N°. 8507. Tweede Blad A0» 1894. Donderdag 12 April A.cliteiiveertig'st© Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J.~ ODÉ. Binneiilandsche Berichten. Gemengde Berichten. Post en TelegrapMe, Koloniën. gouimit. Abonnementsprijs, per kwartaal Franca per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke t t.85. 2.50. - 0.10. B U RE AU: B«TER#THAAT, B S 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 11 April 1891. De min. beschikking van 10 Augustus 1893, waarbij de in- en doorvoer van lompen, ge bruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en beddegoed uit Rusland en Aziatisch Turkije verboden is, wordt met 10 April ingetrokken. Ingevolge eene overeenkomst tusschen de Noordbrabantsch Duitsche Spoorwegmaat schappij en de Staatsspoorweg-maatschappij, is door laatstgenoemde maatschappij een plan tot uitbreiding en verbouwing van het station en de terreinen te Boxtel aan de eerstge noemde Maatschappij voorgelegd. De kosten zijn geraamd op f160,000, waaronder f60,000 begrepen is voor te maken perron-over tapping. Er bestaat tegenwoordig eene eigenaardige oorzaak van storing in den gang van zak uurwerken, tot onbruikbaar wordens toe. Zij bestaat in het magnetisch worden der stalen onderdeelen van het mechanisme en doet zich lang niet zelden voor, wanneer iemand, met een horloge in den zak, te dicht bij eene sterke dynamo-machine komt. Men kan zoo danig gebrek als het ware langs homoeopa- tischen weg op de volgende wijze weder weg nemen. Men hangt het horloge aan een langen draad op, brengt het in snel draaiende be weging om zich zelf en brengt het zoo in de nabijheid der magnetische krachtbron, van waar men het langzaam weder verwijdert, nog vóór dat het opgehouden heeft rond te draaien. Het ligt vóór de hand, dat hierbij, door den snel wisselenden invloed van het magnetismus van een en dezelfde pool, de magnetiseerende invloeden op de deelen van het horloge elkander moeten opheffen, daar zij tegen elkander opwegen. Zuivelfabrieken verrijzen allerwegen ia de Hoeksche Waard en de onze zoo wordt uit Numansdorp geschreven mag zich laten zien. De nieuwe wijze van boterbereiding over treft in vele opzichten de oude. Alles gaat door het zindelijke, blinkende werktuig, zoodat de grondstof nauwelijks in aanraking komt met de hand. De machine scheidt niet alleen den room van de melk, maar verwijdert er tevens alles uit, wat men er niet gaarne in vindtgeen haartje of strootje, dat niet wordt opgevangen. Als room en ondermelk den separator verlaten zijn ze niet alleen gescheiden maar tevens ge reinigd. De ondermelk bevat nog al de voe dende bestanddeelen, ze mist slechts het vet. Voor de volksvoeding is deze melk, die hier voor 2t£ cent per liter aan de huizen be zorgd wordt een groote aanwinst. Zoo'n inrichting is voor elk dorp een vooruitgang. Boter, zoeten room, zuren room, goedkoope melk en fijne karnemelk, alles kan men er koopen. Nu nog éen stap en alle zuivelfabrieken in de Hoeksche Waard doen samen en hebben een gemeenschappelijk verkoophuis te Londen. Te 's-Gravenzande zijn van 1 tot 7 April weer 15 nieuwe gevallen van pokken voorge komen. Het totaal der aangetaste personen sedert 1 Januari bedraagt 179, in 108 huis gezinnen. Al laten velen zich inenten, een aanzienlijk deel der bevolking blijft van de vaccine af- keerig. Men vreest voor den handel zeer nadeelige gevolgen van de ziekte. Het is nog onzeker of de veilingen van bloembollen in Mei te 's-Gravenzande wel zullen doorgaan. Een kiezer uit Oud-Beierland, voor zaken in Londen zijnde, kwam gistermorgen via Harwich te Rotterdam en vertrok direct naar Oud-Beierland, uitsluitend om te stemmen. Des avonds vertrok hij weder. Te Zuid-Beierland is in de nieuwgebouwde zuivelfabriek J; Eendracht" met de werk zaamheden een aanvang gemaakt. De hand- balanse-centrifuge werkte uitstekend en de naar alle eischen ingerichte fabriek maakt een gunstigen indruk. TeOuder-Amstel had het dochtertje van den veehouder A. v. O. helt ongeluk onder het spelen in een bak met kokend water te vallen, waardoor het zulke hevige brandwonden ont ving, dat het daaraan kort daarop stierf. Te Loosdrecht zullen drie vrouwen aan de schoolcommissie worden toegevoegd. Te Groningen zal door de remonstrantsche gemeente eene instelling worden opgericht tot verpleging in het huisgezin van weezen, nagelaten door de leden. Deze instelling zal in werking treden den 4n Juni 1903, den dag, waai op deze gemeente 25 jaar zal heb ben bestaan. In de Friesche gemeente Gaasterland is thans het grootste deel der arbeidende be volking werkloos. Een vijftig-tal hebben werk gezocht en verkregen te Harlingen, De an deren zullen wel moeten wachten met ver dienen totdat het eikschillen (tusschen 1 en 42 Mei gewoonlijk) begint. Te Egmond a/d Hoef viel Zaterdag een metselaar achterover van een steiger met het gevolg, dat hg spoedig overleed. Hij laat eene vrouw en 3 jeugdige kinderen achter. Uit Smallingerland (Friesland) vertrok voor eenige weken de 17-jarige B. de J. naar Amsterdam, waar zij dienstbode zou worden. Sedert haar vertrek is niets meer van haar vernomen en de ongeruste ouders poogden haar adres te vinden, maar dit gelukte niet. Te Utrecht zijn de mazelen epidemisch heerschende verklaard. het afrijden van een nieuwgekocht paard op hol geslagen, met het ongelukkig gevolg dat hij tegen den grond sloeg en met het hoofd op de straatsteenen terechtkwam. Hij kreeg een ernstige hersenschudding. Onmid dellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen per schuit is hij den volgenden dag naar Utrecht vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. Te Hees, bij Nijmegen, is het 15-jarig dochtertje van den landbouwer A. Janssen bij het schommelen in het touw verward ge raakt en heeft daardoor op droevige wijze den dood gevonden, vóórdat men haar te hulp kon komen. Tijdens het gebeurde waren de ouders afwezig naar de markt te Nijme gen, alwaar zij het verschrikkelijk lot van hun kind vernamen. Te Zeist is de 4 ste luitenant van het 1ste reg. veld-arlillerie jhr, v. B. uit Utrecht bij Eenige officieren van het garnizoen te Breda keerden Zaterdagnacht terug van eene uit voering in liet café »Floia", te Ginneken gegeven. Nabij de stad werden zij aangevallen door eenen troep beschonken arbeiders, waarbij de luitenant der artillerie R. eene ernstige verwonding in het aangezicht bekwam. De justitie is de daders op het spoor. De heer G. L., te 's-Hertogenbosch, had de groote onvoorzichtigheid, Donderdag j.l. onaan- geteekend naar Amsterdam te verzenden een bi'ief met een bankbiljet van f1000. Zater dag ontving hij uit Amsterdam bericht, dat de brief tevergeefs was gewacht. Wat te beginnen? Ten einde raad, wendde zich de heer L. tot den commissaris van poli tie en zie, jreeds Maandag was de banknoot terecht. Wat was gebeurd? De knecht desheeren L., erg zindelijk van aard, had, om den brief niet ïvet" te maken wat door slagershanden allicht het geval kan wezen hem naar het postkantoor gedragen in een oude courant en hem daaruit in de bus laten glijden zooals hij meende althans. Het onderzoek der politie bracht echter aan het licht, dat de brief de oude courant aan het postkantoor niet had verlaten, maar door den knecht, thuisgekomen, met die courant achteloos was weggeworpen. Inhoud van No. 9 van liet Maand blad tegen de Ycrealschingen onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos, te Amsterdam. Wat is «üelftsche Roomboter" 1 Onder zoekingen van levensmiddelen en handelsartike len gedaan aan het bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291 te Amsterdam. Directeuren dr. P. F. van Hamel Roos en A. Harmens Wz. Controle-onderzoekingen (Zeep. Gerstebier en stout. Californische wijn. Cacao, Margarineboter. Brood. Gist.) Vervalsching van voedingsmiddelen in Ned. Indié. Vervalsching van vermiljoen. Mosterd-vervalsching. Ontrooming op groote schaal, Tegen de melkvervalsching. Is boor- zuur schadelijk Vervalsching van vogels langs den natuurlijken weg. Hygiëne en industrie. (Een nieuwe wijze van meikconserveeiïng. Het bouwen van woningen in malaria-streken. - Het aannemen van een vreemde lucht door melk. Een slachtoffer der kwakzalverij. Absinth. Een nuttige schimmelplant. Zichtbaar blijvende opschriften op stukken zeep en zeepbereiding langs kouden weg. Electrisch bleeken van stijfsel. Tuberculeus vleesch. - Feuilleton. (Parfume rieën, voorheen en thans. Proefnemingen om trent de werking van het magnetisme op het menschelijk organisme. Tegen slapeloosheid. Tegen morphine-vergiftiging. Melkver- betering door koken). In een mijn te Chateiineau (België) zijn vijf arbeiders gedood en verscheidenen gewond door een hevige raijngasontploffing. Het aantal armen in Londen neemt ieder jaar toe. In 1891 bedroeg het 93,328, in 1892: 95,330, in 1893: 96,978 en in 1894 zijn bij de jaarlijksche telling in Maart 101,144 armen ge teld. Te Algiers zijn 7 personen overleden tenge volge van bet eten van vleesch, afkomstig van een varken, dat aan trichinen-ziekte leed. Een aantal anderen, die mede van dit vleesch gege ten hebben, zijn ernstig ziek. Een rijke Atnerikaansche dame, Cornelia Coster, onlangs te New-York overleden, heeft in haar uitersten wil bepaald, dat haar geheele vermogen, dat f 2,500,000 bedraagt, besteed moet worden tot het bouwen van een praalgraf voor haar op het kerkhof van Woodlawn! De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oost-Indie (met uitzondering van Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Gedê. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 14 dezer, des namiddags ten 3 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Batavia, 7 Maart. De Java-Bode van 6 dezer, melding makende van het volgende telegram uit Kota-Radja»Te Melaboeh zijn in een gevecht met den vijand zeven minderen gesneuveld en de officieren Krull en Schutt en vijftien minderen gewond, de beide officieren zwaar"', teekent daarbij het volgende aam sHet is een slecht bericht dat in het voren staande telegram uit het rooversnest Melaboeh op de westkust van Atjeh gebracht wordt, en dit te meer daar volgens de laatste rapporten de toestand gunstig was. De heer H. P. Krull, pas kapitein der infanterie geworden, zou spoedig van Atjeh weggaan, en de le luit. der inf. Schutt (niet te verwarren met zijn naamgenoot de

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5