UITSLAG DER VIRKIBZIIGEM Binnenlandse lie Berichten. Gremengdo Berichten. Uit Uniontown in Pennsylvanië wordt ge meld dat 10,000 werkstakers zich Maandag naar de cokes-districten zullen begeven om ook daar het werk te staken. De Peruaansche regeering heeft haren ge zant te Washington teruggeroepen men ver zekert dat hem het minister-presidentschap en de portefeuille van oorlog zullen aange boden worden. Kolonel Bogorno heeft het congres ontbonden en nieuwe verkiezingen uitgeschreven. Naar gemeld wordt, zijn admiraal Da Gama en zijne officieren ontsnapt van de Portugee- sche schepen, die Zondag de haven van Buenos-Ayres verlaten hebben, en naar Rio Grande vertrokken. Het gerucht loopt, dat het smaldeel van den staat Amazonas de partij van den op stand heeft gekozen. Aan de Times wordt uit Buenos-Ayres ge seind, dat 200 Braziüaansche opstandelingen aan wal ontkomen zijn, toen de Portugeesche oorlogsschepen het anker lichtten. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat Udando, de verzoeningsgezinde candidaat is gekozen tot gouverneur dier stad. AFRIKA. Volgens de Souih Ajrican Bevieio zal de gouverneur Loch niet als zoodanig naar de Kaap terugkeeren, na zijn bezoek aan En geland zelfs zou de Britsche regeering reeds eenen opvolger hebben benoemd. SCHIEDAM, 11 April 1891. Hedenmorgen te 5 uur is Adriaan Hoppe, werkzaam in de branderij van de firma J. Jurriaanse aan de Buitenhaven alhier, bij het plaatsen van den helm op den ketel, dat hij vermoedelijk niet vlug genoeg ver richtte, door de uit den ketel stroomende spoeling deerlijk gebrand. Dr. De Bruijn ver leende de eerste hulp. Hoppe is per brancard naar het ziekenhuis vervoerdzijn toestand is zeer ernstig. Gedurende het le kwartaal dezes jaars hebben zich 278 jongens voor indiensttreding bij de kweekschool voor zeevaart te Leiden aangemeld, waarvan er 87 tot eene verbinte nis zijn toegelaten. De overige '191 werden geneeskundig afgekeurd. De heeren J. P. O. Tichelaar en J. P. Schoonhoven hebben, blijkens een ingezonden stuk in de Onmelandcr Courant, eene com missie gevormd, teneinde den heer Van Deth te steunen en hem f 2000 te verschaffen, die hij zegt noodig te hebben om de bewijzen voor zijne beschuldigingen bijeen te brengen. Te Rotterdam zijn voor de verkiezing der Tweede Kamer uitgebracht 5007 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt S422. De vorige verkiezing werden 2277 stemmen uitgebracht. Te 's-Gravenhage werden 6080 stemmen uitgebracht. Het aantal kiezers bedraagt 8494. In 4891 werden uitgebracht 6349 en in 1888 6200 stemmen. Ten koste der gemeente IJselmonde wor den een paar hulpbenoevende poklijders ver pleegd door twee dames van «Het blauwe Kruis" gevestigd te Rotterdam. De ziekte breidt zich in IJselmonde gelukkig tot heden niet uit. Te Amsterdam bedraagt het aantal uitge brachte stemmen 8447. Het getal kiezers bedraagt circa 21,000. In 1891 werden uitgebracht '12,184 en in 1888 14,545 stemmen. Door wijlen mej. Sijpesteijn te Naarden is gelegateerd aan de «Nederlandsche vereeni- O O ging tot bescherming van dieren geves tigd te 's-Gravenhage, eene som van f 1000, vrij van successie. Het dak van het aloude koor der Ned.~ herv. kerk te Hippolytushoefj op Wieringen, dat reeds zeer beschadigd was, is Maandag bij stil weder met hevig gekraak totaal ingestort, daarbij muren scheurende, beschotten en bon ken brekende. Het geheel levert thans een treurigen aanblik op. Toch zal in het gunstigste geval eerst over eenige maanden tot de restau ratie kunnen worden overgegaan, indien name lijk op de aanvrage om subsidie aan de synode gunstig beschikt mag worden. De eigenaar van de landgoederen «Oor sprong" en Wolfheze" onder Oosterbeek gelegen is evenals ten vorigen jare, genegen persoonlijke en familie-wandelkaarten uit te reiken, op aanvrage met insluiting van 10 cents aan postzegels. Duidelijk dient lnerVer- melding, dat de uitspanning «het Paviljoen" genaamd, door iedereen kan bezocht worden, zonder in het bezit te zijn van een wandel- kaart. Het paviljoen is open voor een ieder. Een der oudste firma's te Enschede, de firma Stroink Co., stoomkatoenververij en weverij, heeft tegen '1 Mei a.s., al haar werk volk gedaan gegeven. Dezer dagen vroeg het hoofd van een school in een eer Noordbrabantsche dorpen per brief aan het gemeentebestuur om een aardglobe. Zijn verzoek kwam eindelijk in den raad ter sprake. Een van de wethouders merkte op «Wat behoeft hij een globe te hebben van de geheele wereldmij dunkt als hij 't op onze school al eens deed met een globe van Holland." De moordenaar van den 14-jarigen P., uit Heppeneer (België), is genaamd P. Emonds en slechts 17 jaar oud. Maandag werd hij te Roermond gevanke lijk binnengebracht, na te Venraai te zijn gearresteerd. Hij verklaart met P., bij wiens vader hij als schaapherder in dienst was, twist te heb ben gekregen, hem daarop geslagen en gesto ken le hebben met een mes, en hem toen in eenen beerput te hebben geworpen. Drie dagen heeft hij met de ouders^n buren naar P. mede gezocht, doch toen de gendarmerie uit Maeseyck het mes vond, waarmede hij P. vermoord had, nam hij de vlucht en werd bij zijne ouders aangehouden. Daar Emonds Nederlander is, zal hij niet uitgeleverd worden, doch voor de rechtbank te Roermond moeten terechtstaan. De gesloten offerbus aan de Sint Wille- brordusput te Heiio (N.-H.) is verleden week van haar inhoud beroofd. De verdachte, een 20-jarig jongeling aldaar, moet reeds zijn vergrijp aan den rechter-commissaris hebben bekend. Gistermiddag had te Wezel een ongeluk plaats. Even voor het station aldaar zou de stoker van een in volle vaart zijnde passa- gierstrein naar de signalen zien en kwam met zijn hoofd tegen een der seinpalen, met het treurig gevolg dat zijn hoofd geheel werd ver pletterd. Hoe heftig de te 's-Hertogenbosch met 1 Mei a.s. te openen Nutsschool door deRoomsche geestelijkheid aldaar bestreden wordt, kan blijken uit het feit, dat Zondag j.l. in alle katholieke kerken van Den Bosch vau den kansel werd gewaarschuwd voor die «verder felijke" inrichting. Men ging zelfs zóo ver om te zeggen, dat de zaligheid van ouders en kinderen met het al of niet bezoeken dier school gemoeid is. Dit neemt echter niet weg, dat vele katho lieke ouders hunne kinderen als leerlingen dier school reeds deden inschrijven. Tusschen Weeze en Goch (Rijnpr.) is gevan gengenomen een 19-jarig Hollander, te Goch als tingieter werkzaam geweest, die va'.sch geld in omloop had gebracht. Te Nieuwerkerk (Z.) heeft een knaapje van 7 jaar, dat met lucifers speelde, eene strooklamp op de hofstede van den heer A. C. in brand gestoken. Spoedig vatten ook de daarbij staande schuur en het woonhuis, be woond door twee arbeidersgezinnen, vuur. Van het vee kwamen twee ossen in de vlam men om. De gebouwen verbrandden geheel. De inboedels der twee gezinnen zijn gedeel telijk verbrand en overigens zwaar bescha digd; zij waren niet verzekerd. De overige goederen wel. Eene hoeveelheid tarwe van 470 hectoliter kon worden gered, doch leed veel schade. De brandweer weerde zich dapper. Eene moderne advertentie AdolfKeer tot je Elsa terugde piano is verkocht. Dordrecht. Maandagavond is alhier, met toestemming van den burgemeestereen groote werklieden-betooging gehouden, ten gunste van zeer uitgebreid kiesrecht en van de candidatuur van mr. F. N. Sickenga. Tegen halfnegen zette de stoet, voorafge gaan door de banieren en borden, zich vier aan vier in beweging, langs Groenmarkt, Vischbrug, Beggijnhof, Johan-de-Wittstraat en Singel naar «Musis Sacrum", waar de betoogers door het democratisch kiescomité werden ontvangen. Op het tooneel van het werkmansgebouw waren opgesteld de banieren van den Ned. Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht, afd. Dordrecht, de metaaibewerkersvereeniging «Vooruit" en den Ned. Kalk- en Steenbewer- kersbond D. V. V., afd. Dordrecht, benevens banden met het opschrift«Voor de kies wet-Tak voor mr. F. N. Sickenga." Blijkens een telegram, dat de Indép. Beige ontvangt uit Milwaukee (de hoofdstad van den Amerikaanschen slaat Wisconsin), is daar in den nacht van Zondag op Maandag brand ont staan in het hotel Davidson, waardoor ernstige ongelukken zijn veroorzaakt. Naar het heet, verloren zestien personen bij dezen brand het leven. Te Keulen is bij het graven van het nieuwe stadskanaal in de Kendrachtsstraat een schat gevonden, namelijk een groote hoeveelheid oude munten. Op 1 M diepte stieten de arbeiders op een grooten aarden pot, die bijna tot den rand gevuld was met koperen, zilveren en enkele gouden muntstukken, alle dagteekenend uit de middeleeuwen. Waarschijnlijk is de schat in oorlogstijd in den grond begraven. De munten wogen met den pot 1 centenaar, zoodat de vondst met een handkar naar 't stadhuis moest gebracht worden. VAN LEDEN VAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL op Dinsdag 10 April 1894. v, l. beteekent vooruitstrevend libeiaal, c.l. conser- vatief-liberaal, r. radicaal, v. a. vooruitstrevend anti-revolutiomiair, c. a. conservatief- anti-revoiutionnair, u. ultramontaan. SCHIEDAM. Uitgebrachte stemmen 2085. Getal kiezers 2586. Herstemming tusschen de heeren Mr. O. J. II. graaf van Lintburg Stirum c. met 919 en S. A. Maas v. I. met 781 stemmen. Mr. A. Ph. R. C. baron van der Borch van Verwolde v. a. (Aftr.) verkreeg 322 stemmen. ALMELO. Uitgebrachte stemmen 1417. Gekozen, dr. II. 3. A. 31. Schaepinan v. u. (Aftr.) met 1228 stemmen. AMERSFOORT. Uitgebrachte stemmen 2167. Gekozen Mr. F. D. graaf Schimmel- penntnek c. met 1379 stemmen. APPINGEDAM. Uitgebrachte stemmen 1081. GekozeD de heer J. Schepel v. I. (Aftr.) met 1006 stemmen. j ASSEN. Uitgebrachte stemmen 1379. j Gekozen Mr. «I. J, Wililnge v. I. met 711 stemmen, j BERGEN-OP-ZOOM. Uitgebrachte stemmen j 939. j Gekozen de heer JL. O. jr. L, de IIau j (Aftr.) met 758 stemmen. BREDA. Uitgebrachte stemmen 645. j Gekozen mr. Ij. F. M. H. baron Mlehiels van Verdnynen n. (Aftr.) met i 549 stemmen. J DELFT. Uitgebrachte stemmen 2106. I Herstemming tusschen de heeren mr. W i H. de Beaufort e. I. met 929 en mr. II. A. van de Velde v. a. (Aftr.) met j 682 stemmen. De heer A. N. de Lint v. I. had er 488. j DEVENTER. Uitgebrachte stemmen 2163, Gekozen de heer Mr. A. van Delden c, l, (Aftr.) met 1405 stemmen. EINDHOVEN. Uitgebrachte stemmen 1081. Gekozen de heer 3. Vb. 31. Smits van Oyen u. (Aftr.) met 1047 stemmen. EMMEN. Uitgebrachte stemmen 507. Gekozen Dr. P. H. Roesslngh v. l. met 492 stemmen. ENSCHEDE. Uitgebrachte stemmen 1934. Herstemming tusschen de heeren mr. A. F. Vos de IVael «.met 78lenmr.R, E. Hatttnk v. I. met 722 stemmen. Mr. W. H. de Beaufort c. I, had er 432, GRAVE. Uitgebrachte stemmen 1383. Gekozen mr. 3. J. I. Harte u. (Aftr.) met 1304 stemmen. HAARLEM. Uitgebrachte stemmen 1450. Gekozen jhr, mr. 3. Roëll c.l. met993 stemmen. HELMOND. Uitgebrachte stemmenl202. sekozen dr. P. «F. F. Vermeulen u, (Aftr.) met 1156 stemmen. LEIDEN. Uitgebrachte stemmen 1745. Gekozen de heer II. .1. Bool c. I. (Aftr. met 1023 stemmen. MAASTRICHT. Uitgebrachte stemmen 626. Gekozen dc heer M. de Ras u. (Aftr.) met 620 stemmen. MEPPEL. Uitgebrachte stemmen 882. Gekozen mr. II. Smeenge v. I. (Aftr.; met 795 stemmen. NIJMEGEN. Uitgebrachte stemmen 894. Gekozen de heer F. Th. 3. II. Dobbel* man u. (Aftr.) met 781 stemmen. OMMEN. Uitgebrachte stemmen 1176. Gekozen de heer 3. van Alphen v. a. (Aftr.) met 604 stemmen. OOSTERHOUT. Uitgebrachte stemmen 1266. Gekozen Alir. «I. D. D. van den Berch van Heemstede u. met 1256 stemmen. ROERMOND. Uitgebrachte stemmen 1045. Gekozen Dr. IV. Everts u. (Aftr.) met 960 stemmen. SCHO IERLAND. Uitgebrachte stemmen 933. Gekozen de heer H. Pljttersen Ti. v. I. (Aftr.) met 834 stemmen. SITTARD. Uitgebrachte stemmen 1082. Gekozen Mr. II. F. Lambrechts (Aftr.) met 963 stemmen. SNEEK. Uitgebrachte stemmen 2381. Herstemming tusschen de heeren II. Pollema v. a. met 4008 en Mr. II. Goe man Borgcslus v. I. met 699 stemmen. Mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp c. a. (Aftr.) had er 657. TILBURG. Uitgebrachte stemmen 783. Gekozen Mr. B. M. Rahlmann u. (Aftr.) met 729 stemmen. VECHEL. Uitgebrachte stemmen 1281. Gekozen de heer B. Jfc. F. van Vlijmen (Aftr.) met 1244 stemmen. 'EENDAM. Uitgebrachte stemmen 937. Gekozen mr. E. A. Smidt v. I. (Aftr,) met 876 stemmen. "WEERD. Uitgebrachte stemmen 914, Gekozen de heer Aan Truyen umet 851 stemmen. "WINSCHOTEN. Uitgebrachte stemmen 1137. Gekozen de heer B. h, Tijdens r.(ACcr.) met 995 stemmen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2