Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Onilerwij s. Armenzorg. Visscher j. Voorts werd met algemeene stemmen op na aangenomen de motie: jDe Sliedreclitsche Kiesvereeniging, zich handhavende op het standpunt van 1891 door de Libei aie Unie ingenomen, spreekt nog maals als hare meening uit, dat kiesrecht- uitbreiding, zooxer de grondwet toelaat, de eerste eisch is tot blijvende verbetering van politieken toestand". Te Utrecht is eene vergadering gehouden, bijeengeroepen door een comité van voorstan ders der kieswet-Tak. Daar in voerden liberalen, radicalen, sociaal-democraten, anti-revolution- nairen, Roomsch-katiiulieken en werklieden, als zoodanig liet woord. Ook een tegenstander van uitbreiding van kiesrecht deed zijn stem hooren, maar ook hier weder gebruikte men als tegen-argument gestamp, gesis en gefluit. J)a volgende motie werd aangenomen «De groote openbare volksvergadering, op deu 19n Maar t in Tivoli te Utrecht gehouden, bijeengeroepen door een comité waarin alle politieke richtingen in den lande zijn vertegen- wooidigd, spreekt hare afkeuring uit over de houding van de leden der Nederlandsche Volksvertegenwoordiging, die den minister- Tak van Poortvliet hebben gedwongen de aanhangige kieswetsontwerpen in te trekken brengt hulde aan de standvastigheid van den minister Tak, en aan H. M. de Koningin- Regentes die door het ontbinden der Tweede Kamer der Staten-Generaa 1 het Ned. volk, voor zoover het door de kiezers vertegen woordigd wordt, in staat heeft gesteld zich beslist uit te spreken voor of tegen finale kiesvvetuitbreiding 1,11 bij de aanstaande verkiezingen ondubbelzinnig zal zijn usstrijd alleen zal gevoerd kiesrechtuilbreiding en werkman". gehouden vergade- jreeniging «Burger- legd »ter bespreking nd des lands", waren Het bestuur droeg or mg «Burgerplicht", at 's lands beiang d r i n- dat de aanstaande Tweede spoedig mogelijk een .rp op denzelfden breeden grond- aitbreiding, als het door de regee- getrokkenontwerp behandeleen aan- n e. besluit bij de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer slechts candidaten te zullen stellen, die, onder iustcmming met het pro gram der vereeniging, die zienswijz.- zijn toegedaan". Deze motie werd na langdurige bespreking door zitten en opstaan met groote meerder heid aangenomen. Slechts een 20-tal rezen van hunne zitplaatsen op. De voorzitter deelde ten slotte mede, dat het bestuur gemeend had, tot den minister van binnenlandsche zaken, den heer Tak van Poortvliet, de vraag te moeten richten, of deze, onder de buitengewone omstandigheden van het oogenblik bereid zou zijn, eene can- didatuur der vereeniging «Burgerplicht" aan te nemen. De minister heeft, blijkens mede- deeling van den voorzitter, daarop geant woord dat hij geene candidatuur engeene benoeming verlangde, maar dat hij, indien hem door deze vereeniging eene candida tuur werd aangeboden en deze door het votum der Amsterdam- sche kiezers werd bezegeld, be reid zou bevonden worden haar aan te nemen. Deze mededeeling werd met luid en lang durig applaus begroet. De oudste ingezetene der gemeente Rotter- dam, de weduwe J. J. Buquetgeboren Martïnetta Tam, herdacht Dinsdag haar 101e verjaardag. De krasse oude vrouw, die, uitge nomen het gehoor, dat haar eenigszins begeeft, in het volle bezit van hare zintuigen is, zag zich Dinsdag omi ingd door hare talijke kinde ren, aanbehuwd- en kleinkinderen tot in het vierde geslacht. Bij voo! keur verhaalt zij van den tijd van keizer Napoleon in het begin dezer eeuw, een tijd, die door zijne ingrijpende gebeurtenis sen den diepsten indruk op haar maakte. Gisteren werd te 's-Gravenbage in het mi nisterie van waterstaat, handel en nijverheid aanbesteed lo. het verbreeden en verdiepen van het groot scheepsvaarvvater in het Scheur, boven en heneden Maassluis, voor de ver- betei ing van den waterweg langs Rotterdam j naar zee; begrootingf 61,000.Laagste inschrij- j vers A. Volker Lz., te Sliedrecht, en P. A. Ros, te Goikum, voor f48,800; 2o. de uit voering van baggerwerk in liet vaarwater der Koningshaven te Rotterdam begrooting f 0 56 per M3. Laagste inschrijvei s A. Volker Lz., te Sliedrecht, en P. A. Bos, te Gorkum, voor fü.53 per M\ Te Barendrecht zijn wederom 2 nieuwe pokkeniijders. Op het oogenblik zijn in 5 ge zinnen nog 9 lijders. De ziekte wordt voort durend goedaardiger. Zondagmorgen hield de Amsterdamsche onderwijzers-club voor drankbestrijding een vergadering in «Ons Huis", waar de volgende stellingen verdedigd weiden, achtereenvolgens door de h.h. F. A. Gertenbach, R. Batenburg en Th. W van der "Woude. 1. liet is goed voor onszelf, afschaffer of ge heelonthouder te zijn. 2. De invloed van het alcoholgebi uik op de maatschappelijke toestanden is zoo groot, dat een drankstnjd moet gevoerd vvoide». 3. Zal de dtaiikstnjd doe! tieffen, dan moet door hel in toepassing brengen van de lenze «niet diinken, niet schenken" de openbaie mee ning zoodanig gelold worden, dat zij zich ver- klaait voor verbndsvvotten. De vergadering werd bijgewoond door een 40-tal onderwijzers en onderwijzeressen. In den aanvang werd o. m, meegedeeld, dat de achtste club was opgericht te Monnikendam met 6 leden, en den vorigen avond te Utrecht, na een vergadering, waarin de heer Batenburg sprak, de negende met 46 leden- De heer M. G. Stokvis, te Amsterdam, be weert ook, dat de onlangs beproefde uitvin ding van den lieer Verloop, om treinen onaf hankelijk van den machinist te doen stilstaan, ontleend is aan zijne uitvinding, beschreven in eene brochure (verkrijgbaar bij den heer O. van Twisk, Runstraat 23, Amsterdam). De zoon van bovengenoemden heer, de heer A. Stokvis, is bereid in een openbare of besloten vergadering debat te voeren over het goed recht van den uitvinder. De 19-jarige Mellema te Winschoten, die den lsten Februari drie schoten uit een revol ver op zijn vader loste en ten opzichte van wiens geestvermogens.reeds een geneeskun dig onderzoek werd ingesteld, is uit de ge vangenis ontslagen. Hij is ontoerekenbaar verklaard. Het landgoed «Prezikhaafgrenzende aan den vogel- en plantentuin te Velp, is voor krankzinnigengesticht bestemd. Aan het hoofd daarvan komt, volgens Qelria, te staan dr. Jelgersma, thans geneesheer op Meeren- berg. Te Velden is uit de Maas het lijk opgevischt van een onbekend manspersoon, dat reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeer de en vele wonden vertoonde. Bij de schouwing van het lijk is gebleken dat de wonden hierdoor veroorzaakt moeten zijn,dat het lijk tij;',ens het drijven met scherpe I voorwerpen in aanraking was gekomen. Uit de papieren, op het lijk gevonden, is gebleken, dat de verongelukte zekere Guillaum Cartel, schipper uit Luik, was. Vrouw H. Ode stiefmoeder van het te Hengelo onder verdachte omstandigheden ge storven mei«je, is gisteren uit vrije beweging uit Duitschland teruggekeerd. Zij werd on middellijk in verhoor genomen, doch er wer den geene bewijzen gevonden dat zij schuld heeft aan den dood van het kind; zij moest dan ook weder op vrije voeten gelaten worden. Vrouw O. heeft de openbare meaning zeer tegen zichdit bewijst natuurlijk niets, doch hel is een feit dat het ovei leden meisje vaak op ergerlijke manier door lmar mishan deld en verwaarloosd is geworden. Inmiddels moet thans liet onderzoek van den inhoud der maag afgewacht worden. 's-Gravenhagc. De gemeenteraad heeft de door Delfland geèischte vergoeding voor verkleining van Delflands boezemopponlak, in verband met de lioleeiing in 't nooufwcsielijk deel der gemeente, toegestaan, en berust in de voorwaarden, door dijkgiaaf eu hoogheem raden van Deliland gesteld aan vergunning voor grondroeiiug in de/eeweiing te Scheve- ningen, enz. Gorinchem. In eene talrijk bezochte vergadeiing van de liberale vereeniging «Alge meen Belang" tiad Dinsdagavond mr. J. A. Visser op, om te spreken over den staat kundigen toestand. De gedragslijn van minister Tuk scherp afkeurende, betoogde spreker, dal de intrek king der kiesrechlüntwerpen, na de aanneming van bet amendement-De Meijier, niet in het belang van het land, en dat de Kameront binding niet voldoende gemotiveerd en dus niet gerechtvaardigd is. De meening van den heer Visser weid be streden door de heeren R. Kuipers en L. I Noorduyn, die overigens hulde bi achten aan de welsprekende rede van den inleider. Op 18 Juni as. (Waterlooriag) zal door de hai momevereeniaing «Concordia" te Vlaai dingen een gioot muziekfeest geeeven woiden, waaraan verbonden is een concours. Aiie fanfare-gezel schappen in Ne Ierland zullen tot deelneming vvor- den uitgenoodigd. De prijzen voor liet concours zullen bestaan in zilveien en veiguld zilveren medailles, terwijl alle deelnemende gezelschappen een fraaie huiinnetingsmedaille ontvangen, boven dien zal onder alle gezelschappen een cornet a piston verlont vvoideti. Voor de juiy voor het concours zullen man nen van naam op muzikaal gebied in en buiten de provincie worden uitgenoodigd. Do commissie tot uitvoering dezer plannen is reeds samengesteld. Het a-tapella-kooT van den heer De Lange heeft Dinsdag ook ie Utrecht, in de St.-Pieters kerk, «de Passie v n Qbrecht" gezongen, met welk gevolg blijkt wel uit het volgende ge deelte van emie besj'.okmg in het U. Dit keuikoor, geïnspireerd door Daniel de Lange, veiricht 'nderdaad wonderen; wonder schoon van klank, een fijn berekende ryihmus, een naklank /onder weerga. Wij weten met wat het meest te vermelden valt, - Het Amster- damscli d capella-koor is eem'g, en groot is de aanvoerder door kunstsmaak en bekwaamheid. Prof. Klaus Groth, de welbekende Duitsche dichter, zal den 24n April zijn 75en verjaardag vieien. De vereeniging van letterkundigen te Kiel maakt toebereidselen tot een feest te zijner eer. Een consortium van Belgische reeders opent een nieuwen stoombootdienst van Antwerpen naar West-Afrika, meer bijzonder naar hetKongogebied. Te Berlijn is men weder een opzienbarend v/oeketproces wachtende. De voornaamste schul dige is een bankier, die den schoenen naam Tieuherz (Trouwhart) draagt. Er moeten onge- I veer vijftig zeer aanzienlijke personen, o. a. ook een hooggeplaatst officier, prins H., betrokken zijn bij deze zaak. In Pruisisch Stlezié en in Bohemen is veel sneeuw gevallen, waardoor op verscheidene spoorwegen liet verkeer gestremd werd. Bij het verongelukken van een reddingboot op de westkust van Jutland is dezer dagen ook de visscher Lars Kruse verdronken, die jarenlang met heldenmoed deelnam aan de pogingen tot het redden van sclnpbienkelingen op die gevaarlijke kust en die een zoo groot aantal menschenlevens heeft gered als slechts weinige andeien. Hij was door HolgerDraclimanns boek Lars Krusc en door liet penseel van verscheidene schilders ver buiten zijn land bekend en in het bezit van leddingsmedailies van alle natiën. Men maakt te Rome groote toebereid-mlen voor feestelijkheden ter gelegenheid van iiot geneeskundig congtes aldaar. Daai loe hebnoten een feestelijke ontvangst van de congresleden door het gemeentebestuur op het K.ipUmd, een archeologische tocht door het oude Rome, roeivvodsii tjden, een oloemenciuso. oen feestmaal bij de wairno bronnen van Caiaralla enz. Verscheidene Rometnsclie datnes hebben zich veteondigd tot oen comité, dat zich ten doel stelt de dames der congresleden bet vei blijf m de «eeuwige stad" zoo aangenaam mogelijk te makelt. In de stnt'»n At kansas en Noord Texas hebben weder lievige oikanen gioote vei woesting en ongelukken veroorzaakt. Twintig wencellen kwa men om het leven en ongeveer honderd weiden gewond. De stad Etneiy, in Texas, is bijna geheel verw oe-t. Te Shanghai (Olnna) is Zaterdag het eerste stoomschip met pettoleiim aangekomen. De oveilieid vei/et zich echter legen hot aan land biengen van de lading. De hulp van veischeidenc vieemde consuls is mgeioppen om dat door te drijven. Door de afdeeling sRotteidam" der Neder!, maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde zal blijkens de in dit nummer voorkomende ad- veitentie van Zaterdag 24 tot en met Dinsdag 27 dezer m de societiet I llai monu;" (Doelen) eene tentoonstelling gehouden worden van plan ten, bloemen, bol- en knolgewassen, buuquet- ten enz. Wegens de groote inzendingen ook tut het buitenland belooft deze tentoonstelling zeer be langt ijk te zijn. In het vmege vootjuar zal Floia in al haar pracht ju ijken. Bloeiende Rhododeridrtmis en lozenstatnmen o. a. zul men er kunnen bewondeien. Bovendien worden de zalen des avonds electiisch verlicht en hebben Zateidug- en Zondagavond concetl-promenaden plaats en Maandag matinee musicjle. Tot onderwijzer te Ov-rsclne is benoemd de heer J. C. Iuimerzeeh De commissie te Amsterdam voor «gratis brood" heefi bekendgemaakt, dat zij in de voor gaande 13 weken van dezen winter aan behoef- tigen heeft uitgereikt 175,177 potties koffie en brood, en dat zij hare inrichting aan den Singel aanstaanden Zaterdagnamiddag zal sluiten. Gistel en is door het burgerlijk armbestuur te Ridderkerk eene extia uitdeehrig ge laan van spek en bruine boonen. De kosten hiei van zijn voldaad uit het legaat groot f500 door den heer J. C. Bos, lid van den laad aldaar, onlangs overleden, aan het burg. armbestuur vermaakt, en int eene bijdrage van eene uitvoering der sociëteit. De directeur der weesinrichting te Neerboscb ontving door tusscbenkomst van den heer Luyks te Rotterdam van eene weezenvuendin aldaar een gift, groot f 900, alsf 300 voor de ver betering der weeshuizen, f300 voor de voltooiing van hst ziekenhuis en f300 voor bet onderhoud der weezen. Ook uit Amsterdam ontving hij van een onbekende f300 voor genoemd gesticht. Ten behoeve der bedelamsstichting, welke te Beekbergen za) worden opgelicht, is door de «Vereeniging tot christelijke verpleging van bede laars en landloopers", aldaar aangekocht de boerderij «liet Hoogeland" en liet daarbij gelegen plaatsje v«n de wed. Van de T., te zamen groot ruim 17 HA. VLAARDINGEN. Gisteren kwamen alhier van de beugvisscherij binnen 2 schepen, te zamen aanbrengende 28 ton visch en 2 ton leng. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 57 winterzal- men, die voor f 1.45 tot 1.75 per t/s kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 6 elften.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3