1894. Woensdag 28 Maart. IN0. 8496 Achtenveertigste .Jaargang'. ni'parvër7'j. odé. Buitenlanclsclie Berichten. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. B n KR a BOTERiTK A AT, G 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A S K B IJ K. De onderhandelingen worden voortgezet ter oplossing van het Fransch-Portugeesch ge schil. Zooals men weet, zijn er drie geschil- punten de Zanzibar-quaestie, de havenwer ken te Lissabon en de rechten der Fransche houders van Portugeesche spoorwegaandeelen. De Portugeesche regeering heeft zich zeer bereid getoond, deze quaesties zoo spoedig mogelijk geheel uit den weg te ruimen. Het bericht dat »Rabardy" door ooggetui gen van den aanslag in den Faubourg Saint Jacques te Parijs herkend zou zijn in den .anarchist Pauwels, wordt beslist tegengespro ken. Daarentegen verzekert het Journal des Jjébais dat de waarschijnlijkheid van Pau wels,' en Rabardy's identiteit steeds grooter wordt en ook door het overeenkomstige schrift -der brieven, met beide namen onderteekend, wordt ondersteund. De bisschop van Bordeaux heeft een ano nym en brief ontvangen, waarin hij bedreigd wordt, dat men de hoofdkerk gedurende de godsdienstoefening van heden zal laten sprin gen, om de terechtstelling der anarchisten van Jerez te wreken. Het onderzoek, te Jallien bij Grenoble in gesteld naar de in de kerk aldaar gepleegden aanslag, heeft aan het licht gebracht dat men hier weder met een misplaatste grap te doen heeft. Een jongen van zestien jaar had een koperen keteltje met buskruit gevuld en voor den ingang der kerk geplaatst. De kwetsuren der in het gedrang gekneusde personen moeten overigens onbeduidend zijn. B 1 R 1 E* De koning heeft.het ontslag van den heer Beernaert als hoofd van het kabinet en als minister van financiën aangenomen, evenals dat van den heer Le Jeune als minister van justitie. De andere ministers behouden hunne portefeuilles. De heer De Smet de Naeyer, afgevaardigde voor Gent, is benoemd tot minister van financiën; de heer Begerem, afgevaardigde voor Gent, is benoemd tot minister van justitie. De heer De Burlet wordt voorzitter van den ministerraad en minister van binnenlandsche zaken. ERt!£LAN D. De regeering heeft de annexatie afgekondigd van Pondoland, dat sedert 1887 onder Britsch beschermheerschap stond. Te Edinburgh, waar door lord Rosebery Zaterdag 17 dezer het woord werd gevoerd, is nu Donderdag j.l. door den gewezen radicaal en tegenwoordigen Unionisten-leider Chamber lain eene i edevoering gehouden, ter bests ijding van het alstoen door den premier gesprokene. Met name diens verklaringen omtrent home- rule vei klaarde hij voor onbevredigend in de hoogste mate, en voor en na bleef voor de Unionisten voortdurende waakzaamheid plicht, opdat het rijk niet door onverstandige maat regelen zou wosden verbrokkeld. Wageman blijkt de Nederlandsche anar chist te heeten, bij wien te Londen, in "Whïtfieldstreet, huiszoeking is gedaan. Hem zelf ti of de politie niet tehuis en men stelde zich toen tevreden met het in beslag nemen der reeds vermelde bladen en schrifturen. OOSTENRIJK. Keizer Frans Jozef zal het Duitsche keizer paar heden te Abbazzia gaan bezoeken. De Hongaarsche Kamer van afgevaardigden heeft zich vereenigd met het gevoelen van den president van den ministerraad ten op zichte van de aan Kossuth te betoonen eer bewijzen. De voorstellen der verschillende partijhoofden werden teruggewezen en dat van den president der Kamer met belang rijke meerderheid aangenomen, inhoudende dat ia het proces-verbaal der vergadering melding zal gemaakt worden van de door Kossuth bewezen diensten en dat eene depu tatie naar Turijn zal worden afgevaardigd. Voor Kossuths standbeeld is reeds 100,000 florijnen bijeengebracht. Zijn lijk zal vermoe delijk morgen naar Pest worden overgebracht, waar de begrafenis op Zondag 1 April zal plaats hebben. Het stoffelijk overschot van zijne vrouw en dochter is Vrijdag te Genua opgegiaven, om naar Pest te worden over gebracht. Vrijdag ontving de familie van Kossuth te Turijn een bezoek van rouwbeklag van den onder-burgemeester van Buda-Pest, vergezeld van verscheidene raadsleden en afgevaardigden. Het wordt thans duidelijker, dat de op stootjes te Buda-Pest voornamelijk door de clericalen worden aangestookt en bevorderd. Hun doel is de val van het ministerie en daarmede het van de baan raken der gehate huwelijkswetten. Cavalerie en infanterie trokken Zaterdag en Zondag door de straten der stad. 's Avonds had wederom eene botsing plaats, waarbij 26 personen gewond werden. Aan den wensch der menigte, dat ook van het operagebouw een zwarte vlag zou wapperen, heeft men toch moeten voldoen. Bijna alle bladen betreuren het, dat de dood van den grooten patriot tot zulke ongeregeld heden aanleiding heeft gegeven. De bewering, dat de vraag, of op de openbare gebouwen rouwvlaggen geheschen zouden worden, tot oneenigheid in den boezem van het Kabinet geleid heeft, wordt tegengesproken. Uit de provinciën komen petities om ze verzoeken Kossuth's nagedachtenis in eene wet te vereeuwigen. De overheid ia Galicië heeft aau het comité, dat tegen 31 dezer te Krakau een feest orga niseert ter eere van ICosziuszko, doen weten dat zij niet kan toelaten dat, overeenkomstig het programma, eene redevoering wordt ge houden door een boei' op de Riugplatz, het plein waar de beroemde aanvoerder van den Poolsehen opstand den eed aflegde, maar dat alleen de voorzitter van het comité het recht zal hebben in het openbaar het woord te voeren. Het vierde Oostenrijksche socialisten-con gres is Zondag te Weenen geopend. Er waren 150 Oostenrijkers daarheen afgevaardigd. Onder de vieemdelingen merkte menBebel, Singer en Gerisch op. De algemeene werkstaking, de viering van den eersten Mei, het algemeen stemrecht zullen in bespreking komen gedurende de week, dat het congres vergaderd zal zijn. ITALIË. De minister Crispi, aldus wil men te Rome weten, weigert volstandig de voorstellen der commissie van de Kamer betreffende de be zuinigingen op de begrootingen van oorlog en marine goed te keuren, te meer daar hi; zich overtuigd houdt, dat hij de groote meer derheid des lands aan zijne zijde heeft. Indien hij bij de Kamer geen gewonnen spel krijgt, dan zal zij ontbonden worden, om, gelijk de minister verwacht, goedkeuring te verkrijgen op hetgeen de regeering heeft voorgesteld. De regeering, op bezuiniging bedacht en daarbij in aanmerking nemende, dat verschei dene universiteiten slechts weinig studenten tellen, heeft besloten tot opheffing van 6 universiteiten, namelijk die te Modena,Parma, Catania, Messina, Sassari en Sienna. Uit Rome wordt aan de Daily Chronicle gemeld dat volgens gerucht de heer Crispi zich dezer dagen naar Florence zal begeven om aldaar een samenkomst te hebben met den Engelsciien minister lord Kimberley. Weer komt er van Sicilië bericht van een schermutseling met werklieden ter gelegen heid van een processie. De gendarmerie kwam tusschen beide. Er waren drie gekwet sten, onder wie een gendarme. Uit Caltani- setta is versterking gezonden. De Moniteur de Eome heeft den tekst openbaai gemaakt van de encyclica, door den paus gericht tot de Poolsche bisschoppen in Rusland, Oostenrijk en Pruisen. In het stuk wordt aangetoond, hoeveel moeite het Vati- caan zich altijd gegeven heeft om het lot der Polen te vei beteren Leo XIII maant echter de getrouwen aan om, bij de volharding in het geloof, een verzoenenden geest te be trachten, Men gelooft ook dat deze encycliek door de gematigde en welwillende bewoor dingen waarin zij gesteld is, de goede be- tiekkingeu tusschen het Vaticaan en het Petersburgsche hof zal versterken. SPANJE. De Times verneemt uit Madrid dat de overheid «Ie noodige maatiegelen neemt tegen anarchistische aanslagen bij de aan staande Cortes-opening. Alleen personen zon der mantel zullen tot de tribunes mogen ingaan, terwijl de genummerde toegangskaar ten bepeikt worden. Eene officieele depêche uit Konstantinopel meldt het weder uitbreken van cholera aldaar. Er waren Zaterdag vijf gevallen. De Grieksche regeering zal vermoedelijk de quarantaine verscherpen. De regeering had het plan om den maar schalk Martinez Campos, die de onderhande lingen met Marokko tot een zoo goed einde heeft gebracht, den titel van prins te verlee- nen en hem eene lijfrente toe te kennen; maar de maarschalk, van dit voornemen onder richt, heeft aan de regeering doen weten, dat hij èn voor den prinselijken titel èn voor het jaaigeld zou bedanken. De bisschop van Cordova heeft een onge- teekenden brief ontvangen, waai in hem aan gekondigd werd, dat de kathedraal in de lucht zal vliegen uit wraak wegens het ter dood brengen van anarchisten te Xeres. De anarchist Michel Nacher, die bij den aanslag in het Liceo-théatre te Barcelona gearresteerd werd, is in de gevangenis ge storven. AMERIKA. Naar uit New-York gemeld wordt, trekt een voorstel in groote mate de aandacht, het welk de commissie voor de buitenlandsche zaken uit den Senaat der Unie bezig is te onderzoeken, en dat ten doel heeft een nieuw tractaat met China te sluiten, waarbij de uitsluiting van Chineesche landverhuizers op geheven zou worden, ja zelfs de immigratie uit China bevorderd. De senatoren voor de Pacific-staten bestrijden het plan om de Chi- neezen weder toe te laten, maar de voor- deelen eener verzoening met China aan te toonen. De Chineesche regeering, welke het voornemen heeft het kopergeld te vervangen door zilvergeld, zou het voor de aanmunting benoodigde zilver willen koopen in Noord- Amerika in stede van in Mexico. Naar de Times uit Philadelphia verneemt, heeft de regeering der Unie admiraal Walker aangesteld tot opperbevelhebber van het Ameiikaansche eskader in de Stille Zuidzee, met last om naar Hawaï te stevenen en daar voor de TJnie een marine-depot in Pearl Harbour te vestigen, waarvoor het congres een kwart millioen bewilligde ten behoeve van de noodige aankoopen van terrein. Velen beschouwen deze transactie als het feitelijk, vestigen van een Amerikaansche protectoraat over Hawai. Uit Rio de Janeiro wordt van 24 dezer gemeld De Portugeesche schepen zijn vertrokken. President Peixoto roept de nationale garde onder de wapens en zendt troepen naar het zuiden om de opstandelingen ee bestrijden. De Mello beweert, dat Peixoto het bewind aan den onlangs tot president verkozen Moraes zal overdragen, voor zijn mandaat geëindigd is, wegens de bedreiging der zuidelijke staten, dat zij zich zullen afscheiden en eene onaf hankelijke republiek vestigen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1