A0. (894 Donderdag 12 April, N°. 8507. Eerste Blad KENNISGEVING. Achtenyeertigsfe Jaargang1. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, BuitenlandsclieBeri c h t en. UITGEVER: ,ï7 ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. 0.10. B r RE AF: BOTEBITRAA T, E gewone regels met 2 7. Advertentieprijs: van 110 inbegrip van eene Courant1.10. i Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. PROCES-VERBAAL van de opening der stem briefjes, die ter benoeming van éen lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den lOn April 1894 zijn ingeleverd. Op heden den elfden April 18U0vieren negentig, in de gemeente Schiedam, hoofdplaats van het hoofd- kiesdistrict, is door het bureau van stemopneming in de ter mievering \an stembriefjes bestemde zaal plaats genomen, des morgens ten negen ure. Het bureau is samengesteld uit den heer PIETER JACOB VAN Dl IK. VAN MATENESSE, Burgemeester, Voorzitter, en de heeren JACOBUS HOEK en A1G1D1US ELZEVIER DOM, leden van den Gemeenteraad, stem- opnemers De Vootzitter plaatst op de tafel de stembussen, bij hem den tienden April 1800 üer en negentig overgebracht uit <le gemeenten Schiedam (hoofd- buieau en onderbureau), (heischic-, Sclnebroek, Kethel, Vlaardmgen en Vlaardmgerambaclit. De zegels van da bussen woiden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden tweeduizend vijt en taentig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebbe ingeleveid, vergeleken zijnde, is gebleken te njn even groot als het getal dier kiezeis. Nadat de bnefjes zijn ondereengemengd, worden zij door den Vooizitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde vetklaard acht en dertig bnefjes, als een en dei tig welke met waren ingevuld vier welke geen persoon duidelijk aan\\%en e due welke het in art. 37 der kieswet bedoelde zegel misten. let getal der geldig uitgebrachte stemmen is miisdien geweest tweeduizend zeven en veertig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren Mr. A. Ph. R. C. baron vanderBoich van Verwolde 322 stemmen. S. A Maas 781 Mr O. J If. graarvan Limburg Stiruin E B. Kielstia C Klem J. Ismes llaiuu .-E Mackaij Dr. \V. Everts G. graaf van Limburg Stirum A. Maas IV. Bellers J. A. Boer D. Kloosterman Hebben alzoo de heeren mr. O. J. II. S. A. Maas. Eu zal mitsdien eene herstemming moeten plaats vinden over de heeren Mr O. J. H. graaf VAN LIMBURG STIRUM en S. A. MAAS, vai wie dein artikel 104 der kieswet bedoelde lijst onmiddellijk is opgemaakt. E zijn tegen deze opening van stembriefjes, door de in Ie zaai aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Schiedam, den elfden April 1800 vier en negentig. VAN DIJK VAN MATENESSE, Voorzitter. 919 13 2 1 1 1 1 1 0 1 1 meeste stemmen verkregen de graaf van Lnnbuig Stirum en JACs. HOEK, TE. ELZEVIER DOM. J Stemojmemers. 'Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien art. 69 der wet van 4 Juli 1850 {staatsblad no. 37) Brongen ter kennis van de ingezetenen, dat de processen-verbaal van de op den lOden dezer in bet hoofd kiesdistrict Schiedam plaats, gehad hebbende verkiezing van éen Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter inzage zijn neder- gelegd op de secretarie der gpmeente en dat afschriften daarvan zijn aangeplakt aan het raad huis. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den llden April 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. 1) U 1 I S C II L A 11. Keizer Wilhelm is Maandagavond uit Vene tië te Abazia teruggekeerd. De stad was ge - illumineetd. De Rijksdag heeft Maandag nog het han delsverdrag met Uruguay goedgekeurd, als mede de overeenkomst met Zwitserland tot bescherming van octrooien, monsters en fabrieksmerken. In den loop van het debat betuigden verschillende sprekers hun leed wezen, d?t in Zwitserland alleen octrooi kan worden verkregen voor uitvindingen, waarvan modellen kunnen worden overgelegd en dat de scheikundige industrie alsmede die van het aluminium dus aan eene onrechtmatige con currentie zijn blootgesteld, zooc.at zij verlan- den dat het verdrag zou woiden opgezegd, wanneer Zwitserland zijne octrooiwetgeving op dit punt niet wijzigt. F R A N K R IJ K. De beer Marty, minister van koophandel heeft op een feestmaal, hem door zijne kie zers te Carcassone aangeboden, eene rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de te- genwooidige regeering het bestuur niet aan vaard heeft om eenige reactionnaire politiek te volgen. Zij denkt niets van de veroveringen barer voorgangsters te laten varen. »Wij zijn bereid", voegde hjj er aan toe, »elk geloof in godsdienstige zaken te eerbiedigen maar wij zullen niet toelaten, dat eenige bevoorrechte toestand wegens het geloof aan wien ook toegestaan wordtde militaire wet en de schoolwetten zullen zonder eenige tekort koming onzerzijds, zonder eenig compromis uitgevoerd worden". B E L G I E. Op den tweeden dag van het Liberale Congres is met groote meerderheid, tegen den zin der Antwerpsche afgevaardigden, het beginsel van den vrijhandel geschrapt van het programma van liet congres. Nadat nog verschillende wenschen waren aangenomen, betreffende vrijheid van onderwijs, afschaffing van privilegiën, enz. werd het congres gesloten. ENGELAND. De Londensche politie heeft, bij eene nieuwe huiszoeking in de woning van den Fransehen anarchist Meunier, tal van belangrijke ge schriften, alsmede portretten van buiienland- sche anarchisten gevonden. Steeds meer geven deze laatsten blijk zich in Engeland niet langer veilig te gevoelen en verlaten daarom het land. De Londensche anarchisten zullen geiden bijeenbrengen voor Meuniers ver dediging. Verscheidene groote fabrieken hebben thans, op het voorbeeld van den heer Mather, den achtuurswerkdag ingevoerd. Uit Zanzibar wordt van 8 dezer gemeld vol»ens berichten uit goede bron is de Engelsche Regeering vast besloten Uganda in bezit te houden en wel onder een eigen plaatselijk beheer. Het is echter nog niet bekend of en op welke wijze dit beheer ondergeschikt zal zijn aan dat van Zanzibar. DENEMARKEN. De Landsthing heeft met 39 tegen 7 stem men bij eindstemming van het leger-ontwerp van den heer Steffensen aangenomen, met de daarin door de Folkething aangebrachte wijzigingen. De leger-hervorming is hiermede door den Rijksdag afgehandeld. RUSLAND. 3 czaar zal zich bij het huwelijk van hertog Albert van Saksen Coburg-Gotha doen vertegenwoordigen door de grootvorsten Wla- dimir en Sergius. De troonopvolger gaat daar niet heen, zoodat de geruchten aangaande zijne vei loving met prinses Alice van Hessen hiermede gelogenstraft worden. Aan het ministerie van spoorwegen is deze week de internationale conferentie be gonnen tot regeling der goederentarieven op de Russisch-Duitsche, Oostenrijksche, Belgi sche en Fransche lijnen. Ten aanzien der Russische en Duitsche lijnen is men tot eene overeenstemming gekomen, waai bij van weers zijden concessien werden gedaan tot verlaging dier tarieven. OOSTENRIJK. In de Hongaarsche Kamer herinnerde de minister-president Wekerle Maandag, onder algemeene toejuichingen, dat de voorzitter de besluiten der Kamer met betrekking tot Kossuths begrafenis ten volle heeft uitge voerd, terwijl hij er bij voegde dat de regee ring in den ruimsten zin rekening heeft gehouden met de nationale gevoelens van eerbied voor Kossuth. De aanvaller dei- oppositie tegen den voorzitter der Kamer en tegen de regeering, welke de dagbladen hebben in uitzicht gesteld, zouden dan ook allen grond missen, en bovendien zou het in strijd zijn met den eerbied voor Kossuths nagedachtenis en het algemeen belang, wan neer deze kwestie nog langer aan de orde bleef. De heer Ugron verklaarde dat de voorzitter lichtvaardig heeft gehandeld door een conflict uit te lokken met de pers van Pest, terwijl hij aan de pers haren te hoogen toon ver weet, door met werkstaking te dreigen, een recht dat haar niet toekomt. Door in dezen toe te geven, zou de voorzitter het gezag der Kamer aanranden. De minister-president antwoordde dat zij, die vrijzinnige instellingen wenschen, de pers moeten eerbiedigen, opdat deze een heilzamen invloed kunne uitoefenen. Onder groot tumult van de zijde der oppo sitie werd het rapport van den voorzitter daarop verworpen, maar de Kamer nam het voor kennisgeving aan. Toen de voorzitter daarop een rapportin- diende over de deelneming der Kamer aan Kossuths begrafenis, stelde een lid der on afhankelijkheidspartij voor, het gedrag des voorzitters af te keuren, omdat deze liet be sluit der Kamer niet geeerbiedigd heeft. Verscheidene leden der oppositie verlang den de afzetting des voorzitters. De minister-president verklaarde dat de voorzitter der Kamer in overleg met hem heeft gehandeld, maar dat er geen sprake kan zijn van aan den vooizitter der Kamer ge geven voorschriften, waarmede de minister raad trouwens geen rekening heeft te houden. Nadat da motie van afkeuring met eeue meerderheid van 67 stemmen was verwor pen, werd ook dat rapport voor kennisgeving aangenomen. SPANJE. Te Madrid is gisteren een bom gesprongen by den gemeentesecretaris Manacor de Ma- jorque, waardoor de trap vernield werd. Het gezin van den secretaris moest langs een touwladder uit het huis ontsnappen. Verschei dene personen zijn gearresteerd. Twee bommen, naar men vermoedt van anarchisten afkomstig, zijn gevonden in eene steengroeve te Bilbao. Een 100-tal jeugdige werklooze arbeiders doorloopen de straten te Reija (provincie Sevilla) en eischen brood. De gendarmerie is verstei kt. S E R Y I E. De regeering lieeft aan de Porte een nota gezonden, waarin de Turksche grenswachters van een onvoldoeude toezicht op de Alhaneezen beschuldigd worden en hun ontslag geëischt wordt. In haar antwoord op die nota heeft de Porte zich bereid verklaard gestrenge maat regelen te nemen tegen nieuwe invallen der Alhaneezen en de grenswachters door gere gelde troepen te vervangen. EGYPTE. De Times verneemt uit Kaïro, dat de Russische admiraal Avellan, alsook de officie ren der Russische vloot, van daar vertrokken zijn zonder eene demonstratie van de Fransche kolonie, die hen niet eens uitnoodigde tot de inwijding der nieuwe Fransche club te Kaïro. AMERIKA. De president der Vereenigde Staten bereidt eene proclamatie voor, ter waarschuwing van de robbenjagers tegen de robbenvangst in de Behringzee, krachtens de vastgestelde wet geving.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1