GRIEKENLAND* Biniienlaiidsclie Berichten. "president Crispi vooral daarom uitstel der behandeling zijner financïeele voorstellen tot 15 Mei gevraagd, omdat hij zich vleit in dien tosschentijd Sonnino te zullen kunnen over halen de gehate couponbelasting door een alcohol-monopolie te vervangen en andere grondslagen voor te stellen voor de inkomsten belasting. Een feit moet het zijn, dat door de regeering opnieuw onderhandelingen zijn aangeknoopt met de commissie tot onderzoek harer voorstellen. De Biforma bevestigt het bericht dat de oegeering besloten heeft de rente-belasting van 20 °/0 le handhaven. 500 studenten van de universiteit te Padua, rich door de conservatieve Gazetta di Venesia beleedigd achtende, zijn onder professor De Giovanni met een extra trein naar Venetië gegaan, om daar voor het bureau van het blad eene betooging te houden. De overheid kreeg nog tijdig de lucht van den toeleg en stelde voor het bureau de gewapende macht op. Pogingen om de afsluiting te verbreken mislukten, waarop de studenten van eenige nummers der courant een plechtig autodafé aanrichtten, om daarna zich door de stad te verstrooien en baldadigheden uit te halen. Eenige inhechtenisnemingen waren het einde. B I 6 i B IJ E. Vorst Ferdinand is uit Weenen te Sofia teruggekeerd. Blijkens een gerucht, dat thans veel schijn van waarheid heeft, zou de minister-presi dent Stamboulofl er ernstig aan denken zijn ambt neder te legen om eenigen tijd rust te nemen, maar met de waarschijnlijkheid dat hij spoedig weder aan het bewind zal geroepen worden. Door de aardbeving zijn in het district Atalanti 8 dorpen geheel verwoest. Le kloosters te St. Martinos en Proskyna jarjn vernield. De kerk te Proskyna is ingestort, 40 personen onder het puin begravend. Het havenhoofd van Pelli is verdwenente Bragana zqn huizen verpletterd door ontzaglijke rots blokken, die van den naburigen berg afstortten. Thebe, reeds zoo dikwijls door dergelijke rampen geteisterd, is weder geheel verwoest, de meeste huizen die Vrijdag nog staan bleven, rijn door nieuwe schokken vernield. Te Chalcis op Eubea liggen de kerk en de oude Venetiaansche verdedigingswerken in puin. Te Malesnia heeft de aardbeving 65 slachtoffers gemaakt. Daarentegen heeft Athene weinig geleden, en zijn de oude ge bouwen en gedenkteekeaen gespaard gebleven. Aileen van de triomfboog van Hadrianus zijn eenige steenen afgeslagen. De regeering heeft dadelijk maatregelen ge nomen om de bevolking te hulp te komen. Uit Atalanti verneemt de Times dat de gevolgen der aardbeving in de omstreken van Atalanti verschrikkelijk zijn- Geen dorp is blijven >-taan. Het aantal gedooden bedraagt alteen in deze streek 238. De koning en zijne zonen bezoeken de geteisterde streken. Men heeft in de laatste dagen geen aardbevingen meer gevoeld, maar wel hoort men telkens onderaardse!» gerommel, er vallen stortregens, a KRIK A. Volgens berichten uit Washington raamt de politic-chef aldaar het derwaarts opruk kende legei van commonweal ers op slechts 6500. Politie begeleidt menigwert de korp sen, vooral uit de oostelijke staten, waarde houding des volks onvriendelijker is dan in de westelijke staten, waar de bevolking de commontiealers bijna ovetal goed onthaalde, oogenscliijnlijk om hen spoedig kwijt te raken, aangezien de commonwealers meerendeel on twijfelbaar vagebonden zijn. hetgeen he<. .eii bewijst .lat zij allerwegen weigeren te arbeiden, zelfs op plaatsen waar een groote vraag naar daglooners bestaat tegen hooge loonen. Cleve land werd geadviseerd eene proclamatie tegen de commonwealers uit te vaardigen, hetgeen bij echter weigerde, om hunne beteekenis niet noodeloos te verhoogen; zij zullen als landloopers bejegend worden, wat de regee ring bekend maakte met de bijvoeging, dat de vagebondenwet gestrengelijk zal worden toegepast De werkers in de mijnen van Pennsylvania besloten zich bij de kolen-#iri£e aan te slui ten. De kolenwerkers in West-Virginie wer ken door, omdat zij ioonsverhooging kregen ook de kolenwerkers in Iowa werken door, maar de volksmeetings aldaar en in Mary land zullen uitmaken, of eene algemeene werkstaking in het kolenbedrijf gewenscht is. De gouverneur van Nebraska heeft de geheele burgerwacht van den staat naar Omaha opgeroepen om de orde te handhaven als het werkioozenleger er binnenvalt. Er heei'schen groote opgewondenheid en onge rustheid. Vijf duizend werkloozen namen een spoorbrug nabij Omaha in beslag en dreigden een trein aan te houden om zoo de spoorweg maatschappij te dwingen hen naar Chicago te vervoeren. De maatschappij riep de hulp in van de overheid en een groote politie macht bezette de werven. Een paar locomo tieven werden door de werkloozen in beslag genomen en dezen poogden de machinisten te dwingen stoom op te maken. Weldra raakten de politie en de werkloozen handgemeende troep werd uiteengejaagd en de vuren weder uitgemaakt. Een halfuur later deden de werk loozen een aanval op een goederentrein van 40 wagens, maakten dien buit en dwongen den machinist den trein gereed te maken om hen naar Chicago te brengen. De president van Brazilië heeft aan zijne vertegenwoordigers te Montevideo en Buenns- Ayres opgedragen gestreng toezicht te honden op de BraziliaaDsche uitgewekenen en bij de regeeringen van Uruguay en de Argentijn- sche republiek de noodige stappen te doen om hen te beletten een nieuwen inval in Brazilië voor te bereiden. Uit Buenos-Ayres verneemt de Times dat al de havens van Brazilië voor den handel zijn heropend, behalve die van Paranagua, dat nog in de handen der opstandelingen is. Deze trekken hunne macht samen bij Bage in Rio Grando do Sul. Peixoto heeft een sterke macht uitgezonden om Bage te ver meesteren. Volgens telegrammen uit Chili is het nieuwe ministerie deels uit liberalen en deels uit radicalen samengesteld. Het zijn de heeren Maciver, voor binnenlandsche zaken; Valdez, openbare werken Prieto, financiën Sanchez Fontecilla, buitenlandsche zaken, en Errazuriz, oorlog. Het ministerie heet nogal sterk te wezen. SCHIEDAM, 27 April 1894. Aan de leden van den gemeeuteraad is kennisgegeven lo. dat, om bij/.ondere omstandigheden o. a. het onmiddellijk volgen van den 3n Dinsdag in de maand Mei op de beide Pinkster dagen door den vooizitter van den raad, in overleg met zijne medeleden van het dagelijkscli bestuur, op grond van het be paalde in al. 2 van art. 1 van het reglement van orde voor den raad, besloten is, in af wijking van dat reglement, de raadsvergade ringen in de maand Mei te houden op den 2n en 4n Dinsdag in die maand, alzoo op den 8n en 22n Mei a.s. 2o- dat ten raadhuize ter inzage is neder- gelegd, om in de volgende vergadering tot eene benoeming te kunnen overgaan, eene door burgemeester en wethoudercopgemaakte aanbeveling ter benoeming van een lid in de commissie van voorlichting in zake de in komstenbelasting. Op die aanbeveling zijn geplaatst de hee ren: 1. C. J. Wouterlood, 2. Th. E. J. Kramers. 3o. dat, ter voldoening aan het bepaalde in art. 182 der gemeentewet, door burge meester en wethouders aan den raad is in gediend het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1893; van welk verslag den leden binnen enkele dagen een gedrukt exemplaar zal worden ge zonden. Graaf Van Limburg Stirum, die in twee dis tricten werd gekozen, zal, naar men meent te weten, voor Schiedam zitting nemen. In het district Katwijk zou dan van katholieke zijde de heer Reekers candidaat worden gesteld. Hedennamiddag omstreeks 5 uur viel een kind van J. Fijen van de buitensluis aan de Hoofdstraat in "t water, doch werd gelukkig gered door F. van Dijk, die zich daartoe ge kleed te water begaf. Hedenavond te halfzes is het 8-jarig zoontje van A. G. J. Jansen, wonende in 't Broers- veld alhier, spelende nabij den molen j>De Walvisch" in de Nieuwe Haven gevallen. Daar zijn kameraadje sprakeloos was van schrik, werd het ongeval niet dadelijk opge merkt. De heer P. M. J. A. Lagerweij en de brandersknechts J. A. en P. Eijkmans, die op het geroep om hulp zich gekleed te water begaven, mochten echter hunne menschlievende pogingen niet met het ge- wenschte gevolg bekroond zien. Toen de knaap, die reeds gezonken was, uit het water werd gehaald, was hij geheel bewusteloos. In de branderij van den heer G, J. Bertels ge bracht beproefde men nog, doch helaas vruch teloos, de levensgeesten op te wekken, zoodat de geneesheeren Rutschy en Nolet, wier hulp was ingeroepen, slechts den dood konden constateeren. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld dat bij II. J. C. Reuvekamp alhier een kuiken is uitgebroed met 4 pooten, waarvan het echter slechts van de beide voorste gebruik maakt. Volgens een bericht uit Rotterdam aan de Tijd zou, indien de heer Gleichman voor dat distriet het lidmaatschap der Tweede Kamer niet aanneemt, men aldaar niet een der niet- herkozen Kamerleden, als mr. Van Houten of den heer De Meijier candidaat stellen, maar dr. I. A. Lamping, den onlangs afge treden hoofdredacteur der N. Bott. Ct. Naar het Dgbld, verneemt, zal de heer J. J. van Kerkwijk zich heden naar Brussel begeven en aldaar ten gehoore worden ont vangen door den koning van België, teneinde door Z. M. geraadpleegd te worden over aan gelegenheden betreffende den Kongostaat. Wc Uitslag. Het Handelsblad 'zegt Bij de herstemming heeft het ministerie de nederlaag geleden. De meerderheid heeft zich tegen de finale kiesrecht-uitbreiding verklaard, en een minis- terie-Roëll zal nu waarschijnlijk de taak moeten aanvaarden om de nieuwe kieswet in te dienen. Eene kieswet, welke, volgens dr. Lamping, den ex-hoofdred. van de Nieuwe Bott. Ct., 400 a 500 duizend kiezers aan de tegenwoordige 300,000 kiezers moet toe voegen, maar die, al wordt die belofte ge houden, aan de kieswet-agitatie geen einde zal maken Wij betreuren dit met het oog op de toekomst van ons land. Het nieuwe ministerie zal ongetwijfeld uit kundige en geachte mannen bestaan. Maar het zal het grootste gedeelte van zijn kracht moeten ontleenen aan de conservatieve katho lieken, wat elk krachtig, beslist optreden, meenen wij, onmogelijk zal maken. Amsterdam zal nu éen stem uitbrengen, welke de oppositie versterken zal. De acht andere stemmen ueutraliseeren elkander. De rustende schutterij onder de Amster- damsche kiezers zal nu zeggen»Ziet ge wel, dat wij gelijk hadden. Het komt er niet op aan of men hier stemt of niet. Amsterdam zegt ja.' en neen! te gelijk." De Telegraaf betreurt den uitslag, maar voegt er bij, dat het wellicht ook te verme tel was om te onderstellen, dat een zoo- groote hervorming dadelijk bij de eerste poging ingang zou vinden bij de census-mannen. De tegenwoordige kiezers zijn rechter eri partij in deze zaak. Men vraagt hun niet alleen om over het beginsel van kiesrecht uitbreiding te beslissen, maar tevens om vijf achtsten van hun staatkundigen invloed af te staan aan nieuwe kiezers. Onze tegenstanders hebben gestreden tegen dien afstanddat is de ware reden van hun tijdelijk succes. De kiesrecht-uitbreiders zullen dus den strijd opnieuw moeten beginnen. En dat zullen zij doen, tot de beoogde uitkomst bereikt is. Is het niet heden, dat wij zegevieren, dan zal het morgen zijn. De N. B. Ct. zegt Welke de beteekenis is van de behaalde overwinning is niet twijfelachtig. Veroordeeld is eene ontbinding op eene kieswet, die niets anders was dan eene misgeboorte, zooals nog zelden op wetgevend gebied werd aanschouwd, die van den kant van Tak's vrienden werd losgelaten als onbruikbaar, terwijl zij er niets anders voor konden in de plaats stellen; eene kieswet, die, de grondwet geweld aan doende, onder het mom van den zelfstandigen werkman het kiesrecht te willen schenken, te gelijk den proletariër binnenliet. Veroor deeld is eene ontbinding, die plaats had onder omstandigheden, gelukkig eenig in onze par lementaire geschiedeniseene ontbinding, ge provoceerd door een minister, die met de Kamer heeft gespeeld, die schroomde aan de kiezers de motieven der ontbinding bloot te leggen, die, in plaats van eene vertegenwoor diging, tot gemeen overleg bereid, maar dat gemeen overleg dan ook van hem eischend, eene Kamer verlangde, tot blindelings volgen geneigd. Deze verkiezingen hebben bewezen, dat eene dictatoriale politiek, zooals de minister l ak hier ti'achtte in te voeren, in Nederland geen bodem vindt om wortel te schieten. Kunnen wij den uitslag der verkiezingen met ingenomenheid bey-oeten, toch is er eene schaduwzijde aan verbonden, die onze vol doening niet onvermengd .naakt, Onder de mannen, die naast Tak in het ministerie zitting hebben, zijn er, voor wier persoon ea werk wij steeds groote sympathie hadden. De onverbreekbare band, die hen aan Tak schijnt gekluisterd te hebben, zal maken, dat zij in zijn val worden medegesleept. Wij hopen van harte, dat de scheiding tusschen hen en ons slechts tijdelijk zal zijn en dat wij hen later weer als onze vrienden zullen kunnen begroeten. Als een bijzonderheid wordt aan het N. v. d. D. gemeld, dat te Velzen in de stembus voor den gemeenteraad twee briefjes werden gevonden voor de Tweede-Kamerverkiezing, ingevuld met den naam van J. van Loenen Martinet, terwijl bij de biljetten van on waarde er éen was, dat ingevuld was met »Van Loenen Barinet". En juist had de heer Van Loenen Martinet, drie stemmen minder dan de heer Borret. Op de tentoonstelling te Antwerpen zal ook het Nederlandsche leger vertegenwoordigd worden. Van het regiment grenadiers en jagers zullen een onder-officier en een paar manschappen daar worden gedetacheerd. Uit het verslag over de Prins-Hendrik- sticluing, in de Woensdag te Amsterdam ge houden vergadering uitgebracht, blijkt dat van de som van f100,000 voor de uitbreiding noodig, nog slechts f20,000 was ingekomen, waaronder éen gift van f 10,000. en een van

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2