A°. (894. Zondag 25 en Maandag 26 Maart. N°. 8495. Derde Blad. KENiNISGEVING. Achtenveertigste .Taar^ans:. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER" J. ODÉ. BV KRAT: BOTBRSTB J AT, R 2 Bit cii| an tl s cli B e f c U t en. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. 0.10. Advertentieprijs: van t10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend. inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS -van Schiedam, Gezien het verzoek van A. VERINGMEIER om vergunning tot oprichting van een koper- en blikslagerij in het achterge deelte van het pand aan de Mansstraat alhier, no. 22, kadaster sectie L no. 769. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Doen te weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Vrijdag den 6den April a.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, voor liet tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23sten Maart 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. F K A N K R IJ K. De Portugeesche gezant te Parijs heeft thans het voorbeeld gevolgd van Frankrijks vertegenwoordiger te Lissabon. Hij is ver trokken en heeft het waarnemen der loo- pende zaken ovei gelaten aan den secretaris van het gezantschap. Wegens het gevangennemen van Ortiz zal de openbare behandeling van het proces tegen Etmle Henry eerst na verloop van vier a zes weken plaats hebben. Emile Henry houdt zich in de gevangenis bezig met het schrijven van gedenkschriften. De anarchist Ilamelin, die nPère Reinard" verkocht, is, nadat hij uit Brest gevlucht was, te Angers gevangengenomen. Eén anarchist werd Donderdagmorgen te Parijs gearresteerd, Bernard Brogois, wonende in de rue des Fourneaux. Men heeft een uit gebreide coi lespondentie en vele brochures ten zijnent in beslag genomen. Een zeer belangrijke brief, uit Engeland aan Ortiz gericht, maar aan diens moeder geadresseerd, is aan de post door de politie geopend. Over den inhoud wordt echter het geheim bewaard. Nog werden Ortiz' moeder en zijn maltresse gearresteerd door de politie, die daarenboven een belangrijke vangst deed in den persoon van een zekeren Roy, een schrijnwerker, in wiens woning tien dynamietpatronen en een pakje lonten gevonden werden. Ortiz is geconfronteerd met den heer Petit, een koopman uit de rue de Rome, en Beau- geat, controleur der tramway-maatschappij, die van een onbekende stokslagen ontvangen hadden om hen te beletten, tot de arrestatie van Henry mede te werken, onmiddellijk na diens aanslag op Terminus-hotel. Ortiz werd echter niet ais die persoon herkend. Weer eene bom aan den ingang eener kerk, ditmaal te Jallien, in het departement Isère. Zij werd daar nedergelegd, terwijl eene zendeling eene predikatie hield. De menigte werd opgeschrikt door den rook der lont. Allen zochten in overhaasting uit de kerk te vluchten. Door het gedrang werden een twin tigtal personen gekwetst, van welken eenigen zwaar. De bom ontplofte, toen de kerk reeds door allen ontiuimd was. Natuurlijk wei den ijverige nasporingen gedaan om den mis dadiger te ontdekken, maar men is hem nog niet op het spoor. BUIT 8 l' II I A N I). De Reichsanseiger maakt bekend, dat de thans vastgestelde rijksbegrooting sluit in ontvangst en uitgaaf op 1,280,536,069 mark. De uitgaven zijn verdeeld als volgt r gewone blijvende uitgaven 1,079,937,442, gewone voor eens 76,323,243, buitengewone 130,275,375 mat k. Volgens de Dantziger Zeitg. heeft de rijks kanselier Van Caprivi aan liet feestmaal, ter gelegenheid van den doop van het stoomschip Kronprinz Luitpoïd, gezegd Waar ik drink op de gezondheid des keizers, kan ik tevens bevestigen dat Z. M. het handelsverdrag met Rusland niet alleen heeft beschouwd als iets nuttigs uit economisch gezichtspunt, en even min alleen als een nieuwen waarborg voor den vrede, maar hij acht het mogelijk dat in de eerstvolgende eeuw een verbond der Europeesche volkeren zal noodig zijn en dat sommigen hunner niet sterk genoeg in zich zeiven zullen zijn om tegen alle gebeurlijk heden gewapend te zijn. De keizer gaat uit van de vaste overtuiging dat onze ontwikke ling in de toekomst zich niet zal bepalen tot de enge grenzen van ons vaderland, maar dat Duitschland zich ook zal ontwikkelen aan de overzijde van den Oceaan". De gemeenteraad te Dantzig heeft met algemeen» stemmen besloten, den rijkskanse lier Capiivi, in dankbare eikenning zijner verdienste ten opzichte der nieuwere han- delstractaten, het seereburgerreclit der stad" te verleenen. De Hamburger N'achrickten bevat een nijdig hoofdartikel, ten betooge dat hetFransch- Duitsch verdrag in zake Kameroen onder vorst Bismarcks bewind nooit gesloten zou zijn. Bedoeld verdrag toch is voor Duitsch land hoogst nadeelig en is een nieuw zich buigen voor het buitenland. BELGIE. De koning is gisterochteud ten 7i/aurete Brussel aangekomen. Ten '10 ure heeft hij zich naar de kerk begeven, vergezeld van de koningin, de prinses Clémentine, den graaf van Vlaanderen, den prins van Hohenzollern en de prinsessen Joséphine en Heuriette. Toen de koning in het paleis was terugge keerd, heeft hij den minister-president Beer- naert ten gehoore ontvangen, met wien hij een ondeihoud van bijna een uur heeft ge had. Ten een ure 's namiddags zal de koning de andere demissionaire ministers beurt voor beurt ontvangen. Eerst zal de minister De Burlet ten gehoore worden toegelaten. Vervolgens zal er een Kabinetsraad onder voorzitterschap des konings plaats hebben. als die geëindigd zal zijn, zal men om trent het lot van het ministerie ingelicht zijn. De Senaat heeft Woensdag de tweede lezing van het kieswet-ontwerp ten einde gebracht. liet ontwerp is aangenomen met 34 tegen 4 stemmen en 19onthoudingen links. ENWELANI). Gladstone heeft tot zijn kiezers een schrij ven gericht, waarin hij meedeelt, voortaan niet zoo trouw in het Lagerhuis te zullen kunnen verschijnen; hij geeft vei der een overzicht vau de groote politieke maatregelen der laatste veertien jaar; geeft als zijn over tuiging te kennen, dat de staatkundigen meer en meer hun groote redelijke verantwoorde lijkheid gevoelen, doch dat het grootste ïesul- taat niet bereikt zal worden vóór het Britsche rijk Ierland gerechtigheid zal hebben laten wedervaren Gladstone drukt zijn leedwezen uit over liet conflict tusschen de beide Huizen. De vrijzinnige vereenigingen hier te lande hebben besloten eene nationale inschrijving te openen, teneinde den heer Gladstone een bewijs te geven van hunne erkentelijkheid eu hoogachting. Aan eene deputatie uit den Londenschen graafschapsraad heeft de minister-president lord Rosebery Woensdag verklaard dat een nieuwe geest hel ministerie en de staatkunde des rijks veerde. ®Het Parlement houdt zich heden veel meer bezig met de verbetering van het lot der werklieden en belangrijke grondwettige veranderingen, maar de werk lieden moeten geen voorrechten vei krijgen ten koste der andere klassen. Wanneer niet gewerkt wordt om de wenschen, thans door de gansche publieke opinie in Engeland uit gesproken, te bevredigen, zoo zeide de minis ter, dan zal daar eenmaal eene ramp uit voort vloeien, ernstiger nog dan de oorlog heeft teweeggebracht." De eerstvolgende begrooting voor Imiié toont een tekort aan van 302 millioen ropijen. Een uit Uganda teruggekeerd Engelscb rei ziger meldt dat, sedert de onderdrukking van den opstand der Muzelmannen, de bevolking grootendeels is teruggekeerd en hare onder werping heeft aangeboden. Ook zijn de sol daten van Emin Pacha weer in dienst ge nomen. In liet gansche land heerschen thans rust en welvaart. De Londensche politie doorzocht Woens dagavond het huis van den Hoilandschen anarchist Sehageman. Zij legde beslag op exemplaren van de Roode Duivel en andere anarchistische papieren. OOSTENRIJK. Keizer Frans Jozef wordt Maandag a.s. te Abbazzia verwacht, waar hij een dag zal door brengen in het gezin van den Duitschen keizer. Volgens de Wiener Allg. Zeitg. zal het voorloopig handelsverdrag met Rusland, be palende wedeizijdselie behandeling op d'>n voet van meest begunstigde natie, binnen 48 uren gesloten zijn. Het zal van kracht zijn tot een definitief verdrag is tot stand geko men, waarover de onderhandelingen goed opschieten. Te Buda-Pest is thans uit alle woningen, zelfs uit die van Kossuths staatkundige tegen standers, de rouwvlag uitgestoken. Het dageiijksch bestuur van Buda-Pest heeft besloten aan Kossuth» familie de innige deelneming der bevolking te betuigen en eene commissie, met den vice-burgemeestet- aan het hoofd, naar Turijn te zenden om een krans op zijne kist te leggen. Voorts verklaart de gemeente Buda-Pest zich bereidde koMon der overbrenging van het lijk naar daar en van de begrafenis op zich te nemen en een standbeeld voor den grooten patriot op te richten, Het dageiijksch bestuur heeft eene subcommissie benoemd, welke tot het einde der begrafenis permanent zal zijn. Uit de aanzienlijkste ingezetenen van Buda-Pest, zonder onderscheid van partij, heeft zich een comité gevormd tot het inzamelen van gelden voor de oprichting van een Kossuth waardig gedenkteeken. De overbrenging van liet lijk van Turijn naar Pest is tot Maandag of Dinsdag uitge steld, daar tal van deputation uit Hongarije verwacht wotden. Kossuths zoon is naar Genua vertrokken om de opgraving te verzoeken van de lijken zijner moeder en zuster, teneinde ook die in Ilougaarschen grond te kunnen begraven. Zooals vei wacht werd, hadden Donderdag avond te Buda-Pest ernstige ongeregeldheden plaats voor de schouwburgen, die niet ten teeken van rouw gesloteu waren. In den natio- nalen schouwburg drong een troep studenten binnen, die de tooneelspelers dwongen de voorstelling te staken. Inmiddels eischte de

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 9