Ontvangen: Een tensiescMeieiis ra Jezus. NIEUWE DESSINS S. VAN KATWIJK, MaciMe Beschuit- en nrooiafterij. ABSHAUBBIN'S OF BEIEN'S Tafelmessen, enz, Land- en Tuinbouw. Onder w ij s. Zeetijdingen. ADYEItTENTIEN. eene ruime keuze Ou don cu jon geit innnncnl yt en a iv- en We4e/ SMIT, Broersveld. pi Damrak 21, Amsterdam. Anti-Rheumatische Watten Er moeten te New-York en Brooklijn niet minder dan 1100 millionnairs zijn. Onder die rijken zijn er 120 die te zamen een jaarlijksch inkomen hebben van 100,000,000 dollars. (f250.000,000). Een Russisch reiziger, Nicolaas Notovitch, heeft in Thibet eene geschiedenis van Jezus ont dekt, die thans in het Fransch vertaald is. Notovitch hoorde in een klooster in Thibet, dat do Boed dhisten een profeet kenden, Issa genaamd, dien zij hoog vereeren. De geschiedenis van dezen profeet was te vinden in een handschrilt, dat bewaard werd in een verzameling heilige boeken in de kloosters van Ladak. De reiziger begaf zich op weg en kwam aan het klooster Heuris, wnar het handschrift zorgvuldig wordt bewaakt. Hij zond toen den Lama, den hoogepriester, allerlei cadeaux een horloge, een thermometer, een wekkerklokje, maar alles zonder gevolg. Eindelijk diende het geluk hem terwijl hij in de omirek" van het klooster paardieed, viel hij van zijn paard en brak zijn been. Hij werd door de monniken opgenomen en verpleegd en toen werd den zieke toegestaan, wat den gezonde geweigerd was. De hoogepriester las Notovitch het geheele handschrift, dat in de Pali-taal gesteld is, vers na vers voor, terwijl de Rus de vertaling van zijn tolk opschreef. Verkoi t luidde het manuscript aldus «Issa werd in Israel geboren. Zijne ouders behoorden Lt een buitengewoon vrome familie, die haar vroegere aardsche grootheid vergat om den Schepper te verheet lijken en Hem te danken voor de tegenspoeden, waarmede het Hem be haagde haar te beproeven. Van zijn kindsheid af predikte hij het bestaan van éen God. Toen hij meerderjarig werd, dertien jaar oud, trouwde hij niet, zooais de gewoonte was, maar vluchtte uit het huis van zijn ouders en trok met kooplieden naar Sindh. Toen hij 14 jaar oud was, bezocht hij Juggernaut, Rejagriha en Benares, waar hij de Vedas leerde lezen en begrijpen. Maar op zekeren dag oatliep hij den Brahmanen hij ontkende den goddelijken oorsprong van de Vedas en de vleeschwording van Para Biahma. Toen vluchtte bij voor de priesters naar den Gorotamiden, leerde de Palitaal en werd ingewijd in het zuivere Boeddhisme. Toen trok hij naar het westen, piedikende tegen den afgodendienst, kwam door Perzié, waar hij den godsdienst van Zoroaster bestreed, en werd ook van hier door de priesters verjaagd. Hij was 29 jaar oud, toen hij in Jndea terugkwam, waar hij aanstonds begon te piediken. De gioote naam, dien Issa zich maakte, maakte Pontius Pilatus bevreesd. Deze riep priesters en wetgeleerden bij elkaar, om Issa te veroordeelen, maar deze rechtbank verklaarde hem onschuldig. Issa ging voort tot het volk te sprekenhij leerde het onderwerping aan den keizer en eerbied voor de vrouw, maar de spionnen van Pilatus zonden verontrustende berichten over de opge wondenheid der menigte, zoodat de stadhouder Issa liet gevangennemen en pijnigen. Daarop werd hij naar het Sanhedrin gebracht, te gelijk met twee dieven. Ditmaal waren do getuigon omge kocht. Een hunner zeide tot Issa «Hebt gij niet verklaard, dat gij de koning van Israël zijt, toen gij zeidet dat de Heer des hemels u heeft gezonden om zijn volk voor te bereiden? Toen zegende Issa hem en zeide; sliet zal u vergeven worden, want wat gij zegt komt niet uit uw hart". Toen wendde Issa zich tot den landvoogd en zeide: «Waarom verlaagt gij u zelf en leert gij uwen dienaren te liegen, terwijl gij toch de macht hebt ook zonder dat een onschuldig man te veroordeelen 1 Toen werd de landvoogd zeer toornig en beval Issa ter dood te biengen, terwijl hij de beide dieven losliet. De rechters beraadslaagden met elkander en zeiden tot Pilatus «Wij willen niet de schuld op ons nemen van een onschuldigen man te veroordeelen en twee dieven vrij te spreken, wat tegen onze wetten is. Doe gij daarom wat u goeddunkt". Toen zij aldus gesproken hadden, gingen de priesters en wet geleerden heen en wiescheii hunne handen in een heilig bekken, zeggende: »Wij zijn onschul dig aan den dood van een rechtvaardige". Issa en de twee dieven werden gekruisigd, maar op den derden dag werd Issa's graf geopend en ledig bevonden. De serres der Rotterdamsche Diergaarde. Zooaii te verwachten is, zullen tijdens de Paaschdagen duizenden liefhebbers en kenners van bloemen en planten Rotterdam bezoeken. Behalve de tentoonstelling, verdient ook de dier gaarde door hen bezocht te worden. De directie heeft dan ook zorg gedingen hare serres een aanblik te geven, welke de bewondering van allen zal wekken. Met vei raising zal men zekor in het groote plantenhuis dien reusachtigen berg Azalea's aanschouwen met zijn duizenden bloemen in de prachtigste kleur schakeering. keurig gearrangeerd, waartusschen tevens hier en daar de goudgele trossen der Cytisissen den bezoeker vriendelijk tegenlachen. Ook de beide zijwanden der serre vormen een reusachtig bloembed. Aan den rechter vleugel wordt dit gevormd uit Azalea's Narcissen, Primula's en Cineraria's en aan den linkervleugel uit Seringen, Witte Narcissen en Polygala's, terwijl te midden daar ran nog menige zeldzame rijk bloeiende plant de aandacht trekt. De achterzijde van den Azaleaberg wordt ge vormd door een eenige collectie bloeiende Camelia's. Alzoo nadert men de rotonde of Palrnenkas. Werd het oog eerst getroffen door het lieflijke en de natuur, hier is het juist het grootsche en majestueuse dat met bewondering, ja met ontzag vervult, Reusachtige exemplaren van de Balrnti- um, de Todea, de Cyathea en tal van andere Palmen, die hoog in de lucht hunne waaiers breed uitspreiden, vonden daar een plaats. Yan verre lacht ons reeds de warme kas met haar rijke» schat tegen. Bij het binnentreden wordt het oog aangenaam getroffen door het beeld onzer lieve kleine Koningin, dat daar als de schoonste onder de bloemen een waardige plaats vond. Ook hier zijn nog een aantal reusachtige boomva rens, Cycadeeen en Pandamus, bijeengebracht, merkwaardig vooral ook omdat zij een blik ver oorloven in de voorwereldlijke vorming der planten. Te midden van tallooze verscheidenheden va rens verheffen zich hier ook eene groote collec tie rijk bloeiende Imanlophyllums, veie bloem dragende Strelitzia's, welke door hun eigenaar- digen bloemenvortn en fraaie kleuren de aandacht trekken, en tal van andere kostbare planten uit alle oorden der wereld bijeengebracht. In een ander deel van den tuin bevint zich de Victoria- serre met haar reusachtig bassin, waarin spoe dig de Victoria regia lmten troon zal innemen. Tal van andere waterplanten zijn intusschen reeds bezig zich op hare kooist voor te bereiden, teneinde haar in fraaien bloementooi waardig te kunnen ontvangen. Hier vindt men de schoons Papyrussen en de kostbaie Sobralia hier groeit de tabaksplant, de vanille, de koffie, een zeld zame collectie crotons, cactussen en een menigte andere der schoonste gewassen. Onder een he mel van rozen door betreedt men vooits den linkervleugel, van waar ons reeds de liefelijke geur der Vanda's met hunne prachtige bloemen tegenstroom!. Daar zijn inzondeiheid de brome- liaceeën en een rijke verscheidenheid Antnriiims bijeengebracht, terwijl in dm rechtervleugel, waar eveneens eene allee van rozen heenleidt, voor een waarde van duizenden aan orcliydeeën is bijeengebracht, welke als 't ware wedijveren door een rijken bloementooi tut bekroning van het geheel bij te dragen. Voorts bevindt zich daar een collectie Adiatitums als zeker zelden werd aanschouwd. Eindelijk mag ook de Prins-IIendrik-serre niet vergeten worden. Niet minder dan in de Pal rnenkas verbazen ons ook hier de geuren iiit het plantenrijk, waaronder verscheidene vruchtdra gende, als een Ficus Cooperi, verschillende pisangs en dergelijke. In den zijvleugel dezer serre zijn de Nephentes bezig hunne bekers te vormen, terwijl daar ook de prachtigste soorten van Anturiums zijn te aanschouwen, alsmede de cocos en tal van de merkwaardigste varens. In éen woord, de serres der diergaarde leve ren een aanblik op, welke in alle opzichten be wondering wekt. Tentoomtelliug van Planten enz. Omtrent de tentoonstelling van planten, bloe men, bol- en knolgewassen, gedurende de Paasch- dagen, vanwege de afd. Rotterdam der Ne- derlandtche maatschappij voor tuinbouw en plant kunde, in de sociëteit «Harmonie", aldaar, te houden, deelt men ons mede, dat de inschrij vingen in alle opzichten doen verwachten, dat deze tentoonstelling vele voorgaande zal over treffen. Onder meer is zeker de deelneming van de firma De Ghellinck de Walle, uit Gent, in de af- deeling azalea's; de talrijke inschrijving in de afdeeling bouquetten de prachtige aanblik, wel ken de afdeeling bol- en knolgewassen, door de artistieke etalage, belooft aan te bieden, dit alles pleit voor de goede verwachtingen welke men koestei t. Drie zalen, benevens de tuin, zullen door deze expositie worden in beslag genomen. De vergadering dor afdeeling Schiedam van den nBnnd van Nedeilandsche onderwijzers", gehouden op Donderdag 22 Maart, werd door den voorzitter, den heer J. de Wit, geopend met de volgende rede «Alvorens onzen seciotaris uit te noodigen, «de notulen van de vorige vergadering voor te «lezen, acht ik mij, als voorzitter dezer afdee- «ling, verplicht, een enkel wooid te wijden aan «de nagedachtenis van den lieer Wijma. «Nog in de kracht van zijn leven werd hij «plotseling aan de zijnen ontrukt, aan zijn gezin, «aan zijne talrijke vrienden, die hem hoogachtten «niet alleen om zijn kennis en bekwaamheid, «maar bovenal om zijn groote bescheidenheid «en humaniteit, 't Staat mij nog helder voor «den geest, van den tijd, dat ik alhier de nor- «maalschool bezocht, dat wijlen den heer Wijma «door iederen leerling de giootste achting werd «toegedragen, en zonder eenig machtsvertoon «zijn onderwijs in de meeste orde door ons «werd gevolgd. «Hoewel onze statuten de hoofden van scholen «van 't lidmaatschap van onzen bond uitsluiten, «toonde wijlen Wijma de grootste belangstelling «in ons streven. Toen ik enkele maanden ge ileden hem bezocht, om hem uit te noodigen «de lezing van don heer Ligthart bij te wonen, «trof het mij, met hoeveel belangstelling hij het «doel en streven der jongeren had nagegaan. ««Wat een strijd, wat een woeling, wat een genot, «nu te leven, vergeleken bij mijne jeugd", «waren zijne woorden. En ziedaar de man, wien, «na oen arbeidzaam leven, ieder gaarne eenige «jaren van rust had toegewenscht, woidt plot- «seling ons ontnomen. Zijn asscbe ruste in vrede!" Moge het zijnen b»trekkingen, zijnen vrienden tot troost strekken, dat ook in het gemoed der jongeie onderwijzers, met genegenheid en pieteit deze man zal hei dacht worden. Deze man, die ons, toen wij zijn onderwijs genoten, door zijne rustige, kalmeerende werk zaamheid. met sympathie en werklust bezielde. Deze strakke, ingetogen man, die, in weerwil van de groote diensten, die hij de scboollitera- tuur bewees, zonder aanstootelijke luidruchtig heid door hot leven gaande, vee! heeft gedaan en velen aan zich heeft verplicht. Op de voordracht ter benoeming van «ene onderwijzeres voor de handwerken in de gewone schooluren aan de kostelooze school no. 15 (hoofd de heer G. Leeuwenburg!)) te Rotterdam zijn geplaatst de dames G. van der Graaf aldaar, II. Mak te Schiedam en A. M. Bijning aldaar. Op die voor een onderwijzer aan de school in de Lange Torenstraat te Rotterdam is no. 1 geplaatst de heerL. Maltha te lioek-van-Holland. SCHIEDAM, 24 Maart. Zeilklaar Spruit, kapt. K. W. de Gruoth, naar Colchester. GIBRALTAR, 23 Maart. Gepasseerd Lydie (st.), kapt. J. Way, van Salonica naar Schiedam. Behanger en Stoffeerder, YLAARDINGElt DIJK. Ter Boekdrukkerij van J. WSIÉ wordt gevraagd een Me Jongen, eenigszins bekend niet platzetten, wordt <ie/ooevon>orschenen bekroonde I meewo uivavo aanbevolen van tleuf iled -Kaad l)r. Muller o\er met opirTvo voor ra tl i cal o ponezingv Na. o.jtvamr-vt van W) cent in post-1 ZPirok, toezending onder couvert. Ldmird Reedt, Braunschweig. ZAANDAK^CIIE TAFELBESCHUIT. HAACSCHE BESCHUIT. OKTBI.JTBESCIIUIT. ANIJSBESCHUIT. LAlïfiE en ZOETE BESCHUIT. BESCH UITHOLLEN. Eenige Bakkerij, waar alles dagelijks versch wordt geleverd Patent Hulldogr zijn met lood bevestigd, dus kunnen onmogelijk losgaan of vuil worden; zelfs niet als ze in kokend water gelegd worden. Hoofd-Depót: YTV. EBXESOT tfc Go., ■Tïoii \rng;p si'ïJI. prijscourant. Ook verkrijgbaar bij E. II. GABEL, Schiedam. Alle lichte rheumatische aandoeningen wor den na een kortstondig gebruik van de hersteld, alsof zij nooit bestaan hadden. Prjs 30 Ct. per pakje met gebruiksaanwijzing. Hoofddepot bij A. BREETVELT Az. te Delft' en verder bij J. Molenbroek, Boter- straat, Schiedam. 8ez. Willenis, Hoog straatbij deliotierd. Poort, Schiedam. Wouter Pleijsier, Vlaar- dingen. L. J. B. Gribbluig, Maas sluis. J. Krispijn, Maasland. A. Bos, lierkei. Iserief Zonen, 's-llage. S. J. G. Wüiff, drogist, West-Nieuwland, Rot terdam. J. H. Keiler Zoon, Rot terdam. A. van Wassenaar, Delfts haven. A. HeijmansOveisebie. J. van Dorp, Zoetenneer. C. VVeverhng, Charlois. P. KouwenliovenOud- Beierland.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 7