A0. 1894, Donderdag 10 Mei. N°. 8526. KENNISGEVING. Verschijnt degelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. Biinienlandsche Berichten. abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke norainers t 1.85. - 2.50. - 0.10. BE A (7 BOT KK STRAAT, ÏS 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Cou.ant. Iedere gewone regel meer. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. f 1.10. - 0.10. leden. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis, dat de ge- 2omlheids-commissie, ingesteld ingevolge de vei ordening van den 9den Januari j.l. (gem. bi. no. 1), is samengesteld als volgt: Dr. J. ENDTZ, voorzitter. Mr. "W. II. JANSEN, onder-voorzitter. A. GOUKA, secretaris. J. B. M. COEBERGif, N. F. ELZEVIER DOM, K. SNEIJDERS DE VOGEL, J. H. VAN WESTENDORP, I Schiedam, den 9den Mei 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris VERNÈDE. F E A N K R IJ K. Na een vrij heftig debat, waarin vooral de socialistische afgevaardigde Jourde tegen de coöperatieve inrichtingen, waaraan patroons deelnemen, te velde trok, heeft de Kamer Maandag een wetsontwerp aangenomen tot regeling der coöperatieve vereenigiugen en die waarbij de verbruikers deel hebben in de winsten. De Kamerzitting van gisteren, waarin de regeeving verlof -verzocht den afgevaardigde Toussaint te vervolgen, was betrekkelijk kalm. Casimir Perier wees op het politiek karakter der interpellatie. De regeering behoeft eene republikeinsche meerderheid om hare her vormingsplannen voort te zetten. Indien de Kamer geene machtiging tot vervolging ver leent, zal het land daarin eene aanmoediging der werkstakers zien. De conclusiën van het rapport van Millerand, strekkende om de machtiging te weigeren, werden daarop met 291 tegen 220 stemmen verworpen en de ver volging alzoo toegestaan. Te Loches moest Zondag eeu nieuwe ver kiezing plaats hebben wegens het ongeldig verklaren, door de Kamer van afgevaardigden, der verk'ezing van den iieer Wilson, schoon zoon van wijlen den ex-president Grévy. De heer Wilson is herkozen met 9336 stemmen, terwijl zijn tegen-candidaat Raoul Duval slechts 7605 stemmen verwierf. lf|U ITÜdttliS I». Naar aanleiding van het ontwerp tot wijziging der grond wet in Wurtemberg heeft de aldaar bestaande volkspartij eene verga dering gehouden, waarin met algemeene stemmen de verklaring is vastgesteld, dat zij volhardt in den eischinvoering eener werkelijke Yolkskamer, benoemd bij algemeen rechtstreeksch kiesrecht, en dat zij elke andere grondwetswijziging betreffende de volksver tegenwoordiging als lapwerk beschouwt. Toen onlangs werd gemeld, dat op de Pruisische staatsspoorwegen het goederenver voer op Zondag, met uitzondering voor ijlgoed en vee, was gestaakt, werd er gezegd dat aan het vrijkomend personeel het loon van dien dag werd ingehouden. Thans bevat echter de Nordd. Allg. Zeitung een officieuse kennis geving, dat die bewering ten eenenmale ongegrond is. De Zondagsrust brengt volstrekt geene vermindering van loon teweeg. ENGELAND. In het Lagerhuis deed de onder-secretaris van buitenl. zaken, sir Edward Grey, mede- deeling van een door hem ontvangen tele gram, dat Owen, den 4n Februari te Wade- lai aangekomen, aldaar den Enge'schen stan daard heeft geheschen. Daar de oorlog met Unjoro geëindigd is, waren er geene instruc- tiën gezonden om Wadelai te bezetten. Gladstone schreef een brief aan Léon Say, als voorzitter van de Parijsche politiek oeco- nomische vereeniging, waarin hij zijn leed wezen uitspreekt, dat Engeland de eenige groote mogendheid is, die trouw blijft aan het beginsel van vrij handel »dat toch vroeger gold voor een bewezen oeconomische waar heid". RUSLAND. De regeeringsbelasting op de nietgewaar- borgde opbrengst van spoorwegactiën zal, naar men verneemt, van drie tot vijf procent verhoogd worden. De staatsinkomsten bedroegen in Januari R. 101,397,000 tegen R. 73,589,000. de uit gaven R. 87,087,000 tegen R. 93,952,000 in Jan. 1893. Onder de inkomsten toont de grootste vermeerdering aan den drankaccijns met R. 9s/io millioeri, de tolinkomsten met R. 4ï/10 millioen. O O S T E N R IJ K. Het Hongaarsche Magnatenhuis maakte Maandag een aanvang met de behandeling van het wetsontwerp tot invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk. In alle katholieke kerken in Hongarije is Zondag gebeden voor de verwerping van de wet. Alle clericale en aristocratische hulp troepen zijn opgeroepen om de wet ten val te brengen, zelfs uit New-York kwam een magnaat daarvoor over. In de Hongaarsche Kamer werd door den Servischen patriarch verklaard, dat zijne kerk geen enkel huwelijk zal erkennen, dat niet door den priester is ingezegend. In de kolenmijnen van Moravië en Silezië hebben 6000 mijnwerkers Maandag den ar beid gestaakt. ITALIË. Zondag is de tentoonstelling te Milaan geopend in tegenwoordigheid van het konink lijk paar en de ministers Crispi, Boselii en Baccelli. De koning en de koningin werden met geestdrift begioet. Eene troep van om streeks 80 socialisten floot den minister president uit, toen hij in zijn rijtuig voorbijtrok. Het publiek gaf daarover zijne verbittering te kennen door luide kreten van toejuiching. De ontvangsten gedurende het financieele jaar van den Isten Juli tot den 30sten April zijn met 27 millioen verminderd. Te Rome ontplofte gisteravond een spring- bus nabij het paleis van Odescalchi. Drie personen werden licht gewond; overigens werd geene verwoesting aangericht.Odescalchi bewoont het paleis niet. De verklaringen, door den heer Tanlongo voor den rechter afgelegd, wekken nog steeds groot opzien. De ex-directeur der »B»nca Romana" verzekerde Maandag in den loop van het verhoor, dat hij onophoudelijk ge noodzaakt geweest was, de circulatie der bank te vergrooten, daar deze aan de heftigste aanvallen blootstond, terwijl zij daarbij tel kens bevel ontving, de regeering in hare financieele moeilijkheden bij te staan. De heer Tanlongo was echter overtuigd dat de re geering zich uit alle moeilijkheden zou red den herhaaldelijk wilde hij zich terugtrek ken, maar werd gedwongen aan te blijven; ook gelukte het hem niet, den heer Giolitti in het geheim te nemen. De beschuldigde eindigde met de verklaring, dat hij zjjn persoonlijk fortuin van 3>/s millioen aan de Bank heeft opgeofferd. B U L G A R IJ E. Uit Sofia wordt richt, dat er hevige bot singen plaats hebben gehad tusschen de partij- genooten der oppositie en die der regeering bij het uiteengaan eener vergadering te Tatar- Bazardeh. Twaalf personen werden gewond en de bureaux van het dagblad Progreos door de aanhangers der regeering vernield. Troe pen en politie herstelden de orde. AMERIKA. Cleveland zona naar den Senaat het nieu we verdrag met Rusland tot bescherming der Russische robben op de Siberische kusten. De Arnerikaatische robbenvangers mogen slechts vangen op tien mjjlen van de Siberische Rob ben-eilanden. De marine-commissie uit den Senaat der Unie stelt voor een krediet van 2,400,000 d, te verleenen tot het aanbouwen van twaalf torpedobooten met 25 knoopen vaart. Voor snellere zal eene premie uitgekeerd worden. Het Braziliaansche congres is gisteren ge opend. Peixoto maakt gewag van het conflict met Portugal en spoort aan tot versterking der Braziliaansche kust. Hij vermeldt de pogingen, in het werk gesteld om den opstand te beteugelen. De buitengewone uitgaven be dragen 76,000 conto's de reis en hebben een tekort ten gevolge van 46,000 conto's de reis. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld Er wordt al a hausse gespeculeerd. De positie der regeering is gunstig. De betaling der coupons is verzekerd. Voor het hooggerechtshof van New-Found- land dienen thans de processen tegen de afgetreden ministers wegens geknoei en om- kooperij bij de verkiezingen. De verkiezingen van den ontvanger-generaal James Fox en het lid Murphy zijn om die redenen reeds ongeldig en de schuldigen niet herkiesbaar verklaard. AFRIKA. De Volksraad der Zuidafrikaansche repu bliek is Maandag geopend. De redevoering door president Kruger gehouden, behelst geeneriei politieke verklaring van de regeering. De rekening tot einde Maart toont een batig saldo aan van 742,000 pond sterling. De zitting van den Vrijstaatschen Volks raad is Maandag geopend. De heer Reitz, staatspresident, zal in Augus tus Europa bezoeken. Offlcieele Berichten. Het heeft H. M. der Koningin-"Weduwe, Regentes, behaagd, bij besluit van den 7nMei: lo.op het daartoe door hem gedaan verzoek, den heer J. C. Jansen eervol te ontheffen van het tijdelijk beheer van het departement van buitenlandsche zaken, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in die betrek king aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen, en te benoemen tol minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. J. Roel!, be noemd lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal 2o. op bet daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen aan de heereu: mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, als mi nister van bionenlandsche zaken mr. H. J. Smidt, als minister van justitie; J. C. Jansen, als minister van marine; mr. N.G. P'erson, als minister van financiën; A. L. W. Seyffardt, als minister van oorlog; C. Lely, als minister van waterstaat, han del en nijverheid; mr. W. IC. baron van Dedem, als minis ter van koloniën met dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten door hen aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen, en te benoemen tot minister van justitie, den heer mr. W. van der Kaay, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage, benoemd lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot minister van binnenlandsche zaken, den heer mr. S. van Houten, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot minister van marine, jhr. H. M. van der Wijck. secretaris-generaal bij bet depar tement van marine tot minister van financiën, den heer mr. J. P. Sprenger van Eykoud-minister van koloniën tot minister van oorlog, den gepension- neerden luitenant-generaaloud-inspecteur

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1