Biniieiilaiidsche Berichten. E 6 T P T S. De Times en de Daily News publiceeren depêches uit Egypte, meldende dat aldaar eene mïnistereele crisis ophanden is, aangezien de verhouding tusschen den khedive en het kabinet onhoudbaar gespannen is. AMERIKA. In den Senaat der Vereenigde Staten heeft de heer Lodge een voorstel ingediend om de regeering uit te noodigen onderhandelingen met Mexico te openen tot het verkrijgen van machtiging om van den zilvervoorraad van de munt der Unie Mexicaansche dollars te slaan. Aangezien deze munt in gansch Indië gang baar is, zou aan den handel van Engeland daarmede een gevoelige slag worden toege bracht en die der Vereenigde Staten aan merkelijk bevorderd worden. Volgens bericht uit Washington rukken twee machtige korpsen derwaarts op, om het Congres te petitionneeren tot opheffing der vfolksgrieven. Een korps republikeinen, »het Christusleger" geheeten, hoopt Washington binnenkort te bereiken, alwaar het voor nemens is het Kapitool te omsingelen. Uit Buenos-Ayres wordt van 9 dezer ge meld Het gerucht, dat het leger der opstande lingen zich meester zou hebben gemaakt van de stad Rio Grande, is niet bevestigd. De Portugeesciie schepen, aan boord waar van zich de Braziliaansche vluchtelingen be vinden, hebben de haven verlaten, na levens middelen ingenomen te hebben. Het verzenden van telegrammen uit Bra zilië is verboden. Vier transportschepen en eene torpedoboot der opstandelingen zijn de ondiepte van Rio Grande gepasseerd en hebben 4000 man aan «al gezet om de stad aan te vallen. Naar men meldt, hebben Da Gama en zijne officieren het Portugeesciie schip verlaten en zich naar Rio Grande begeven. Het gerucht wil dat het Amazonen-eskader in opstand is gekomen. De Times verneemt uit Buenos-Ayres dat «ene Melloïstische torpedoboot en vier trans portschepen de haven van Rio de Janeiro forceerden en 4000 man aan wal zetten tot den aanval. Een andere colonne opstandelin gen avanceert naar Porto Alegro, Men vreest voor een toenemen van de han delscrisis in Argentinië. Uit Buenos-Ayres verneemt hetzelfde blad, dat, naar aanleiding van telegraphische instrue- tiën uit Lissabon, de Portugeesche oorlogs schepen, op welke de Braziliaansche vluchte- fingen zich bevinden, van daar vertrokken zijn naar Lissabon. Het opperste gerechtshof van Zuid-Carolina beeft bepaald, dat de wet op den verkoop van Sterken drank, die de ongeregeldheden te Darlington uitgelokt heeft, onwettig is. De quaestie zal nu voor de opperste rechtbank der Vereenigde Staten behandeld worden. SCUIEDAM, 10 April 1894. Bij de heden in het district Schiedam plaats gehad hebbende verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn door de kiezers liet volgend aantal stem briefjes ingeleverd Schiedam (1ste Afd.) (2de Overschie Schiebroek Kethel Vlaardingen Vlaa rd i n ge r-A m bac h t Aantal Ingeleverde Kiezers. Stembriefjes. 934 789 304 270 320 233 39 16 141 122 731 582 111 72 258G 2084 zoodat .4S2 kiezers van hun kiesrecht geen gebruik hebben gemaakt. Bij de verkiezing in 1891 werden door 2785 kiezers 2318 stembiljetten ingeleverd. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven dat ten raadhuize ter inzage is gelegd een aanbeveling ter benoeming van een lid in de commissie van voorlichting, be doeld in art. 19 der verordening op de hef fing van eene plaatsel. directe belasting naar het inkomen, voor het dienstjaar 1894/5, in de plaats van den heer J. J. Zoetmulder Cz., die de benoeming niet heeft aangenomen waarop geplaatst zijn de heeren1. J. M. Honnerlage Grete2. O. J. Wouterlood. Zondag, bij gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. de groothertogin van Saksen- Weimar, geboren prinses Sophie der Neder landen, wapperde van de openbare gebouwen de nationale driekleur. De zaal der Officieren-Vereeniging was j.l. Zaterdag in feestdos, ter gelegenheid van het zilveren jubilé der gymnastiek- en scherm- vereeniging zOlympia"rondom was hoog- opgaand groen geplaatst, terwijl ter weers zijden van het tooneel een drietal banieren prijkten, waaronder die der feestvierende vereeniging. Dat de belangstelling in dit jubilé groot was, bleek uit de deelneming der zustervereenigingen dPalaestra" alhier, »Hellas", jVoorwaarts" en »01ympia" uit 's-Hage, »Donar" en sLichaamsontwikkeling" uit Delft alsmede de ïAlgemeene Turnver- eeniging" ie Rotterdam, welke allen door de bonte kleurschakeering der uniformen het feest opluisterden. Met een hartelijk welkomstwoord dankte de voorzitter van »01ympia", de heer G. van der Most, de talrijk aanwezigen voor de belangstelling en den ijver, bij deze gelegen heid zoowel door stadgenooten als van elders gekomenen aan den dag gelegd, voor welke sympathie hij den dank der vereeniging be tuigde. Na vervolgens kortelijk de geschiede nis van »01ympia" te hebben uiteengezet, wekte spreker op tot voortdurende beoefe ning en belangstelling in de gymnastiek, welke zulk een heilzamen invloed heeft op het menschelijk lichaam. Na deze luid toegejuichte rede traden achtereenvolgens de turners met elkander in 't krijt, waarbij sterke toeren werden verricht, welke getuigden van een krachtige ontwik keling der spieren. Voorwaar de jury had een zware taak, daar alle krachten werden ingespannen om zegevierend uit het strijdperk te treden, zoodat de beslissing omtrent het toekennen der uitgeloofde prijzen verre van gemakkelijk was. Te halfnegen begon de uitvoering, waar aan elk der deelnemende vereenigingen met een nummer bijdroeg. Ook deze oe feningen aan brug en rek alsmede die met staaf en knots getuigden van groote geoefend heid en goede disciplinein aangename af wisseling, onder de welluidende tonen van het orkest uitgevoerd, vonden zij veel'bijval en toejuichingen. De verschdlende oefeningen werden onder broken door eenige aangename incidenten. Zoo werd aan de feestvierende vereeniging door Palaestra", bij monde van haren voor zitter, den heer M. W. van der Schalk, onder een hartelijke toespraak, een fraaie krans aan geboden, welk voorbeeld navolging vond bij eenige jongelui, toekomstige leden van »Palaes- tra" voor wie de jongeheer A. M. F. van Deventer het woord voerde. Onder daverende bravo's uit de zaal werden beide kransen aan de banier gehecht. In dit blijk van waardeering vond de voor zitter van sOlympia" aanleiding te herinne ren aan de vele moeilijkheden, waarmede de vereeniging beeft te kampen gehad, en daar nevens te wijzen op de groote belangstelling, heden betoond, waarom spreker zich de vrij heid veroorloofde de vereeniging in de voort durende belangstelling barer stadgenooten aan te bevelen. Zoodra de jury het pleit beslist had, nam de heer A, B. Meilink het woord. Hulde brengende aan nOlympia", een der oudste gymnastiekvereenigingen, waar goed gewerkt wordt, doorlien spreker de voornaamste feiten uit hare geschiedenis, roerde hare tegen spoeden aan en herinnerde tevens aan de dagen van wederopleving en vernieuwde toe wijding. Na zijn beste wenschen te hebben uitgesproken voor de toekomst van »01ympia", ging hij over tot de uitreiking der prijzen, waarvan het resultaat was als volgt»01ym- pia", Den Haag, le prijs, verguld zilveren medaille, uitgeloofd door sPalaestra" alhier ïDonar", Delft 2e prijs, eveneens verguld zilveren medaille, uitgeloofd door den ge westelijken bond; Hellas", Den Haag, 3e prijs, zilveren medaille, uitgeloofd door sOlym- pïa's" eereleden. Dat deze uitslag de vol komen goedkeuring der turners en leden wegdroeg, bleek uit het voortdurend applaus, dat er op volgde. Ook ontbrak het bij de uitreiking der prijzen niet aan hartelijke toe spraken tot de prtjswinners en woorden van opwekking tot de minder gelukkigen. Het publiek, dat tot dusverre aandachtig toeschouwer geweest was, werd nu in de gelegenheid gesteld eveneens een werkzaam aandeel in de feestviering te nemen, door namelijk eeri geanimeerd bal te geven. Nadat nog geruimen tijd vele paren door de zaal hadden gezweefd, scheidde men in de aan genaamste stemming en in de overtuiging, dat sOlympia" na haar zilveren jubilé nog alle reden van bestaan heeft. Bij kon. besluit zijn verplaatstlo. dr. A. W. baron Schimmelpenninck van der Oye, gezantschapssecretaris der eerste klasse bij Hr. Ms. gezantschap te St. Petersburg, naar dat te Londen2o, mr. A. M. D. baron Sweerts de Landas Wyborgh, gezantschapssecretaris der eerste klasse bij Hr, Ms. gezantschap te Wee- nen, naar dat te St. Petersburg3o.jhr. mr. R. de Marees van Swiuderen, gezantschaps secretaris der tweede klasse bij Hr. Ms. ge zantschap te Rome, met bevordering tot gezantschapssecretaris der eerste klasse, naar dat te "Weenen, en 4o. jhr. mr. A. J. vanCit- ters, gezantschapssecretaris der tweede klasse bij het departement van buitenlandsche zaken, naar Hr. Ms. gezantschap te Rome. De minister van financiën maakt bekend, dat op 7 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 1,885,285.60i/j en dat op denzelfden dag doordeNederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was ver strekt ten bedrage van 1,739,692.53Vs De minister van binnenlandsche zaken is Zaterdag uit het buitenland teruggekeerd. De minister van buitenlandsche zaken a. i. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, krachtens beschikking der Spaansche regee ring, oleïne en oleïnezuur voortaan zal ge acht worden le vallen onder no. 120 van het Spaansche douanetarief en niet meer onder no. 89, zoodat voortaan dat artikel bij invoer uit Nederland in Spanje belast zal zijn met een invoerrecht van pesetas 0,10 per kilogram. De mioister van waterstaat, handel en nijverheid heeft zijoe goedkeuring gehecht aan het ontwerp van de a.s. zomerdienst- regeling op de staatsspoorwegen. Te Rotterdam hebben zich de vorige week 94 gevallen van pokziekte voorgedaan. Te Rotterdam zijn gevangengenomen A. J. L. F. en M. J. J. K., respectievelijk gewezen directeur en gewezen boekhouder en technisch cuntróleur der Maatschappij Concordia". Eerstgenoemde werd op 17 Maart 1893 door commissarissen dier Maatschappij geschorst en daarna door de vergadering van aandeel houders ontslagen, terwijl de andere, reeds drie jaren geleden op eigen verzoak ontslag verkreeg. Te Rotterdam is gisternacht op de Cool- vest een man door eenige personen aanbe vallen. Met een stuk hout werd hij op het hoofd geslagen, waarna hij van f 20 en zijn horloge beroofd werd. De ongelukkige werd dcor de politie ge vonden en naar het ziekenhuis gebracht, Zijn toestand is hoogst gevaarlijk. Aan de firma Ribbink Van Bork &Co.is door den raad der gemeente Delft concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van de telefoon aldaar. Het verzoek van de heeren H. P. N. Hal- bertsma en W. E. Cramer om een subsidie voor den aanleg van een stoomtramweg Delft Naaldwijk—Maassluis, groot f35000 is door den raad der gemeente Delft van de hand ge wezen, hoewel enkele leden zich niet ongeneigd verklaarden mede te willen werken tot het verleenen eener minder groote subsidie, als dit gevraagd werd. Omtrent de geweldpleging tegen den per soon, die in het Alexanders veld te's-Graven- hage stervende is gevonden, verneemt men nog, dat de dader v. d. Gooroerg, die aanvan kelijk alle schuld op zich nam, thans verklaart, dat zijn vriend, de artillerist K., den versla- gene heeft mishandeld. Te Leeuwarden zijn Vrijdag ongeveer 2500 kievitseieren aangevoerd. De handel was levendig, de prijzen wisselden af van 18 tot 22 cent per stuk. Voor het buitenland, in zonderheid voor Frankrijk, waren onderschei dene belangrijke bestellingen. Te Bakkeveen is Zaterdag circa 2% H.A. dennenbosch in vlammen opgegaan. Men ver moedt dat een ongeluk met vuur de oorzaak van den brand is. De bosschen behoorden aan den heer Tonckens c.s. Te Breukelen zal voor rekening van me vrouw "Wierx toch een nieuw post- en tele graafkantoor worden gebouwd. Het servituut dat op den grond rustte, en waardoor de bouw voor eenigen tijd werd opgeschort, is thans afgekocht. Te Wageningen is Donderdagavond met de tram van den S. S. die te 10.55 aankomt, overreden een man, die op de rails lag te slapen. De tram ging hem over de borst. Het deerlijk verminkte lijk werd naar het ziekenhuis overgebracht. Londerdagnamiddag had in den tuin van de familie M. aan den Teteringschen dijk te Breda een hoogst treurig ongeval plaats. Eenige knapen, onder welke de zoon van genoemd gezin, waren in het bezit van een geladen flobert-karabijn. Door speelschheid gedreven, richtte deze laatste het wapen op zijne eveneens aldaar aanwezige tante; het schot ging af, en de ongelukkige vrouw viel doodelijk aan het hoofd getroffen neder. De ontboden arts kon slechts den dood consta- teeren. De dame was sedert eenige dagen aldaar gelogeerd en herkomstig uit Den Haag. Men meldt uit Roermond aan de N. S. Cl'. Nadat onze marechaussee eenige dagen druk aan liet zoeken geweest is naar den moordenaar van den 14-jarigen P. te Heppe- neert, België, daar men vermoeden had dat hij zich in Limburg ophield, is hij Zondag morgen, naar aanleiding van een telegram, door den kapitein der marechaussee uit Roer mond naar Horst gezonden, onder Venraai aangehouden. Hij heeft den moord hekend en is genaamd Peter Emond. Nadere bijzoa- derheden ontbreken nog, In de gemeente 's-Grevelduin-Kapellc zijn 3 personen, die een poklijder te Rotterdam hadden bezocht, door pokken aangetast. Dooi' pï

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2