Père-Lachaisehet dragen van op roerige kenteekenen was verboden. Er gebeurde echter niets bijzonders. In Grenelle werd een vergadering, op verschillende andere punten in de voorsteden waren »punch-conférencesM georganiseerd. Te Parijs is Zondag de anarchist Ortiz, dien men voor Henry's medeplichtige houdt bij den aanslag der rue des Bons-Enfants en in het café-Terminus, door de politie gepakt. Men zegt dat de politie nu ook Paul Reclus op het spoor is, die Parijs niet zou verlaten hebben. Te Marseille is een reiziger in hechtenis genomen, die verscheidene ontplofbare ma chines in zijn valies had. De indentiteit van dezen persoon is nog niet vastgesteld kunnen worden. B E L G X E. In de Kamer heeft de mimster-presideut Beeinaert gisteren medegedeeld dat het mi nisterie zijn ontslag heeft ingediend wegens de ongunstige stemming in de afdeehngen over

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1