1894 Vrijdag 6 April. N°. 8503. Tweede Blad Feuilleton. EEN LANGE STRIJD. Achtenveert gst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsche Berichten. Verkiezingen. UITGEVER: J. ODÉ. comm. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomraers f 1.85. 2.50. - 0.10. BIBGilV: BOTBR8TB AL AT, B 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 5 April 1891. In De Tijd komt een brief voor van dr. A. Kuyper. waarin deze pertinent ontkent het gerucht, waarvan dit blad, op gezag van zijn Utr. correspondent, melding maakte, als zou dr. K. neen rondschrijven gericht hebben tot de kerkeraden der kerken A en B, om le zorgen, dat zooveel mogelijk deputaten werden benoemd der democratische richting". Noch door mij, noch mijnentwege, recht streeks, noch zijdelings zegt dr, IC. is dit geschied. Even onwaar noemt hij de tweede me de- deeling, als zou de heer Lohman min heusch bejegend zijn ter vergadering. werk bekomen, waarvan een groot deel mondeling of schriftelijk de commissie voor verdere hulp bedankte. Blijkens opgave van het Bureau "Veritas zijn in de maand Februari verongelukt 80 zeilschepen, waaronder 2 Nederlandsche, en 23 itoomschepen, waaronder geen Nederlandsch. In afwachting van het verslag deelt nu reeds de commissie tot ondersteuning van werklooze ambachtslieden te Amsterdam mede, dat van 20 December tot 2 Maart door haar in 17167 ondersteuningen aan 3762 gezinnen is uitgekeerd een bedrag van f56,464,50. Bovendien werd nog aan 1163 van deze gezinnen, waar de grootste behoefte bestond, een extra uitkeering gedaan van f4219, terwijl nog f958 is uitgegeven ter tegemoetkoming aan 99 deraan de rijkswerf ontslagen werklieden, die daaraan het meest dringend behoefte hadden. Op het tijdstip, waarop met de geregelde ondersteuning werd geëindigd (2 Maart) hadden 909 der ondersteunde werklieden Te Halfweg is Dinsdagavond het negenjarig zoontje van den landbouwer L., die na het passeeren van een trein van de richting Haar lem den overweg wilde oversteken en blijk baar het roepen van den dienstdoenden wach ter niet hoorde door den van tegengestelde richting komende exprestrein 39 overreden. Het kind werd vreeselijk verminkt en was onmiddellijk gedood. De afsluitbooraen zijn aldaar niet van hang ijzers voorzien. Te Langezwaag (Fr.) werd eenigen tijd geleden, door de opmerkzaamheid en flink heid van den tramconducteur P. Smit, de heer H. de Jong, schoolopziener te Heeren veen, voor een ernstig ongeluk bewaard. Hij stapte namelijk uit aan den vei keerden kant van de tram, alwaar zware boomen staan, en was in gevaar tusschen de tram en éen daarvan plat te worden gedrukt, doch werd nog intijds door den conducteur op het balkon getrokken. Uit waardeering van deze kloeke daad heeft de heer de Jong dezer dagen genoemden conducteur in de directeurskamer der tram wegmaatschappij een fraaien gouden horloge ketting vereerd. Een man met 2 stembriefjes I Een inwoner vi.n Deventer heeft twee stem briefjes voor de verkiezing op 10 April ont vangen, éen uit zijn vorige woonplaats, welke hij op 27 Februari 1893 verliet, en éen Aan het gemeentehuis te Deventer. Hij kan dus tweemaal zijn stem uitbrengen. Kan dit ook in verband staan met de onge- lijktijdige sluiting van de kiezerslijsten En, indien deze kiezer eensin beide gemeenten ging stemmen, zou daardoor dan niet de geldigheid der verkiezing kunnen worden betwijfeld? Te Delft heeft de liberale kiesvereeniging iBurgerplicht" candidaat gesteld de heerA. N. de Lint, te Delft. Door de R.-k. kiesvereenigïng te Naaldwijk is voor de a.s. verkiezingen candidaat gesteld mr. A. H. M. van Berckel. Door de vrijzinnige kiesvereenigïng te 's-Gravenzande is thans definief candidaat ge steld de heer J. M. Pynacker Hordijk, te 's-Gravenhagedie de candidatuur heeft aangenomen en a s. Zaterdagavond te Naald wijk voor de kiezers zal optreden. De vrijzinnige kiesvereenigïng s's-Graven- hage" heeft tot candidaten geproclameerd de h.h Pijnacker Hordijk met 230Goeman Bor- gesius met 207dr. Menno Huizinga met 202 van de 252 geldige uitgebrachte stemmen. De R.-k. kiesvereeniging te 's-Gravenhage stelde bij acclamatie tot candidaten de hh. H. D. Guyot, mr. J. G. Gleichman en J. F. W. Conrad. Door de vrijzinnige kiesvereeniging te Leiden is tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de heer H. J. Bool. De vooruitstrevenden in deze vereeniging gaan niet mede met deze candidatuur en zijn voornemens mr. H. L. Drucker te stellen. De candidaat der anti-rev. kiesvereeniging Nederland en Oranje", aldaar, is de heer H. Seret. Voor het district Haarlemmermeer is R.-k. candidaat wederom de heer Reekers. De R.-k. kiesvereeniging te Hilversum heeft met 65 van de ruim 80 aanwezige leden gesteld dr. H. J. A. M. Schaepman. De centr. liberale kiesvereeniging in het district Enkhuizen heeft den heer J. Zijp Kz. met algemeene stemmen definitief candidaat gesteld. Door de anti-revolutionnairen is definitief candidaat gesteld mr. Th. Heemskerk. De liberale kiesvereeniging te Nieuwolda (district "Winschoten) heeft mr. N. G. Pierson candidaat gesteld. De liberale kiesvereeniging »De Grondwet" in het kiesdistrict Veendam heeft met 111 van de 114 uitgebrachte stemmen tot candi daat gekozen het aftredend lid mr.E. A. Smidt. Door de kiesvereeniging s Assen" te Assen is tot definitieven candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. M. W. F. Treub, met 18 van de 31 uitgebrachte stemmen. De' kiesvereeniging Eendracht maakt Macht" te Utrecht heeft met algemeene stemmen tot candidaten voor de Tweede Kamer gesteld jhr. mr. J. Roëll en mr. W. H. de Beaufort (te Leusden). In eene te Zetten gehouden vergadering van de centrale anti-rev. kiesvereeniging in het district Eist is tot candidaat gesteld mr. G. W. baron van Dedem, lid van de ontbonden Kamer voor hetzelfde district. De centrale kiesvereeniging «Vrijheid en Orde" te Breukelen heeft candidaat gesteld mr. W. J. Royaartls van den Ham, lid der ontbonden Tweede Kamer. De centrale anti-rev. kiesvereeniging «Ne derland en Oranje" voor het hoofdkiesdistrict Breukelen heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer M. van Waart te Breukelen. 12. »Reeds meer dan genoeg hebt gij mij bedankt, miss Stuart," zeide ik in alle oprechtheid, want die stem te hooren, dien blik te zien, den zachten druk van haar hand te voelen, dit was meer dan voldoende belooning voor hetgeen ik had gedaan. •Nooit zal ik vergeten wat ik aan u te danken heb," hernam zij, de oogen weder sluitend •dit wilde ik u zeggen, voor het geval, dat ik toch misschien nog mocht sterven." •Daarvoor bestaat nu in 't geheel geen gevaar meer," zeide dokter Falck opgeruimd. «Gij wordt eiken dag sterker." Terwijl hij dit zeide, gaf hij mij een teeken, dat mijn bezoek lang genoeg had geduurd. •Goeden dag, miss Stuart," zeide ik, »mag ik u wel bedanken voor uw goedheid mij te hebben laten komen. Ik kan u niet zeggen, hoe verheugd ik ben u weder te zien en u zooveel beter te vinden. Gij zult nu spoedig geheel hersteld zijn." •Ik weet niet, of dit ooit zal gebeuren," zeide zij, de oogen weder openend, sik weet het niet ik weet 't niet. Alles om mij heen komt mij zoo vreemd voor." •Kom, ga nu mee," fluisterde dokter Falck mij toe, »het is reeds lang genoeg voor een eeiste bezoek." Ik ging naar de deur en zag, dat zij mij met de oogen volgde. •Welnu," zeide ik buiten gekomen, smij dunkt, dat zij verbazend vooruitgaat." •In de laatste twee dagen heeft zij veel ge wonnen, en binnenkort zullen wij kunnen oor- deelen, of haar geest al dan niet heeft geleden," antwoordde dokter Falck, den wegnaar zijn huis inslaande. De laatste woorden van Elheleen gaven mij veel te denken en maakten mij bepaald ongerust. •Alles om mij heen komt mij zoo vreemd voor," had zij gezegd. Ik vond dit zonderling en weinig geruststellend. De indruk van hetgeen ik gezien en gehoord had bleef mij lang bij. In plaats van te bevinden dat, zooals dit vaak geschiedt, mijn verbeelding mij de dingen schooner had afgeschilderd dan ze werkelijk waren, kwam ik tot het besluit, dat Etheleen nog schooner en beminnelijker was dan ik mij had voorgesteld. Indien ik het vroeger een dwaasheid heb genoemd op een onbekende verliefd te zijn, thans vond ik dit volstrekt niet zonderling. Eerder verbaasde het mij, dat een man, zooals de dokter, haar eiken dag kon zien, zonder door haar beminnelijkheid te worden getroffen. Die dokter was toch een zeer ongewoon mensch Van dokter 'Falcks huis begaf ik mij naar de barones, om haar het goede nieuws omtrent Etheleen mede te deelen. Ditmaal vond ik Theresa alleen in 't salon. Zij ontving mij zeer vriendelijk en weer maakte ik de opmerking, dat zij zeer schoon was. Onwillekeurig maakte ik een verge lijking tusschen haar en Etheleen. Grooter contrast was, niet denkbaar. Do eene klein en teer, de andere groot en vorstelijk. De schoonheid van Theresa had voor mij weinig aantrekkelijks, maar op. dit oogenblik zag zij er zoo gedrukt en treurig uit, dat ik bijna medelijden met haar kreeg. Maar zij was er de vrouw niet naar om gaarne beklaagd te worden dus veranderde mijn medelijden in eerbiedige bewondering. Ik vertelde haar, hoe Etheleen in beterschap was toegenomen en dat ik haar had bezocht. •Dus bestaat er hoop op geheel herstel vroeg zij koeler dan ik verwachtte. »Is dit ook het oordeel van dokter Falck?" Hij is zeer voorzichtig met zijn oordeel, maar ik geloof dat hij zeker is, dat zij zal herstellen," antwoordde ik. •Het zal een zeer zonderlinge verrijzenis zijn," zeide Theresa, en zij bleef als in gedachten verzonken eenige oogenblikken met nedergeslagen oogen zitten. Ik gevoelde mij eenigszins teleurgesteld over

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5