Rechtzaken. Marktberichten. Zeetijdingen. Cargalijsten. Koloniën. Land- en Tuinbouw. O n d e r w ij s. V i s sc h e r ij. Kerknieuws. Armenzorg. Batavia, 10 April. met hun gezin aan boord wonen, financieel on machtig zijn, de kinderen aan den vasten wal in een huisgezin te doen verplegen, om ze geregeld te laten schoolgaan. Het schoolfonds is nu den ouders daarin behulpzaam door voor elk kind per week fl kostgeld te betalen, terwijl de ouders het ontbrekende (in de meeste gevallen 50 a 90 ets.) moeten bijpassen. Door bemiddeling van de correspondenten worden de kinderen bij den directeur, den heer H. G. Dornseiffen, doopsgezind predikant te Ter- hom, ingeschreven en geschiedt plaatsing naar de lijst van aangifte. Wordt een kind aangenomen, dan zoeken de ouders een kosthuis, meestal bij verwanten in de plaats van domicilie der ouders en wordt de keuze vrijgelaten tusschen openbare en bijzon dere school. De correspondent ontvangt per drie maanden van de ouders en den directeur het kostgeld en betaalt dit aan den verzorger van het schoolkind. De jaarlijkse!» bijdragen waren over 1893 hooger dan in 1892 en beliepen met inbegrip van de f500 der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" f 1891.50. Tot dekking van bet tekort werd f 240 ont vangen en gitten f 352.75, waaronder een gift van H. M. de Koningin, H. K. H. de groothertogin van Saksen en het hoofdbestuur van volks onderwijs. De vereeniging telt thans 60 corres pondenten. Wegens het tekort konden niet meer dan 60 kinderen uitbesteed worden. Van deze kinderen kwamen de volgende getuigenissen in omtrent schoolbezoek en gedrag3 voldoende13 goed, 33 zeer goed, 11 uitmuntend. De beeren Corbelijn Battaerd, te Leeuwarden, en H. Rutgers, te Jelsurn, die sedert hare op richting de vereeniging steunden, moesten, we gens vertrek uit de provincie, hunne betrekking als vice-directeur neerleggen. In hunne plaats werden benoemd de heeren J. J. Keizer, pred. te Mantgum, en M. L. Deenik, doopsgezind pred, te Irnsum, welke de benoeming aannamen. De totaal-ontvangsten over 1893 bedroegen f2615.87, de uitgaven f2911.10, zoodat het nadeelig saldo f 295.23 bedraagt. Van de 60 kinderen, die in dat jaar werden uitbesteed, be zochten 8 scholen voor christelijk onderwijs. Het tekort over 1892 werd gedekt door bijdragen van particulieren en corporaties. Moge ook het tekort over 1893 spoedig niet meer bestaan! De sedert het vorig jaar te Steenwijk be staande vereeniging «Charitas", die zich ten doel stelt, aan behoeftige zieken warm en verster kend voedsel te verstrekken, heeft getoond in een groote behoefte te voorzien. Telde de vereeniging bij hare oprichting 42 leden, die aan 6 zieken middagkost verschaften, gedurende het afgeloo- pen jaar kon zij dit aan 7 geregeld per week, te zamen uitmakende 1753 porties, terwijl aan 54 personen 1260 halve liters melk en 2100 eieren verstrekt werden. heeren W. van Griethuïjzen, N. Warmolt», A, F. Krui en G. Bruna, alten candiiaten in de godgeleerdheid, de eerste twee aan de universi teit te Utrecht, de derde aan die te Groningen, de vierde aan die te Amsterdam. Evang.-Luth. Kerb. Bij testament is door wijlen den heer J. J, Langguth, onlangs te Amersfoort overleden, ge legateerd aan de gemeente aldaar een bedrag van ongeveer f 6000, waaruit een sLahgguth- fonds" moet wordon geformeerd, ten bate van de kerk der genoemde gemeente. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Nijkerk op de Veluwe ds. E. Douma, te Rotterdam. Het 0. 11. bij de rechtbank te Heerenveen eischt, wegens valschheid in geschrifte, tegen den gedetineerden armvoogd Boschker 4 jaar gevangenis. Het O. M. bij het gerechtshof te 's-Hertogen bosch eischte Woensdag contra A. H. P, d. B., ontslagen burgemeester van Engelen, bevesti ging van het vonnis der rechtbank aldaar, waar bij hij wegens verduistering van gelden tot 18 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Mr. Hengst, beklaagdes raadsman, concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 16 dezer. Schiedam, 12 Mei. Kogge en Kerst zonder handel. Moutwijn: noteering der makelaars 16. Jenever: Amsterd. proef f10 per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f 1.60 per ketel. Leiden, 11 Mei. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt52 stieren f 48 a 226, 96 vette ossen en koeien f116 a 275, of 58 a 74 c. per kilo, 190 vare dito f82 a 210, 22 gras- ke'veren f 15 a 40, 52 vette dito f38 a 90, of 7'. 90 c. per kilo, 162 nuchtere dito f 3.a 9.256 vette schapen flö.a 25.of 35 a 40 c. per kilo, 520 weide dito fll,a 21.1944 lammeren f4.a 10.126 magere varkens f16 a 42, 278 biggen f6. a 14.336 kalf- en melkkoeien f110 a 290, paarden f a veulens f a SCHIEDAM, 12 Mei. Vertrokken Lemgo (st.), kapt. O. Smith, naar CardiffPortugalete (st.), kapt. W. Mitchell, naar Swansea. SALONIOA. Lemgo (st.), kapt. O. Smith, met 12143 hectoliter rogge. degens beurs-vacanttedag heden geen noteering der effecten enz. Tis.sarand, directeur van de Sterrenwacht te Parijs, en A. W. Weismann, hoogleeraar te Freiburg im Breisgau. Het eerste nummer is verschenen van Vrijland orgaan der «Nederlandsche Vrijlandsbeweging", dat tweemaal per maand zal uitkomen. Batavia, 9 April. Men verzekert aan de Java-Bode dat de re geering tot bet zenden van eene stei ke expeditie naar Lombok besloten had. doch dat daarvan is afgezien, omdat het opperbestuur er tegen was. In verband hiermede zou het nu zeker zijn dat generaal Vetter spoedig den dienst verlaat. Uit Makassar wordt geseindDe president van don raad van jnstitie alhier, mr. De Jongh, en de luit.-kolone! Riesz, gaan wegens ziekte met buitenlbndsch verlof. Mr. De Jong was van plan in September 's lands dienst te verlaten. In een particulieren brief, te Makassar per Reael ontvangen, zegt de Cel. Cl., wordt bericht, dat de sergeant-majoor bij de genie F. met den sergeant-majoor-gewoermaker K. (beiden te Ambon in garnizoen) op varkensjacht zijnde, 't ongeluk had laatsgenoemde met een geweer schot te treffen een kogel en 23 hagelkorrels in de borst en 3 hagelkorrels in 't hoofd ver oorzaakten een onmiddellijken dood. Ds onwil lekeurige moordenaar bevindt zich in arrest, doch 't onderzoek zal, volgens gerucht, voor hem geen ernstig verloop hebben, vermoedelijk omdat, naar men gelooft, uit de omstandigheden blijken zai, dat 't onheil niet een gevolg was van eene onvoorzichtigheid zijnerzijds, maar van eene fout buiten hem. Aan het officieel Atjeh-verslag van 13 tot en met 26 Maart j.l, is het volgende ontleend Groot-Atjeh. Behalve de tijdelijke versterking Senelop, welke op den 17n Maart j.l. slechts in geringe mate en zonder eenig effect beschoten werd, ondervonden onze posten geen overlast van 's vijands vuurdienzelfden dag kreeg ook de afkomende wacht van Boekil Teriu eenige schoten uit het gebergte, zonder dat zij echter eenig letsel bekwam. Een der manschappen, beboerende tot het transport op 24 Maart van Lenipermei naar Kroeng Gloempang, trapte nabij Ghani op een ingegraven granaat, welke uiteensprong, zonder evenwel eenige schade te veroorzaken. T. Djohan Pahalawan hervatte den 13n Maart de operation tegen Montassik en deed den 15n d. a. v. da sterkte van Toewi Selimbing (zie vorig verslag) door zijn volk bezetten. Gesteund door het geschutvuur van Anagaloeng en Senelop en van den !7n af door artillerie en eene dekking infanterie rukte hij zoover voorwaartsdat gewerkt kon worden aan een tater door zijn volk te bezetten blokhuis nabij Mata Ajer. Qp den 21» hadden de artillerie en de genie werklieden aldaar gedurende eenige oogenblikken een hevig vuur te doorstaan, gevolgd door een gevecht, waarbij i mindere militair en 3 Atjeh- sche strijders aan onze zijde gewond raakten en de vijand 8 dooden en 9 gewonden bekwam, De werkzaamheden in het voorterrein en tot verbetering der wegen buiten de geconcentreerde linie konden overal ongehinderd worden voort gezet. Op het eiland Web is niets bijzonders voor gevallen. Onderhmrigheden Oostkust. In den vroegen morgen van 17 Maart, om half drie, wist een 25-ia! Atjehers zich toegang te verschaffen tot het civiel etablissement aan de kwala te Edi tot bij de kazerne der gewapende politiediena ren genaderd, werd door den schildwacht op hen gevuurd, waarop een vuurgevecht volgde tusschen de inmiddels toegesnelde politiedienaren en de kwaadwilligen, dat met de vlucht van laatstgenoemden eindigde2 dooden en eenige wapens bleven in onze handen, terwijl nog ver- scheidenen zwaar gewond werdenwij bekwa men slechts 1 licht gewonde. De daders zijn personen uit de peperstreken in Groot-Atjeh. J Elders werden rust en orde niet verstoord. Noordkust. -Den -24n Maart des morgens om half 7 werden de assistent resident Van der Steen straten de militaire commandant 1e luitenant Van de Siepkamp en de controleur le klasse Storm van 's-Gravesande, toen zij alle drie ongewapend op ongeveer 100 pas afstands buiten het hek van het civiel etablissement te Telok-Samawé stonden te praten, door 2 Atjehers verrader lijk overvallen en zwaar gewond aan een toe snellenden politiedienaar gelukte bet een der atnokmakeis af te maken, tei wijl de andeie door eenige militairen werd neergeschoten, nadat door hen nog drie bedienden en een andere oppasser waren verwond geworden. Te Segli drong op den 22n een Atjeher bin nen het civiel etablissement, liep met zijne randjong op twee Europeescha onderofficieren toe, doch werd door den schildwacht, die den Atjeher bij tijds gezien bad, met de bajonet neergestoken, De politieke toestand onderging geen veran dering. Westkust, In den stand van zaken te Mela- boeh kwam niet veel veranderingbijna dage lijks werden de nog in handen der kwaadwilli gen zijnde versterkingen nabij Roending door de artillerie onder vuur genomen, doch verlaten waren deze nog niet, terwijl ook onze bondge nooten tengevolge van de poeasa zoogoed als werkeloos bleven. Op het eiland Raja bleef de toestand gunstig. De weersgesteldheid was buitengewoon warm en drukkend. Er viel zoogoed als geen regen en de wind was aan het kenteren naar het westen. Op de zeeposten was de gezondheidstoestand goed. In Groot-Atjeh was hij over het algemeen ongunstiger het gemiddelde ziektecijfer per dag bedroeg 20 tegen 18 en dat van de beriberi 5 tegen 4. Het sterftecijfer bleef stationnair. Een koe, die dagelijks 15 liter melk geeft, verliest daarmee het phosphorzuur dat in 50 gram phosphorzure kalk gevonden wordt. Dat moet weer vergoed worden èn om het lichaam sterk te houden èn om te maken dat de meik inderdaad voedzaam en krachtig blijft zoowei voor mensch als dier. Be beenderen van het lichaam bevatten veel phosphorzure kalk en omdat zij de gebinten van het lichaam, de dragers van het vleesch zijn, moeten ze inder daad gevoed, gesterkt, geschikt gemaakt worden voor hun functie. Het gaven van een weinig phosphorzure kalk, vooral aan jong vee, is dns zeer rationeel. De druiven wijzen dit jaar in het Westland op eene zeer vroege ontwikkeling. Op 26 April werden reeds de eerste banden der natuurdrui- ven gelegd. In gewone jaren geschiedde dit in do 2e helft van Mei. De boomen zijn zeer sterk en beloven goed. De gure Mei-dagen waren voor den wasdom niet voordeeligzij deden echter geen nadeel, daar de wind achter de muren was. Men schrijft uit Beden aan het Ar. v. d. D. In den laatsten tijd is de sterfte onder het rundvee in deze streken bijzonder groot. Onder het melkvee schijnt de zoogenaamde Italverziekte te heerschen, welke vele offers vraagt. Ook doet zich hier een gebrek voor, waaraan de koeien zoo gezond en zoo dood zijn. Er zijn tenminste landbouwers, die hun vee 's morgens gezond naar de weide brengen en 's namiddags een koe dood hebben liggen, waaraan niets bijzonders is te ontdekken, dan alleen dat er een bloedvaatje (adertje) in den kop is gesprongen. Een landbouwer te Wijster verloor aan bo vengenoemde kaiverziekte en andere oorzaken in korten tijd vijf koeien en vaarzen. Schoolfonds voor schipperskinderen in Friesland. Aan het verslag dezer nuttige vereeniging over 1893 is het volgende ontleend Ongeveer 900 schipperskinderen zijn van ge regeld onderwijs verstoken, omdat de ouders, die KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 196 zal men, die voor f 0.95 tot 1.30 per i/3 kilo werden verkocht. Nog werden aangeveerd 540 elften, die fl.10 tot 1.85 per stuk opbrachten, 700 finten, die 13 tot 36 ct. per stuk golden. Ned.-Berv. Kerk. Beroepen: te Elburg ds. H. Doornveld, te Wierden te Waarder c. a, en te Mijnsheeren- land ds. P. Kuijlman Jr., te Bunnik en Vechten te Hindeloopen da heer A. Senlijn, cand. te Amsterdam. Aangenomen: naar Aarlanderveen c. a. door ds. J. Verhave, te St.-Fdipsland. Bedankt: voor Spijkenisse door ds. L. C. Ternede, te Maasdam. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn den 3sten en 9den Mei 1.1. na afgelegd exa men tot de evangeliebediening toegelaten de Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt het N. v. d. D.: Opnieuw had de buitenlandsche staatsfondsen- markt een stil en kleurloos verloop, waardoor dan ook van geen noemenswaardige koersver anderingen valt melding te maken. Amerikaanscha sporen waren zeor vast,ofschoon de omzet van ondergeschikt belang blijft. Holiandsche staatsfondsen waren prijshoudend. Buitenlandsche nagenoeg als gisteren. Van Industrieelen waren hoogerTabaks waarden Va a 5, Koloniale Bank -ƒ». doch lager RotterdamDeli 234aand. Indische spoor daalden 1 pCt. Russische sporen vast. Amerikaansche sporen Vs a l/s hooger. Premieleeningen Deaankoopen voor plaatselijke en locale rekening werden in Witte-Kruis-loten ook heden weder voortgezet, waardoor zij zich opnieuw eenigszins konden verheffen. Nlet-Olflcleel. Pandbrieven Galizischen Boden-Credit-Verein 94%, 95. Prei. aand. Langkat 117J4, 118; Peninsular A Certif. 23.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 10