N°. 8531. A0. 1894, Donderdag 17 Mei. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVERIJ. ODÉ. BUREAU: BOIERiTBA AI, K 2 7. Bnitenlandsche Berichten. Binneiilandselie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afionderlijke nommers «•amaTtrrs«wn*n»w«"«w f 1.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 4.4ft. Iedere gewone regel meer- 0.40. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F It A S K 11 IJ K. Pinksteren heeft de ministerieele bespraakt heid opgewekt, naar liet schijnt. Terwijl de minister van onderwijs Spuller te Poitiers een delegatie van geestelijken ontving, en in een toespraak het standpunt der tegenwoordige regeering in de kerkelijke quaestie uiteen zette: geen utracasserieën" meer, maar ook geen afwijking van het republikeinsche be ginsel der leekenmaatschappij.op datzelfde uur hield de heer Raynal, minister van bin- nenlandsche zaken, te Lyon een rede waarin o. a. over het anarchisme gehandeld werd. Zich tot de gymnastiekverenigingen richtend, die een wedstrijd gehouden hadden, zeide de minister o. m.»Niet uit uw midden zullen de anti-patriotten voortkomen. Hoe gering ook het aantal dier lieden mogen zijn, men staat verbaoj'! over de afdwaling van hun geesthoe kan men zonder vaderland willen zijn, als men het geluk heeft, Franschman te wezen Ze Parit verzekert, dat de regeering waar schijnlijk aan het bestuur van den Kongostaat zal voorstellen, de grensregeling in Midden- Afrika te onderwerpen aan een scheidsge recht onder voorzitterschap van den president der Zwitsersche republiek. Tournemire heeft den i echter van instructie een overtuigend alibi geleverd, zoodat hij niet de dader is van den dynamiet-aanslag in de Avenue Kleber. Doch daar hij een erkend anarchist is, is hy gevangengehouden, om vervolgd te wor den overeenkomstig de wet tegen de vereeni- gingen van boosdoeners. Tournemire was reeds in 1891 als anarchist gevangengenomen. Volgens le XTXme Siècle meent men aan de prefectuur van politie op het spoor te zijn van den dader van den aaiifdag in de Avenue Kleber. Eenige politiedienaren zijn naar de departementen vertrokken om hem op te sporen. Daarentegen beweert de Soleil, dat er te dien einde nasporingen gedaan worden in de voorsteden van Frankrijk. De politie te Parijs meent den bedrijver van den dynamiet-aanslag in de A venue Kle ber" in handen te hebben in zekeren Beau- soleil, een gewezen huisknecht, die evenwel blykbaar slechts op last van anderen han delde en vermoedelijk ook voor «en verkeerd huis zijn bom plaatste. Hoogstwaarschijnlijk- gold de aanslag den oud-procureur-generaal Beaurepaire, die in dezelfde straat woont en onder wien destijds Ravachol werd veroor deeld, en was de beteekenis daarvan te pro testeeren tegen de aanstaande terechtstelling wan Ernile Henry. DU1I8CULAN D. Door eene commissie uit den Badenschen Landdag is bij dat lichaam een voorstel inge diend tot invoering van het algemeen kies recht met proportioneele vertegenwoordiging der verschillende partijen, in verhouding tot het door elk barer uitgebracht aantal stem men. Men betwijfelt ecliter ten zeerste of het Heerenhuis en de egeering zich met zoo- danigen maatregel zullen vereenigeu, welke voornamelijk aan de sociaal-democtaten en de clericalen zou ten goede komen. Te Biunswijk en omstreken hebben thans alle bierbrouwers hunne werkplaatsen ge sloten omdat de sociaal-democraten een hunner geboycot hebben. Tegen den antisemitischen afgevaardigde Ahlwardt is eene nieuwe aanklacht inge diend wegens beleediging van den minister Miquel. De Belg Alfred Defuisseaux, die in zijn faderland tot 33 jaar gevangenis is ver oordeeld, werd Zondag door de politie te Ber lijn over de grenzen gebracht.. Hij is toen naar Parijs teruggekeerd. Op het internationaal mijnwerkerscongres hebben de Duitsche gemachtigdeu en de Saksische afgevaardigde bij den Landdag Horn eene resolutie voorgesteld, volgens welke de uitzetting van den Belg Defuisseaux bestempeld wordt ais eene schending van de gastviijheid, waardoor het vredelievende werk der mijnar beiders nadrukkelijk wordt benadeeld. Na eene levendige beraadslaging over het regiement heelt het bureau beslist, dat deze resolutie eerst als ze gedrukt is, iu beraad slaging zal komen. De politie te Berlijn heeft Maandag twee anarchisten Katzke en Lorenz gearresteerd, die zich bezighielden met de vervaardiging van valsche muut. BELGIE. In den Senaat sprak de minister van justitie gisteren, in antwoord op eene vraag betreffende het ontoereikende der maatregelen tegen de anarchisten, zijn afgrijzen over deze wandaden uit. Hij zal eene hernieuwing vragen van de eertijds voor de veiligheids politie toegestane kredieten; ook acht hij het strafwetboek op dit stuk onvoldoende. De minister van landbouw zeide dat er ook maatregelen zullen genomen worden tegen het in bewaring houden van explosieven. Z WEDE N. De zitting van den Rijksdag is Zaterdag gesloten. De minister Bostroem deelde mede, dat de koning de wijziging der grondwet, rakende het aantal leden van den Rijksdag, bekrachtigd heeft. R S L A N B. Het huwelijk van den grootvorst troonop volger met prinses Alice van Hessen is thans bepaald op 10 November a.s. Bij den Rijksraad is een wetsontwerp in bewerking tot kolonisatie der westelijke grens provinciën. Russen van geboorte, die daar land willen koopen met liet doel er zich te vestigen, zullen van het rijk drie vierden van den koopprijs als voorschot kunnen ontvangen. OOSTENK IJ K. In staatkundige kringen te Weenen keurt men de inmenging van graaf ICalnoky in Hon- garije's binnenlandsche staatkunde af, maar men tracht daarvoor eene vergoelijking te vinden in zijn streven om het Vaticaan in geen enkel opzicht onaangenaam ie zijn, terwijl ook beweerd wordt dat tusschen de hoven van Weenen en Rome zekere afkoeling valt waar te nemen, sedert koning Humberts telegram van rouwbeklag aan de zonen van Kossuth. De Hongaarsche minister-president Wec- kerle is Maandag van Weenen te Buda-Pest teruggekeerd, naar gezegd wordt zeer voldaan, daar de keizer hem zijn volkomen vertrouwen moet hebben betuigd. De geruchten omtrent zijn aanstaaud aftreden zijn dan ook minst genomen voorbarig. Donderdag a.s. komt het ontwerp op de invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk opnieuw bij de Kamer van afgevaardigden in behandeling, terwijl het uiterlijk 21 dezer voor de tweede maal by het Magnatenhuis zal worden ingediend. Veel opzien maakt liet te Klausenburg in Zevenbergen gevoerd rechtsgeding tegen de Rumeniërs, die zich zelf patriotten noemen, maar door de regeering vervolgd worden wegens hoogverraad. De opwinding onder beide nationaliteiten is zoo groot, dat de stad in staat van beleg is moeten verklaard worden. Aangezien de verdedigers zich, wegens be weerde verongelijking, hebben teruggetrok ken, wordt eenvoudig geprocedeerd zonder verdediging. De Hongaarsche bladen sporen de recht bank aan krachtig op te treden tegenover de pretentiën van de Rumeeusche bevolking. Twaalf duizend Rumeensche boeren uil alle deelen des lands, die naar Klausenburg wil den komen om te demonstreeren, zijn, toen ze te Arad op den spoorweg wilden gaan, door de militairen tegengehouden. SPANJE. De Senaat heeft gisteren aan de regeering op haar voorstel eene indemniteicsbill ver leend ten aanzien van het te volgen handels stelsel. A H E U I K A. Te Washington is een gedenktecken ont huld, dat de vrouwen van Amerika hebben opgericht voor de moeder van Washington, den grondlegger van de republiek der Ver- eenigde Staten. President Cleveland, verscheidene ministers, een aantal autoriteiten en een groote menigte belangstellenden woonden de plechtigheid bij. Cleveland hield daarbij een toespraak, waarin hij den lof der Amerikaansche vrouwen ver kondigde en in warme bewoordingen hulde bracht aan Washington's moeder. Ook de senator Daniel, de gouverneur van Virginië en de heer Stevenson hielden vaderland lievende teespraken. Tereenlgde Zitting der belde Kamer», op Woensdag SO Hel 1894, tot ope ning van de buitengewone verga dering der Statcn-Cfcncraal. De heer mr. A. van Naamen van Eemnes, die den voor/ittersstoel bekleedtopent, nadat de leden der beide Kamers zich inde zaal, bestemd voor de veigadetingen der Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen halfeen de vergadering en laat een ko ninklijk besluit van 10 Mei 1894. no. 25, houdende zijne benoeming tot voorzitter dra- Eerste Kamer gedurende de aanstaande bui tengewone zitting, door den griffier voorlezen. De Voorzitter, wien derhalve, overeenkom stig het voorschrift van art. 108 der grond wet, de leiding der vergadering is opgedragen, benoemt de heeren Engelberts, Van Lier, Bultman, Magnée, leden van de Eerste Ka mer, Seret, Van den Berch van Heemstede, Guyot en Cremer, leden van de Tweede Kamer, tot leden der commissie om de com missie door H, M. de Koningin-Weduwe, Regentes, benoemd tot opening der buiten gewone zitting, bij hare aankomst in het gebouw der Staten-Genei aal te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. De heeren ministers, hoofden van minis terieele departementen, die de commissieled opening uitmaken en zich op statelijke wijze naar liet gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben begeven, worden,tir een kort tijdsverloop daar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. De heeren ministers plaatsen zich vóór den Tioon. De heer Roëll, minister van buitenlandsche zaken, houdt de volgende rede Mijne II ear Dn De Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, heeft ons opgedragen deze zitting van de Staten-Generaal in naam der Koningin te openen. De uitslag dor jonaste verkiezingen veur de Tweede Kamer der Staten-Generaal, raad zaam geoordeeld om tot eene bevledigende regeling van het kiesrecht te komen, heeft het vorig Kabinet aanleiding gegeven tot hel verzoek van zijne taak ontheven te mogen worden en het Ministerie dat in zijne plaats met de leiding van 's Lands zaken werd be last, ziet zich daartoe geroepen als gevolg van buitengewone verkiezingen, met betoog op een bepaald staatkundig vraagstuk uitge schreven. Bij de bepaling der taak die liet nieuwop- getreden Bewind zal hebben te vei vullen,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1