N°. 8529 Derde Blad A0. 1894, Zondag 13 en Maandag 14 Mei. -A.elitenveertig'ste Jaargang. Binnenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Verkiezingen. Letteren, Kunst en Wetenschap. UITGEVEE: J. ODÉ. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal ïYanco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers mmiwiirmaam SCHIEDAM, 12 Mei 1894. Onder de beschrijvingspunten voor de al- gemeene vergadering van de «Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie", ■welke den 27n en 28n Juni te Rotterdam zal worden gehouden, komen de volgende voorstellen voor. Van het departement Rotterdam a. De algemeene vergadering spreke zich uit omtrent het al of niet wenschelijke van een der volgende stelsels ter opneming in eene toe komstige wet, regelende de uitoefening der ai tsenij- beieidkunst. I. De vrije bevoegdheid tot opening eener apotheek voor elkeen, die den titel van apotheker bezitII. Het concessiestelsel, en III. De apotheek staatseigendom. b. De alg. verg. verleene een krediet van f voor het samenstellen en het uitgeven van een vlugschrift, waarin de gebreken van de tegen woordige wet regelende de uitoefening der artsenijbereidkunst en haie werking, vooral waar deze ten nadeele van het publiek belang plaats vindt, worden aangetoond en waarin de hoofd punten worden aangegeven, waarop eene toe komstige wet zou dienen te berusten. c. Het hoofdbestuur benoeme eene commissie, aan welke worde opgedragen te overwegen en aan te geven op welke wijze, bij eene eventu eel» herziening der wet op de uitoefening der geneeskunst, de toepassing van het beginsel der scheiding van genees- en artsenijbereidkunst beter dan tot nu toe kan worden verzekerd. Van het departement Amsterdam Da maatschappij ter bev. der pharm. wende zich tot de regeering met het verzoek uit art. 3 der wet, regelende de uitoefening der artsenij bereidkunst, van I Juni 1865, te laten vervallen de woorden »of door eenen hulpapotheker". Van het departement Friesland De algemeene veigadering overwege in hoe verre en welke maatregelen dienen te worden genomen, om te geraken tot eene aan alle universiteiten meer gelijke en doeltreffende op leiding der apothekers. t 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTERITRAAT, B 29. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Zelden was de strandvlakte voor het Kur- haus te Scheveningen zoo effen als thans het geval is. Een bank, zooals zich er gewoonlijk lijk daar vormde, vertoont zich er dit jaar niet De directie van het Kurhaus heeft ten ge rieve van de strandbezoekers reeds nu de brug geplaatst en van daar over een lengte van meer dan 100 meter een geheel nieuwen plankenweg van anderhalven meter breedte laten aanbrengen, waardoor men gemakkelijk de strandtenten, de nieuwe winkelgalerij en de badkoetsen kan bereiken. Aan het strand te Egmond-aan-Zee is een zeer oude flesch aangespoeld, inhoudende een stuk bruin papier, waarop met potlood, in het Engelsch, het volgende is geschreven Hr, Ms. Doteral in aanvaring met Hr. Ms. Butter Hose. Golf van Biskaye, 's morgens 3.15 u. 20 Juni 1760. Get. kapitein Mes. De flesch werd uitgeworpen toen zij [het schipj snel zonk, 21 Juni 1760. God zegene ons allen. 200 man aan boord. Te Westzaan is eene vereeniging opgericht onder den naam «Eendracht maakt macht", tot ondersteuning van den werkman in dagen van ziekte. De wekelijksehe contributie be draagt 10 ets. Zij, die lid worden tusschen 18 en 45 jaar, genieten eene wekelijksehe uitkeering van f6, tusschen 45 en 55 jaar van f 5 en tusschen 55 en 65 jaar van f 4. Te Nieuwendam en Buiksloot is opgericht eene vereeniging«Onvermoeid vooruit" die ten doel heeft werklieden te steunen en bij ziekten geldelijke uitkeering te geven. De vereeniging telt reeds '134 leden en heeft 3 donateurs. Naar de Stand, verneemt, hebben de ouders van een der zeemiliciens te Nieuwediep, die zich niet hebben laten revaccineeren, zich tot den minister van marine gewend en Zijne Excellentie verzocht, om de bepalingen waar- door bedoelde miliciens van verschillende voorrechten verstoken zijn, in te trekken. De minister deed hun het volgende als antwoord toekomen: «dat, teneinde zooveel mogelijk besmet ting te voorkomen, order is gegeven om aan de zeemiliciens der lichting dezes jaars, die na hunne indiensttreding bleven weigeren, zich te laten revaccineeren, geen verlof te verleenen dan in dringende gevallen, en dat deze maatregel niet kan worden ingetrokken". In het noorden des lauds heeft zich eene commissie gevormd samengesteld uit de heeren J. P. Schoonhoven en J. P. C. Tiche laar, beiden te UithuizenR. de Haas, predi kant te Winsum, en dr. L. A. Bahler, te Tenboer om voor den heer G. van Deth de 2 a f3000 bijeen te brengen, die hij zegt noodig te hebben tot gerechtelijke vervolging 'an den weesvader J. van 't Lindenhout, ten einde te geraken tot eindelijke oplossing van de veel besproken zaak—Neerbosch. Dat ooievaars zich aan het «huis" hech ten, zooals dit veelal wordt genoemd, is al gemeen bekend. Toch gevoelen zij zich ook aangetrokken tot de bewoners. De vorige week verhuisde een landbouwer uit Koudum naar Kolderwolde (Hemelumer Oldefaart en Noordwolde) op ruim een uur afstands van elkander. Op zijn oude woning was een ooie vaarsnest; doch toen de baas ging vertrek ken, besloot het vogelpaar ook van daar te gaan. En waar ging het heen? Naar de nieuwe woning van hun heer. Zij zijn daar nu druk aan het bouwen. liet provinciaal comité van Noord-Brabant «Trouw aan den Koning en Vaderland" heeft aan de behoeftige oud-strijders, in Noord- Brabant woonachtig, weder eene buitenge wone uitkeering gedaan van f600. Als een buitengewone zeldzaamheid wordt gemeld, dat de papegaai van den heer S., architect te Oudenbosch, in hare kooi een ei heeft gelegd. De heer S. is reeds 13 jaar in het bezit van de papegaai. Amsterdam. Artis is een aantrekkelijk heid te meer rijk geworden. Aan de zalen van het genootschap is thans een museum «Fauna Neeilandica" toegevoegd, dat Donderdagmid dag eenigszins plechtig geopend is. Dit museum bevat opgezette exemplaren van in Nederland voorkomende dieren, syste matisch gerangschikt. Wat de vogels betreft is het museum reeds zoogoed als volledig. Op misschien een vier tal na, zijn van deze diersoort alle exemplaren aanwezig. Iets geheel nieuws zijn in deze collectie de vier groepen van vogels, die om zoo te zeggen met omgeving en al uit de natuur in deze verzameling zijn overgebracht. In de eerste dezer groepen vindt men drie nesten van reigers en aalscholvers, zooals zij met boom top en al uit de bosschen van Nieuwersluis naar hier zijn overgebracht. De andere groe pen stellen insgelijks in hun Ratuurlijke om geving exemplaren ten toon van roode reigers, kokmeeuwen en lepelaars, precies zooals zij worden aangetroffen in de poelen van het Naardermeer en Kallantsoog. Deze, op voortreffelijke wijze in elkaar ge zette groepen zijn het werk van den heer P. L. Steenhuizen, preparateur van het ge nootschap. Het museum «Fauna Neerlandica" is ge vestigd in de beide zalen van het bibliotheek gebouw, achter de eigenlijke bibliotheek ge legen. (W. v. d. D.) Middelburg. In eene Woensdagavond gehouden vergadering van belangstellenden n de oprichting van eene instelling »Ons Huis" alhier, bijeengeroepen door de voor- loopige commissie van oprichting, werd mede- deeiing gedaan omtrent den stand van zaken. Er was opgemaakt eene begrooting voor aankoop, inrichting, meubileering enz. van een huis, geschikt voor het doel, van f 7000. Daarvoor is tot dusver beschikbaar een bedrag van f 6000. Jaarlijksche uitgaven werden ge schat op f 600vaste toezeggingen beliepen tot dusver pl. m. f250. Een krachtig beroep werd gedaan op medewerking om de benoo- digde gelden bijeen te brengen. Het voorloopig bestuur verkreeg goedkeu ring om zich eenige leden dames en werk lieden te assumeeren, ter voorbereiding voor de definitieve regeling. Er zullen zijn 3 cata- gorieën voor hen, die de instelling geldelijk willen steunenbegunstigers van f 10 jaarlijks of een gift van f100 in eens, leden ad f2.50 en belangstellenden van minstens f 1 contri butie per jaar. Men schrijft uit Katwijk aan de JV. 22. Ct. Op het allerlaatste oogenblik van den ver kiezingsdag komt «het Comité van Christelijk- historische kiezers" in het hoofdkiesdistrict Katwijk nog met eenen vierden candidaat, mr. O. J. E. baron van Wassenaer van Cat- wijek. Het gerucht, in enkele bladen verspreid, als zou genoemde heer voor eene candidatuur hebben bedankt, wordt weersproken door de verzekering, dat als «onze barou" gekozen wordt, hij de benoeming zal aannemen. Baron Van "Wassenaer wordt aanbevolen als de man, «die zich in zake de kieswet tegen Tak ver- sklaard heeft en wiens naam in den laatsten «tijd herhaaldelijk werd genoemd, een man, «die geen vreemdeling is in ons district, wiens «belangen op vele punten éen zijn met die «der kiezers, die geen avontuurlijke politiek «zal voeren, die door Gods woord zich laat «leiden en de herv. kerk, waartoe hij zelf «behoort, genegen is". De Zutph. Ot. geeft in overweging, om in de vacature-Van der Kaay in de Tweede Kamer, te Alkmaar, te voorzien door den afgetreden minister van financiën Piersonte kiezen. «Nu de heer Pierson niet de gelegenheid heeft als minister de voor hem aangewezen en vol moed aanvaarde taak geheel af te wer ken, is het ten minste in zeer veel opzichten gewenscht en billijk en practisch, dat hij als lid zitting neme in een Kamer, waarin de door hem tot stand gebrachte regelingen zeker menigmaal ter spraak zullen komeD, omdat een allereerste eisch is, dat het Personeel nog worde herzien. De studie, die minister Pierson noodwendig van dit ontwerp moet gemaakt hebben, mag men niet onbenut laten bij deze gelegenheid.'" In het Mei nummer van Sunday at Home komt een artikel voor van dr. William Wright, getiteld A Queen and her Dolls", geheel gewijd aan de verzameling poppen bestemd voor Ko ningin Wilhelmina. De wis- en natuurkundige afdeeling der «Koninklijke Academie van Wetenschappen" heeft benoemd tot gewone leden de heeren dr. W, Kapteyn, hoogleeraar te Utrecht, en dr. Jan de Vries, leeraar aan de polytechnische school te Delften tot buitenlandsche leden de heeren F.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 9