Donderdag 5 April. A". («94. N°. 8502. KENNISGEVING. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVERJ. ODÉ. ItKRUi: BOTBRATRAAT, 8 2 Buitenl au dscïie Berichten. C D U R A N T. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco par post, door het geheele Rijk afionderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Surgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen Dat het 2de suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting dezer gemeente, voor den dienst 1893, den 'iOstan Maart door den gemeenteraad vastgesteld en den 27»ten daaraanvolgende door beeren Gedeputeerde staten dezer provincie goed gekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de se cretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedcrgelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 4den April 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. B E L G I E. In de gisteren gehouden zitting der Kamer Jas de nieuwe minister-president De Burlet de ministerieele verklaring voor. Met het oog op de grondwettige verplichting om de nieuwe Kamers in November a.s. bijeen te roepen, wordt het ontwerp tot in voering van proportioneele vertegenwoordi ging ingetrokken, terwijl de regeering verder een beroep doet op da toegenegenheid der Kamer, om de omvangrijke orde van den dag af te handelen, want de tegenwoordige zit ting moet in Juni gesloten worden. De regeering trekt het ontwerp betreflende den aanleg van vuurtorens en kanalen in. Aangekondigd worden voorstellen rakende de invoerrechten op voedergranen, teneinde de belangen van nijverheid en landbouw te beschermen. De Brusselsche correspondent der N.E.Ot, schrijft van gisteren: Heden was de Kamer van afgevaardigden 'bij uitzondering zeer talrijk bezocht. De -nieuwe ministers zaten op hunne bank. In het begin der zitting nam de minister-president De Bui let het woord uit naam der regeering. Hij gaf zijn diep leedwezen te kennen overde aftreding van" den heer De Beernaert. De rechterzijde juichte hem langdurig toe. De heer Woeste bleef onbeweeglijk. De heer De Burlet verklaarde het kïesrecht- -ontwerp in te trekken, dat door het vorige Kabinet was ingediend. Hij zal een nieuw voor stel indienen, dat noch aan het majoriteits-stel- -sel noch aan de kiesdistricten zal raken. Hij zegt dat de zitting, overeenkomstig de grond wet, in Juni moet zijn gesloten en dat de Kamer niettemin een aanzienlijke taak heeft te vervullen kieswet, begrooting, wet op de bakengelden, waaraan zich vastknoopen maat regelen, gunstig voor den landbouw. De grootste bedrijvigheid wordt gebiedend geëischt.' De census-vertegenwoordiging zal een goed voorbeeld van ijver- juichiug ter rechterzijde.) P R A ft K R IJ K. De heer Combes, onder-voorzitter van den Senaat, heeft te Pons een politieke rede ge houden, waarin hij er op wees dat, toen in 1881 de perswet gevoteerd werd, het anar chisme niet was te voorzien, en evenmin de groote uitbreiding van het socialisme. Dit laatste acht spreker het gevaarlijkst van de twee, daar het niet door radicale maatregelen uit den weg te ruirnen is, maar de maat schappij ondermijnt. Wat de buitenlandsche verhoudingen be treft, gelooft de heer Combes dat de vooruitgang der krijgskundige wetenschap het uitbreken van een giooten oorlog nagenoeg onmogelijk maakt. De eerstvolgende oorlog zal een verdelgingskrijg moeten zijn. En het volk achter de regeeiingspersonen, dat dit begrijpt, betoont zich meer en meer afkeerig van de bloedige woi stelingen, die roem verleenen aan enkelen en tranen doen storten door alle anderen. De rechter van instructie Espinasse heeft aan de Kamer van verwijzing te Parijs het dossier overgelegd betreffende de ontploffing in de Rue des Bons-Enfants op 8 November 1892tegen het einde dezer week zal door deze Kamer over de verwijzing van Emile Henry naar het hof van assises beslist worden. De zaak van het Terminus-café zal terzelf der tijd aan de orde komen. Door de stad Parijs zal op 21 April a.s. een leening van 500 millioen fis. worden uitgeschreven. DUlTSClnO. Ter begeleiding van het kuras van vernik keld staal met gouden ornamenten en gevoerd met atlas, dat de keizer aan voist Bismarck op diens 79sten verjaaidag ten geschenke zond, was eene depêche gevoegd, luidende: »Dat het staal van dit kuras, bestemd om uwe borst te dekken, het symbool zij van de degelijk heid van het gevoel van dankbaarheid waar mede bet Duitsche volk u omringt". Ten antwoord seinde vorst Bismaick aan den kei zer: »Ik betuig Uwe Majesteit mijn eerbie digen dank voor de hartelijke bewoordingen, waarin gij mij uwe welwillendheid betuigt. Ik zal dit kuras dragen als een symbool van Uwer Majcsteits welwillendheid, waarvan zij eene dnuizarne herinnering zal zijn, welke ik aan mijne kinderen zal nalaten". Nadat er sprake was geweest van eene even- tueele scheuring in de centrumpartij, in dien zin, dat de Beiersche leden van het centrum in den Rijksdag een afzonderlijke groep zou den vormen, is thans aau de daaromtrent loopende tegenstrijdige geruchten een einde gekomen. In eene vergadering der centrum partij, die te Endorf is gehouden, heeft dr. Schadler, lid van den Rijksdag, de verklaring afgelegd, dat de Beiersche leden van het cen trum in den Rijksdag eene afscheiding of vorming eener afzonderlijke fractie thans even min noodig als wenschelijk achten. ENGELAND. In het Lagerhuis werd gisteren eene motie van Dalziel, ten gunste der vestiging eener Schotsche legislatuur voor zuiver Schotsche aangelegenheden, met 180 tegen 170 stem men aangenomen. Tevelyan steunde deze motie persoonlijk, doch niet uit naam van het gouvernement. In antwoord aan eene deputatie uit de Kamer van landbouw, welke het duurzame handhaven der verordening betreffende het slachten van buitenlandsch vee in de haven van aankomst bepleitte, verklaarde de minis ter van landbouw, Gardiner, dat bij eene inwilliging van dit verzoek niet kon beloven. De beslaande wet, zeide hij, biedt voldoende bescherming tegen het gevaar van besmetting door buitenlandsch veeen dit gevaar staat buiten verhouding tot het nadeel, hetwelk een algemeen ca voortdurend slachten als het bedoelde met zich brengt. NOORWEGEN. De Storthing verwierp gisteren het voorstel van den afgevaardigde Rinde der radicale linkerzijde om het jaargeld des konings met 100,000 kronen te verminderen. Daarentegen werd aangenomen dat, oin het jaargeld van den kioonprius te schorsen, totdat de hem aangewreven uitdrukking betreffende een ge- wapenden inval in Noorwegen officieel zal zijn gelogenstraft. De regeeung heeft een ontwerp ingediend tot hel uitgeven eener nieuwe staatsleening tot een gezamenlijk bedrag van 34,834.000 kronen, waarvan bestemd is: voor aanleg van spoorwegen 11,134.000 en tot conversie der staatsleening van 1880 een bedrag van 19,200,000 kronen. DENEMARKEN. De Folkething verwierp gisteren met 57 tegen 15 stemmen de in de conflicts-jaren 1885-86 door de regeering uitgevaardigde voorloopige wetten betreffende de oprichting van een korps gendarmerie en buitengewone politie en tot verscherping van de drukpers wet. Deze wetten, die vroeger slechts aan de Landsthing werden voorgelegd, zijn hierdoor opgeheven. R S L A N D. De ministerraad heeft een wet vastgesteld waai bij verzekering volgens het tontine-stelsel verboden wordt. O OSTEHRIJK. Het voorloopig handelsverdrag met Rusland is gisteren afgekondigd. Een besluit van den minister van financiën bepaalt de opheffing der verplichting tot het overleggen van be wijzen van herkomst, behoudens enkele uit zonderingen. Uit Weenea wordt aan de Times gemeld, dat de kansen voor het tot stand komen van het Oostenrijksch-Russische handelstractaat aanmerkelijk verbeterd zijn door het persoon lijk tusschen beiden komen van den czaar, als gevolg waarvan Rusland de handhaving toe staat van het Oostenrijksche invoerrecht op Russische rogge op anderhalven florijn per quintaal. Men hecht groote politieke beteeke- nis aan deze lussclienkomst van den czaar, omdat me n haar beschouwt als een teek en dat de toenadering tusschen Oostenrijk en Rusland een grooten stap vooruit heeft ge daan. In invloedrijke kringen gelooft men dat het sluiten der handelstractaten van Rusland met Duitschland en Oostenrijk slechts de in leiding is tot een inniger samengaan der drie rijken op politiek gebied, hetgeen den vrede in hooge mate zou bevorderen en leiden zou tot eene belangrijke inkrimping der militaire uitgaven, waardoor de hulpmiddelen der groote staten meer ten goede zouden komen aan de verbetering van den toestand der be volkingen en aan werken van algemeen nut. De Hongaarsche Kamer komt morgen weer bijeen. Men verwacht van de zijde der onaf hankelijkheidspartij heftige aanvallen op bet ministerie, in verband met Kossuths be grafenis. Te Krakau hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad tijdens de plechtige viering van het eeuwfeest der inneming van die stad door Kosziusko. De troepen herstelden de orde. IIALIE. Bij de opening der Kamerzitting van Maan dag bracht de voorzitter hulde aan Kossuths nagedachtenis. Al wie zijn vaderland en de vrijheid liefheeft, zoo sprak hij, moet getroffen geworden zijn door het bericht van Kossuths dood. Van dichtbij nam hij deel in Itnlie's rampen en ongelukken. Met geheel Hongarije gaat Italië samen in leedgevoel over deze ge beurtenis van nationalen rouw; wij betuigen aan den met ons verbonden staat de sym pathie en de vriendschap, waardoor wij zou den vvenschen dat de beide volkeren altijd verbonden bleven. De heer Iinbriani riep: »Hulde aan den grooten rebel!" De Kamer besloot, een adres van rouw beklag te zenden aan Kossuths familie. Door den heer Crispi werden twee wets ontwerpen ingediend het eene betreft de regeling der gemeentelijke verkiezingen, liet andere bepaalt maatregelen aangaande de ontplofbare stoffen. SPANJE. De minister van buitenl. zaken zal heden in den Senaat een wetsontwerp indienen tot ratificatie van de handelstractaten met Duitsch land en Oostenrijk. Maarschalk Campos is te Malaga aan wal gestapt.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1