S.A. MAAS, A". 1894. Zondag 8 en Maandag 9 April N°. 8505. Eerste Blad. Correspondentie. -A. chtenve r tïgs t e Jaargang-. anamamsiem Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uit gever TT ODÉ. Uit nummer bestaat uit tier Maden. Maandag zal een buitenge- woon mvmmer der Courant verschijnen. Onuitgesproken rede in de ver gadering der kiesvereeniging „de Grondwet". Mijnheer de Voorzitter Yergun mij over de verkiezing van een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer een kort wooid in het midden te brengen. Mij toch komt het yoor, dat wij ons geheel op den verkeerden weg bevinden, ik reken het mij daarom tot plicht een waar schuwend woord te doen hooren. Ik hoor op dit oogenbiik over niets anders spreken dan over kiesrecht en nog eens kiesrecht. Maar hebben wij, Schiedamsche industrieelen en kooplieden, dan nu inderdaad geen andere belangen, wier behartiging voor ons van bet hoogste gewicht is l Zeer zeker, de Tweede Kamer gaat weer uiteen, sis de kieswet aan genomen is. Is het echter al zoo'n uitge maakte zaak, dat de kieswet aangenomen zal worden? Werken wij juist niet door onze caiididatuur, om haar te doen verwerpen En als wij nu met onzen candidaat dat doel bereiken, wat zal er dan gebeuren Dan gaat de regeering heen en de Kamer blijft zitten tot 1898. Ons streven moet dus in de aller eerste plaats met onze candidatuur er op ge richt zijn een man naar de Kamer te zenden, door en door vertrouwd met de belangen en nooden van ons district, opdat er eindelijk in onze Staten-Generaal eens een stam opga, die zal zeggen, waar het op staat. Ik hoor daar den naam van den heer Graaf van Limburg Stirum noemen als dien van een man, die ons district zou moeten vertegenwoordigen. Ik heb niet de eer dien heer te kennen, en waarschijnlijk heeft nie mand in de geheele vergadering die eer; het «enige, wat ik van hem weet, is dit, dat hq de geheele vorige week in kleine adver tenties werd aanbevolen als zijnde zijne can didatuur sin het belang der Nederlandsch- Hervormde Kerk", maar nu er kans bestaat, dat ook onze kiesvereeniging hem zou can didaat stellen, is »het belang der Ned.-Herv. Kerk" uit de advertentie verdwenen, die de heeren predikanten tot aanbeveling van zijne candidatuur hebben geplaatst. Yoor heeren geestelijken van alle godsdiensten heb ik hoo- gen eerbied, maar zij weten met en kunnen niet weten, wat voor onze industrie en onzen handel nuttig en noodig is. Immers dat blijkt duidelijk uit het feit, dat een der ondertee kenaars dezer advertentie zich erg gelukkig zou gevoelen, als onze goede stad Schiedam even als Sodoni en Gomorra verwoest werd, hij strijdt voor het beginsel, dat Schiedam moet gesloten worden. Een candidaat, door hem aanbevolen, kan nooit zijn een man, die onze industrie een goed hart toedraagt, dan zou hij hem zeker niet aanbevelen. Maar de kieswet, hoor ik u roepen, spreek ons van de kieswetJa, Mijnheer de Voorzitter, wij Schiedamsche kooplui zijn op eenmaal allen politieke koppen geworden, wij willen over niets meer hooren dan over de kieswet, die is ons alles worden. Raakt die kieswet wellicht een ka'holiek beginsel? Volstrekt niet, Mijn heer - 3 Vonritter, in dat geval zou ik het zeker at .agen in deze vergadei ing te spre ken, ik thans doe. Onze eminente dr. Schaepm^a toch is een beslist voorstander der kieswet, en wie zou ook maar een oogen biik durven twijfelen aan zijn pal staan voor katholieke beginselen? Bovendien de onder teekenaars van het katholieke manifest zelf willen zeer groote uitbreiding van het kies recht, vandaar dan ook dat de heer d'Ansem- bourg van Gulpen het manifest niet heeft wil len onderteekenen, omdat het hem veel te ver ging. Eu wilt gij weten, hoe de bladen der provincie Noord-Brabant, de katholieke pro vincie bij uitnemendheid, over dat manifest denken, dat hier is aanbevolen als een richt snoer? Be Koor dhr. zegt: »De indruk, die op ons dit manifest maakte, is bepaald on gunstig. Het zal dan ook in den lande bij de katholieken als een weinig merkwaardig en indrukwekkend stuk worden beschouwd eu of de kiezers, wien zoo warm wordt op 't hart gedrukt vooral ter stembus te komen, in dit manifest een aanmaning daartoe zul len vinden, is zeer twijfelachtig. Wij voor ons hieven liever thuis. Het verwondert ons dan ook niet, dat dr. Schaepman geweigerd heeft het stuk te teekenen. Graaf d'Ansem- bourg die het manifest ook niet getee- kend heeft zegt men, vindt een manifest een onding en dat is o. i. juist gezien". Be Grondwet zegt»Nog een beetje meer naar links en de heeren zijn er. Wie toch zou ooit gedacht hebben, dat geleidelijke uit breiding zoo eensklaps zou worden prijsge geven Een katholiek beginsel is met de kieswet- quaestie in geenen deele gemoeid, de katho lieke Kamerleden willen volgens hun ma nifest zelf groote uitbreiding van het kies recht en de heer Graaf van Limburg Stirum wordt immers ook aanbevolen als willende saan uitbreiding van het kiesrecht binnen de perken van de Grondwet meewerken". Kies rechtuitbreiding krijgen wij dus ook van dezen candidaat; zijn wij daartegen, dan kan ook hij onze man niet zijn. Maar hij wil blijven »binnen de perken van de Grondwet"Met allen eerbied voor den heer Van Limburg Stirum, is dat nu niet schermen met groote wooiden? Zou de heer S. A. Maas b.v., die van andere zijde candidaat wordt gesteld, dan uitbreiding huiten de perken van de Grond wet willen Binnen de perken van de Grond wet blijven alle ordelijke lieden, en of nu in gansch Nederland eenige duizenden kiezers meer of minder komen, is dat een zaak vau zóo buitengewoon gewicht voor ons, dat wij met eiken candidaat tevreden moeten zijn, al weet hij niets van ons district, al gevoelt hij niets voor onze belangen, al is het te voorzien, dat wij mets van hem te wachten hebben Neen, Mijnheer de Voorzitter, daar denk ik anders over. Schiedam gaat achteruit, de neringdoenden gaan gehukt onder zware be lastingen handel en industrie kwijnen, de arbeider heeft haast niets meer te doen. Schie dam verarmt, Mijnheer de Voorzitter, en het wordt hoog tijd, dat er zich eens in onze Staten-Generaal eene stem verheffe, die de andere heeren en de regeering incluis toe roept Mijne Heeren, houdt op met uwe VE'Vbr lenzen aangaande onze goede stad Schiedam, onze industrie is zoo goed als elke andere en gij hebt geen recht ons aan ijzeren ketenen van alle mogelijke en onmogelijke wetten te smeden en onze industrie te ver nietigen Het wordt hoog tijd, dat er eens in de Staten-Generaal op gewezen worde, dat het plicht is ook Schiedam bij te staan in het verkrijgen van een goede aansluiting tusschen rivier en spoorweg, even als Rot terdam en zooveel andere plaatsen door het Rijk zijn en worden ondersteundMaar om zóo te kunnen sprekenmoet men iels voor die belangen gevoelen, moet men niet zijn een graaf of een baion, maar moet men zijn koopman en industrieelmoet men geen bewoner zijn onzer schoone residentie, maar moet men wonen in het district zelf en zich dagelijks van de nooden en behoeften kunnen overtuigen. Mijnheer de President, Schiedam wacht, Schiedam lijdt onder dat wachten Zoolang wij een eigen district zijn, zijn wij door vreem delingen in Den Haag vertegenwoordigd ge worden. Wat hebben zij voor ons gedaan? Niets, erger dan niets, want de heer v. d. Borch stemde tegen de afschaffing van het patent, die treurige belasting, die ons zooveel schatten naar den fiscus dwong te brengen, ook al hadden wij geen cent verdiend. Onze afgevaardigde stemde tegen, toen het gold ons eene besparing van dertig duizend gulden per jaar te bezorgen. Dat hij tegenstemde, het was zijn recht, maar dat hij niet ge voelde, hoe onrechtvaardig dat patent was, hetwelk ons verplichtte ook zonder verdien sten zware belasting te betalen, zie, dat geeft het duidelijkste bewijs, hoe wij op een dwaal weg zijn, wanneer wij ons laten vertegenwoor digen door adellijke mannen buiten ons dis trict, die onze belangen niet kunnen begrijpen. Het is waar, de afgevaardigden vertegenwoor digen het gansche Nederlandsche \olk. maar Rotterdam laat zich toch door vier Rotter- damsche kooplui vertegenwooidigen en heeft den eenen jonkheer nu nog losgelaten, om zjjrt plaats ook aan een oud-Rotterdammer te geven. Zoo moeten ook wij zeggen Schiedam voor de Schiedammers: de Schiedamsche kooplui zijn mans genoeg, om zich zelf te vertegen woordigen, hunne belangen zelf te bepleiten, laten de adellijke heeren maar op hunne land goederen blijven, wij hebben hen niet noodig. Ik heb dan ook verwacht, dat zij, die den heer Maas om zijne denkbeelden over de kies wet niet candidaat willen stellen, hedenavond zouden zijn gekomen met een ander Schie- damsch industrieel; nimmer had ik kunnen verwachten, dat hier zou worden genoemd de man, die alleen en uitsluitend is aanbe volen sin het belang der Hervormde kerk". En daarom, nu ik te kiezen heb tusschen de verschillende candidaten is mijne keuze zeer spoedig bepaald: ik stem noch op den graaf, noch op den baron, ik stem op den ndustrieel Simon Maas. Te eerder doe ik dit, omdat de heer S. A. Maas getoond heeft een man te zjjn niet van groote woorden, nïaar van daden, een man met een helder hoofd en een warm hart voor Schiedams belangen, een man met groote energie en werkkracht, een, die weet wat hij wil. Of hij verstand heeft van de visscheryweet ik nietwèl weet ik, dat hij met zijn capaciteiten zich zeer spoedig zal ingewerkt hebben in datgene, wat die tak noodig heeft, want hij is koopmtm; Vlaardingen kan op hem rekenen evengoed als Schiedam. En dat hij den landbouw een goed hart toedraagt, spreekt vanzelf, hij is zelf landbouwer geweest. Zie, Mijnheer die Voorzitter I zoo'n man heeft ons district opdit oogenbiik noodig eu daarom hoop ik, dat alle kiezers in ons district, of zij nu voor eene uitgebreide dan wel zeer uitgebreide kieswet zijn, eenparig hunne stem zullen uitbrengen op den heer Industrieel en Koopman, Inwoner van om district. Deze rede is niet uitgesproken in de ver gadering der kiesvereeniging »de Grondwet". Had zij er ook niet moeten uitgesproken zijn? Er wordt ons de vraag gesteld, of de heer S. A. Maas, eventueel gekozen tot lid der Kamer, voor zijn wethouderschap zou bedanken. "Wij kunnen ten stelligste verz»lierent dat dit niet het geval zal zijn. Abgnnementspbiis, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. B C RB A it: BOTH It T It ,1 T, E 27. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Cfourant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1