er van komen overeen met die van de andere verdragen door Spanje gesloten. De minister van buitenlandsche zaken heeft in den Senaat den door Spanje geslo ten handeistractaten nadrukkelijk verdedigd, en inzonderheid den modus vivendi met Frank rijk, welke door den hertog van Tetuan zoo zeer was aangevallen. De minister heeft aan getoond, dat de tegenwoordige liberale regee ring slechts het voorbeeld heeft gevolgd door het vorige conservatieve Kabinet ten opzichte der handeistractaten metZweden-Noorwegen, Nederland en Zwitserland gegevendat wil zeggen dat zij in de thans gesloten overeen komsten vele uitzonderingen heeft toegestaan op het difïerentieele tarief, waartegen ook aan Spanje concessiën zijn verleend. De minister heeft verder de protectionisti sche handelsstaatkunde, die sedert 1891 tot zulke betreurenswaardige uitkomsten heeft geleid, geducht aangevallen en verklaard, dat het ministerie eene Kabinetsquaestie maakt van het aannemen der thans gesloten over eenkomsten. Te Valencia heeft Woensdagavond eene groote anticlericale betooging plaats gehad tegen de pelgrims die een bedevaart gaan doen naar Rome. De betoogers trokken door de straten en manifesteerden in de koffie huizen, schreeuwend sLeve GaribaldiLeve de Italiaansche eenheid Weg met de pel grims Te elf uur voerde de politie een charge uit en slaagde er in, de groepen uiteen te drijven. Er zijn maatregelen genomen om nieuwe ongeregeldheden te voorkomen. 17 pelgrims en 4 aanvallers werden gekwetst. De bisschop van Madrid heeft een dolkstoot ontvangen die zijn soutane doorboorde; de portieren van het rijtuig van den aartsbis schop van Sevitla werden gebreken. Ook hebben de betoogers de ruiten inge worpen van het aartsbisschoppelijk paleis. In den Senaat en in de Kamer zijn Donderdag motiën aangenomen om te protesteeren tegen de geweldenaren, waaraan Spaansche pel grims op weg naar Rome te Valencia hebben blootgestaan. BULGARIJE Naar verzekerd wordt, is de regeering voornemens met het afloopen de handels verdragen op 31 December a.s. de invoer rechten te verhoogen van 8 a op 12 percent. 8 E R V 1 E. De regeering heeft geweigerd den eisch in te willigen van het syndicaat van bankiers, dat haar de noodige geldmiddelen wilde ver schaffen, om bepaalde bronnen van inkomsten, meer bijzonder de monopoliën, onder zijn toezicht te doen beheeren, ter voorkoming dat een deel dier inkomsten, bestemd voor den dienst der staatsschuld, weer aan zijne be stemming onttrokken en voor andere doel einden aangewend wordt. Het ministerie heeft verklaard liever af te treden dan van Servië een tweede Egypte te maken, onder voogdij van bankiershuizen te Parijs, Weenen en Berlijn. IBEBIXi In den Senaat der Vereenigde Staten be streed de heer Hale Donderdag in een uit- voerige rede het nieuwe tarief-ontwerp. R'j betoogde dat dit aan Canada bijzondere voor deden toekent en daardoor de vereeniging dier kolonie met de Unie vertraagt, terwijl de Mac-Kinley-wet haar verhaastte. Daar de werkkrachten in Canada goedkooperzp dan in de Vereenigde Staten, zullen de noor delijke staten de mededinging niet kunnen volhouden. Wel zullen de zuidelijke staten door de verlaagde tarieven eenigszins bevoor deeld worden, maar het grootste voordeel zal komen aan de Europeesche nijverheid en landbouw. Bij de commissie voor buitenl. zaken uit den Senaat der Vereenigde Staten zijn twee voorstellen ingediend tot het aangaan eener leening van 100 millioen dollars, ten behoeve van den aanleg van het Nicaragua-kanaal, onder leiding van de regeering der Unie. Achttien gouverneurs van verschillende Staten hebben openlijk als hunne meening uitge sproken, dat bedoeld kanaal onder beheer der Vereenigde Staten moet komen. Aan de Ncw-YorJc Herald wordt uit Buenos- Ayres gemeld, dat de Argentijnsehe republiek aan Portugal schadevergoeding vraagt voor het gevangennemen der Braziliaansche uit gewekenen, die ontsnapt zijn van het oorlogs schip Mindello, tijdens het verblijf van dien bodem te Buenos-Ayres en er op aandringt dat Portugal de vluchtelingen in vrijheid zai stellen. De Braziliaansche gezant te Londen deelt een telegram mede uit Rio de Janeiro van 12 dezer, blijkens hetwelk de schepen der opstandelingen welke in de baai van Rio de Janeiro waren teruggedreven, naar zee heb ben weten te ontkomen. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld, dat de opstandelingen voor Rio Grande do Sul volkomen geslagen zijn. Volgens een gerucht zouden de staten Bahia en Parnambuco in opstand zijn. Uit Rio Grande do Sul wordt gemeld dat de troepen van Peixoto Paranagua hebben hernomen, AFRIKA. Een groote macht van Swazis, die tegen het bestuur van Swaziland door Transvaal zijn, is te Bremersdorp bijeen getrokken. Zij ver langen een eigen bestuur over Swaziland. CHINA. Uit Shanghai wordt gemeld dat de bevol king van Si-Mgan-Fou, in de provincie Chen- Si, het Fransche zendelingenhuis in brand gestoken en de priesters mishandeld en in de gevangenis geworpen heeft. De Fransche lega tie eischt voldoening. van hun eigendom, maar dat deze quaestie op vriendschappelijke -wijze met de Fransche regeering is afgedaan. De directeuren der Britsche Oostafrikaan- sche Compagnie bestrijden openlijk het rap port van wijlen sir Gerald Portal in zake Ouganda en betwisten dat de compagnie bare rechten heeft prijsgegeven. Integendeel be weren zij dat deze nog haar gezag laat gel den over eene uitgestrektheid van 400 mijlen en de concessiën, haar door de regeering ver leend, slechts tegen billijke vergoeding, aan nemelijk voor de aandeelhouders, kan afstaan. De vrije internationale conferentie ten gunste van den dubbelen muntstandaard zal den 2n en 3n Mei a.s. in Mansion House te Londen worden gehouden. Verschillende buitenland sche mogendheden en Britsche koloniën heb ben hunne deelneming toegezegd. Naar de Times uit Ottawa verneemt, heerscht er groote onrust aan de Behringzee omtrent een zestigtal Canadees |»e robbenvangers, die uitgezeild zijn zonder te weten, wanneer de voorschriften krachtens liet Behringzee- tractaat in werking zouden treden. De regee ring van Canada dringt er op aan, dat er ten hunnen behoeve eene uitzondering gemaakt worden, totdat zij althans gewaarschuwd zijn. NOORWEGEN. De meerderheid van de financieele com missie uit de Storthing heeft voorgesteld, afwijzend te beschikken op al de voorstellen der regeeriug betreffende het benoemen van verschillende enquète-commissiën en tot het aanstellen van gesalarieerde deskundige ad viseurs aan de verschillende departementen. Daarentegen wil de commissie de quaestie der pensioenen bij Imogen leeftijd en by inva liditeit in eene parlementaire commissie ad hoe brengen. De kroonprins heeft aan het hoofd van het hof een schrijven gericht, handelend over het besluit van de Storthing over zijn jaargeld. Hij verklaart in dien brief dat hij het in strijd met zijne positie en zijne waar digheid vindt in eenige discussie over de zaak te tredende hem toegeschreven woorden te loochenen acht hij overbodighoe de zaak ook alloope, zijne liefde voor Noorwegen en het volk zal niet veranderen. RUSLAND. De Petersburgsche correspondent van de Berlijnsche Host heeft een onderhoud gehad met den heer "Witte, minister van financiën. De minister verklaarde, dat de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland niet zullen gestoord worden door het Duitsch-Russisch handelstractaat. De vriendschappelijke betrekkingen behoefden echter geen afbreuk te doen aan de verhou ding tusschen Rusland en Duïtsehland. Als een bewijs dat Rusland slechts den vrede wil, wees de minister op den aanleg van den grooten Siberischen spoorweg. In- »Er is nog iets, wat ik vergeten heb u te zeggen." »En dat is Hij aarzelde een oogenblik, alsof hij't moeilijk vond te beginnen daarna zeide hij op fluiste renden toon »Gij begrijpt zeker wel, hoe noodig het is om miss Stuart voor alle opwinding te vrijwaren T sNatuurlijk begiijp ik dat." »Zij zal nu spoedig, misschien wel morgen, haar kamer verlaten, en ik onderstel, dat gij haar dikwijls zult bezoekengij kunt niet te voorzientig zijn met uwe woorden. Natuurlijk gevoelt zij voor u de grootste dankbaarheid, en dankbaarheid verandert soms" hier aarzelde hij een oogenblik vin een meer teeder gevoel. Gij moet vooral niets doen om haar hierin aan te moedigen. Alle aandoeningen, van welken aard ook, zouden haar in den toestand waarin 2ij nu veikeert zeer nadeelig kunnen zijn Dit was voor mij een groote teleurstelling, juist nu ik op het punt stond gelegenheid te krijgen om met Etheleon op vertrouwehjken voet dien Rusland oorlogzuchtige bedoelingen had, z. .u het zich niet met zoo groote kracht wij den aan het tot stand komen van dit reus achtige werk des vredes. Ten slotte verzekerde de minister, dat Rus land dit jaar geen leening in het buitenland zal sluiten. OOSTENRIJK. Keizer Wilhelm is gisteren om elf uur van Abazzia te Weenen aangekomen. Keizer Frans Jozef, de burgemeester van Weenen en het personeel van het Duitsche gezant schap waren aan het station. De ontmoeting der keizers was hartelijk. Door eene dichte menigte, die hen toejuichte, reden zij naar den Hofburg. Keizer Wilhelm heeft een bezoek gebracht aan de officieren-sociëteit en daar een toost ingesteld op den opperbevelhebber van het Oostenrijksche leger. De keizer heeft een krans neergelegd op het graf van aartshertog Ru- dolf, bezoeken gebracht aan leden van het keizerlijk huis en een kaartje afgegeven bij Kainoky. De Hongaarsche Kamer heeft de eerste zeven en twintig artikelen van de wet op het burgerlijk huwelijk aangenomen. ZÏITSEEtA NI). De heer Lachenal heeft zijn antwoord op de interpellatie, omtrent Italië's weigering van een scheidsgerecht overde betalingder douane rechten in specie, geëindigd met de hoop uit te spreken, dat Zwitserland» goed recht ten slotte zal worden erkend. De Nationale Raad heeft in drie achtereen volgende zittingen gedebatteerd over het voor stel der socialisten, om in de grondwet de bepaling op te nemen, dat de arbeiders recht hebben op arbeid. Dit voorstel is ten slotte met 59 tegen 57 stemmen verworpen. ITALIË De financieele commissie heeft het rapport van Vachelli goedgekeurd, dat het denkeeld eener reductie op de rentecoupon verwerpt en op oorlog 26 en op marine 15 millioen bezuinigt. Uit Rome wordt aan de Temps gemeld, dat de politie Woensdagavond, op aanwijzing van een onbekende, twee anarchisten op het Monte- Citoria-plein heeft gearresteerd. Een der anar chisten had een bom bij zich. De mannen boden een verwoeden tegenstand, doch wer den ten slotte overmeesterd. Te Rome is in de omstreken van het Colyseum weder een bom gevonden. Er heb ben verscheidene arrestatiön plaats gehad, o. a, van den metgezel van den persoon, die Woens dag is gevangengenomen en die volgens de politie een blik met ontplofbare stoffen droeg. De politie is op het spoor van anarchistische vereenigingen. SPANJE. Het handelsverdrag tusschen Spanje en België is gisteren geteekend. De bepalingen te komen en mijn hart voor haar te kunnen uitstorten. Nu was ik genoodzaakt mij in te houden en als met een gewone kennis met baar te praten. Toch had dr. Falck gelijk, dit gevoelde ik. »Ik zal uw raad wel dienen op te volgen," zeide ik. »Ten minste indien gij het meisje niet wenscht te benadenlen." Meer zeide hij niet. En terwijl bij deze woorden sprak, zag hij mij niet aan, maar keerde zich plotseling om en sloeg den weg naar zijn huis in. Enkele dagen nu dit gesprek ruet dr. Falck verbet Etheleon haar kamer en kon zij dagelijks eenige uren in de huiskamer doorbrengen. Ik behoefte dus niet langer met mijn bezoek te wachten. Zij zat in een fauteuil en ik was verheugd te zien, hoeveel beter zij er uitzag. Ilaar oogen schitterden en haar wangen waren zacht gekleurd. De barones en Theresa zaten bij haar en, gedachtig aan hetgeen de dokter had gezegd, vroeg ik baar zoo kalm mogelijk, hoe het ging, waarop zij, mij de hand reikende, verzekeide, dat zij goed op weg was geheel beter te worden. De volgende weken gingen rustig en kalm voorbij, 's Morgens werkte ik in mijn atelier en 's namiddags bezocht ik Etheleen. In naam waren mijn bezoeken natuurlijk voor de barones, en het gebeurde wel, dat ik alleen haar of Theresa zag, maar in werkelijkheid was Etheleen de eenige die mij aantrok. Hoe meer ik met haar praatte en haar leerde kennen, hoe meer ik haar liefkreeg en haar lieve hoedanigheden wist te waardeeren. De schok, welke haar geheugen zo o deerlijk had aangetast, scheen overigens geen nadeel te hebben veroorzaakt. Alleen had die tijdelijk ten minste het verleden uitgewischt. Nu is het trouwens algemeen bekend, dat een slecht geheugen geen bewijs is van inteüectueele zwakheid. Dichters en menschen met een leven dige verbeelding hebben gowoonlijk weinig geheugen, ofschoon zij overigens zeer knap en ontwikkeld kunnen zijn. Hoe dit zij, in mijn gesprekken met Etheleen ontdekte ik weldra, dat zij nooit de minste toespeling maakte op hetgeen vóór haar toeval plaats greep. Nu moet ik er bijvoegen, dat het lang duurde alvorens ik haar alleen kon spreken. Steeds was de barones of Theresa tegenwoordig, of ook wel beiden. Dit werd zoo in 't oog vallend, dat ik mij soms afvroeg, of het ook afgesproken werk zou kannen wezen. Vond ik een der beide- dames alleen, dan spraken zij niet onvriendelijk, maar eenigszins minachtend over Etheleen. Zij was een goed meisje en het was voor haar gelukkig, dat zij iets voor haar konden doen. Zij vonden 't jammer, dat Etheleen al haar verwanten en kennissen van zich vervreemd had, en 't was te- hopen, dat dit niet door wangedrag van hare zijde was veroorzaakt, ofschoon de zaak er zeer verdacht uitzag. Maar wat zij dan ook mocht hebben gedaan, voor het oogenblik was zij hul peloos en moest men medelijden met haar hebben, te meer daar zij zeker van nederige afkomst was, wat alles nog erger maakte. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6