A". 1894. Zaterdag 28 April. ;i\°. 8519. KENNISGEVING. JAARMARKT of KERMIS. Achtenveertigste J aargang. Buitenlandsclie Berichten. Versch nt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag* UIT G E VE R J, ODÉ. BlIKBADi T K H iTB A A T, E 2}. Mjonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50. 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inhegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0,10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders VaN Schiedam doen te weten Dat, indien bijzondere omstandigheden dit niet beletten, de Jaarmarkt of Kermis aldaar zal aanvangen op MAANDAG den üden JULI e.k. dat de loting tot regeling der plaatsen voor hen, die zich overeenkomstig art. 47 der ver ordening van 29 Juli 1881afgekondigd den 18den Augustus d. a. v., binnen den vAstgestelden tijd hebben aangemeld en wier toelating door burgemeester en wethouders kan worden vergund, zal geschieden ten overstaan van den daartoe aangewezen ge meente-ambtenaar, in tegenwoordigheid dei- aanvragers, wanneer die zich daartoe aan melden, aan het kantoor bij de buitenslius aan de Hoofdstraat, op Vrijdag, den 23sten Juni a. s., des voormiddags ten ÏO ure, of zooveel later op dien dag, als voor sommige categorién zal worden noodig geacht dat niet meer dan twee draaimolens, be nevens twee velocipède-tenten of dergelijke Inrichtingen op de kermis zullen worden toe gelaten, met bepaling, dat, om aan de loting te kunnen deelnemen, het marktgeld door eiken aanvrager moet zijn betaald vóór den aanvang der loting, en dat het niet zal worden teruggegeven, ook dan niet wanneer, ongeacht ona welke redenen, van de hij het lot aangewezen plaatsruimte geen gebruik mocht worden gemaakt dat met het opzetten der kramen, spellen, tenten enz. kan worden aangevangen op Woensdag, den27sten Juni e.k., terwijl de plaat sen, na dien tijd alléén worden bewaard voor hen, die het marktgeld vóór of op den 25sten Juni e.k., uiterlijk des namiddags ten twee urezullen hebben voldaan dat de kramen, spellen, tenten enz. zullen 1 moeten zijn afgebroken en weggeruimd uiter lijk op Woensdag, den llden Jnll 1894; dat op de kennis niet zullen worden toegelaten die spellen, kiamen enz. waar van de eigenaars of gebruikers het bewijs niet zullen hebben overgelegd, afgegeven dooi de hoofden van politie der plaatsen, waar zij gedurende de laatste zes weken aan de kermis alhier voorafgaande, met hunne spellen, kra men enz. hebben vertoefd, dat op die plaat sen, gedurende hun bezoek der kermis aldaar, geen gevallen van pokken zijn voor gekomen. Schiedam, den 27sten April 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. J)e secretaris, VERNÈDE. DOlTIl'HIiA N Volgens de Daily Tel. is de benoeming van keizer Wilhelm tot chef van het Britsche eerste garde-dragonderregiment een onder scheiding welke tot dusver geen buitenlandsch vorst is ten deel gevallen; een onder scheiding tevens, welke in Engeland alge meen met bijval is begroet, omdat de keizer er zeer bemind is en men daar van zijn vriendschappelijke en haitelijke gevoelens tegenover Engeland overtuigd is. Volgens bericht uit Coburg heeft de keizer zijn groot moeder in de warmste bewoordingen dank gezegd, verklarende, adat hij er trotsch op is de nieuwe uniform te dragen". De keizer is nu chef van 7 regimenten Daarvan be lmoren 11 tot het Duitmhe leger, 3 tot het Russische, een tot het Oosteorijksche, een tot het Hongaarsche en 1 tot het Portugee- sche leger. Voorts is hij eere-admiiaal bij de Britsche, de Deensche, de Zweedmhe en de Noorweegsche vloten. De peis ziet in het feit, dat de zoon van den hertog van Cumberland is ingeschreven bij het gymnasium te Dresden, het bewijs eerier aanstaande verzoening tusselien den keizer en den hertog, waarvan het gevolg zal zijn dat deze, afstand doende van zijne aanspraken op den troon van Hannover, als hertog van Brunswjjk zal worden erkerd. Dr. Ratzinger is uit den Beneden-Beiersrhen boerenbond getreden. Deze verliest hierdoor zijn voornaamsten parlementairen aanvoerder. Of Ratzinger thans formeel tot de centrum partij zal overgaan, dit schijnt nog niet zeker te zijn. Maar in alle geval heeft hij haar door zijne uittreding uit den bond een grooten dienst bewezen. Het socialistisch comité te Berlijn heeft de werklieden uitgenoodigd tot eene waardige viering van den Meidag. Het gerechtshof te Boehum heeft den mijn werker Pfeiffer, die den 5n Maartj.l. beproefde het paleis van justitie aldaar door dynamiet in de lucht te doen springen, tot 11 jaar dwangarbeid veroordeeld. Het socialistisch hoofdorgaan, de Vorwarts richt tot alle partijgenooten eene oproeping tot indrukwekkende viering van den Meidag sbinnen de grenzen van het besluit der alge- meene vergadering te Keulen". Gelijk men weet, zullen ingevolge dat besluit alleen die werklieden aan de viering deelnemen, welke het kunnen doen zonder nadeel voor hun belang. f B i K S IJ E. Eenige afzonderlijke begrootingen zijn Woensdag aan de Kamerleden rondgedeeld daaronder bevindt zich ook de begrooting van oorlog. Dit budget wijst 14Va millioen meer uit gaven aan dan de vorige dienst, zoodat het geraamde totaal dit jaar 648 millioen bedraagt. Deze verhooging is het gevolg van een ver meerdering van het effectief. In 1894 telt het actieve leger 27,820 officieren en 509,481 man in 1895 zal men over 28,045 en 544,957 man beschikken een vermeerdering dus van omstreeks 35,000 man. Deze verhooging was voorzien, sedert de oud-minister van koop handel Jules Roche opzienwekkende verkla ringen had afgelegd voor de commissie voor de kredieten, betreffende de getalsterkte der FiT.nsche en Duitsche legers en de oorlogs- begiootingen. De bekende anarchist Francis is tot drie maanden gevangenis veroordeeld, wegens be- lee liging, een ambtenaar in functie aange daan. Dit gebeurde tijdens een huiszoeking op 5 Maart j.l. De anarchist Matha, oud-redacteur van En- Dehors, dien de politie sedert den aanslag op het Terminus-café tevergeefs zocht, is Woens dag geanesteeid. Het hot van appèl te Parijs heeft het von nis bevestigd waarbij Culine, de bekende volksmenner te Fourtnies, door het hof te Rheims tot 10 dagen gevangenis werd ver oordeeld, wegens vergrijp tegen de goede zeden. B E L G I E. Nadat het i egeeringsvoorstel om een krediet van 300,000 frs. beschikbaar te stellen voor 'o di or de regeeriug te sadopteeien" bij zondere scholen, met 75 tegen 44 stemmen door de Kamer was goedgekeurd, is Woens dag de begiooting van binnenlandsche zaken en onderwijs in haar geheel aangenomen met 61 tegen 31 stemmen. Woensdagochtend is te Antwerpen de gemengde commissie bijeengekomen die de toestanden te Boom aan een onderzoek had te onderweipen. Ook de werklieden waren door twee leden in deze commissie vertegen woordigd waarin de hertog d'Ursel het voorzitterschap waarnam. De besluiten waaitoe men gekomen is, zijn in hoofdzaak de volgende: Er bestaat reden om de wet waarbij de kinderarbeid geregeld wordt, hier niet te streng toe te passende arbeid, te Boom door de jongens verricht, is het tegen deel van ongezond, en van overwerken is geen sprake. Maar wel moet met kracht woiden opgekomen tegen de z.g. gedwongen winkel- net ing en de wijze waarop de loonen worden uitbetaald, en voorts tegen de talrijkheid der kermissen, waarvan er in éen zomersei zoen niet minder dan 13 te Boom en omstre ken plaats hebben, waarbij dan, voigens ma tige schatting, éen tiende der jaarlijksche inkomsten van den werkman wordt verspild Behalve te Rumpst schijnt zich intusschen overal een sterke neiging te epenbaren tot hervatting van den arbeid. ENGELAND. In het Hoogerhuis is gisteren bij tweede lezing het wetsontwerp, strekkende tot wijziging der wetgeving betreffende de nala tenschappen in dezen zin dat, ingeval de overledene geen testament heeft nagelaten, zijne eigendommen verdeeld worden onder de leden zijner familie, na bestreden te zyn door den hertog van Norfolk en markies Salisbury, verworpen met 63 tegen 52 stemmen. In het Lagerhuis heeft de heer Buxton verklaard dat de koningin regentes van Swa ziland en haar nationale raad voor 25 dezer de vraag hadden te beslissen of zij het bestuur van het land door Transvaal zouden aanvaar den. Op het oogenbhk is het de regeeriug echter nog niet bekend welk besluit er ge nomen is. Asquith verzocht dat zou worden overge gaan tot de eerste lezing van een wetsont werp, strekkende om de scheiding van kerk en staat in Wales in te voeren In een toost, ter gelegenheid van het feestmaal ter viering van het 20 jarig bestaan der liberale club te Londen heeft de Premier, lord Rosebery, verklaard, dat het ministerie bereid was opnieuw het land te raadplegen en volle vertrouwen had in den uitslag. Vroeg of laat zouden ook, volgens zijne meening, de Unionisten, die zich om redenen van tijdelijk verschil afgescheiden hadden, zich wederom voegen bij de groote liberale partij. De Times verneemt uit Ottawa dat de Engelsche regeering een oorlogsschip naar de Behringzee heeft gezonden oin de lobben van gers te waarschuwen. De detective Quinn verhaalde Dinsdag voor den politierechter in Bow-Street, hoe liïj met de hulp van verscheidene agenten de» anarchist Fomaro (niet Ferrara, zooals hg beweerde te heeten) in zijn slaap verrast had, na door een venster diens woning binnen gedrongen te zijn. Het bevestigt zich, dat de anarchist het voornemen had opgevat, den inspecteur Mel ville te dooden en op de bank een aanslag te plegen. Fornaro erkende deze verklaringen als juist, toen ze hem, in het Italiaanse!» vertaald, waren voorgelezen. RUSLAND. Volgens gerucht zal de regeering weldra oveigaan tot de conversie der bankbiljetten van de eerste twee uilgiften en van de 2e en 3e vijl procents Oostersche leeningen in vier procents. Deze operatie zal voornamelijk Kei binnenland betreffen, er zullen echter inschrij- vingsbureaux gevestigd worden te Parijs, Berlijn en Amsterdam. De conversie is facul tatief- Te Warschau zijn opnieuw 209 mannen en 32 vrouwen, die eene godsdienstoefening hebben bijgewoond ter gelegenheid van he* eeuwfeest\an denPoolschen opstand en daarn* deelnamen aan eene processie, gevangenge nomen. De Petersburgsche correspondent van de Standard verneemt dat de onderhandelingen voor nieuwe handelsverdragen metPerziëe» Turkije goed vorderen. Door het verdrag met Turkije krijgt Rusland aanzienlijke voordee- len o. a. het voorrecht voor Russische sche pen om na zonsondergang de Turksche havens binnen te komen, hetgeen tot nu toe streng verboden was. ITALIË. Naar verzekerd wordt heeft de minister-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1