A0. 1894. Dinsdag 10 April. Buitengewoon nommer. A.cliterLveertig'st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: Y ODÉ. Een laatste woord aan de kiezers. Men herhaalt tegenover elkander in deze heerlyke dagen, dat het bruidsfeest der verjongde natuur wordt ontwijd door het rumoer van de menschen. En men heeft wel een beetje gelijk. Daar komt ze 's mor gens op, Gods lieve zon, en ze kust de bloemknop, en ze zegent den gras spriet, en ze beschijnt menig nog slapend menschenkind, en de orde van het eene jaar is ook de orde van het andere, en ge hebt u niet ongerust te maken: alles, alles is geregeld, tot in de fijne, de fijnste puntjes geregeld. En naast die orde, de wanorde door den mensch gesticht Dat is het lied van elke eeuw, en als alle menschen kiezer zijn gewor den, gelooven we, dat dit lied nog in zijn volle kracht zal blijven klinken Beste menschenAls ge het strooi biljet van de laten we nu maar zeggen, van de Synodale predi kanten leest, dan is het vaderland in gevaar, niet alleen het vader land, maar ook OranjeAls Taks wet er doorgaat, dan is het uit met Nederland en met zijn dynastie! Woorden, woorden, en nog eens woor den, beste menschenWaar gaat het hierom Of gij, en gij en ik het stem recht zullen verwervenof duizenden die tot nog toe van verre bleven staan, ook kunnen opgaan om mede te werken tot het aangeven der rich ting, waarin het schip van staat zal gestuurd worden. En nu die strooming is niet te keeren, en een wijs staatsman moet het zich daarom ten plicht rekenen, dien stroom te leiden, opdat ze geen verwoestingen aanrichte. Nu, we weten het, de minister Tak van Poortvliet heeft, volgens het programma van de regeering, die in 1891 optrad, een wetsontwerp ingezonden, tot regeling van het kiesrecht. Iedere lezer van ons blad kent de geschiedenis van dit ont werp. Er zijn van die zelfvoldane menschen, die met het bestaande volkomen vrede hebben. Zy zijn kie zer, en zij zullen den wagen in 't rechte spoor houden. Waarom zou den er meer kiezers moeten komen Zoo redeneerde men ook in 1848. Maar daar verhief zich een machtige stem't was die van Groen van Prinsterer, en die stem sprak van een. volk achter de Mesers, dat ook zijn rechten had, zijn recht ook om een stem in het kapittel te hebben. Hij vreesde het Nederlandsche volk niet, diezelfde eerbiedwaardige Groen. Thans is het weer hetzelfde. Ieder spreekt van uitbreiding van het kies recht, en wat wonder;in de Neder- duitsch-Hervormde Kerk bestaat bet sedert jaren, en zoo gek is een nuchtere Hollander niet, of hij vraagt: «als ik n de kerk wel mee mag stemmen, waarom mag ik het dan ook niet in den staat doen "We zouden gaarne een openbare vergadering met gelegenheid tot debat bijwonen, waarin b.v. een der predikantenonderteekenaars van het manifest «Aan de kiezers in het district Schiedam", de stelling zou verdedigen: «In de kerk uitgebreid, in den staat beperkt stemrecht Komaanweleerwaardezeer ge leerde Heeren, biedt ons die gelegen heid aan, wij zullen komen, gaarne komenwant wij willen leeren, wij ook, wij willen een gelukkig Neder land, onder een geeerbiedigd Oranje huis. Wij ook, die vertrouwen op ons nobel volk, en die niet schromen aan duizenden van dat volk, dat thans achter de kiezers staat, het recht te geven een woord mede te spreken, waar het 's lands hoogste belangen geldt; wij wenschen vrede n den lande, gevende Gode wat Godes is, en den keizer, wat des keizers is. Wij ook, wij geven acht op de tee kenen der tijden wij achten de be zwaren niet licht, aan een nieuwen toestand verbondenmaar wij vree- zenniet: integendeel, wij vertrouwen! Daar zijn n de laatste dagen stemmen opgegaan van tal van eer lijke mannen, die niet zeggen als een Hendrik IYParijs is wel een mis waard l" maar die met een kloek: «hier ben ik, dit zijn mijn beginse len, kiest mi of kiest mij niet; tegen mijn overtuiging doe ik niets" zijn opgetreden. Zoolang er van die mannen, als Gleichman, Schaep- man, Viruly, Borgesius, Kielstra en tal van anderen in ons vaderland worden gevonden, kunnen we gerust zijn. En laten we nu het Schiedamsche manifest, in gezwollen stijl geschre ven, stilletjes rusten. Zien we kalm over het hoofd, dat de onderteeke naars met twee pannetjes bakken rjn de kerk uitgebreid, in den staat beperkt stemrecht1", en brengen wij eenvoudig onze stem uit op een man van de practijkvoor onze belangen zijn we immers niet blind?" durft onze wethouder Maas den minister van financiën niet zeggen, waar het op staat? Ja, vrieüden, ve leven in oen fabrieksstad; de wethouder Maas zal met zijn be kende energie optreden voor een gemeentedie naar haar ligging voorbeschikt is de derde koopstad van het rijk te zijn. Daarom, eenparig ter stembus, en gestemd op den heer Cl IP K Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Ryk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50, - 0.10. BTBdir: BOIEKiTRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. sAch waren alle menschen wijs »En wilden daarbij wel, nDeez aaide waar' een paradijs, sNu is zij meest een hel". S. A. MAAS. Maas een ndiJc en dunner Men wil het laten voorkomen, alsof de heer Maas door dik en dun met den minister Tak zou meegaan. Hij is er net de man naar, om »door dik en dun" met anderen te gaan. Dat hij niemand zijne critiek spaart, ons dunkt, dit heeft hij toch wel genoeg bewezen. Bovendien heeft hij verklaard, dat hij lang niet onvoorwaardelijk met Tak's ontwerp is ingenomen en dat hij weigert een mandat impêratif te aanvaarden, van wien ook. Leerplicht, in welk verhand l Men duidt het den heer Maas kwalijk, dat hij zich ook voor leerplicht verklaarde. Maar iu welk verband deed hij dat? Juist wegens de uitbreiding van het kiesrecht. Niemand heeft het recht mee te spreken over 's lands zaken, die niet behoorlijk onderwezen is, dat wilde hjj er mee zeggen. En zou men soms meenen, dat Gleichman, Plate, Hintzen, Mees, De Beaufort en zooveel anderen, die door katholieken worden aanbevolen, tegen leerplicht zijn? Dat zou toch al te naïef zijn. Meer slim dan christelijk Volgens een rondgezonden strooibiljet han delde minister Tak meer slim dan christe lijk. De heeren predikanten, die het onder teekenden handelden nóch slimnóch christelijk. Imrneis zij zijn gekozen door het kiescollege en dit weer is gekozen door alle lidmaten, rijk en arm, geleerd of dom, zoo wel door hen, die de prachtigste huizen bewonen als zij, die maar een kamer ter beschikking hebben, met andere woorden door het absolute algemeene kiesrecht. Is het nu wel slim tegen uitgebreid kiesrecht te velde te trekken, als men zelf door het algemeen kiesrecht is gekozen? En is het christelijk te gelooven, dat de geestelijke be langen minder waard zijn dan de wereld lijke Want wie niet in staat is de personen te kiezen, die zijne wereldlijke belangen kan behartigen, is evenmin in staat hen te kiezendie zijne geestelijke belangen behartigt. Dus of bij de geestelijke hemngen komt het er niet zoo op aan, óf de heeren predikanten, die het strooibiljet onderteeken den, zijn onwaardigen in hun ambt, want zij zijn gekozen door menschen, die niet in staat waren hen te kiezen. Of de ondertee kenaars die laatste conclusie zullen willen aanvaarden Niet, dan moeten zij de eerste aannemen en die is zeker niet christelijk. Een derde is er niet. J) istrictshelangen. Zij, die Van der Borch of Van Limburg Stirum aanbevelen, zitten met de districtsbe- langen erg in hun maag. Erkennen moeten zij, dat Maas die duizendmaal beter zou kun nen en willen behartigen. Daarom zeggen zij Och, zoover komen wij ditmaal niet, het is dezen keer alleen om de kieswet te doen, dan gaat de Kamer weer uiteen. En toch wordt Maas bestreden, omdat hij gezegd heeft in verhand met het kiesrecht voor leerplicht te zijn! Toch doet de sgehate schoolwet" weer als boeman dienst 1 Krijgen wij dan wèl de eene of andere schoolwet of eene wet op den leerplicht? Is het alleen in openbare vergaderingen, dat de afgevaardigden dis- trictsbelangen met de regeering bespreken? Men weet zelf wel, dat die belangen het best met de ministers in hun particulier kabinet door de afgevaardigden worden be sproken. En wie is nu beter daartoe in staat, dan een man, die door en door met die be langen vertrouwd is en weet, hoeveel het gansche spoelingdistrict van Den Haag uit te lijden heelt? Bovendien, als de wet valt, blijft de Kamer vier jaar zitten; wijhebbeu dan een afgevaardigde, waarvan wij voor ons district niets te verwachten hebben, die mis schien in zijn leven ons district nooit gezien heeft.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1