S. A. MAAS, "kennisgeving. Herstemming op 24 April. EEN LANGE STRIJD. A". 1894. Vrijdag 20 April. N°. 8513 Eerste Blad Feuilleton. Achtenveertigste Jaargang. Biiiteiilanflsclie Berichten. belgis. Verschijnt dagelijks, uiigezonderd Dinsdag, UITGEVER: X ODÉ. Voor het lidmaatschap der Tweede Kamer bevelen wij ernstig aan onzen stadgenoot Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door hefgeheele Rijk2.50. Aftondeilijke nommers0.10. B O KE A V BOTERITBAAT, E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Wethouder van Mnanciën. Kleinhandel ln sterhen drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam ■brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugpling van openbare dronkenschap, (staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen zijn ingekomen de vol gende verzoekschriften om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, lo. van O. J. BONGERS, voor het woon huis met tuin, genaamd »Tijf Sluizen", num mer '101. 2o, LAMBERTUS VAN DE WATER, voor het huis, staande aan de Frinsensteeg, num mer 2. Schiedam, den l9den April 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÈDE. Naar de Indépendance verneemt, zou het kabinet-De Burlet nu reeds berouw hebben van zijne beloften aan de protectionisten, en het plan zelfs reeds hebben opgegeven om ook van gerst en meel invoerrecht te heffen. Er zou dus slechts overblijven een invoerrecht op haver, boter en margarine. In de Kamerzitting van Dinsdag schoof de minister De Bruyn alle verantwoordelijkheid van zich af voor de werkstaking te Boom. Hij verwees de heeren Neujean en Janson, die de tusschenkomst der regeering hadden gevraagd, naar den Raad van Arbeid en Nijverheid, die weldra zal bijeenkomen en over middelen tot verbetering van den be staan den toestand zal beraadslagen. Aan het verbod tot het houden van ver gaderingen en bijeenkomsten in de streken, waar de werkstaking wordt volgehouden, te Boom en in den omtrek, wordt streng de hand gehouden. De werkstaking op de steenbakkerijen in de provincie Antwerpen breidt zich uit, door dat ook de steenbakkers van Hemixen zich bij de beweging hebben aangesloten. Terwijl het elders rustig blijft, is het in dit dorp zeer woelig; er werden een aantal loodsen vernield, en de houding der werkstakers was zoo dreigend, dat in allerijl troepen zijn ont boden. Men vreest, dat de beweging ook naar Rupelmonde en Steendorp zal overslaan. Te Boom blijft de toestand onveranderd. Opnieuw is er brand gesticht, ditmaal in een molen en in een fouragemagazijo. I) 1 1' S C II I i 5 I). Aan het slot der zitting van den Rijksdag deelde de voorzitter Dinsdag mede, dat de behandeling der beursbelasting heden aan de orde zal worden gesteld. De heer Von Plötz heeft in den Rijksdag met ondersteuning der conservatieven een voorstel ingediend om wol en lompen te be lasten met een invoerrecht, in dezer voege ongewasschen wol 25, gewasschen 50, onvette 75, gekan.Je 20 markvoor lompen en uit lompen vervaardigde wolsurrogaten 25 matk alles per centner. Hieibij wordt voorgesteld, het betaalde recht op ingevoerde ruwe wol ten volle aan den exporteur terug te betalen voor zoover het daaruit vervaardigde fabrikaat naar het buitenland wordt uitgevoerd. Volgens de Kreuzztg. is aan de gezamen lijke officieren van leger en vloot het spelen bij den totalisator bij kabinetsorder verboden. ENGELAN1). Niet het Lagerhuis zooals wij gisteren mededeelden maar het Hoogerhuis heeft bij derde lezing het ontwerp betreffende de arbitrage in zake de Behringzee aangenomen. Volgens de Standard, zullen de Parnellisten en een deel der anti-Parnellisten stemmen tegen de verhooging der rechten op sterken drank. Uit het deskundig onderzoek van den bom, die in het bezit is gevonden van den te Lon den gevangengenomen Italiaansche anarchist R,'i. blijkt, dat deze zoodanig was ingericht om bij den kleinst mogelijken omvang het meest mogelijke effect teweeg te brengen. Het scheikundig onderzoek der in Polti's woning gevonden stoffen is nog niet afgeloop"a, maar zij schijnen hoogst gevaarlijk te zijn. De directie van het «Crystal Palace" te Sydenham heeft besloten, in 1895 eene Zuid- afrikaansche tentoonstelling te houden met Kafferdorpen enz. RUSLAND. De minister van financiën heeft in beginsel besloten lot het heften eener successie-belas ting van vreemdelingen, die in Rusland over lijden en daar goederen bezitten. De czaar heeft de wet waarbij het sluiten van levensverzekeringen, gegrond op tontine, verboden wordt bekrachtigd. Volgens de Westm. Qaz. worden 50,000 Jezing aangenomen. Crseag verklaart de grodte soldaten van Petersburg tot de Krim 4 teerd om den spoopwpg' te bewaken vo reis van den czaar O O S.tt N It IJ K. De Hongaarse he Kamer heeft 'gisteren fiet ontwerp tot invoering vftn het burgerlijk hu welijk Tolge patriot Kom |Jn zijn politiek testaVnent voor het staken -..'JF hef verzet der nationale partij tegen het HuW*Habsbufg. Kossuth raadt den Hongaren adïW&cli te schikken naar de omstandigheden erS^-jile^n naar te streven de voorrechten "der hgaren zooveel mogelijk uit te breiden, evenwel onder erkenning van de Unie tusschen Oostenrijk en Hongarije onder het bestuur van het Huis Habsburg. Daarom geeft Kossuth dan ook zijn zonen den raad, indien zij zich op politiek terrein willen bewegen, zich aan te sluiten bij de linkerzijde, doch den bestaanden toe stand als wettig te erkennen. ITALIË Nadat Dinsdag in de Kamer de notulen der zitting van den vorigen dag waren voor gelezen, voerde de lieer Imbriani kortelijk het woord, om te protesteeren tegen eene uitdrukking van den minister-president Crispi, 's daags te voren gebezigd. De minister, sprak de heer Imbriani, heeft gisteren gezegd dat, indien de Kamer niet deed wat hij verlangde, hij andere middelen zou weten te vinden. Dat wilde zeggen, dat hij het onlbindings- besluit in den zak heeft. De heer Crispi viei hem in de rede met de woordenIk heb dat besluit nog niet. De heer Imbriani ging voort met te pro testeeren. De heer Crispi erkende nu dat hij, ten gevolge van de wending, die de discussie den vorigen dag genomen bad, wat heftig is ge- 16. Natuurlijk was mij deze wijze van praten over het meisje dat ik liefhad, zeer onaangenaam maar wat kon ik er aan doen Theresa en hare tante hadden toch het recht om zich over haar gast in haar eigen huis uit te laten zooais zij verkozen. Door mij hiertegen te verzetten, zou het zeker tusschen ons tot een openlijke breuk gekomen zijn, en dan had ik Etheleen niet meer kunnen bezoeken. De wijze waarop zij die dingen zeiden, was ook niet bepaald beleedigend, daar op medeiijdenden toon werden geuit. Daarbij was da barones goedhartig en behulpzaam voor Etheleen geweest. Menigmaal maakte ik de opmerking, dat wanneer men steeds op hetzelfde aanbeeld blijft kloppen en aldoor hetzelfde herhaalt, men eindigt met indruk te maken, al is de bewering van allen grond ontbloot. Iets van dien aard was bij mij het geval door de telkens herhaalde opmer kingen van de barones en Theresa over Etbeleen. Het geval met den brief en het bezoek van dien vreemdeling zoo kort daarna, begonnen mij al meer te hinderen. Maar hadden zij gehoopt mij daardoor de overtuiging op te dringendat Etheleen geen meisje was dat ik kon liefhebben, zoo slaagden zij hierin niet. Integendeel, al deze bemoeiingen hadden geen andere uitwerking dan mij 't meisje nog dierbaarder te maken. Ik had haar van den dood gered, nu hoopte ik haar ook den kommer en de zorgen van het leven te kunnen besparen. Ongelukkigerwijze wist ik niets van haar eigenlijken toestand, dus kon ik haar voor het oogenbhk weinig helpen. Wat Theresa betrof, behalve haar onaangename aanmerkingen over Etheleen, was zij tegenover mij de beminlijkheid in persoon. Vroeger meende ik, dat zij koel en stug wasbij nadere kennis making ontdekte ik, dat zij werkelijk een edel karakter bezat, maar door de omstandigheden verbitterd was. Zij verdroeg haar beproevingen tamelijk geduldig en in elk geval was zij zeer vriendelijk en soms zelfs zeer innemend in den omgang. Mijn verlangen naar het tète a tête met Etheleen bleef evenwel steeds onbevredigd. Zoolang trouwens Etheleen niet alleen mocht uitgaan, kon daarvan niets komen. De barones en Theresa bewaakten haar zoo zorgvuldig ongetwijfeld uit belangstelling dat ik haar nooit alleen aantrof. Ten laatste evenwel was Etheleen genoeg bij krachten gekomen om te kunnen uitgaan, zoodat het onmogelijk werd haar overal te volgen. Zoo geschiedde het dus, dat ik haar eindelijk alleen vond. Zij had een wandeling gemaakt, maar, zich vermoeid gevoelende, was zij vroeger thuis gekomen dan zij gedacht had. De barones en Theresa hadden van haar h.nt bezoeken afgelegd en waren nog niet terug. Ik was niet weinig verheugd haar alleen te vinden en besloot zooveel mogelijk van de gelegenheid gebruik te maken. Natuurlijk durfde ik, indachtig aan den raad van dokter Falck, over mijne liefde nog niet spreken. Maar dit was in elk geval slechts een klein uitstel, dat niet zoo heel lang zou duren, daar Etheleen met den dag in krachten toenam, en ik had redenen om te gelooven, dat het meisje ook mij beminde. Zij zag er schooner dan ooit uit, met den grooten hoed met rood lint opgemaakt, maar natuurlijk mocht ik haar dit niet zeggenmen kan zoo zelden zeggen wat men denkt. Het gevolg hiervan was, dat hetgeen ik zeide zeer dom en onnoozel klonk. »Dus zijt gij uit geweest, miss Stuart 7" «Ja," antwoordde zij, ik ben uit geweest, en met veel genoegen maar toch gevoelde ik mij eerder vermoeid dan ik had verwacht." Zij zat een weinig voorovergebogen en trok met haar parasol lijnen over het tapijt. Zij vervolgde zonder op te zien tAl meermalen, mijnheer Lindley, heb ik gewenscht u eens alleen te kunnen spreken, maar steeds kwam er iets in den weg. Ik vrees, dat gij hetgeen ik u ga vertellen, zeer zondoiling zult vinden, maar ik weet, dat ik u als mijn

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1