A0. 1894. Woensdag 11 April. N°. 8506. Achtenyeert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, W a ais c li u w i n g. Bnitenlan dscheBericlit en UITGEVER: J. ODÉ. SCHOUW over de wateringen en heinslooten In het Oud- en lYleuw-IVest- Frankeland. De Figaro maakt een onderhoud openbaar •dat zijn corresoondent Calmette gehad heeft met koning Humbert van Italië. Deze ver klaarde, dat van de moeilijkheden en mis verstanden tusschen Frankrijk en Italië voor het grootste gedeelte de schuld ligt hij 4e dagbladpers, in het bijzonder bij de Paiijsche. Feitelijk bestaat er niets dan mis verstand op sommige punten, waarvan door de pers ten nadeele van de beide landen ge bruik en misbruik wordt gemaakt. Italië be treurt de in Frankrijk ingevoerde hooge douane rechten, maar in het wezen der dingen be staat er tusschen de beide volken geen enkel verontrustend geschil. Integendeel, zij koes teren voor elkander eene groote en innige sympathie. De koning kwam op tegen die genen in Frankrijk die hem voorstellen als verlangend naar den oorlog, en tegen hen die met het onzinnig beweren aankomen dat Italië de staat is die de lont in het kruit zal -steken. Vooits verklaarde de koning nog dat zijn bezoek aan "Venetië in het geheel geen politieke beteekenis had; het vond uitslui tend in persoonlijke gevoelens van hartelijke vriendschap zijnen oorsprong. Niemand kan er zich over verwonderen dat keizer "Wilhelm te Venetië kwam; hij maakt immers telken jare eene reis naar Italië. In den ministerraad van Zaterdag zijn de drie Fransche gevolmachtigden aangewezen die te Brussel met de gemachtigden van den Kongostaat de quaestie der grensregeling in Midden-Afrika ter hand zullen nemen. De weldaden van het protectionismeDe uitvoeren uit Zwitserland in Frankrijk heb ben in 1893 een waarde vertegenwoordigd van 74,039,000 frs. tegen een gemiddelde van 124,531,000 frs. voor de jaren 1890 en 1891. De invoeren in Zwitserland bedroegen over datzelfde tijdvak 24,478,000 fr., tegen een gemiddelde van 85,124,000 fr. in de vooraf gaande drie jaren. Volgens den correspondent van een Engelsch blad zou de prins van Wales te Parijs aan een groot gevaar ontsnapt zijn. De prins was op den avond van den aanslag voornemens een voorstelling in het Odéon bij te wonen, en gaat in zulke gevallen meestal dineeren in het restaurant Foyot, Toevallig veranderde de prins echter zijn plan. I) U I 1' S 0 II 1 A N 1). De Rijksdag heeft gisteren het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging der wet op de besmettelijke veeziekten aangenomen over eenkomstig den daaraan door de commissie van iapporteuis gegeven vorm, en voorts zich vereenigd met eene resolutie, stiekkende om den regeeringen te verzoeken de sti engste maatregelen te nemen tegen het overbrengen van besmettelijke veeziekten uit het buiten land zoowel als ten behoeve van de uitioeimg van het mond-en klauwzeer in het binnenland. In den loop der beraadslagingen vei klaarde de minister van landbouw, Von Heyden, dat de invoer van slachtvee van Nederland zoo goed als niets te beteekenen heeft, en dat tot de toelating van Nederiandsch fokvee juist in het belang van den Duitschen landbouw is besloten. B E L G I E. Te Brussel werd Zondag het groote Liberale Congres geopend. Het is het dei de congres van dien aard, dat in België plaats vindt het eerste dateert van 184G, het tweede van 1847. De heeren Neujean, president der Associa tion, nam het voorzittei schap waar. Doer den heer Graux werd in den loop der beraadsla gingen een rede gehouden tot aanprijzing der verbroedering van alle liberalen, met behoud der beginselen van iedere fractie. Aangenomen werd een motie waarbij maat regelen worden aanbevolen, in het bijzonder bestemd tot verbetering van den toestand der arbeiders: voor zoover deze maatregelen vereenigbaar zijn met den eerbied voor den bij zonderen eigendom, en de vrijheid van den arbeid der meerderjarigen". Het beginsel der evenredige vertegenwoor diging werd bijgenomen in het programma ▼an het congres. Het eerstvolgende congres van den inter nationalen "Vredebond zal te Antwerpen ge houden worden van 29 Augustus tot 1 Sep tember, tijdens de tentoonstelling dus. ENGELAND, In het Lagerhuis heeft sir William Har- court gisteren verzocht dat gedurende het nu nog overige gedeelte der zitting op alle Dinsdagen de voorrang zal worden gegeven aan de regeerings-aangelegenheden, en dat er op de Vrijdagen ochtendvergaderingen zullen worden gehouden. Carmarthen stelde voor, dit verzoek te beperken tot den lijd tus schen nu en Pinksteren, doch dit amendement werd met 268 tegen 244 stemmen verwor pen. Een ander amendement, door Hanbury voorgesteld, werd verworpen met 247 tegen 219 stemmen, en daarna werd het voorstel van sir William Harcourt met 249 tegen 233 stemmen aangenomen. Het Lageihuis beeft bij derde lezing het wetsontwerp aangenomen, voortgesproten uit de scheidsrechterlijke beslissing in zake de visscherij in de Behring-zee. De Standard schiijft dat in het Lagerhuis, ook onder de ministerieelen, de overtuiging veld wint, dat het leven van het ministerie niet lang meer zal duren. Ook de ministeri eelen moeten ontmoedigd zijn door het voort durende geharrewar, waai door de ministeri eel' meerderheid allengs slinkt, zoodat de oppositie waarschijnlijk spoedig de gelegen heid zal vinden om aan het Kabinet eene nederlaag toe t# brengen en eene crisis uit te lekken. ZWEDEN. De beide Kamers hebben besloten de in 1891 tijdelijk verlaagde graanrechten te handhaven. OOSTENRIJK. Te Pola, waar keizer Wilhelm "Vrijdag is aangekomen, had o. a. in het Casino een diner plaats, waar de Duitsche keizer aan het eind van eenen toost antwoordde: uNaar welke plaatsen de Oostenrijksch-Hongaarsche vloot ook door keizer Frans Joseph, mijn besten vriend, aan wien ik door de heehtste vriend schapsbanden en als getrouwste wapenbroe der verknocht ben, geroepen mocht woi den, het blijft mijn wensch, dat zij steeds moge vooruitgaan met volle kracht". 's Nachts te 2 uur vertrok de keizer naar Venetie, op zijne gansche reis hartelijk toe gejuicht. Aan aartshertog Karei eu verschei dene officieren der Oostenrijksche marine heeft hij ridderorden geschonken. De Oostenrijksche Kamer van afgevaardig den heeft Zaterdag de begrooting bij eerste lezing aangenomen. Bij de algemeene beschou wingen verklaarde de minister Von Plener dat de regeering vast besloten is uitbreiding van kiesrecht door te zetten en daarbij aan den werkman het kiesrecht toe te kennen, maar dat zij daarbij de bestaande klasse- verdeeling wil handhaven. ITALIË. Zaterdag te 10 uur is keizer Wilhelm te Venetie aangekomen. Vijf stoombooten waarop leden der Duitsche kolonie en ook leden van den gemeentelaad hadden plaats genomen, stoomden het keizerlijk jacht te geraoet. De kaden Esclavoni waren met nieuwsgierigen bedekt, vele ingezetenen vlagden. Terwijl het jacht de Portica doorstoomde, bleef de keizer op bet dek, het saamgestroomde volk groe tende. Zoodra het jacht in de St -Marcus- haven aankwam, ging de Italiaansche konings familie met een sloep aan booid; koning Humbert had hier met den keizerlijken gast een onderhoud van twintig minuten. Keizer Wilhelm bracht vervolgens zijn gastheer een bezoek in diens paleis de vorstelijke personen zich aan een familiediner veieenigden. Des avonds had een groote volksbetooging plaats voor het koninklijk paleis. De menigte juichte de vorsten toe, die op het balkon ver schenen warenterwijl de muziekkorpsen de Duitsche en Italiaansche volksliederen speel den. Op het Canal Grande werd een serenade gegeven en waren verlichtingen aangebracht. De koning en de keizer maakten een gondel- tocht op de Lagune. Zondag gebruikten de vorsten een lunch, aan boord van de ChrictaleL Keizer Wilhelm is gisteren uit Venetië vertrokken. Hij werd tot Molomocco verge zeld door koning Humbert. In een langdurige bijeenkomst, Zaterdag met de financieele commissie gehouden, welke ook door de ministers van oorlog en marine werd bijgewoond, heeft de heer Crispi uit voerig uiteengezet, waarom niet kan gedacht worden aan militaire bezuinigingen. De heer Crispi vei klaarde zich en het geheele Kabinet solidair met den minister Sonnino. Deze rede van den minister-president moet een diepen indruk hebben gemaakt. In de Kamer be vestigde de heer Crispi zijn verklaringen naar aanleiding eener vraag van den oud-minister van oorlog Pelloux. Het rapport der commissie kan eerst tegen het einde dezer maand te gemoet gezien worden. SPANJE. Eene poging om op Cuba een opstand te weeg te brengen schijnt mislukt. In het zuiden schijnt de nood onder de arbeidersbevolking met den dag grooter te worden. Te Cordoba zijn de bakkerijen ge plunderd door de opstandelingenook te Seviila en te Cadix wordt de toestand als dreigend beschouwd. GRIEKENLAND. Naar de Times uit Athene verneemt, is het onjuist, dat de Grieksehe regeering aan Rusland heefl toegestaan een marine-station te vestigen op liet eiland Paros, alwaar de Russische regeering aanspraak maakt op het bezit van eenige oude magazijnen, welke voor 1825 aan Rusland toebehoorden. Daarover bestaat er echter tusschen Rusland en Grie kenland geen oveieenkomst, en op het oogen- blik wordt er ook geen correspondentie over De Grieksehe wetgeving zou overi- noch aan eene andere mogendheid privaateigendom in Griekenland veroorloven. gevoerd, gens aan Griekenland Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. II V KB A II i B O BRlftT K A X T, B 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels rnet inbegrip van eene Courant. f 1,10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien art 9 der verordening op het reinigen en op de gevordeide breedte en diepte houden van de ■wateringen en hemslooten in het Oud- en Nieuw- West-Frankeland binnen genoemde gemeente, van den 19den Mei 1881; Brengen ter kennis van de eigenaars van lande rijen, huizen en erven in genoemd Frankeland, dat op Mmndag den 7den Mei 1894, des voormiddags ten •.negen ure. eeno SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en hemslooten. Wordende bij dezen ieder, dien zulks mocht aan gaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het bij de bovenaangehaalde verordening voorgeschrevene alsdan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd waar het behoort. Schiedam, den 9den Apu! 1894. Burgemeester en wethouders van Schiedam VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris VERNEDE. F R A N K R IJ K.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1