Binneniandsche Berichten. liet beginsel tan proportioneele vertegen woordiging. Het zal de loopende zaken af doen tot de terugkomst des konings, die om redenen van gezondheid afwezig is. De ontslagaanvrage is den koning toege komen, die telegraphisch zqne terugkomst heeft aangezegd. In afwachting stelt het mi nisterie zich ter beschikking van de Kamer tot voortzetting der aangevangen beraadsla gingen. Om geen tijd te verliezen ging men daarna onmiddellijk tot behandeling van de begroo ting van justitie over, na een protest van den heer Anspach, die het in strijd met de parlementaire overleveringen noemde, eene beraadslaging voort te zetten, wanneer een ministerie zijn ontslag heeft ingediend. Verscheidene bladen kondigden den terug keer des konings op gisteren aan. Echter heeft men noch aan het paleis te Brussel, noch aan dat te Laeken eenig bericht van des konings komst ontvangen. Evenmin is er eenige beschikking genomen. ËNGELiSD. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis, bij de behandeling van de begroo ting van marine, zeide Harcourt dat de Brit- sciie vloot, evenals die van andere natiën, geene agressieve, maar eene defensieve strijd- kachL is. De Britsche vloot is een groot element tot handhaving van denvrde; want indien Engeland niet sterk genoeg ware, dan zou het kunnen worden meegesleept in Euro- peesche verwikkelingen. Heeft het daarentegen eene machtige vloot, dan vormt deze een even sterken waarborg voor Engelands neu traliteit, als de Atlantische Oceaan voor de neutraliteit van Amerika. Het vertrouwen is noodig, dat Engeland in staat is zijne belan gen te verdedigen, terwijl liet geenerlei plan heeft zich te mengen in zaken die het niet aangaan. Kay-Shuttleworth zeide dat de regeering niet zal dulden dat Engelands suprematie ter zee in gevaar worde gebracht. Wij zijn besloten, zeide hij, de vloot sterk genoeg te maken om liet hoofd te kunnen bieden aan elke mogelijke combinatie en om onze kusten, onze bezittingen en onzen handel te verdedi gen. Het plan van aanbouw strekt zich uit over de vijf volgende jarendoch het was niet wenschelijk, er openbaarheid aan te geven. Het zal echter worden uitgevoerd, want elke partij erkent de noodzakelijkheid van het handhaven van Engelands zeemacht. De posten voor bemanning en bezoldiging der begrooting werden goedgekeurd. RUSLAND. Naar de Vaily Newt uit Odessa verneemt, vindt algemeen het gerucht ingang, dat de regeering eerlang alle diplomatieke betrek kingen niet Servië wil afbreken, zoolang Milan te Belgrado vertoeft. Alleen de vrees voor kuiper\jen van Oostenrijk aldaar zou de regeering weerhouden, zijnen vertegenwoor diger aanstonds temg te roepen. O OSTENRIJK. Het Oostenrijksche Hoerenhuis heeft een voorstel aangenomen tot liet bouwen en ver- grooten van kerken in verschillende deelen van Weenen. Bij het debat verklaarde kar dinaal Gruscha dat die maatregel noodig was, ■waar wij aan den vooravond zijn van het oogenblik, waarop eene groote internationale macht, de godsdienst, zicli moet verheffen tegen eene andere groote internationale macht, het ongeloof; noodig, ofschoon bij ons de misdadigers voor deu tempel van het bedehuis zijn blijven staan, terwijl in eene andere hoofdstad van Europa de hand Gods een boos wicht, die in Zijn huis eene misdaad wilde plegen, heelt in stukken geslagen. De Hongaarscbe Kamer heeft gisteren de algemeens beschouwingen vnn het ontwerp tot invoering van liet verplicht burgerlijk huwelijk, welke eene gansche maand geduurd hebben, ten einde gebracht. I T 11 1 8. Uit Rome wordt gemeld dat aldaar een gerucht in omloop is, dat Italië's gezant te Parijs, de heer Ressmann, weldra zijne be trekking zal verlaten, om vervangen te wor den door den heer Blanc, thans minister van buitenlandsche zaken. De heer Crispi zou dan diens portefeuille overnemen. Zijne begeerte was eigenlijk altijd die portefeuille, maar hij had den heer Blanc gekozen voor het buiten landsche beleid, omdat hij hem geschikt heeft geacht voor het vereffenen van zekere quaes- tiën met Frankrijk, waartoe hij gerekend kon worden minder de man te zijn. Volgens de Perseveranza zal men trachten, nu de pasmunt-conventie tusschen Italië en Frankrijk zonder bezwaren gesloten is, onder handelingen aan té knoopen voor het tot stand brengen van een handelsverdrag. De grondslag daarvoor zou aan Frankrijksxzijde moeten zijn, het verkrijgen van het minimum tarief aan de zijde van Italië, het gematigde tarief. De grootste moeilijkheid schijnt te liggen in de omstandigheid dat geen der twee mogendheden geneigd is, den eersten stap te doen tot het aanvangen der onder handelingen. Dat de staat van beleg op Sicilië en in Massa-Currara niet om niet is afgekondigd, en de krijgsraden niet stilgezeten hebben, blijkt uit de volgende statistiek. Van 31 Januari tot '10 Maart, dus in 39 dagen, wer den 497 personen veroordeeld. De opgelegde gevangenisstraffen bedroegen alle te zamen 1657 jaar, voorts 22 jaar eenzame opsluiting en 54 jaar hechtenis. Vier minderjarigen wer den voor 6 jaar naar een verbeterhuis ver wezen. De Ilongaarsche patriot Kossuth is gisteren te Turijn overleden. SPANJE. Naar de Standard uit Madrid verneemt, zou in het verdrag met den sultan van Ma rokko eene geheiate bepaling staan, volgens welke Spanje, bijaldien een termijn van de oorlogsschatting niet op tijd betaald werd, het recht zoude hebben, de douanekantoren ,te Tnnger, Casablanca, Mazagan en Mogador te bezetten, tot de oorlogsschatting afbetaald zij. De sultan verbindt zich tevens, de opbrengst dier tolkantoren middelerwijl niet als onder pand voor eene buitenlandsche leening vast te zetten. AMERIKA. De Braziiiaansche regeering laat officieel het gerucht tegenspreken als zouden de op standelingen in het zuiden eene schitterende overwinning hebben behaald bij Itavarae, waar 3000 man regeeringstroepen zich zouden hebben overgegeven of krijgsgerangen zouden gemaakt zijn. Integendeel heeft do regeering, zegt zij, te Itavarae een aanzienlijke strijdmacht, welke aan de opstandelingen geen kans laat om een inval in de staat San Paolo te doen. Nu geeft ook het voorloopig bewind door de opstandelingen te Desterro gevestigd, weer teekenen van leven. Voorshands echter met niets meer dan een nieuw verzoek aan de mogendheden, om als oorlogvoerende party te worden aangemerkt en behandeld. Alen kan weten, wat het antwoord za! zijn. Da Gama en zijne officieren, die op de Portu- geesche oorlogsschepen uit de haven van Rio zijn kunnen ontsnappen, zullen, naar het schijnt, te Buenos-Ayre» aan land worden gebracht. Tenzij de Argentijnsche regeering gevolg geeft aan de uitnoodigmg van de Braziiiaansche regeering en hunne landing als van piraten belet. Vercenlgde zitting der belde Hamers, op Dinsdag den 20stcn Maart 1894, tot sluiting van de tegenwoordige zitting der Staten-£Scneraal. De heer Van Naarnen van Eemnes, voor zitter der Eerste Kamer, bekleedt denvoor- zittersstoel. De voorzitter laat door den griffier der Eerste Kamer voorlezen het koninklijk be sluit van 17 Maart 1894, bepalende de slui ting van de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal op heden door den minister van binneniandsche zaken. De voorzitter beuoemt eene commissie van acht leden der Eerste en Tweede Kamer, om den minister in- en uitgeleide te doen. Zij be stond uit de hh. Wertheim, Pijnappel, Vlie- lander Hein en Nebbens Sterling, leden der Eerste Kamer De Ram, Van Löben Seis, Houwingen De Beaufort (Wij k-bij -Duurstede), leden der Tweede Kamer. De minister van binneniandsche zaken, die zich op de gewone statelijke wijze naar de vergadering der Staten-Generaal heeft be geven, wordt de zaal binnengeleid. De heer Tak van Poortvliet, minister van binneniandsche zaken, plaatst zich voor den troon en houdt de volgende aanspraak Mijne Ueeren Gedurende de tKans afgeloopen zitting der Staten-Generaal word door uwe medewerking weder op onbekrompen wijze in de behoeften van 's lands dienst voorzien. Tevens werden ver schillende gewichtige maatregelen van wetge ving genomen. Voorschriften omtrent het fail lissement en da surséance van betaling werden vastgesteld. Een nieuwe regeling van fabrieks- en handelsmerken werd in het leven geroepen. Eene belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten kwam tot sland. Omtrent do regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten werd geen overeenstemming verkregen. De Koningin-Weduwe Regentes, over tuigd dat in do tegenwoordige omstandigheden een beroep op de natie raadzaam is om tot eene bevredigende regeling van het kiesrecht te komen, heeft besloten de ontbinding van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal uittesprekon. Eerlang zullen de Iciesbevoegden worden opgeroepen tot de vernieuwde samenstelling van die Kamer. De Koningin-Weduwe Regentes, heeft mij opgedragen U, Mijne Heeren, huren dank te be tuigen voor de zorg en toewijding, door U opnieuw betoond tot behartiging van 's lands belangen. Door de Koningin-Weduwe, Regentes, daartoe gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten- Generaal, in naam der Koningin, te zijn gesloten. Na het uitspieken van deze rede wordt den minister door de commissie uitgeleide gedaan, waarna de veieenigde zitting door den voorzitter wordt opgeheven. SCHIEDAM, 21 Maart 1894. Een voorbeeld ter navolging. In 't voorjaar van 1892 misschien her innert deze ot gene zich er iets van ver scheen er in onze kolommen eene oproeping aan de Scliiedainsche werklieden, om deel te nemen aan een examen, af te nemen van wege eene vereeniging tot veredeling van het ambacht. Deze vereeniging tracht bij het groote publiek sympathie te wekken voor het weder invoeren, bij de verschillende am bachten, der graden van »gezel" en nmeester", en wordt in dit streven ondersteund o. a. door de trNederlandsche Maatschappij ter be vordering van Nijverheid". Zij hoopt dat eene' eventueele invoering van deze oude graden guns'ig zal werken op den ambachtsstand zelf, dezen zal doen rijzen in de schatting van het groote publiek, en behalve dit groote moreele voordeel ook van winst zal zijn voor de vaderlandsche nijverheid. President van deze vereeniging is Conrad naast hem staan Boersma, directeur van de Haagsche ambachts school, en de Haagsche architect Van Nieukerken. Deze oproeping ze ging uit van het bestuur van het Nutsdepartement alhier had ten gevolge dat een vijftiental werklie den zich aanmeldden. Enkele heeren hadden zich bereid verklaard de noodige lessen te geven, het bestuur van den cursus voor handenarbeid stelde zjjn lokaal boven de beurs en de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs de teekenzaal van de H. B. S. ter beschikking, en zoo begon men onder gunstige voorteekenen. Deze eerste ijver duurde echter niet lang voor en na viel een der deelnemers af, en toen eindelijk uit Den Haag bericht kwam dat het examen dat jaar niet door kon gaan was de moed er heelemaal uit. Niet heelemaal. Een tweetal hield ijveri» vol, en toen het examen in Dec. van het vorige jaar gehouden werd, namen de beide wakkere Schiedammers er ook aan deel. Een goede honderd uren hebben zij, financieel ichade- loosgesteld door het Nutsbestuur, in Den Haag gewerkt. De eischen van het examen waren, het mondeling van twee uur er buiten gelaten, de volgende Een deur, van nieuw af, lakken, met biezen betrekken en met ornament beschilderen: kleur naar keuze. Vijf houtstalen maken, waarvan een eiken hout; vijf marmerstalen, waarvan een wit marmer; vijf reclameborden, waarvan éen met schrijfletters. Een cirkel trekken van 1 M middellijn; daarin een tweeden met 0.9 M middellijn en tuischen deze beide een derden; de buitenste 3, de middelste 2, de binnenste 4 streep breed. Een klokkepiaat maken, geporseleind en genommerd. Een dambord maken in verschillende kleu ren en eindelijk nog gebruineerd goud achter glas. Het zal zelfs aan hen die maar oppervlak kig kennis van schilderen hebben, duidelijk zijn dat de commissie er geen loopje mee ge nomen heeft. Jammer dat niet beide candidaten geslaagd zijn. Alleen aan Th. Rovers is het mogen gelukken den graad van sgezel" te behalen, en dat niet maar op 't kantje af, maar de commissie van deskundigen heeft aan al het door hem gedane werk het praedicaat van uitmuntend toegekend. Den wakkeren werkman een woord van huldezijn minder gelukkige kameraad evenzeer voor zijn moed en volharding. Zoo'n voorbeeld prikkele anderen wil men voor uit, dan gaat dit alleen door eigen inspanning. De verslaggevers der nieuwsbladen die de raadszittingen bijwonen, waren gisteren aan genaam verrast, daar te hunnen behoeve aan de ballustrade in de raadzaal een drietal lessenaartjes waren aangebracht met een zitbankje. Wij zouden het dngelijksch bestuur, dat deze attentie voor de pers had, wel in over weging willen geven de lessenaartjes wat breeder en hooger te laten maken en ook de zitbankjes te verhoogen. Staatsblad no. -47 bevat het besluit van den 20n Maart 1894, betreffende de ont binding van de Tweede Kamer der Statan- Generaal. Daarbij it bepaald Artikel 4. De Tweede Kamer der Staten- Generaal wordt ontbonden met de dagtee- kening van het tegenwoordig besluit. Artikel 2. De verkiezingen der leden van eene nieuwe Tweede Kamer zullen plaats hebben op Dinsdag 10 April 1894; waar herstemming noodig is, zal deze plaats heb ben op Dinsdag 24 April daaraanvolgende. Artikel 3. De eerste samenkomst der Kamers van de Staten-Generaal zal plaats hebben in vereenigde vergadering, op Woens dag 1G Mei 1894. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 17 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 3,180,960.97 en bij de betaalmeesters. - 2,291,502.47^ Te zamen f 5,472,463.44 De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 23 dezer niet plaats hebben. Omtrent de vroeger aangekondige algeheels herziening der verordening betreffende den accijns op het inlandsch gedistilleerd in Netled. Indie kanthans worden medegedeeld, dat de onlangs ter zake ontvangen uitgewerkte

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2