Re echtzaken. Gemengde Berichten. Koloniën. Post en ïelegraphie. O ii d e r w ij s. toorstellen thans hier te lande aan hetoor- ,«I van deskundigen zijn onderworpen. Waarschijnlijk zal dus de Indische regeering eerlang gemachtigd kunnen worden tot de vast stelling van de ontworpen nieuwe regeling. De uitvoerbaarheid voorlndië van postspaar banken is aldaar in onderzoek. Een nieuw ont- vferp-reg'emeut voor een Indische postspaar bank is opgemaakt en in handen gesteld van de directeuren van binnenlandsch bestuur en van financiën, waarover hier te lande de directeur der rijkspostspaarbank geraadpleegd wordt. De heer Van Velzen, lid der ontbonden Kamer voor Bodegraven, heeft naar wij vernemen gisteren bij de sluiting der zit- tine aan verscheidene zijner medeleden van zijn voornemen kennis gegeven om zich bij de aanstaande verkiezingen niet weder be schikbaar te «tellen. (2V. B. Ct.) Te 's-Gravenhage is gisteren in den ouder dom van 76 jaar overleden de heer D. L. Wolf- son, in leven oud-zeeofficier en oud-lid der Sta ten van Zuid-Holland. Jarenlang stond hij aan 't hoofd van de handelsinrichtingen te Fijenoord. In maiitieme kringen was hij hoog in aanzien om zijn uitgebreide kennis, terwijl hij deel uitmaakte van verschillende commissi en marinezaken beti effende. Aan de kiesvereenigingen, leden der ïiLibe- rale Unie", is het volgend schrijven gericht: Door de »Libeiale Unie" is reeds vroeger met overgroute meerderheid instemming betuigd met den inhoud der kieswet-ontwerpen van de tegen- wooidige regeering. Daarom is zeker door u, evenals door ons, met ingenomenheid en dankbaarheid begroet de tijding, dat flare Majesteit de Koningin-Weduwe- Regeutesna de imrekking dier ontwerpen wegens aanneming van een met de stiekking daarvan stnjdig amendement, besloten heelt een beroep te doen op de kiezers. Over de bij de aanstaande verkiezingen te volgen gedragslijn heeft nu ons bestuur zich beraden. Het is daarbij gekomen tot de vaststelling van denkbeelden, die het aan u ter ovei weging wenscht aan tc bevelen. Indien de tijd het toelaat, wenscht het die denkbeelden te maken tot een onder werp van bespreking m eene algemeene vergade ring. Maar het is denkbaar, dat, wegens het tijdstip der verkiezingen en de wenschelijkheid om spoedig tot canilidaatstelling over le gaan, het houden van eene algemeene vergadering, die immers door vergadenngen door kies vereenigingen moet worden vooralgegaan practibch eene onmogelijkheid blijkt te zijn. Voor dat geval wenscht het bestuur dus met het toezenden en verspreiden van deze cuculaire te volstaan. 01 het houden van eene vergadei mg mogelijk zal zijn, zult gij zoo spoedig doenlijk vernemen. In ieder geval vertrouwen wij, dat ook in uwen kring deze denkbeelden met sympathie zullen woi den ontvangen. "Vooiop zij gesteld, dat dezo verkiezingen de samenstelling beoogen van eene Kamei, die in hooldzaak zal zijn eene Kamer, geioepen oua de kiesiechihervoimmg tot stand te brengen. Het spreekt dus vanzell, dat de kiezeis zich ernstig en vast zullen moeten rekenschap geven van het veriiotiwen, dut zij ten aanzien van dit vraagstuk in de candniaten kunnen stellen. Reeds is door de groote meerderheid der Tweed Kamer op voorstel der regeering het beginsel aangenomen, dat het voorzien in eigen ondeihoud en in dat van het huisgezin voldoend kenteeken zul zijn zoowel van geschiktheid als van maatschiippelijken welstand. Bij de uiiweikmg van dit beginsel zijn de gevoelens uiteengegaan. Tegenover hen die de opvatting der tegeenng deelden, stonden andeien, die deels bedacht waren op inkrimping van het aantal toekomstige kiezers, deels grondwettige bezwaien bleven zien. In dien strijd van gevoelens nu zal hij de stembus beslist moeten worden partij gekozen. En dan meenen wij, dat alleen die candidaten mogen woiden gesteld, die met volle ovei tinging aan do finale kiesrechtuitbreiding verlangen mede te weiken in den zin, waarin de jegeering haar voorgesteld en de minister Tak van Poort vliet haai met kracht verdedigd heeftdat voorstanders van wijzigingen, waardoor het doel der vooi gestelde hervorming niet zou worden verwezenlijkt, behooren te worden bestieden; dat ook wat de opvatting der grondwettige quaestien aangaat van de liberale candidaten instemming mag worden verlangd met de ziens wijze dezer legeenng, die, uit de verkiezingen van 1891 voortgekomen, tot dusver eene staatkunde heeft gevolgd, waardoor het in haar gestelde vertrouwen volkomen gerechtvaardigd is. Vermits in den lande het besef vrij algemeen is, dat het hier geldt eene verkiezing voor de vaststelling der kieswetteu, zoo schunt het op dit oogenblik gewensebt, dat aftredende Kamerleden, die, ofschoon niet onder liberale vlag gekozen, besliste voorstanders der voorgestelde kiesrecht hervorming zijn, van onze zijde niet worden tegengewerkt Bij de herstemmingen zullen uit den aard der zaak de candidaten tusschen wie dan te kiezen valt, uit datzelfde oogpunt moeten worden beoordeeld Op het gewicht der te nemen beslissing be hoeven wij wel niet nader te wijzen. Het zal ook uw wensch zijn, dat in de Tweede Kamer eene sterke meerderheid worde gebracht, bereid om met deze legeering de reeds zoo lang aanhangige kiesrechthervorming tot stand te brengen. lint bestuur der Liberale Unie Mr. II. L. Drucker, Voorzitter. P. J. de Witt, Secretaris. Het centraal comité der anti-revolutionnaire partij heeft de aangesloten kiesvereenigingen samengeroepen tot het houden \an eene depu- tatenvergadeiing op Vrijdag oO dezer, te Utrecht, in het ïGebouw van Kunsten en Wetenschappen". Het departement Amsterdam der »Nederl. Maatschappij ter bev. van Nijvei heid" heeft een schrijven verzonden aan industrieeleri, waarin beantwoording wordt verzocht van onderstaande viagen, teneinde de beteekenis eener evenlueele wederinvoering van octrooien in Nederland uit een practisch oogpunt te kunnen toelichten. ïHebt gij in uw zaken eenigen invloed ondervonden van het gemis van octrooien in Nederland het bestaan van octrooien in het buiten land? Zoo ja, gelieve de ondervonden voor- of nadeelen nader te omschrijven. Hebt gij eenigen grond, om van eene weder invoering van octi ooien in Nederland voor- of nadeelen voor uwe zaken te vei wachten? Zoo ja, welke Bij de Maandag door regenten van het St.- Joris-Gasthuis te Delft gehouden aanbesteding voor de uitbieiding en verbouwing van het gesticht voor krankzinnigen (binnengesticht) het St.-Joris-gasthuis aldaar, waren minste inschrijvers de heeren J, W. van Ditmars Zn., te Middelburg, voor f 88,452, en hoogste insein ijver de lieer H, C. Dorlas, te Amster dam, voor f 105,398. De raming was f 92,000. Te 's-Gravenhage wordt in het Noordeinde een leesmuseum voor dames gevestigd. 't Is wel jarntner, maar. de treffende" geschiedenis van den Verloren Zoon", in dit blad verhaald, blijkt op een grappig mis verstand te berusten. De gewaande broeders van den berenlijder, die Isiaëlietiseh zijn, kregen al spoedig de overtuiging, dat hij geen geloofsgenoot en dus, in dit geval, niet >ide - ware bioeder" was. Deze heeft trouwens, voor ongeveer 18 jaar naar Duitscliland ver trokken, vooitduiend met zijne moeder, die in de gemeente Delfzijl woont, briefwisse ling gehouden. Dat de dierenbedwinger, zich plotseling bij den kraag voelende pakken, op zulk eene kennismaking niet voorbereid, in zijn angst en verbluftheid de onware vei klaring af legde j)hi; icli bin dein Bruder", verklaart op eenvoudige wijze den oorsprong van het verhaal. (N. v. d. D.) Te Oostervvijk (N.-Br.) zijn Zondagavond wederom ernstige ongeregeldheden voorge vallen. Eene talrijke, joelende menigte trok tot des nachts 12 a 1 uur door de straten en maakte het de politie zeer lastig. Eenige ruiten in het stadhuis werden door steenen verbrijzeld; met steenen werd de politie geworpen en zelfs verwond. Tot handhaving van de orde zag de mare chaussee zich verplicht vijf karabijnschoten te lossentot hare verdediging was het noodzakelyk met uitgetrokken sabel op de belhamels in te houwen en kolfslagen met het geweer toe te brengeu. Als oorzaak van al deze ongeregeldheden en dit verzet tegen de politie wordt alleen genoemd zucht tot baldadigheid. Versterking van politie wordt door velen gevvenscht. 's-Gravenhage. Jhr. mr. Van der Hoe ven, benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Oostenrjjkschs hof, thans in de residentie, zal zich binnen enkele dagen naar Weenen hegeven tot aan vaarding van zijnen post. JOIIASIXES WIJMA. Opnieuw heeft de dood een zwaar offer van ons geèischt. Met angstaanjagende snel heid waart hij sedert ruim veertien dagen in verschillende onderwijzersfamiliën rond en steeds zwaai der werden zijne eischen. Zoo is thans de heer Johannes Wij ma niet meer. Tot de laatste oogenbhkken, dat hij bij kennis was, waren zijne gedachten aan zijne school gewijd, zijne school, waai voor hij leefde en waarvoor geen moeite hem ooit te veel was. Dit bleek dan ook wel uit de resultaten van zijn onderwijs. Tal van leerlingen, die van hem hunne eerste opleiding ontvingen, konden zijne school verlaten om op het gymnasium, de hoogere burgerschool en de normaalschool hier ter stede of de ambachtsschool en de industrieschool te Rotterdam hunne studiën verder vooi t te zetten. Niet zelden onderscheid den zij zich daar door ijverige plichtsbetrach ting en stiptheid, eigenschappen, die den af gestorvene zelf in de hooaste mate sierden. Voor de kinderen was hij een vader. Zel den kwam er een boos woord over zijne lip pen, daar de viees om ook maar in het minst te kwetsen hem hiervan teiugliield. Zijn kalme, ernstige blik voorkwam elke afwijking en onordelijkheid. En voor zijne onderwijzers was hij een uitmuntend patroon. Ieder, die onder zijne leiding gewerkt heeft, moet erkennen, dat hij het hoofd der school was en bleef, alleen door zijn weergaloos voorbeeld. «Onderwijzers en leerlingen moeten eene gepaste vrijheid genieten" was steeds zijne leuze en nooit ontaardde die vrijheid in bandeloosheid. De goede gevolgen vau dit beginsel waren, dat scheeve verhoudingen tusschen hoofd en personeel der burgerschool nooit bestonden. Ondervond een zijner onderwijzers smart of leed, hij leed mee met zijne geheele ziel. Den dag, voordat hij aan zijn kortstondig ziekbed gekluisterd weid, zei hij nog tot mij »Ga naar huis. Wat doet ge hier! We kun nen het best zonder uwe hulp af; ge behoort thuis te zijn; we kennen ook de ziekte van uwe vrouw". En toch was zijne kwaal zoo ver gevoulerd, dat hij den daarop volgenden dag zelf voor het laatst in de school werkte. Ziet, zoo was hij en dat won de harten. Stil was hij in den omgang. Er gingen dagen om, dat hij met zijne onderwijzers bijna niet sprak, maar welsprekend was zijn eenig voorbeeld. Dat ernstig plichtmatige, dat voor beeldeloos punctueele, die goede toon maak ten het tot eene eer, tot een genoegen, onder zijn toezicht te werken. Hij ruste in vrede J. VAN SCHIE. Een jong Belgisch officier, luitenant Decamp, heeft draagbaie njwielen uitgevonden twee- wielers, welke dichtgeslagen en op den rug gedragen kunnen woiden. Zoo zullen de rijwielen vooial voor het leger veel biuikbaaider worden. Bij de laatsie tiekking der Brusselsche leening van 1866 heeft de stad Brussel zelve den hoogsten pnjs 150,000 francs gewonnen. De Gazette hoopt, dat de stad dat geld bestemmen zal lot uitdeelingen aan de armen en voor feesten. Te Lotz (Posen) is een vrouw van 114 jaar gestorven. Een va! maakte een eind aan haar leven zij was tot het laatst volkomen wel ge weest. De toestand van mevr. NiemannSeebach, die onlangs overreden werd, is bevredigend, maar de genezing vordert lang/aam. De beroemde tooneeUpeelster ondervindt veel belangstelling van allo zijden. De Duitsche keizerin zond haar nog 1.1. Zondag een fraaien tuiker van orchideeën. Batavia, 15 Februari. Uit Kota-Radja wordt d.d. 15 Februari aan de Java Bode geseind De verbin ling met Aieuh is veibioken. Twee compaguiéen infanterie en aitillene zijn uitge rukt om de verbinding te herstellen. Ateuh ligt in de XXII Moekims en staat met Lambatoe m vei binding. Het is een onzer vroe gere posten en weid na de inneming van Ka- loet opnieuw bezet.. Aan het Bat Hbld. is den 12n Febmari uit Kota-Radja getelegrapheerd dat de Ie luit. der inf. P. van dei Molen, uit Nederland gedetacheeid, bij Melaboeh in een hinderlaag ie gevallen en vijf klewanghouvven heeft grksegen, teiwijl de vijand zes dooden in onze handen liet. Naar men mededeelt, is da msti actie in de strafzaak van If. VV. H \V., oud 47 jaar, ge boren te Batavia, zonder beroep, wonende in gang Kvvime te Weltevie leti, en P. A. D., oud 46 jaar, geboien te 's-Giavenhage, van beroep redacteur v„n bet Batamaasciic Nieuwsblad, wo nende te Weltevi eden, beschuldigd van laster, gepleegd dooi middel van een vei kocht en vei- spreid drnkweik en medeplichtigheid daaiaan, gesloten en zal hunne teiecbtstelhng spoedig worden geieqtmeetd. Van Buitenzorg bericht rnen aan do Java- Bodedat de gouverneui-generaal van de koit geleden ingediende oorlogsbegrooiing vooi 1895 de voor generaal majoors van de gmue en ai- tilleric opgebrachte gelden heeft geschrapt. Ook onder het, tegenwooidige bestuur schi|nen dus de kolonels-chefs niet vee! kans te hebben om opperofficrir te worden. De gelegenheid lot verzending der correspon dentie naai Bei gen (Noorwegen) bestaat door middel var. het stoomschip Ingcrid. De laatste bushchting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 23 dezer, des vooi middags ten 4.30 ure spoortijd. De wijze van vei zending behoort duidelijk op het adres vermeld te woiden. De gelegenheid tot verzending derconespon- dentie naar New-Yoik (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Obdam. De laatste bushchting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald cp 24 dezerdes voormiddag-; ten 12 30 ai e. De wijze van verzending behoort duidelijk op liet adres vermeld te wot den. De op 19 en 20 dszer gehouden examens aan de burgei avondschool te Schiedam hadden tot resultaat dat 19 leerlingen van de le naar de 2e klasse bevorderd konden worden en 14 van de 22 van de 2e naar de 3e klasse. Aan het eindexamen onderwierpen zich 8 candidaten, waarvan 7 het einddiploma verktegen, n.l. J M. Amoureus, J. Franz, B. Huiswaard, J. II. Kruizinga, G. Mounoury, L. Ritmeester en J. van der Schalk. Bij bet toelatingsexamen voor de industrie school voor meisjes te Rotterdam, dezer dagen gehouden, zijn twee leerlingen der 2e openbat e tusschenschool te Schiedam, geslaagd, n.l. Kooijman en A. M, Huiswaard. In de gisteren gehouden zitting der ar rond,- rechtbank te Rotterdam is veroordeeld Hendnka de B., wonende te Schiedam, weg«*s eenvoudige beleediging, tot f7 boete, subsiduur 7 dagen hechtenis. Bij verstek werd verder behandeld de zaak contra P. v. S., en A. v. VV., beiden te Schieda», gedagvaaid om te worden gehoord en te ant- wooiden op de aanklacht als zouden zij op 18 Februari te Schiedam met het doel stoornis te verwekken in het gebouw van het Leger des Heils aan de Lange Haven aldaar rumoer hebben gemaakt, zoodat zij die in die vergadering het woord voerden, gedwongen weiden met spreken op te houden. De eisch was f10 boete, subsidiair 8 dagen hechtenis voor eik der beklaagden. Uitspraak Zaterdag a,s.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3