EEN LANGE STRIJD. A". 1894. Zaterdag 14 April. N°. 8509. KENNISGEVING. Feuilleton. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, lit enl and sclie lier ick ten. UITGEVER: ODE. T ODBIlri in «7 Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. B IT It BS I' BOTERITK1AT, B 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. JUelnliandel In «terken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare /dronkenschap, (staatsblad n°. 118 van 1885). ter openbare kennis, dat bij hen zijn ingekomen de vol gende verzoekschriften om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, lo. van H. J. BREUKELMAN, voor hei huis, staande aan den Buitenhavenweg no. 172; 2o. van de wed. A. J. VAN DE VEN en J. A. VAN DE VENhandelende onder de firma A. J. VAN DE VEN, voor het huis, staande aan de Hoogstraat no. 51. 3o. van G. A. DAALMEYER, wed. A. J. BEUKERS, voor het huis, staande aan de Boterstraat no. 19. Schiedam, den 12den April 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris VERNÈDE. B E I, 6 I E. De leden der Kamer van koophandel te Antwerpen begaven zich gistermiddag naai den provincialen gouverneur, gevolgd door een groot getal kooplieden, om te protestee ren tegen het wetsontwerp betreffende het invoerrecht op haver en gerst. De gouverneur heeft aan het bureau der Kamer van koophandel beloofd, zijn gemoti veerd protest tegen hei invoeren van graan rechten onmiddellijk aan koning Leopold te zullen overbrengen. Na afloop van de recep tie in het hotel van den gouverneur is in eene vergadering ter bejim/door den voorzit ter der Kamer van koophandel verslag gedaan van de goede ontvangst der deputatie bij den gouverneur. De werkstaking onder de steenbakkers in de buurt van Antwerpen "neemt ernstige ver houdingen aan. Een bataljon van het 5e linie regiment is naar Boom vertrokken, waar Woensdagnacht op vijf plaatsen branden ont staan zijn, die aan kwaadwilligheid worden toegeschreven. De burgemeester van Boom heeft alle samenscholingen verboden, hetgeen niet belette dat de omstreeks 3000 grevisten twee meetings hielden, en de lossing van schepen, met steenen geladen, verhinderden. Ook te Rumpst en Terhaegen is het werk gestaaktde patroons in eerstgemelde plaats schijnen geneigd, aan de voornaamste grieven hunner werklieden te gemoet te komen door het loon op dezelfde hoogte te brengen als dat hetgeen te Boom wordt uitbetaald, en de winkels, vanwege de patroons gehouden, te sluiten. O I T 8 0 II L A N I). In handelskringen is men zeer verbitterd tegen de belasting van beurszaken, welke men als een ondergang van den Duitschen handel beschouwt. Eene groote beweging wordt op touw gezet, om te voorkomen dat dit ontwerp bij derde lezing worde aange nomen. Het voorstel van graaf Kanitz in den Rijks dag om den handel in buitenlandsch graan en meel tot een rijksmonopolie te maken, wordt door de organen van de uiterste rich ting der agrarische partij, gelijk de Corres- pondens van den Duitschen Landbouvversbond en de Kreuzzeitung, ten krachtigste voorge staan, terwij! andere conservatieve en agra rische organen zeer koel er over spreken, eenige zelfs het ten strengste afkeuren. Reeds bij de indiening kwam dit verschil aan het licht, dooi dien slechts de helft der conserva tieven hunne mede-onderteekening aan het voorstel hebben willen verleenen. De oppositie onder de conservatieven kornt inzonderheid aan het licht in de Beichsiote, die aan de voorstellers verwijt, dat zij door hun in de piactijk onuitvoerbaar voorstel slechts kunnen teweegbrengen, dat ook andere voorstellen, namelijk tot uitvoerbare maatregelen ten nutte van den landbouw, worden tegengewerkt. Volgens de Nation. Liber. Corresp. schijnt het vast te slaan, dat het voorstel der cen trumpartij tot afschaffing der zoogenaamde jezuietenwet in de volgende week, vermoedelijk Maandag, in den Rijksdag bij derde lezing in behandeling komt. Bij de tweede lezing is het met 172 tegen 136 stemmen aange nomen, doch toen waren er van de conser vatieven 31 afwezig, terwijl het centrum bijna vo'fallig was opgekomen. De Nat. Lib. Corr. acht het echter onder de thans gegeven om standigheden niet uitgesloten dat het bij derde lezing wordt verworpen, in weerwil van alle pogingen der centi umpartij om zich ook nu weder eene meerderheid ten gunste van het voorstel te verschaffen. ENGELAND. Koningin Victoria zal 21 Mei het kanaal van Manchester openen. Het Hoogerhuis heeft gisteren het ontwerp betreffende de visscherij in de Behring-zee bij tweede lezing aangenomen Het Lagerhuis behandelde Woensdag bij tweede lezing het ontwerp tot aanvulling der wet in zake de Iersche pachters, «lat met 254 tegen 165 stemmen weid goedgekeurd. In het Lagerhuis heeft Grey gisteren me degedeeld, dat de Nederlandsche regeeiing compensatie geweigerd heeft in de zaak der Cost a Bica Backet zoowel voor de inhech tenisneming van den gezagvoerder, als voor het aanhouden van schip en equipage op Ternate, maar dit besluit woi dt door het Engelsche gouvernement niet als definitief beschouwdhet antwoord is in overweging en verdere mededeelingen zijn thans niet mogelijk, maar de gevoerde correspondentie zal later woiden openbaargemaakt. Door Burton werd gezegd, dat de aandacht der regeeiing was gevestigd op de resolutie van den Afrikaander bond, den wensch uit sprekende der inlijving van Engelsch Bechua- naland en van het protectoraat van Beehua- naland bij de Kaapkolonie, maar dat de re geering in dien zin nog geen enkelen stap gedaan heeft. Door Harcourt werd medegedeeld, dat de regeering besloten heeft een regelmatig be stuur te vestigen in Ouganda en het En gelsch protectoraat over Ouganda af te kon digen. Met luide toejuichingen werd deze mededeeling begroet. De regeering heeft met de groote stoom vaartmaatschappijen Cunard line, Peninsular, Oriental en Canadian Pacific eene overeen komst gesloten, waarbij deze zich verbinden in geval van oorlog of gevaar voor oorlog 28 harer schepen ter beschikking van de admi raliteit te houden. Voor 12 van die schepen zal de regeering eene subsidie betalen van ongeveer 34,000 p. st., maar voor de andere niets. Tot dusver kon de regeering in geval van ooi log slechts over 9 dier schepen be schikken. De anarchist Meunier, wiens uitlevering door de Fiansche regeering is gevraagd, is gisteren opnieuw voor de rechtbank van po litie in de Bowstreet verschenen; zijne zaak is echter opnieuw een week uitgesteld. De 14. Daarna spraken wij over andere dingen en ik bemerkte terstond, hoe ontwikkeld Theresa was, en boe aardig en geestig zij praatte. Langzamer hand wist zij mij geheel te betooverenen -eerst toen de barones binnenkwam, werd het mij duidelijk, hoe lang mijn bezoek had geduurd en dat bet tijd was om afscheid te nemen. «Ik kon niet eerder wegkomen," zeide de 'barones; «mijne patiënt houdt mij gaarne b zich, maar ten laatste vertelde ik haar, dat gij hier waart, toen liet zij mij gaan. Ik dacht zeker, dat zij u haar groeten zou laten -doen." «En deed zij dit niet vroeg ik teleurgesteld. »Neen, zij heeft mij niets gezegd." «De heer Lindley zal het wel begrijpen," zeide Theresa, «want ik heb hem verteld hoe miss Stuart haar geheugen heeft verloren." «Ja, dat is zeer zonderling," riep de barones hoofdschuddend. Wij spraken er nog eenige oogenblikken over, maar ook de barones wist niets meer te vertellen dan Theresa mij reeds lmd gezegd. Etheleen scheen zich niets meer te herinneren van hetgeen vóór het toeval was geschied, en het speet mij te ontdekken, dat zelfs de goedhartige barones met grooten nadruk het woord «scheen" uitsprak. «Nu, in elk geval," voegde zij er bij, «moeten wij heel hef en goed voor haar zijn. Zuodra het arme kind geheel hersteld en weder tot vorige krachten teruggekomen za! wezen, zullen wy de noodige stappen doen om haar familie op te sporen." «Zou ik intusschèn zoo vrij mogen zijn mevrouw, een zeer delicate quaestie aan te roeren Ik vrees, dat gij groote uitgaven zult moeten doen, en ik zie geen reden, waarom de onkosten juist door u zouden worden gedragen." De barones trok verlegen aan haar kanten mouwen, maar de zaak was van te veel gewicht om niet Ie worden besproken. «Tot n»g toe," zeide zij, «wordt het geid van miss Stuart gebruikt." «Maai te oordeelen naar hetgeen gij mij eens hebt verteld, zal dit niet lang strekken, en, mij dunkt, door voor miss Stuart te zorgen en haar op te passenhebt gij reeds genoeg op u genomen. Vergun mij dus insgelijks deel aan het hefdeweik te nemen." «Dit is werkelijk onnoodig," zeide de barones eenigszins aai zeiend. «Ik verzoek het bepaald als een gunst." «Welnu dan," heinaro de barones zenuwachtig, haar kanten verkreukelende. «Ik zie wel, dat gij er op staat uw zin te krijgen, maar het is anders werkelijk onnoodig." «Het spieekt vanzelf," zeide ik, adat miss Stuart niets van deze schikking mag vernemen. Niet gaarne zou ik willen, dat zij wist iets van dien aaid aan mij verschuldigd te zijn. Het zou haar kunnen hinderen. Dus dit blijft geheel tusschen ons." De barones was dit geheel met mij eens. Het was gepaster dat het noodige haar werd verstrekt door eene meer bejaarde dame dan door een jongen man. Ik wenscbte mij zelf juist geluk me* het welslagen van mijn plantoen Theresa ongetwijfeld met de beste bedoeling alles in de war bracht. «Maar tante," zeide zij, gij vergeet geheel en al wat gij dokter Falck hebt beloofd. Herinnert gij u niet, dat hij u verzocht heeft de onkosten voor miss Stuart te mogen op zich nemen t Hij scheen er bijzonder op gesteld te zijn." «Mijn hemel I" riep de barones verlegen, «ik geloof weikelijk dat ik iets van dien aard heb beloofd. Ik ha l dit geheel vergeten." Theresa had dus gelijk, dat op het geheugen harer tante met veel staat te maken was. In- tusschen gevoelde ik mij zeer teleurgesteld en was ik met weinig verontwaardigd over deze tusschenkomst van den dokter. Wat had hij met deze zaak te maken 7 «Ik zie niet in," riep ik levendig uit, «waarom

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1