Woensdag 25 April. N°. 8516. A0- 1894. y .A. chtenyeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER; T, ODÉ. Bnitenlandsclie Ber Biimciilandselie Berichte». I) RANT. abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het'geheele Kijk Afionderlijke-.iiomtiiers 1.85. 2.50. - 0.10. it U KE A TI SOTEKSTKAiT, B 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. Bij de beraadslaging over de begrooting in het Lagerhuis verklaarde Harcourt gisteren dat er een nieuw successierecht zal worden ingesteld, en wel op de bezitttingen in den vreemde, toebehoorende aan vreemdelingen, in het vereenigd koninkrijk gevestigd. De Atorney-general sir Charles Russel is benoemd tot rechter in liet hoogste hof van beroep, met een zetel in het Hoogerhuis. .Neemt hij dat ambt aan, dan zullen de libe ralen in het district South Hackney den voor zitter van den Londenschen graaischapsraad, John Hutton, candidaat stellen voor den dan open komenden zetel in het Lagerhuis. De Londensche politie heelt Zondagnamid dag de hand gelegd op een Italiaanschen anar chist, bekend onder den naam Carnot, maar in werkelijkheid Giuseppe Ferrara geheeten. Zij heeft daarmede eene belangrijke vangst gedaan, want Carnot schijnt de bekwaamste der anarchisten van de daad te zijn, ja zells kun aanvoerder. Althans volgens de verklaring van den gevangen Italiaanschen anarchist "Polei was Carnot belast met de vervaardiging .en uitdeeling der bommen. Hij was niet van een bepaalde anarchistische groep afhankelijk, maar werd in eene omstreeks twee jaar ge leden in Den Haag gehouden bijeenkomst van anarchistische afgevaardigden uit alle landen gekozen. Het brandpunt van het anar chisme moet België zijn; het geld, dat de anarchisten in alle landen geregeld ontvangen, komt van daar. Carnot is kleermaker van beroep en wierf voornamelijk in de werkplaat sen, waar hij werkte, volgelingen aan. 'ij •was het ook, die wijlen Martial Bourdin geld voor zijn bom verschafte, terwijl hij aan Polei beloofde dat, wanneer hij een held wilde wor den, het hem niet aan middelen zou ontbre ken en dat, wanneer hij eene ontploffing met goed gevolg teweegbracht, hij levenslang "^s weeks zou ontvangen. De politie legde in de woning van Ferrara beslag op anarciiistische papieren. Gisteren verscheen hij voor den politierechter in Bow- street. Uit zijne verklaring blijkt dat de bij Polei gevonden bommen bestemd waren ge weest om het gebouw der Royal xchange in het midden der stad gelegen, in de lucht te doen springen, op een oogenblik dat vele rijken daar bijeen zouden zijn. De verdere behandeling zijner zaak is lot heden verdaagd. RUSLAND. De Petersburgsche Nowosti verklaart, naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Egypte, dat de rol van Rusland in de Oos- tersclie quaestie en zijne steeds toenemende behoefte aan vrij verkeer ter zee met het Oosten, eischt, dat Egypte weer een vrij en neutraal land worde, opdat de Roode zee niet hetzelfde lot onderga als de Straat van Gibraltar. Te Warschau zijn 200 personen gevangen genomen, die deel hebben genomen aan eene betooging tot viering van den verjaardag van den Poolschen opstand. ITALIË. De heer Crispi heeft een gioote overwin ning behaald in de Kamer van afgevaardig den, naar aanleiding van het debat over de marinebegrooting. De positie van liet Kabinet scheen een oogenblik hachelijk te zijn, want men wist dat de regeeiing besloten had, geen nieuwe bezuiniging toe te staan op deze begrooting, en verscheidene sprekers hadden daarentegen ten sterkste op zulke bezuini gingen aangedrongen. Nog in de zitting van Donderdag had de afgevaardigde voor Spezzia, de heer Farina, levendige toejuichingen ïnge- oogst door de gebreken van de inrichting der marine in het licht te stellen en aan te drin- op hervormingen welke, volgens dit betoog, niet alleen met bezuinigingen konden samen gaan, maar deze zelfs wensclielijk maakten. De minister-president schijnt na deze rede begrepen te hebben, dat hij onmogelijk kon blijven volharden in zijn onverzoenlijke hou ding. Hij betoonde zich plotseling zeer toena derend, en legde de bepaalde belofte af, dat op de begrooting van marine bezuinigd zou worden. De Kamer betuigde nu haar ver trouwen in de regeeringen verwierp demotion, waarbij op bet onmiddellijk tot stand brengen dezer hervormingen werd aangedrongen, zoo dat aan de regeering wordt overgelaten, wan neer, en in welke mate er zal worden be zuinigd. Natuurlijk was het juist dat, wat de heer Crispi wilde. De Kamer heeft gisteren met 269 tegen 56 stemmen het voorstel van Cavallotti verwor pen om de Gnancieele maatregelen aan de orde te stellen, en met groote meerderheid van stemmen is aangenomen het voorstel van Crispi, om den datum der beraadslagingen over dit belang te bepalen op 15 Mei. SPANJE. In de Kamer is de minister-president Za terdag krachtig aangevallen naar aanleiding der afzetting van den gouverneur van Va lencia. De heeren Maura en Gamazo verweten de regeering aan den leiband te loopen van den heer Pidal en van de ultramontaansche partij. De beraadslaging over deze quaestie is nog niet afgeloopen. Er is een verbod uitgevaardigd tot het houden van manifestatiën in de open lucht op den lsten Mei. GRIEKENLAND. De aardbevk gen blijken ontzettende schade en verlies van vele menschenlevens te heb ben veroorznakr. In de provincie Larissa werden 20 kinderen onder de puinlioopen van een instortend klooster bedolven. Te Chalcis kwamen 5 personen om het leven. Het ergst weid evenwel het dorp Locrida geteisterd. Geen huis bleef daar gespaard en tot dusver telt men reeds 129 dooden. De gansche bevolking kampeert onder den blooten hemel. Nog voortdurend worden nieuwe schokken gevoeld. Vooral in de pro vincie Thebe zijn de verwoestingen ontzettend. De koning heeft zich met den minister van binnenl, zaken derwaarts begeven. De Times verneemt uit Atliene, dat de verwoestingen door de aardbeving die te Zante 1893 verre overtreffen. De gewesten, waar de erg geteisterde steden Thebe, Livadia, Ataianti en Chalcis liggen, schijnen de hoofd zetel der aardschokken te zijn geweest, welke Zondag nog voortduurden, ook te Athene, zonder groote schade aldaar aan te richten. Acht dorpen rondom Ataianti werden ver woest, alsook de kloosters van Sint Martinos en Proskyna. De kloosterkerk te Proskyna stortte in en bedolf de aanwezige kerkbe zoekers. Het havenhoofd te Pelli verzonk in de zee. Thebe is geheel bouwvallig, evenals hot dnri) Topolia, terwijl Chalcis belangrijk beschadigd werd vooral door den geweldigen schok van Zondag. De Jonische eilanden bleven gespaard. Tot dusver is bet doodental reeds 150, terwijl het getvondencijfer onbekend is. De regeering zond hulp naar Ataianti. A 11 t II I K A. Het leger der werkloozen in de verschil lende Staten der Unie rukt steeds nader op Washington aan, en geen wonder is het zeker dat de regeering zich ten hoogste bezorgd maakt over dien toevloed van zoovele tien duizenden, waarvan de meesten geen reisgeld bezitten en zelfs geen mondkost hebben medegebracht, naar de hoofdstad. Reeds ver scheidene spoorwegmaatschappijen hebben geweigerd de werkloozen kosteloos te ver voeren en den dienst gestaakt uit vrees dat de mannen die niets te verliezen hebben en door raddraaiers van allerlei slag worden opgehitst, zich van het materieel zullen meester maken. Te Councill Bluffs, waar 5000 werkloozen zijn aangekomen, verkeert men in de grootste spanning, daar die lieden dreigen de stad en den omtrek te verwoesten, wanneer zij niet vervoerd worden, en dat die bedreiging ernst is, bewijst wel het feit dat verscheidene anarchisten onder hen zijn, die bij voorbaat wat dynamiet hebben mede gebracht. Begrijpelijkerwijze dringt de be volking er dan ook bjj de spoorwegmaat schappijen op aan, hun boe eer hoe liever van dat gevaarlijk volkje te ontlasten. De maatschappijen blijven dat echter weigeren, zoodat de bevolking thans op maatregelen zint om hen op andere wijze kwijt te ra ken. En zoo worden er 100 a 150,000 te Washington verwacht, die, onder aanvoe ring van verschillende Kamerleden, in de eerste plaats den heer'Coxey, naar het Kapi- tooi zullen oprukken om van liet Congres te eischen de onmiddellijke aanneming van twee wetsvoorstellen, strekkende om een bedrag van 500 millioen dollars in schatkistbiljetten uit te geven en dat te stellen ter beschikking der gemeentebesturen voor het aanleggen van wegen, opdat aan alle werkloozen arbeid kunne worden verschaft regen 1 lA dollar daags, bij een werkdag van 8 uren. Zoodra die eisch zal zijn ingewilligd, zullen de werk loozen weer bedaard huiswaarts keeien, mam- zoo niet, dan staat het ergste te vreezen. En zal dat ook niet het geval zijn, zoolang die tienduizenden hongerenden zich te Was hington ophouden De voorzoigsniaatregelen der regeering zijn zeker niet overdreven en menigeen vreest een ernstig bloedbad, i'e pogingen, welke verschillende Congresleden thans aanwenden om de werkloozen ten minste te bewegen niet tegen de gebouwen van Kamer en Senaat op te rukken, kunnen daaraan weinig meer baten geweld zal slechts door geweld te kepren zijn. Uit New-York wordt van 22 dezer gemeld1: In het district der bitumineuse kool heb ben 450,000 arbeiders het werk gestaakt. Burgers van Omaha en Council Bluffs heb ben eene afdeeling van het werkloozenleger met wagens naar Desmoines vervoerd. Een telegram uit Rio Janeiro meldt, datde handel berlevendigt. President Peixoto heeft aan de buitenlandsche vertegenwoordigers doen weten dat de opstand geëindigd is en dat de troepjes opstandelingen, welke zich nog hier en daar ophouden, onbeduidend zijn en wel spoedig tot onderwerping zullen zijn gebracht. De naar Buenos-Ayres uitgeweken opstan delingen schrijven hunne nederlaag toe aaa generaal Balzado en weigeren de hun dooriie Braziliaansche regeering aangeboden amnestie. SCHIEDAM, 24 April 1894. Bij de heden in het district Schiedam plaats gehad hebbende herstemming over een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn door de kiezers het volgend aantal stem briefjes iugeleverd Aantal Ingeleverde Kiezers. Stembriefjes. Schiedam (1ste Afd.) 934 864 x> 2de 304 283 Overscliie 326 248 Schiebroek 39 26 Ketel 141 125 Vlaardingen 731 628 Vlaai dinger-Ambacht 111 83 2586 2257 zoodat 329 kiezers van bun kiesrecht geen gebruik hebben gemaakt. Bij de eerste stemming waren 2084 kie zers opgekomen, n.l. te Schiedam 1059, Ovcr- schie 233, Schiebioek '16, Ketel 122, Vlaar dingen 582, Vlaardinger-Ambacbt 72, Bij beschikking van den minister van J financien zijn met ingang van 1 Mei van Schiedam naar Rotterdam overgeplaatst de kommiezen bij 's rijks belastingen der 2e

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1