A°. 1894. Zondag 8 en Maandag 9 April iM°. 8505. Vierde Blad. A.ch.t©nv©©rtlgste Jaargang. Verschijnt dagelijks» uitgezonderd Dinsdag» Binnenlandsche Berichten. Yerkiezingen. Gemengde Berichten. Letteren» Kunst en Wetenschap. UITGEVER: J. ODÉ. Goumm Abonnkbents» rijs, per kwartaal f 1.85, Franco per post, door het geheels Rijk2.50. Afjonderlijke noramers0.10. B (7 RE AD: B O 1* KR STRAAT, E 8 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 7 April 1894. De rijksambtenaar der 2e kl. F. W, Boes is met ingang van 1 Mei e.k. verplaatst van Sliedrecht naar Schiedam. De minister van justitie zal de rijkswerk inrichtingen te Drente gaan bezoeken. Het aantal poklijders breidt zich te Rot terdam in de laatste dagen sterk uit, nu ook naar het westelijk gedeelte, voornamelijk Binnenweg en zijstraten. Vele sterfgevallen komen voor. (A7. B. Cf.) Te Rotterdam is gisteren uit Libau aan gekomen het stoomschip Eldorado met ruim 80 Russen aan boord, die op reis naar Amerika zijn. Zes Russen, niet voorzien van geld of passagebiljetten naar Amerika, zijn aan boord gebleven en moeten met het stoomschip de terugreis medemaken. De politie houdt hierop toezicht. Tot beambte in het rijksopvoedingsgesticht en de bijzondere strafgevangenis voor meisjes te Montfoort is met 13 April as. benoemd mej. M. J. A. Ligtenberg, te Helder. De heer E. Smit-te Heerenveen heefteen kachel uitgevonden, waarin turf met meer voordeel kan worden gestookt dan tot dusver kolen. Daar buitenlandsche brandstoffen de turf verdringen, is het te hopen, dat deze uit vinding goede vruchten afwerpe voor de nu lijdende veenderijen, die met de tegenwoordige kachels onmogelijk kunnen concurreeren met steenkool, cokes, briquetten en petroleum. In het dorpje Heppeneert, bij Maeseijck (Limburg) moet een vreeselijk drama zijn af gespeeld. De 14-jarige zoon van Jan Paradijs, pach ter op den hof «de Waay" aldaar, was na het ontbijt te hebben gebruikt opeens spoor loos verdwenen, men zocht den heelen dag in veld en bosch, doch vruchteloos. Het heele dorpje was op de beentegen den avond zag men een klomp van den vermiste staan in de Dabijheid van een beerput en hierdoor kwam men op de gedachte ook hierin te zoeken en toen men het zware deksel op lichtte, vond men het lijk van den ongeluk kige drijvenzijn hoofd was geheel verminkt; op het lijk waren verscheidene messteken aanwezig. Hoe die arme jongen daarin ge raakt is, begrijpt men niet, wijl de zware steen nog op den put lag, die slechts door twee personen of door een uiterst krachtig persoon kan gelicht worden, Er worden allerlei gissingen geuit in deze geheimzinnige en droevige zaak. Het meest verbreid gevoelen schijnt te zijn, dat een der naastbestaanden in dit drama be trokken is. Gisteren arriveerde het gerecht om het lijk te schouwen. Rotterdam. Bij den gemeenteraad is door B. en W. een belangrijk voorstel inge diend tot verbetering en uitbreiding van het buizennet der drinkwaterleiding. De gezamenlijke kosten daarvan bedragen f530,000. Maassluis. De heer Rich P. A. van Rees heeft aan Hare Majesteit de Koningin eervol ontslag aangevraagd ais burgemeester dezer gemeente, met ingang van 15 Mei a.s. 's-Gravenhage. Begunstigd door een zonnigen lentedag, verlieten HH. MM. de Koninginnen hedenmiddag omstreeks half- twee de residentie tot het bezichtigen van de bloembollenvelden in Haarlems omstre ken. De Koninginnen werden voor de eerste maal ontvangen in het vorstelijk paviljoen en hadden juist nog aenige oogenblikken om de prachtige inrichting van het salon in oogemchouw te nemen. De koninklijke trein, die HH. MM. met gevolg tot Vogelenzang zou biengen, stond bij de vorstelijke wachtkamer gereed. De Koninginnen werden namens de Holl. IJz. spoorwegmij. ontvangen door den heer Van der Vliet, commissaris, die den trein bege leidde met den heer De Bruijn, chef van weg en werkenVan Swieten, inspecteur der tractie, en Lookhorst, inspecteur van het vervoer. Het vrij talrijk, gevolg der Koninginnen bestond uit: jonkvrouwe Van de Poll, surin- tendantebaronesse Van Ittersurnbaronesse Rengers, hofdames, miss Saxton Winter, Hr. Ms. gouveinir.tekapiteins jhr. De Ranitz en graaf Van den Bosch, adjudantenluite nant Loudon, ordonnance-officier, en baron Bentinck, stalmeester. De hofkoetsen voor den rij toer naar de kweekerijen waren reeds in den ochtend afgezonden. De Koningin droeg ondereen crèmekleu rige pelerine, een bolero van olijfkleurig satijn met pouffe mouwen en een zijden veston van zalmkleur, welk fraai toiletje allerliefst uit kwam onder den breedgeranden hoed met witte veeren. De Regentes droeg een geheel zwart z'yden kleed. Bij het afluiden van den trein wendde Koningin Wilhelmina het gelaat naar de op het aan de overzijde der wachtkamer gelegen perron geschaarde menigte, welke zq vrien delijk groette. Uit den gevel der hofwachtkamer wapperde de driekleur, gelijk mede van de douaneloods en de werkplaatsen der tegenover het station gelegen ijzerfabriek «De Prins van Oranje." De katholieke veseeniging Recht en Orde" te Rotterdam heeft besloten de candidaten van «Vooruitgang" te steunen, en alzoo tot candidaten geproclameerd deheeren A.Plate, mr. J. G. Gleichman, dr. R P. Mees R.Az., G. H. Hintzen en W. A. Viruly Verbrugge. De heer mr. W. H. de Beaufort heeft de caudidatuur, hem aangeboden door de R.-k. kiesvereeniging «Recht voor Allen" te Delft, aanvaard. De katholieke kiesvereeniging te Amster dam heeft tot candidaten gekozen de heeren De Beaufort, Gleichman, Pijnappel, Van Tienhoven, Kuinders, Rutgers, Lindal Jacobs, Van der Kaay en Van den Bogaert. De kiesvereeniging «Eensgezindheid" te Alkmaar heeft met 47 tegen 14 stemmen den heer v. d. Kaay candidaat gesteld. Te Groningen vergaderden Donderdagavond 3 kiesvereenigingen tot het stellen van de definitieve candidaten. In «Burgerplicht" werden geproclameerd de heeren mr. J. D. Veegens met 53 en prof. H. L. Drucker met 43 van de 63 stemmen. De heer mr. S.van Houten verkreeg 18 stemmen. De radicale «Nieuwe Kiesvereeniging" koos b acclamatie den heer Veegens, en met 19 stemmen prof. Drucker. De heer J. Menno Huiziuga verwierf 4 stemmen. In «Middenstand" werden candidaat ge steld de heeren Veegens met 32 en Drucker met 28 stemmen. Mr. Van Houten kreeg 8 stemmen. De gecombineerde vergadering van de Utr. werklieden-kiesvereeniging «Burgerplicht", de afd. Utrecht van den radicalen bond en van den weikl. bestuurdersbond, heeft besloten de candidatuur van de heeren Jacob Duijvis en ds. Brummelkamp Jr. krachtig te steunen, als voorstanders van het ingetrokken wetsont werp-Tak. De liberale kiesvereeniging «Vrijheid door orde" te Heilo stelde met algemeene stem men mr. W. van der Kaay candidaat. De centrale katholieke kiesvereeniging in het district Hontenisse heeft den heer mr. F. J. F. M. Walter opnieuw definitief can didaat gesteld. Tot definitief candidaat der liberale kies vereenigingen in het hoofdkiesdistrict Hon tenisse is gekozen de heer mr. J. G. van Deinse, die de candidatuur aannam. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging «Voor Nedeiland en Oranje" te Goes heeft met 33 van de 51 stemmen den heer De Savornin Lohman candidaat gesteld. in het geboortehui* van E. J. Potgieter een wit marmeren steen wil plaatsen. Daarin zal een voudig worden gebeiteld: «E J. Potgieter, 1808 —1875". De geboortestad van Ludwig van Beethoven beieidt zich weder voor tot eene even merkwaar dige als eigenaardige viering van haren grootsten zoon. Het beroemde Keulensche Gurzenich orkest zal 4, 5 en 6 Mei de gezamenlijke negen Beet- boven-symphonieen in de Beethovenzaal te Bonn uitvoeren. Prof. dr. Wüllner, uit Keulen, heeft de leiding op zich genomen. In de negende symphonie werken, behalve beroemde solisten, de vereenigde concertkoren van Keulen en Bonn mede. Verdi is thans te Parijs, waar de grijze toon dichter zelf de opvoeringen van zijn opera «Fal- staff" komt dirigeeren. De schilderes Rosa Bonheur is bevorderd tot officier van het Legioen van Eer. Zij is de eerste vrouw, aan wie die onderschei ding te beurt valt, en zij was ook (in 1865) de eerste vrouw, die het kruis van het Legioen van Eer ontving. Te Delphi is een prachtige kop van een stand beeld van Apollo uit den tijd der klassieken op gegraven. Tevens zijn een aantal goed bewaard gebleven bronzen voorwerpen met belangwek kende opschriften gevonden. De Amenkaansche archeologische school te Athene beeft verlof gevraagd den voet van den Acropolis aan de noordzijde te mogen uitgraven. Zij heeft 500,000 frs. daarvoor beschikbaar. Ter gelegenheid van de aankomst van het lijk van Kossuth te Buda-Pest werden de klokken overal geluid en o, a. ook in het dorp Kecskemet. De bisschop van Waitzen, verbolgen over dit eer betoon door Katholieken aan den protestantschen patriot bewezen, beval per telegram het luiden te staken. Dadelijk ontving bij' de straf voor zijne onverdraagzaamheid in den vorm van een telegraphisch antwoord, inhoudende «Bemoei u met uwe eigen zaken". Geteekend de burgerij van Kecskemet. Er is te Zwolle een commissie gevormd, die In het gewezen hotel «Brittannia" te Frankfort heeft gisteren een brand gewoed, waarbij zeven per sonen zijn omgakomon, terwijl 6 andere bewoners, de een meer, de andere in mindere mate, ge kwetst zijn. Een 20-jarig j'onkman uit Neurenberg is de zer dagen gestorven door overmatige inspanning bij bet wielrijden, op een tochtje, met eenige vrienden ondernomen. Hij viel plotseling, door een beroerte getroffen, dood van zijn rijwiel. Het aantal voorstanders van doodenverbran- ding nam in Frankrijk zeer toe in den laatsten tijd. Van het «crematorium" op het kerkhof «Père Lachaise" wordt zoo druk gebruik ge maakt, dat er sprake van is verbrandingsovens te doen bouwen op al de Parijsche begraafplaatsen. Het ijs van de Newa begint bij Schlussel- burg reeds los te geraken. Bij St.-Peiersburg en Kroonstad is het al zeer zacht. De op zijn verzoek ontslagen minister van landbouw in Japan is bevorderd tot opzichter van het verblijf der keizerlijke katten.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 13