Gemengde Berichten. Koloniën. Post en Tefegraphie, saamgestroomde menigte dat- de rouwvlag uit het gebouw zou worden gestoken en toen dit niet spoedig geschiedde, klom een persoon met een ladder op het balkon der eerste ver dieping en bevestigde daar eene zwarte vlag. "Voor de nationale opera ging het eveneens onstuimig toe. De menigze eischte de sluiting van het gebouw en het uitsteken der rouw vlag, aan dien eisch kracht bijzettende door het vernielen der gaslantaarns en venster ruiten. De politie wist ten slotte de orde te herstellen. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans gelast dat, ter voorkoming van verdere ongeregeldheden, op den dag van Kossuths begrafenis de koninklijke schouwburgen zul len gesloten zijn. Kossuths familie heeft de leiders der ver schillende partijen in de Hongaarsche Kamer per telegraaf uitgerioodigd de begrafenis van Kossuth niet te maken tot een twistpunt in de Kamer, maar alleen zoodanige voorstellen te doen, welke met eenparige stemmen kuu- uen worden aangenomen. De Hongaarsche minister-president Wec- kerle heeft verscheidene maatregelen voor gesteld, waardoor sympathie voor Kossuth betoond wordt. Hij weigert echter toestem ming te geven tot eene nationale begrafenis. ZffllSlEUHD. Dr. Carlin, secretaris van het departement van buitenlandsche zaken, iieeft geconstateerd, dat er in Zwitserland op de elf inwoners een vreemdeling inwonend is, eene verhou ding, die zich in geen anderen Europeeschen staat voordoet. In het kanton Genève bestaat Va der bevolking uit Franschen, die er zich hebben nedergezet en geen Zwitsersche bur gers zijn geworden. Ter voorkoming van daar uit voortvloeiend mogelijk gevaar acht hij het noodig, de verkrijging van het Zwitsersch burgerrecht gemakkelijker te maken. ITALIË. In den loop der beraadslagingen van de commissie der Kamer, belast met het onder zoek der fmancieele voorstellen van den mi nister Sonnini. heeft een der leden, de heer Capelia, in tegenwoordigheid van den minister verklaard, dat hij zeker meent te weten want hij had het uit eene goede bron dat de Duitsciie keizer met genoegen de militaire uitgaven van Italië zou zien verminderen, want de verbetering van den oeconomischen toestand der lands zou juist het vertrouwen der bondgenooten op Italië verhoogen. De Hiformahet welbekende orgaan van den heer Crispi. den toestand tusschen Frank rijk en Italië nagaande, geeft den wensch te kennen, dat men op het verleden terugkome. Eene goede verstandhouding ten aanzien van heider handelsbetrekkingen komt het blad niet onmogelijk voor. Men heeft slechts het voorbeeld te volgen van Rusland en Duitsch- land, die ondanks het drievoudig verbond een handelstractaat gesloten hebben. Het blad geeft verder te kennen, dat er vele redenen pleiten voor eene toenadering tusschen Italië en Frankrijk. Op een fee-tmaal te Sienna, den 20sten dezer gehouden en waarbij de minister van oorlog tegenwoordig was, hield deze eene rede, waarin hij verklaarde dal zijne taak hem niet weinig verzwaard wordt door de noodzake lijkheid, om rekening te houden met den financieelen toestand des lands. Hij zal even wel zijnen plicht om Italië's krijgsmacht op goeden voet te houden nakomen, want zij is het behoud van den vrede, van de orde in het binnenland en het bolwerk van de een heid des vaderlands. T R K IJ E. De sultan heeft aan het Britsche comité tot het doen van wetenschappelijke onder zoekingen in Palestina voor den tijd van twee jaar vergunning Terleend tot het doen van opgravingen te Jeruzalem. EGYPTE. Een bericht uit Ka'iro meldt dat de aan hangers van den mahdi tot in de nabijheid der Egyptische voorposten zijn opgerukt en zich tot een aanval der troepen van den khe- dive gereedmaken. Ook langs den noordelijken oever van de Nijl verzamelen zich sterke troepen derwischen, welke men vreest dat na afloop der Rhamadan-feesten de bronnen van Murat zullen aanvallen, die door bevriende Bedouinen verdedigd worden. Te Ivaïro is men zeer verontwaardigd over de wetgeving der Fransche regeering om hare goedkeuring te hechten aan de voorstellen tot conversie der Egyptische schuld teneinde de belangen der Fransche fondsenhouders niet te schaden. AMERIKA. Het gerucht loopt in New-York dat presi dent Cleveland ernstig ziek is. De commissie voor buitenlandsche zaken uit den Senaat der Yereenigde Staten over weegt een nieuw verdrag met China om de wet-Scott in te trekken en aan de Chineezen, onder eenigszins beperkende voorwaarden meer toegang tot het gebied der unie te geven. Volgens raming zal het tarief van invoer rechten, zooals dat thans nog beslaat, een batig saldo opleveren van 30 millioen dollars. Aan de Hew-York Herald wordt uit Rio Janeiro gemeld, dat president Peixoto de besluiten van 1833 en 1861 weer van kracht heelt verklaard, waarbij de regeering wordt gemachtigd, alle personen, hetzij ingezetenen of vreemdelingen, die direct of indirect aan een opstand hebben deelgenomen, zonder vorm van proces terecht te stellen. Uit Buenos-Ayres wordt van 22 dezer ge meld De staat Parana ontwerpt eene leening om de omwenteling te steunen. De Mello heeft zich in de buurt van Paranagua meester gemaakt van een schip, dat, met oorlogstuig geladen, uit Argentinië kwam en voor Peixoto bestemd was. De voorloopige regeering te Desterro heeft Anibal Folcau als haren diplomatieken agent naar Europa gezonden. De Portugeesehe oorlogsschepen Mindello en Albuquerque zullen Kaap Veit aandoen, tot het in ontvangst nemen van instructiën hoe zij met de aan boord zijnde Braziliaansche opstandelingen moeten handelen. It! de haven van Santander heeft in het wrak van de Machicao opnieuw een dyna- mietontploffing plaats gehad, waardoor 10 personen gedood en 27 gewond zijn. De autoriteiten hebben hulp aangevraagd uit de naburige steden. Door de ontploffing is de telegraphische gemeenschap verbroken de opgewonriendheid is groot. Men schat de hoeveelheid dynamiet, die zich in het wrak bevond, op 4000 KG. Het Chineesche ministerie heeft collectief ontslag genomen. In Uruguay is de heer Idiavte Borda, candidaat dor regeering, thans tot president gekozen doch eerst na niet minder dan zeven en twintig stemmingen. ■Vier weken geleden is een der apostelen van het Mormonendom, Julius Billeter, uit Utah, in Pruisisch Silezië aangekomen en heeft nu in de gemeente Meilendort de meerderheid der ingezetenen zoodanig «bekeerd", dat er eene landverhuizing in massa naar Amerika wordt georganiseerd. Het is zeker niet algemeen bekend, dat de Chineezen zelfs aan hunne kanonnen offers bren gen. Zulk eene offerplechtigheid had naar de Qst Asialische Lioyd mededeelt onlangs plaats op last van den brigade-generaal en de hoofdofficieren der regimenten, dte in Tschinki- ang garnizoen houden. Voor de monding van elk kanon op den vestingwal wet d een varkens kop, eene levende kip en eene groote visch ge plaatst; de officieren knielden neder en smeekten de geesten, die de richting der vuurmonden bestu ren, hen in den krijg te helpen, opdat de kogels steeds het doe! zouden treffen, het kanon niet zou springen enz. Na deze plechtigheid werden de kanonnen geladen en afgeschoten de offer dieren werden door de lading weggeblazen en waren thans, naar de meening der Chineezen, op de tafel der geesten aangeland. Iets over Wijma's schoolboekjes. De heeren Sander en Van Schie hebben aan Wijma's nagedachtenis regelen gewijd, om hem te huldigen als menseh, als patroonde heer Sander heeft hem in algemeene uewoordingen ook herdacht als schrijver van uitstekende school- literaluur. Het is daarover, dat ik verlof vraag in dit blad, schoon het geen schoolblad is, iets waardeerends te zeggen, al was het alleen maar om te doen zien, dat het schrijven van school boekjes, van boekjes voor kinderen, waarin Wijma's groote verdienste stak, een zeer bijzonder werk, en zeker, zooals men allicht zou denken, niet uitsluitend het werk van schoolmeesters is, school meesters n.l. in de stereotiepe beteekenis, die sommigen aan dit woord hechten. Het groote publiek leest wetenschappelijke boeken, romans, novellen, essais, verzen enz., maar de schoolliteratuur ontgaat voor een deel zijn aandacht. De waardeering, die middelmatige literatuur voor volwassenen ondervindt, zou vaak veel beter besteed zijn aan het eigenaardige werk van hem, die voor kinderen schrijft. Want goed te schrijven voor kinderen is eene buitengewone kunst. En onder hen, di» in ons land schoolboeken vervaardigd hebben, zijn er velen, die hunne verdienste hebben, door den arbeid aan hunne boekjes besteed, door de gewild-paedagogische geschiktheid van de door hen vervaardigde lec tuur, maar weinigen waren er, die 't deden zooals Wijma. Een verhaal, dat een kind behaagt, zal dit doen door de charme van een kinderlijk- meevoelende persoonlijkheid, die men terugvindt in den klank van den als een kinderstem nuan- ceerendan volzin, doordat het de fantaste van zoo'n kleinen lezer door zijn vinding bekoort. Wijma verstond die kunst. Zijne boeken zullen de kinderen nooit vervelen. Hij heeft geschreven voor allen, die da lagere school bezoeken, voor zesjarigen zoowel als voor veertienjarige!"»} en men kan niet nalaten, die lesjes te bewonderen, om den geduldigeri arbeid, die zijne boekjes zoo veelzijdig maakt, om de curieuse vinding, waar door zijn verhaaltjes zoo amusant worden voor de jeugd. Zij genieten er ten volle van, als men ze hun voorleest. Maar om de eigenaardige ver dienste van Wijma in 't licht te stellen, moet men vooral lezen, wat hij schreef voor zeer jonge kinderen, kinderen van zes of zeven jaar. Bijv. dit Niet vertellen, hoor ilk weet wat," zei Ida tegen haar zusje. «Nu, wat dan?" «Kom hier, ik zal het aan uw oor zeggen, want een ander mag 't niet weten. U wil ik het wel zeggen, tnaar niet vertellen, hoor!" «Nee ri ik zal het niet vertellen. Wat is het dan V «Morgen, als ik jarig ben, krijgen wij wat heel lekkers. Ik heb het moe aan de meid liooren zeggen die moet het gaan bestellen. Wij krijgen, ja, wat raadt gij «Zeg het liever maar," >Wij krijgen wij krijgen appelbollen Heerlijk heDat hadt gij niet gedacht, wel Maar niet vertellen, hoor 1" Misschien zullen sommige lezers, die de krant op hun kantoorkruk lezen, dit flauw vinden en hunne zaken belangrijker. En toch is het een soort kunst, al heeft het niets te maken met natura listisch impressionisme, met sensitivisme, sym boliek of egotetisme, of welke nuance der moderne uiting. Maar wie in 't accent van een kinderstem de verrukking van een blij-levende kinderziel kan waarnemen, die zal het heel mooi vinden. Het aanhalerige van de kleine vertelster, de verrukking in de afwisselende intonaties van de kinderstem, die men hoort bij 't lezen, de span ning, die stijgt, tot ten slotte da mededeeling, van wat tocli wel de begeerde lekkernij is, plaats heeft gehad, dat alles is natuurlijk en fraai weer gegeven. Laat het maar eens aan een kind iezen. Ce zult dan zien, hoe het de actie in het ver haaltje deelt en meeleeft. En zoo vindt men UI van schetsjes in zijn boekjes. Ofschoon ik er overigens mijn werk niet van maak, den menschen lievigheidjes te zeggen omdat ik achter bet voorgewend-mooie en het uitgestald-nobele van hunne daden vaak heel Jeelijke roerselen verborgen weet, ik ben overtuigd, dat hij, dien wij uiterlijk kenden als een strak, weinig beweeglijk man, inwendig een warm-Ievend mensch was, die ongeschonden bezat het argelooze en blijde, bet naïeve, dat men bij heel kleine kinderen vindt, dat bij de meeste groote menschen tot hunne schade verwoest is en dat men bij kinderen, als zij grooter worden, met pijn-doende zekerheid langzaam ziet ver dwijnen. Maar Wijma" bezat het, hij heeft 't behouden, en den afdruk er van vindt men tot in zijn laatste boekjes voor kinderen. H. B. Hartog. Padang, 21 Februari. Aan de Sum.-Ct. werd den 15n uit Kota-Radja geseind Imam Ateng, vergezeld van zijne volgelingen, is met medeneming van 100 geweren en ammu nitie, waaronder 30 achterladers, naar den vijand overgeloopen, bij welke gelegenheid twee soldaten van Tjot-Rang werden gewond. Eene colonne, bestaande uit twee compagnieën, artillerie en anbuiance zijn onmiddellijk uiigerukt om den vijand, die zich in den omtrek van Tjot-Rang genesteld had, van daar te verjagen. Volgens de ingekomen berichten zijn de onzen er in geslaagd het doel te bereiken. Eene militaire patrouille werd nabij Kota-Pasir, bij Melaboeh, door een Atjehsche bende met de klewang uit een hinderlaag besprongen, waarbij de luitenant Van der Moolen vijf wonden opliep en twee minderen meer of minder ernstig werden gewond. De patrouille hield echter dapper stand en greep den vijand met de bajonet aan, zoodat de Atjehers op de vlucht sloegen, hunne dooden en gewonden medenemende, doch in do over haasting zeven dooden, vijf gewonden en veie wapens achterlatende. Naar het Bat. Nbld. verneemt, wordt een be zoek verwacht van een Chineesch eskader, dat uit vijf groote schepen en twee adviesjachten bestaat, en thans te Manilla is. Voor 1894 is aan de maatschappij tot natuur kundig onderzoek ten behoeve van de reis naar Borneo een subsidie van f10,000 toegekend. Batavia, 23 Februari. Uit Soerabaja wordt dd. 22 dezer geseind De heer Eijsseil, redacteur der Soerabaja Crt,, is door den raad van justitie schuldig verklaard aan smaad jegens openbare ambtenaren in een gedrukt en verspreid geschrift gepleegd en des wege veroordeeld tot eene maand gevangenis. De bedoelde smaad werd gepleegd in de Soerabaja-Crt. tegen den vorigen president en een paar leden der Weeskamer te Batavia. Volgens de Loc. heeft de gouverneur-generaal alle residenten op Java aangeschreven om de misbruiken op de landbouwondernemingen tegen te gaan en deze daartoe nu en dan te gaan bezoeken. Eenigen tijd geleden werd uit Djokdja gemeld, dat de resident Ketting Olivier ontslag wilde vragen. Thans bericht men van daar dat er geen quaestie van is. De Loc. meldt dat de inspecteur van het lager onderwijs Rosskopf ontslag uit 's lands dienst heeft gevraagd en in April met de Ardjocno naar Holland gaat. te se g{ te dr m so re ge dl ka je» mi ret int on in! inl tin f5 ov va) eer I gro slie 6 t Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de le helft der maand Maart, welke op schriftelijk verzoek aan het postkan toor alhier kunnen worden gereclameerd. G. Verkade Boskoop. Cools Rotterdam. Zandwijk Vlaardingen. Briefkaart. J. van de Poel 's-Gravenhage.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 10