S. A. MAAS. S. A. MAAS. Vrijdag 6 April. !N°. 8503. Eerste Blad. A". i894, Achtenveertigste J gang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT a EVËrTj. ODÉ. Schiedam, 5 April 1894. Met overgroote meerderheid, met ruim ^3 der stemmen, is gisteravond tot candidaat van de gezamenlijke liberale kiesverenigin gen in het hoofdkiesdistnct Schiedam voor de Tweede Kamer gekozen de heer "Wij gelooven, dat geen betere keuze had kunnen geschieden. In de eerste en voornaamste plaats omdat de heer Maas beslist voorstander is van een zeer uitgebreid kiesiecht, op denzelfden bree- den grondslag als de regeering dit wenscht, en daarbij meent, dat dit bestaanbaar is met het grondwettelijke voorschrift. In de tweede plaats, omdat Schiedam en omstreken geen geschikter vertegenwoor diger naar de Staten-Generaal zou kunnen zenden. Drager van een naam, in onze stad sedert tientallen van jaren geeerd en gezien, heeft de heer Maas in vele en velerlei onderne mingen groote kennis van handel en nijverheid opgedaan. Betrokken bij de industrie, die in Schiedam zoo zeer overweegtdaardoor middellijk bij de veeteeltbovendien bij de zeevisscherij, kent hij de daaraan verbonden belangen. Na de algemeene landsbelangen, mogen die van ons district, zou nauw betrokken bjj allerlei wetten en maatregelen van hooger- hand, wel eens een krachtigen pleitbezorger hebben in Den Haag. En een krachtig man is onze candidaat. Zijn warme ijver over algemeene belangen; zijn offervaardigheid voor de goede zaak zijn helder oordeelzijn logische gedachten- gang en zijn overtuigende welsprekendheid hebben hem stormenderhand een eerste plaats veroverd in tal van vereenigingen ten algeraeenen nutte, bij volksonderwijs, in de Kamer van koophandel en fabrieken, in den gemeenteraad, bij het dagelijksch bestuur. Met volle overtuiging wenschen wij ons district geluk met de gedane keuze. Met den heer Maas kunnen wjj hoopvol ten stryde optrekken. Krachtig gearbeid, kleine ver schillen ter zijde waar het een groot doel geldt, en we brengen met vlag en wimpel in onze volksvertegenwoordiging den heer finHenlandscIie Berichten. F E A N K R IJ K. De commissie, door den Parijschen ge meenteraad aangewezen ter behandeling van >het geschil met de prefectuur der Seine over de vestiging van den prefect in het stadhuis, heeft tot de afgevaaidigden van het departe ment een schlijven gericht, waarbij zij wor den uitgenoodigd, het incident in het parle ment ter sprake te brengen. Voorts heeft de commissie besloten, deleden der Algemeene Raden uit de omliggende ge meenten te verzoeken, den »ai beid te staken" totdat de minister van binnenlandsche zaken het plan zal hebben goedgekeurd, om te Parijs een afzonderlijk paleis te bouwen ten dienste van de prefectuur der Seine. De Nationale Raad der werkliedenpartij heeft met het oog op het Meifeest een mani fest uitgevaardigd, waarin vooral de buiten- landsche politiek der regeenng heftig wordt aangevallen, en overigens verklaard wordt dat Frankrijks binnenlandsche staatkunde aan den leiband loopt van het Vaticaan, en »den Italiaan Leo XIII". Iedere verwantschap met anarchisten wordt door den Raad van de hand gewezen. Pastoor Le Rebours is gisternacht over leden. Men weet dat de reeds zwakke gezond heid van dezen priester door den schrik over de ontploffing in de Madeleine zeer verer gerd was. Te Parijs heeft gisteravond te halfnegen eene ontploffing plaats gehad in den aanzien- lijken en deftigen restaurant Foyot, juist tegenover de hoofdpoort van het Senaatsge bouw gelegen. Alle vensterruiten braken. Er ontstond natuurlijk groote ontsteltenis en herrie. Vele personen zijn licht gewond drie ernstig Er zijn spoedig twee personen gevangengenomen. De bekende letterkundige Taillade, die socialist is en zelfs herhaaldelijk voor de anarchie in de bres sprong, werd gewond. De ontploffing is teweeggebracht met een blik voor verduurzame levensmiddelen, dat gevuld was met dynamiet en met spijkers, welke van grooter formaat waren dan die bij de vorige aanslagen gebruikt. De schade in den restaurant is vrij aanzienlijk. Alle spie gels zijn gebroken, tafels zijn vernietigd, het plafond is gebarsten. Een pand aan de overzijde der straat gele gen, heeft eveneens schade bekomen. Het Pruisische Huis van afgevaardigden besloot Dinsdag bij eerste en tweede lezing tot opheffing der wet rakende de vooi schrif ten welke voornamen in de geboorteregisters mogen worden ingeschreven. ENGELAND. In het Lagerhuis stelde sir Rollit Dinsdag eene motie voor tot benoeming eener com missie, welke het rapport over de hervor mingen, in het reglement van het Huis aan te brengen, zou hebben te onderzoeken. Met 136 tegen 41 stemmen werd die motie ver worpen. Te Dublin had gisteren eene vergadering der Parnellistische partij plaats onder leiding van Rpimond, die de leische politiek in den breede bespi ak. Hij voer heftig uit tegen de aanhangers van Maccarthy. Eene motie werd aangenomen, waarbij veiklaard werd, dat het tegenwoordig ministerie het vei trouwen der Iersc-he nationalisten onwaardig is en dat het daarom liet stieven hunner vertegenwoordi- geis moet big ven ten spoedigste eene ont binding van het parlement door te zetten, opdat het Home-Rule-vraagstuk den kiezers dadeiijk weder kunne worden voorgelegd. De Parnellisten moeten daarom desnoods met de unionisten medegaan m hun optreden tegen de ministeneelen. Te Romford, waar eene verkiezing noodig was tengevolge van het overlijden van den eonsei vatief Theobald, die door eigen onvoor zichtigheid door een spoortrein verpletterd werd, is de conservatief Wigram inet eene meerderheid van 683 stemmen tot lid van het Lageiliuis verkozen. ..f RUSLAND. Het Russische regeeringsblad bevat een officieel artikel, waarin verklaard wordt dat de Rijksraad het tot stand komen van het handelsverdrag met Duitschiand beschouwt als een nieuwen waarborg voor het behoud van den Euiopeeschen viede en dat die overeenkomst evenzeer gewenscht was uit een oogpunt van staatkunde als zy in economisch opzicht vooideelig is. Op last der heilige synode is het semina rium van Tiflis, dat sedert tal van jaren een brandpunt van ernstige ongeregeldheden was en in een staat van regeeringloosheid ver- keel de sedert het vermoorden van den supe rieur dooi een der studenten, voor den tijd van twee jaar gesloten. Ook de hoogeschool van Warschau is, wegens woelingen onder de studenten, voor eenigen tijd gesloten. De Russische minister van onderwijs heeft thans de instelling gelast van een cursus in de Poolsche taal op de lagere scholen in de provin cie Posen voor kinderen van Poolsche ouders. ZWITSERLAND. De Nationale Raad heeft met 67 tegen 62 stemmen besloten, het staatsmonopolie der lucifeisfabricage goed te keuren. OOSTENRIJK. Met het oog op liet a.s. bezoek van keizer Wilhelm aan Weenen heeft keizer Frans Jozef de algeheele herstelling gelast der kazerne van het 7e reg. huzaren, waarvan de Duitsche keizer de chef is. In afwachting van het definitieve handels verdrag, heeft Oostenrijk nu met Rusland eene voorloopige handelsovereenkomst ge sloten. Voor Russische voortbi engselen zal aan de Oostenr'yksche grens geen hooger recht betaald woulen dan voor Duitsche. En van zijnen kant heft Rusland vandeOostenrijksche waren niet meer dan van de Duitsche en Fiansche. Slechts enkele uitzonderingen op de regeling volgens het tarief der meest begunstigde natie zijn gemaakt met het oog op den geogiaphischen toestand. Zoo mag Rusland aan de Scandinavische rijken zekere voordeelen toekennen en Oostenrijk aan Servië en Rumenie. Op 1 Juli zal het eigenlijk handelsverdrag in weiking ticden en aan liet protectionisme zal daarmede een belangrijke slag zijn toegebracht. Alleen Frankrijk zal dan nog »het juk van Méline" blijven dlagen. Tot bevoidermg der onderlinge vriendschaps betrekkingen zal de tot stand komende regeling zeker bijdlagen. Uit Buda-Pest wordt bericht dat Frans Kossuth besloten heeft buigervan Hougarije te worden en den eed van trouw aan vorst en grondwet af te leggen. ITALIË. De koning en de koningin worden a.s. Zaterdag te Venetie verwacht om keizer Wilhelm en zjjne gemalin te ontmoeten. Een redacteur der Milaneescfie Secoio be weert, een onderhoud gehad te hebben met een aanzienlijk staatkundig personageen geeft liet volgende ms voornaamste resultaat dezer besprekingen De algemeene verkiezin gen zullen plaats hebben in October. De heer Crispi erkent dat de Kamer geen nieuwe belas tingen kan toestaan, daar de kiezers dit niet zouden dulden; aan den anderen kant wei gert de regeering te bewilligen in militaire hervormingen, zoodat of een ministerieele crisis of Kamerontbinding onvermijdelijk is. De heer Crispi helt over tot laatstgenoemd gevoelen. De encycliek, die de paus tot de Poolsche katholieken m Rusland, Oostenrijk en Duitsch iand heeft uitgevaardigd, heeft de Polen tot wrevel gestemd. Wie de geschiedenis dezer encycliek kent, aldus wordt aan de EolnUche Zeitung geschreven, zal dit begrijpelijk vmden. De vervolging der katholieken in Russisch Polen had namelijk den kardinaal Ledochows- ky aanleiding gegeven, om bij den paus aan te dringen op het uitvaardigen eener encycliek, die een gloeiend protest zou zijn tegen de handelwijze van Rusland ten opzichte der Polen. De Fransch-Russische invloed op het Vaticaan had echter de reeds gereedge maakte encycliek tot den vuurdood gewijd. De paus wilde daarop een middel vinden, om zoowel de Poolsche als de Fransch-Russische partij te bevredigen, en zoo kwam men tot de thans uitgevaardigde encycliek tot de gezamen lijke Polen in de drie landen, die in vele opzichten eene niets zeggende halfheid is en in elk geval maar al te duidelijk het verlan gen van liet Vaticaan laten doorstralen, om het met Rusland niet te verkerven. De Cortes zijn gisteren geopend. Sagasta heeft verklaard dat het tegenwoordig Kabinet het programma zal volgen van het vorige. 0IIII ,1 II T, Abonnementsprijs, per kwartaal franco pur post, door het geheele Ryk Afzonderlijke nommers t 1.35. 2.50. - 0.10. BCKBAV: BOTBltSTltttT, B 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met intiegnp van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. II U I T 8 C n L A N SPANJE.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1