schot van dezen brave nedergelaten, maar altijd bestraald door de lieve zonnestralen, als wilden ze tot het laatst vergezellen hem, die er zooveel op het pad van anderen heelt geworpen. Het eerst werd het woord gevoerd namens de ouders der leerlingen door den heer L. A. C. Ingenhoes. Deze vertolkte dezer deel neming aldus Al kunt ge ons niet zien en hoort ge ons niet, gij dierbare doode, toch gevoelen wij als ouders, wier kinderen aan uwe goede zorgen waren toevertrouwd, groote behoefte om bij deze treurige plechtigheid, aan deze open groeve, een woord van droefenis en van eerbied, een woord van achting en \an dank uit te spreken. Diep betreuren wij uw dood, omdat gij zoo goed zijt geweest voor onze kinderen, gij wist hen zoo goed te leiden en hen aan te sporen tot loeren en werken. Diep betreu ren wij uw dood, omdat gij de nooilen onzer kinderen zoo goed kendet, omdat gij huune harten zoo goed verst ondt. Oudeis en hunne kinderen en kinderen die hunne ouders missen, hebben zich rondom uw graf geschaald met diepen weemoed in't hart ea met het droevig bewustzijn, dat met uw verscheiden een beminnelijk leermeester, een raadsman, een goede vriend, ja, een vader voor eeuwig van ons is heengegaan. Door ervaring hel) ik u mogen leeren ken nen als een man met een edel karakter een man, die de vervulling van zijn moeilijke taak zoo goed begreep een man, bij wien men nooit te vergeefs aanklopte als men raad of een vingerwijzing noodig had voor het wel zijn van zijn kind. Thans staan wij met tranen in de oogen. Kransen bedekken uw lijkkist, maar de beste krans de krans, welke niet verwelken kan, is door u zelf gevlochten van uwe veelvuldige deugden. Dank, duizendmaal dank, voor wat ge voor onze kinderen gedaan hebt. De vruchten van uwen arbeid, zij zullen het monument vormen, dat ons steeds zal doen denken aan u, aan den goeden Wij ma. En nu, onvergetelijke kindervriend uw assche ruste in vrede De heer J. H. Kramers, oud-schoolopziener sprak een roerend woord tot afscheid aan den vriend, die den lof zijner vrienden niet behoefde, maar dien hij schetste als een voor beeld van ijver en plichtsbetrachting voor allen, ouden en jongen, die slechts, valt hun de levenstaak soms ook zwaar, aan Wijma behoeven te denken om met moed de hand weder aan den ploeg te slaan. Het laatst sprak dr. C. J. Vaillant, mede oud-schoolopziener, met Wijma lange jaren als voorzitter en secretaris der onderwijzers- vereenigirig in het voormalige 6de district van Zuid-Holland werkzaam. Hem, die reeds zoo dikwijls aan het graf van een onderwijzer had gestaan, was het een behoefte ook dezen goeden doode te schetsen in zijn rijke gaven van hoofd en hart, en hem een hartelijk vaar wel toe te roepen. Diep bewogen stonden verwanten, vrienden en stadgenooten om het graf. Tranen biggelden langs de oogen van jongen en ouden, en toen de oudste broeder van den overledene met een enkel woord bedankt had voor alle liefde blijken, zijn diep betreurden broeder betoond, verliet men den doodenakker, velen, zeer velen met de gedachte: sOpnieuw heeft Schiedam een zwaar verlies geleden". Een veeljarig vriend van Wijma, de heer Bezemer van Delftshaven, zou ook gaarne een woord aan het graf hebben gesprokendoch hij gevoelde zich niet sterk genoeg daartoe. We waardeeren het zeer, dat hij ons in staat heeft gesteld, zijn vriendenwoord in ons blad op te nemen. Hoe zou ik van hier kunnen gaan, zonder u een laatst en droef vaarwelte hebben toegeroepen, vriend "Wijrna, man van eenvoud en degelijkheid en zeldzame werkkracht. Uw verlies zal niet alleen worden gevoeld in den kring van uw gezin en van uwe vrienden, maar zeer zeker ook in heel ons vaderland. Uwe leesboeken toch ik herinner slechts aan De Spreekwoorden, De kleine Vaderlander en De jonge Dezer zullen den naam van Wijma doen voortleven zoolang de school wereld nog prijs stelt op zuiverheid van taal, degelijken inhoud en op eene hoog edele strekking. Zoo de man, zoo zijn schriften: de eenvoud van al hetgeen zijn vaardige pen heeft geschreven, valt ieder terstond in 'toog, en sprak ook tot de kinderharten, die onbewust gevoelden dat een vriend aan 't woord was, die het goed met hen meende. Menig onderwijzer weet te verhalen van tranen, die na 't lezen eener eenvoudige lees les ontsprongen aan 'toog van.knapen, van wie men dit het laatst zou hebben ver wacht. Onwillekeurig denken onderwijzers hier met mij aaneen goed zoon, de oude vrouw en haar ezelde oude Kolus, ons broertje, het laatste zeker geïnspireerd door 't aandoenlijk verhaal van onzen eenigen HaverSchmidt, die nog slechts weinige weken geleden op deze zelfde plaats een graf heeft gevonden. Hoe onberekenbaar veel zegen hebben zulke waarlijk vrome mannen aan jong en oud ge schonken Daarom zegenen wij die edelen nog in hun graf, omdat zij wat goeds blijven spre ken ook na hun heengaan. En heilig blijft hunne nagedachtenis, omdat zij nog na hun sterven blijven getuigen van een geest, die niet van deze aarde is. Daarom vaarweledele vriend, wij zullen uwe nagedachtenis in eere houden en u niet vergeten Hedenmiddag ten twee ure werd door burgemeester en wethouders ten raadhuize alhier aanbesteed het afbreken van de open bare jongensschool en het bouwen eener nieuwe school, aan het Oude Kerkhof met de daar mede in verband staande weikzaambeden Ingekomen waren elf inschiijvingsbiljetlen, n.l. J. Pinster alhier voor f 16,273, J. A. Schuurmans te Rotterdam f16,525, A. P. IC. Ilardeman te Kralingen f16,550, J. Hoek Jz. alhier f 16,740, H. Wienhoven alhier f16,783, J. Bovenberg en N. van der Velden alhier f 16,880, J. G. van der Linden te Woerden f17,400, J. Bouma te Rotterdam f17,897, C. van der Kuil te Rotterdam f 18,200, M. van der Spek te Rotterdam f 18,230 en T. Versmoren en G. Lolkus te Rotterdam f21,093. Het werk werd toegewezen aan den laagsten inschrijver, den heer J. Pinster alhier. Van de levering van het ijzerwerk voor 1950 kipwagens in 5 perceelen, ten behoeve van het ministerie van koloniën, een en ander ten dienste der bevloeiingswerken van de Solo-vallei, zijn 2 perceelen (gezamenlijk 1170 wagens) opgediagen aan de firma G. J. Vincent Co. alhier. De Staatscourant no. 123 bevat de statuten van den Nederlandschen Roomsch-katholieken volksbond, afdeeling Schiedam, te Schiedam. Het leesseizoen van het Nut werd gister avond gesloten met een spreekbeurt van mr, II. Ph. de Kanter, van Haarlem, over Losse gedachten over de opvoeding der Vrouw". Alvorens tot de behandeling van zijn onder werp over te gaan, gevoelde spreker be hoefte, hulde te brengen aan de nagedachtenis van den man, die hier zijn leven lang heeft gewerkt en steeds zijne beste krachten heeft veil gehad voor de algemeene belangen, n.l. Frans HaverSchmidt, die ook in zijn leven en in zijn hart een groote plaats heeft in genomen. Vervolgens tot het onderwerp zijner rede komende, stelde spreker in 't licht, hoe be krompen in dezen verlichten tijd de begrip pen nog zijn aangaande de opvoeding der vrouw en hare positie in de maatschappij. Achtereenvolgens voerde spreker zijne hoor ders naar verschillende gedeelten eener stad, in allerlei kringen en standen, waar de taak der vrouw zoo uiteenloopt; naar het weel derig salon, waar de tijd in beuzelingen en nietigheden wordt doorgebracht, waar de vrouw opgaat in meisjesdroomen en hare roeping als vrouw en moeder veronachtzaamt naar de burgerwoning, waar men vaak naast elkaar, maar niet met en voor elkaar leeft, voornamelijk tengevolge van te geringe ont wikkeling eindelijk naar het veld, waar de vrouwenarbeid oorzaak is van den geeste lijken en zedelijken ondergang van het gezin. Aan wie de schuld Niet aan die vrouwen, die te beschouwen zijn als beklagenswaardige slachtoffers van domheid en maatschappelijke wanbegrippen en misstanden. Neen, de staat, de gemeenschap, en zij alleen, is oorzaak van het groote, schreeuwende onrecht, den vrou wen aangedaan zoolang de wetten van het land de vrouw de mindere doen zijn van den man, zoolang de grondwetgever slechts recht doet wedervaren aan de helft van het volk, is geen deugdelijke verandering in de positi der vrouw mogelijk. Spreker is niet blind voor de pogingen door de »Maatschappij tot- Nut van 't Algemeen" aangewend alsmede voor ander particulier initiatief, doch zoolang de gemeenschap nalatig blijft te voorzien in hare schromelijke tekortkomingen ten dezen opzichte, blijven dit slechts gebrekkige pogin gen. De wetgever behoort doordrongen te zijn van het bijbelseh woord, dat God de vrouw geschapen heeft naast den man, en niet als slavin onder hem. Met blijdschap heeft spreker dan ook de beweging der sVrije- Vrouwen-vereeniging" begroet, welke midde len beraamt tot hst verkrijgsn van rechten voor de vrouw, welke haar rechtens toekomen, ook het kiesrecht. Mag tegen dit laatste be denking rijzen, wegens den aard der zwakke sekse alsook wegens den invloed, dien de vrouw op verkiezingen zou kunnen oefenen, zoolang de vrouw erkend wordt als de gelijke van den man, moeten haar. naast gelijke plichten, ook gelijke rechten worden verleend. Dat de maatschappij die rechten reeds eenigszins begint te erkennen, blijkt uit het feit, dat vele betrekkingen ook door vrouwen worden bekleed. Niettemin is deze erkenning nog veel te gering en feitelijk meer dulden dan erkennen. De staat behoort den leer plicht in te voeren en alle inrichtingen van onderwijs ook voor de vrouw open te stellen, teneinde hun tot ontwikkelde en practische huismoeders te vormen, opdat zij, met en voor haren man en kinderen levende, als edele factor aan den huiselijken haard, ontwikkeling bevorderende en liefde aankweekende, mede opbouvve aan het groote werk van onderlinge vrede en liefde. Met een woord van dank voor het behar tigenswaardige woord aan den heer De Kantel en een tot weerziens aan de leden sloot de heer Beekman de vergadering. In een bijvoegsel tot de St-Ct. no. 66, zijn opgenomen staten bevattende de stati stiek van de Rijnvaart over 1893. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederiandseh Indië van 2d dezer wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 304,195 pikols. St.-Ct Tot lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland is te Leiden (vacature-De Laat de Kan ter) gekozen de heer A. E. van Kempen (anti-rev.) met 646 stemmen. De heer mr. M. d'Aumerie (lib.) had 597 stemmen. De dag der opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal op Woensdag (16 Mei) is daarom op dit tijdstip bepaald, dewijl daar door de leden buiten de noodzakelijkheid worden gebracht om op een der Pinksterdagen op reis te gaan naar Den Haag. De statistiek der sterfte over December 1893 wijst aan, dat in Zuid-Holland, met eene bevolking van 1,002,144 inwoners, het aantal overledenen met levenloos aam?, gevenen op 1000 inwoners per jaarbedroU 25,88. Op de 1000 inwoners komen in die statistiek de volgende gemeenten voor: Delft met 30,60 overledenen, Dordrecht met 24,15, Gouda met 53.54, 's-Gravenhage rnet 22,67, Leiden met 34,63, Rotterdam met 28,40 en Schiedam met 21,42. De Rijnlode bevestigt het bericht, dat de heer S. van Veizen te Alfen a,d. Rijn, zich niet weder voor eene candidatuur voor de Kamer beschikbaar zal stellen. De heer TV. J. Geertsema, lid der ontbon den Tweede Kamer voor het district Enschede wenscht om gezondheidsredenen zich bij de a.s. verkiezing niet weder verkiesbaar te stellen. {Fad) Het Handelsblad is van oordeel, dat bij de verkiezing van eene nieuwe Tsveede Ka mer de vraag niet kan luiden svóur of tegen de kieswet-Tak", maar »voor of tegen grondwetsherziening". De W. R. Ct. ziet in liet denkbeeld ran bet HU. wel veel aanlokkend», maar gelooft niet, dat het voor 't oogenblik groote kans op verwezenlijking aanbiedt. Ofschoon voorstan der van uitgebreid kiesrecht, kan zij niet liet ostracisme toepassen op allen die niet met hart en ziel de inzichten van minister Tak deelen. De Standaard meent, dat nu de K> Regentes over het bezwe r' verschillende uillegging sproot, is heengestr hare beslissing mo' De Tijd wil doen luiden»vo- zigde wetsontweq De Amsterdamir oordeel, dat men bi_ letten op partijen, m. de candidaten uitbrei willen voor de werklif Aaa de vereenigingr i. »Radicalen Bond", is door m dien bond het volgende schrijve In de aluemeene vergadering, bi np Maandag 20 Maart a.s., des midda in het gebouw »Odéon", Singo! bij he. plein te Amsterdam, zal het volgende voo( het oordeel der afgevaardigden worden ondervv pen Het bestuur van den «Radicalen Bond" te mach tigen tot uitvaaidiging van een manifest, waarbij den geestverwanten de volgende gedragslijn voer de aanstaande verkiezingen wordt aanbevolen lo. als eenig punt wordt op het verkiezings program geplaatst: Onmiddehjke uitbreiding van het kiesrecht in den geest en naar de bedoeling van het inge trokken weisontwerp. 2o. Geen candidaten worden gesteld, die niet onvoorwaardelijk instemmen met het sub lo genoemde of die A op grond van bezwaren, aan de grondwet ontleend, de kiesbevoegdheid willen onthouden aan hen die kostelooze geneeskundige liulp ont vangen van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur B den leeftijd voor de uitoefening der kies bevoegdheid willen stellen boven 23 jaar; C hunne stem voor hetvvetsontweipafhanke lijk stellen van het opnemen der rchrijfproef onder de kentcekenen van geschiktheid en uiaat- schappelijken welstand of van eene bepaling, waarbij zij, die wegens onvermogen hunnen aanslag in de directe belasting niet hebben vol daan, van liet kiesrecht worden uitgesloten. Door de »Sliedrechtsche ICiesvereeniging" is verzonden, als telegram, aan H. M. de Regen tes ïDe Sliedrechtsche Kiesvereeniging ge voelt zich gedrongen, Uwe Majesteit met den diepsten eerbied kennis te geven, dat ztj zich ten zeerste verheugt in Uwer Majesteits be sluit tot ontbinding van de Tweede Kamer der Staten-Generaal.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2